Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 14:11
Pro zálohování a sdílení souborů v malé firmě jsem chtěl pořídit nějaké NAS řešení. Nicméně cena lepších modelů atakuje hranici 20 tisíc bez disků a to se mi zdá poměrně dost. Vzhledem k malým nárokům jsem začal uvažovat o nějakém starším PC s linuxem, který by po nastavení nejspíše zastal službu stejně dobře. Momentálně se mi tu neválí volné železo a tak zvažuji koupi staršího serveru. V serverech se moc nevyznám, zdědil jsem jediný a ten dávno dosloužil a tak by mě zajímalo zda se oplatí a má cenu kupovat starší železo podobné tomuto:
Řešení dotazu:
Ak to ma byt spolahlive, tak server s dvoma zdrojmiToť otázka. Ono pro malou firmu může úplně stačit mít desku napájenou z notebookového adapteru a mít náhradní adapter(y) v šuplíku pro případ nouze.
ECCECC má kdeco, třeba i APU 2 od PC Engines.
RAIDom.Já bych naopak doporučoval softwarový RAID a na hardwarové sračky se vykašlat.
ale SW RAID5 alebo 6 by som sa neodvazil nasaditProč? (já mám naopak zážitky s různými HW RAIDy, od věcí jako „neumíme různě velké disky“ přes „neumíme disky přes 2 TB“ a „něco tam hnije a neexistuje žádný způsob jako to debugovat“ po „řadič shořel, přendal jsem disky do jiného počítače a normálně by stačilo udělat mdadm --assemble --scan, ale vy máte HW RAID, takže máte smůlu“)
Už jsem si pro něj chtěl skočit, ale nacházím na něj dosti rozporuplné reakce majitelů. Sice většina jásá a chválí, ale zároveň si spousta majitelů stěžuje na slabší výkon. Tedy pokud problémy s výkonem cítí jednotlivci, nedovedu si představit co udělá pokud kromě sdílení souborů budu potřebovat zálohovat data a provozovat jednoduché webové aplikace. Ideálně bych pak potřeboval rozjet doménový řadič, ale nevím, zda by ho to nezabilo už úplně. Bohužel reálné ukázky, rychlosti sdílení a chování v zátěži jsem nenašel a tak se těžko odhaduje co je "slabší výkon". Nakonec, proč ho ještě nemám, je i aktuálně vycházející inovovaný typ G10, údajně skladem už u několika prodejců. Za pár stovek navíc člověk získá modernizované vnitřnosti a hlavně o 4GB RAM navíc, což už bude cítit nebo alespoň bude místo pro virtuál: http://www.b2c.cz/ProductDetail.aspx?eid=529662
PS. Asi jsem staromilec, ale připadá mi současný stav, kdy každy CMS systém znovu a znovu počítá stránku při požadavku na zobrazení jako na hlavu. Misto toho, aby se po editaci přegenerovaly statické stránky a ty dodávaly. Málo aplikací potřebuje skutečně dynamická data.Generování statických stránek je jednou z cest, jak je udělat rychlé a bezpečné. Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.
Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.I v tomto případě se reverzní cache musí zeptat serveru (CMS) jestli nemá aktuální data, pokud jí server řekne, že aktuální data má, tak cache o data požádá a server počítá. Co na tom, že článek je týden starý.
Pokud chceš minimalizovat náklady a držet rozumnou dostupnost při poruše [...] SASWTF SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.
SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.Jenom škoda že je SAS kompatibilní se SATA...
2xdisk RAID0 pro data ke kterým se bude neustále přistupovat a chci max. rychlost.
A v čem je problém použít JBOD na řadiči a softwarový RAID-0 v linuxu?
Jako CPU pro malý server vůbec nemusí být špatnou volbou nějaký quad-core BayTrail nebo Braswell [...] GA-N3150 series. Bohužel to má onboard jenom dva SATA porty.[...] Vejde se do toho myslím 8 GB RAM.btw: ASRock Rack C2550D4I ITX s CPU Avoton/Atom C2550 ma 12x onboard SATA, vejde se do toho 64GB (ECC/NoECC) a s IPMI ktere bezi na dedikovanem CPU s Linux jadrem :) da se na tom pri pxe/nfs/smb provozovat i par virtualu :)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.