Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 02:28
a netvrdte me, ze tech par radku navic na vypnuti PC by mplayer neprezil
Za prvé: je nutné si položit otázku, zda je žádoucí, aby aplikace zpracovávající pomocí kodeků pochybného původu video pochybného původu byla automaticky oprávněna k tak vysoce privilegované operaci, jakou je ukončení celého systému, kdykoli si zamane. Moje odpověď zní: jednoznačně ne. Za druhé: jednak vypnutí počítače není zdaleka jediná akce, kterou by uživatel mohl chtít provést po skončení přehrávání, jednak vypnutí počítače by mohl chtít provést i po dokončení mnoha jiných programů, zdaleka ne jen MPlayeru. Takže druhá otázka zní: je lepší do každého jednotlivého programu přidávat funkci vypínání (uspávání, stahování, …) po dokončení jeho normální funkce, nebo raději vytvořit obecný mechanismus, který umožní spustit libovolný program B po dokončení libovolného programu A? Moje odpověď zní: jednoznačně to druhé.
Tim se prece jednotlive aplikace odlisuji (tim co umi), jinak by prece byl jeden prehravac video, jeden audio, jeden prohlizec fotek a umel by jenom to svoje. Podivejte se jakym smerem se ubirali programy jako winamp, acdsee atd..dnes uz to neni jen prehravac audia a prohlizec fotek.
A já si vůbec nemyslím, že je to dobře. Když např. Netscape při přechodu z Netscape Navigatoru verze 3 na Netscape Communicator verze 4 do webového prohlížeče integroval spousty naprosto nesouvisejících funkcí (rádoby-WYSIWYG editor HTML, mailový klient, IRC klient atd.), považoval jsem to - a dodnes to považuji - za nejhorší designové rozhodnutí v historii tohoto programu. Když jednotlivé aplikace budou dobře plnit své stěžejní funkce a budou umět spolupracovat s ostatními k dosažení těch dalších, ve výsledku dostane uživatel všechno, co ve vaší koncepci "každý dělá všechno", dostane i mnohem víc a celek bude podstatně flexibilnější.
Nepopiram, ze jsem soucasny a budouci uzivatel MS Windows.
To mne nepřekvapuje. V prostředí Windows je vytváření molochů, kteří se snaží umět všechno v jednom, v podstatě normou a nikdo se neodváží jít proti proudu. Ale i tam existují zárodky zdravého rozumu: chce-li třeba aplikace zobrazit HTML dokument, nemusí sama implementovat rendering stránky, ale může si na to zjednat MSIE (a možná i jiný prohlížeč).
cat ~user/tmp/roura ; halt # (pod rootem) ... ; echo > ~/tmp/roura # (pod uživatelem)(případně
netcat
, běží-li úloha na jiném počítači) nebo
while [ -d /proc/$pid ]; do sleep 60; done; halt
Pro původního tazatele: výhoda oproti implementaci vypínání do MPlayeru je kromě bezpečnostních otázek i v tom, že podle nálady místo halt
mohu použít třeba s2disk
nebo s2ram
.
uzivatel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/shutdown *ad přidání funkce do přehrávače: Opravdu je to blbost a odporuje to snad všemu na čem unix stojí. Nauč se používat aspoň základ shellu, jak si napsat jednoduchý script, jak funguje atd, cron a nějaký zaškrtávátko na vypínání ti bude připadat děsně primitivní a neuniverzální.
mplayer film.avi && sudo /sbin/shutdown +5 -h
logout
ponúkanú session managerom:
mplayer ... ; dcop ksmserver ksmserver logout 0 2 0
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.