Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 07:39
Mam velmi stary notebook 166MMX 64MB RAM s jeste starsim diskem, ktery pouzivam jako maly 'domaci' serverik pro sdileni dvou tiskaren/scaneru, forwarding nejakych portu, malej DC++ hub, teamspeak server, sshd server a jabber server. Zejmena kvuli posledne jmenovanemu je nutne, aby se tam disk tocil porad, na ramdisk tam moc mista neni. :-/ A prave proto, ze uz se toci (pres obcasne vypadky elektriky) pres rok (mozna dva) a semtam se z neho ozyvaji krome vytrvaleho neprijemneho a vysokeho piskani i prapodivne rezonancne znejici zvuky (kdy si asi motorek rozmejsli, jestli jeste jo, nebo uz ne... ), jsem uz asi po dvacaty zacal hodnotit svoji ekonomickou situaci a jal se prohlizet specializovane stranky... A tam jsem se uplne zdesil! 512ka Kingston flash s 8MB/s zapisem za min nez pet stovek a s dozivotni zarukou! 1024 flashka za litranecomalo! Navic cena PICMIC ctecky spadla taky o polovinu na velmi prijemnou cenu! A tu dozivotni zaruku tam mely vsechny flashky nezavisle na velikosti a vyrobci...
A abych porad jenom nezvanil, tak se ptam: Pod pojmem dozivotni zaruka si mam predstavovat to, ze uz maximalni pocet zapisovych cyklu neni omezen (tusim na 10000), jak to byvalo driv, a tak se nejakym vypinanim logu a volbou noatime nemusim trapit?
Tedy noatime je asi stale jeste ve hre...
"Doživotní záruka" je marketingový blábol.ne tak úplně. Doživotní znamená do konce životnosti zařízení. Pokud je životnost zařízení 10k zápisů tak 10001 zápisem záruka padá.
Doživotní znamená do konce životnosti zařízení. Pokud je životnost zařízení 10k zápisů tak 10001 zápisem záruka padá."Doživotní záruka" znamená to, co si pod tím výrobce definuje. Někdy je omezena tzv. "životností" (kterou se zákazník ale zpravidla dozví až na extra dotaz nebo někde na nenápadném místě malým písmem a která může být definována tak, že je prakticky ještě nížší než doba zákonné dvouleté záruky), někdy dobou od ukončení výroby výrobku, někdy prostě jen časem, třeba 5 let apod. Ale vždycky bude záležet na solidnosti výrobce/prodejce, protože nevím, že by něco takového obsahoval jakýkoliv zákoník, podle kterého lze reklamovat. Je-li tedy u nějakého výrobku napsáno "doživotní záruka", neznamená to takto prakticky nic, až na vyvolání pozitivního dojmu u zákazníka (z nichž si evidentně nejeden představuje "doživotní" ve smyslu "doživotní renta", tedy do konce JEHO života :P). Je-li to jinak, rád se nechám poučit.
Přeháníš.V čem?
Jednak "doživotní záruka" nemůže být definována jako ještě nižší, než doba zákonné záruky - pak údaj výrobce neplatí.Já ale píšu o "životnosti" výrobku, ne o záruce. Jako příklad viz přepisovatelná DVD média. Kdyby byla životnost výrobku vyšší než zákonná záruční doba, nemusel bych si každou chvíli kupovat nová - prostě bych si ta ošoupaná (ne poškrabaná) došel vyměnit. Takhle mám dojem, že by na mě vyhrabali "lifetime warranty", která je na spoustě produktů takto zmíněna (ona "doživotní záruka") a která znamená, že po určitém počtu přepsání a tedy opotřebování (to už tam ale psáno není) jde DVD do kytek i před zákonnou záruční dobou.
Doživotní záruka je v podstatě jenom náznam sebevědomí firmy, která zboží vyrábí - tvrdí, že výrobek nepřestane fungovat do doby, než ho vyhodíš (například paměťové moduly - po pěti letech jsou příliš malé a za deset let k ničemu)Jenomže tohle nemáte vůbec ničím legislativně podložené. V Německu myslím kdysi bylo jisté firmě soudně zakázáno takto produkty označovat - ale už se moc nepamatuji, abych to teď rozebíral. Je to prostě jen marketingový trik, označení vzbuzující kladné emoce (viz blog), ale ve skutečnosti pak tahající producenta z obliga ve smyslu výše zmíněného. Se sebevědomím nemá toto označení co dělat. To by mohlo platit pouze v těch výjimečných případech, že firma výslovně tento pojem definuje tak, že od vás vezme jako reklamaci výrobek třeba po dobu 5 let nebo ještě déle po zakoupení apod. Každý trouba si může napsat do letáku "doživotní záruka", aniž by se k čemukoliv nad rámec platných zákonných předpisů zavazoval.
Takhle mám dojem, že by na mě vyhrabali "lifetime warranty", která je na spoustě produktů takto zmíněna (ona "doživotní záruka") a která znamená, že po určitém počtu přepsání a tedy opotřebování (to už tam ale psáno není) jde DVD do kytek i před zákonnou záruční dobou.To IMHO podle českých zákonů nemůžou. Záruka říká, že dokud nevyprší doba záruky, musí výrobek bezchybně plnit svůj účel, samozřejmě pokud jsou dodrženy provozní podmínky. Takže pokud nemají v návodu k použití napsáno, že DVD se nesmí používat víc než n-krát za den, museli by ti ho vyměnit.
