Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:50
Přímo na jedné z těch stránek, co odkazuješ, je reklama na servis Lenovo…
Spíš to ale zkus rozebrat a podívat se, jestli tam není uvolněný nějaký kontakt. Nechrastí v té myši něco? Já jsem si např. měnil spínače v myši. Pokud je to nějaká takováto zjevná závada, tak se to dá opravit snadno a rychle – najdi nějakého kutila v okolí nebo vezmi sám do ruky páječku a šroubovák. Ale pokud je to nějaký skrytý problém, tak jeho hledání může vyjít dráž než nová myš.
O tom nRF24L01 jsem taky psal na blogu :-)
Pozor na bezdrátové klávesnice a myši (MouseJack)Uvnitř bych čekal jediný čip, který dělá všechno (od optického snímání po rádiovou komunikaci)
Viz ten článek, který jsem odkazoval výše – jsou tam vyfocené desky dvou myší. U toho drátového trackballu je skutečně jeden čip. Myslím, že u levných drátových myší to bude docela běžné. Ale u té herní bezdrátové myši je spousta součástek a Bluetooth modul je tam na samostatné destičce, která je „přilepená“ k té hlavní. Tohle jsem taky viděl dost často – výrobce koupí hotový modul a jen ho propojí se zbytkem obvodu, místo toho, aby kupoval samostatné součástky a dával je všechny na jednu svoji desku. Pro uživatele to má výhodu v tom, že k těm modulům se občas dá najít dokumentace a mohly by jít přeprogramovat a případně použít i mimo původní zařízení…
A tu druhou myš máš stejnou? Pak bys mohl multimetrem zkontrolovat alespoň odpory a kondenzátory, jestli na nich naměříš stejné hodnoty. Jinak by to chtělo logický analyzátor (příklad) a rádiový přijímač (nRF24, nRF52840 atd. nebo nějaké SDR). Třeba pak zjistíš, že myš vysílá a závada je v přijímači nebo v tom, že se nějak rozsynchronizovali/odpárovali. Tím analyzátorem zase můžeš zkoumat, co se děje na vstupech a výstupech toho čipu (ke kterému si najdeš dokumentaci).
Ale jak už tu bylo řečeno, vyžaduje to docela drahé vybavení (ve srovnání s tou myší) a spoustu času. Smysl mi to dává v případě, že se chceš něco naučit a zjistit, jak ty věci fungují. Jinak bych to ale určitě nevyhazoval, ani do elektroodpadu – jsou tam zajímavé součástky: ty spínače vypadají stejné, jako jsem našel v té myši od Razeru – třeba se ti budou někdy hodit na výměnu do jiné myši, ostatní tlačítka nebo spínače se taky dají zužitkovat, možná i ten nabíjecí/napájecí čip, potom ten nRF24 by šel možná přeprogramovat a použít v něčem jiném. S těmi optickými snímači si lidi taky různě hrají (hledej: mouse sensor hack).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.