Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 03:02
Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Ext2 myslím umí vložit extra malé soubory přímo do inody, ale je to omezenější. Navíc ReiserFS spojuje konce i u souborů větších než jeden blok (myslím do 16kB velikosti). ReiserFS by měl vyjít lépe.
U Ext2/Ext3 je navíc problém s pevným počtem inod - při spoustě malých souborů by mohly dojít, pokud se na to nemyslí už při spuštění mke2fs. Také je potřeba se ujistit, že jsou zapnuté indexy na adresářích, jinak budou problémy u adresářů s hodně velkým počtem souborů (ReiserFS je má automaticky).
Zkrátka: na danou úlohu bych použil ReiserFS.
Myslím, že něco podobnýho dělá btrfs, kterej je taky hodně dobrej. Nevím jestli je to přesně tohle, ale taky dost šetří místem. 220 MB malých souborů mělo na ext4 asi 650 MB a na btrfs 250 MB...Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Plus 1 pro ReiserFS (nikoliv Reiser4). Od tý doby, co ho používam pro /var sem zaznamenal znatelný zrychlení práce se systémem..
"nikoliv Reiser4 " píšu jen pro to, abych předešel případným nedorozuměnín - s Reiser4 nemam žádný zkušenosti.
-miky
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.