Jenomže tohle nemáte vůbec ničím legislativně podložené. V Německu myslím kdysi bylo jisté firmě soudně zakázáno takto produkty označovat - ale už se moc nepamatuji, abych to teď rozebíral.No jasně, jenže na to, aby se tady u každého výrobku vypisovalo, jaký postoj výrobce má ke své doživotní záruce a jak funguje po dlouhé době, tu není prostor. Obecně těžko nemůžeš říct, že doživotní záruka je marketingový trh, protože spousta firem si za tím, že výrobek bude fungovat do doby, než ho vyhodíš, stojí. A vyrobit takový výrobek není problém, problém je to, když výrobek vydrží moc dlouho a lidi si nekupují nový.
Proc zrovna za den? Myslim ze tam muze byt neco ve smyslu jako 1000 zapisu za dva roky (po dobu zaruky) a bude to taky v poradku ne? Kolik zapisu to snese je myslim znamo a i delka zarucni doby, takze si myslim ze je to v poradku a reklamaci by neuznaly.
No jasně, jenže na to, aby se tady u každého výrobku vypisovalo, jaký postoj výrobce má ke své doživotní záruce a jak funguje po dlouhé době, tu není prostor.Právě proto je obecný pojem "doživotní záruka" nebo lépe původně "lifetime warranty" naprosto nicneříkající.
Obecně těžko nemůžeš říct, že doživotní záruka je marketingový trh, protože spousta firem si za tím, že výrobek bude fungovat do doby, než ho vyhodíš, stojí.Viz výše. Jak která firma si za čím stojí, poznám, až to budu vědět, např. podle výslovné definice poskytované záruky nebo podle zkušeností s ní. Nikoliv podle naprosto obecné a tudíž libovolně definovatelné nálepky "lifetime warranty" - a v tom mi nepomůže ani zákon, aspoň ty naše určitě ne. Pokud si myslíte, že ano, tak zrovna koukám na jakási laciná DVD-RW s "lifetime warranty" ve všech možných jazycích (ha, v Německu ale prý ne, tam kupodivu "platí zákonné záruční předpisy"), tak co to podle vás znamená? Že bude toto DVD fungovat do té doby, než ho přelomím nebo vyhodím a že ho mohu v této lhůtě libovolně reklamovat, až se mi nějaký soubor třeba po roce používání špatně zapíše nebo plastový povrch DVD poněkud běžným užíváním ošoupe? (Kéž by to takto fungovalo! :)
Pokud si myslíte, že ano, tak zrovna koukám na jakási laciná DVD-RW s "lifetime warranty" ve všech možných jazycích (ha, v Německu ale prý ne, tam kupodivu "platí zákonné záruční předpisy"), tak co to podle vás znamená?Takže jsem se překonal a našel si, co znamená "lifetime warranty" u firmy Verbatim pro ona DVD: ******************** CELOŽIVOTNĺ ZÁRUKA OD FIRMY VERBATIM Společnost Verbatim garantuje, že daný výrobek nemá žádné materiálové ani výrobní vady. Pokud přesto se vyskytne na tomto výrobku vada, bude vám zdarma poskytnuta náhrada ve formě nového kusu. Vadný kus můžete vrátit v místě jeho zakoupení při předložení dokladu o jeho nákupu nebo se přímo obrate na firmu Verbatim. Více informací naleznete na internetové adrese www.verbatim-europe.com. Tato záruka se nevztahuje na běžné opotřebení nebo na vady způsobené nesprávným zacházením, úmyslným poškozením a špatnou manipulací. Verbatim nezodpovídá za vedlejší a následné škody vzniklé nedodržením podmínek správného zacházení či jiným způsobem. Tato záruka vám poskytuje možnost uplatnění vašeho nároku a dále se vychází z konkrétního právního řádu dané země. *********************** Takže bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil, jak se liší tato "celoživotní záruka" od úplně normální záruky na to, že "daný výrobek nemá žádné materiálové ani výrobní vady" - podle definice samotného výrobce vůbec nijak, alespoň nijak, co by pro mě jako spotřebitele bylo nějak určující.
Přeháníš. Jednak "doživotní záruka" nemůže být definována jako ještě nižší, než doba zákonné záruky - pak údaj výrobce neplatí.
Mám to chápat tak, že napíše-li výrobce do manuálu
Přehrávač je napájen interním Li-Pol akumulátorem. Akumulátor je spotřební materiál, jehož výkon může kvůli opotřebení časem klesat. Životnost akumulátoru tedy může být kratší než záruční doba přístroje. Nejedná se však o výrobní vadu a tento jev nelze reklamovat.
nemusím to brát vážně?
A jinak často funguje jinak - například některá sluchátka Koss, na které dostáváš taky doživotní záruku. Když je chceš reklamovat, musíš je poslat se zálohou 200$ výrobci do USA. Když reklamaci neuznají, tak peníze zpátky nedostaneš.To jsi trošku přestřelil. Číslo 200 tam sice je, ale není to 200$ (to by v některých případech bylo mnohem víc než cena nových sluchátek), ale 200Kč (dříve to bylo 150Kč a pokud předložíš záručák z té doby, kde je tato částka, tak platíš tuto částku) a neposílá se to do USA, ale do Ostravy nebo stačí zajít na nejbližší prodejnu, která s nima má smlouvu a oni to tam pošlou a pak si to tam zase vyzvedneš. Reklamaci uznají vždycky, pokud jim přineseš alespoň nadpoloviční většinu původních sluchátek
Pametova CF karta (flash) se ohlasi v systemu jako dalsi radic IDE s jednou jednotkou.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.