Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 08:51
Dobrý den,
- Hledám vhodnou distribuci pro domácí souborový server. Měl by být připojený přes 100 Mbit/s LAN k routeru, spolu s ostatnímy PC v domácnosti.
- HW serveru: CPU 400 MHz, 230 MB RAM, GPU nVidia TNT2
- HDD serveru: 800 MB IDE disk (swap), 20 GB IDE disk ( / ), 1 TB SATA disk s NTFS oblastí (sdílené úložiště)
- SATA disk je připojen do řadiče v PCI "RocketRaid 1520", ovlaače pro Fedoru, SUSE, Red Hat a ovladače v "nekompilované formě" (omlouvám se za ten výraz) www.highpoint-tech.com/usa/bios_rr1520.htm
Bohužel jsem začátečník co se týče Linuxu. Provozoval jsem na svém NTB Ubuntu, Xubuntu a Debian. Proto bych byl rád kdyby zvolená distribuce pocházela ze stejné rodiny. Má představa je taková, že bych v nějakém grafickém prostředí nastavil vše co se týká sdílení (čtení pro všechny, zápis přes SSH ?) a poté deaktivoval automatické spuštení grafického prostředí. Za tímto účelem jsem zkoušel Debian, u kterého jsem ale nebyl schopen namountovat NTFS oblast na 1TB disku.
K tomu Vam staci sshd nebo ftpd a httpd. Ssh ma jistou vlastni rezii a tak bude mozna vhodnejsi pouzit jen ftp a vyuzit tak linku vice na rychlost. Navic CPU opravdu neni prilis vykonny a tak bych hadal rychlost prenosu po lince i polovicni oproti ftp ci http
Pouzijte klidne *buntu. Asi bude zbytecne se tu rozepisovat s podrobnostmi pac na wiki ubuntu najdete spousty kvalitne zpracovane dokumentace.
>>>Má představa je taková, že bych v nějakém grafickém prostředí nastavil vše co se týká sdílení
Doporucuji Gproftpd
Nechce se Vam s tim parat ? Zkuste Slax s modulem pro automaticke spusteni sshd a modul s nejakym ftp serverem - treba pure-ftpd.
Tyto moduly (pro Slax 6.2) dokonce mam hotove a v pripade zajmu je dam k dispozici
Soubory jen ke cteni muzete zpristupnit pomoci httpd - proste pomoci protokolu www. Pro tento ucel mohu nabidnout modul s webserverem Hiawatha.
Nahravat muzete pomoci standardniho ftp nebo jak jste uvedl tak pomoci ssh.
Ostatni uzivatele (jen ke cteni) si mohou prolezat stanovene adresare (hadam ze se bude jednat o cely disk 1 TB) a pripadne si soubory stahnout do sveho pc pomoci http pres jakykoli webovy prohlizec po zadani IP adresy serveru.
>>>u kterého jsem ale nebyl schopen namountovat NTFS oblast na 1TB disku.
A mate v systemu nainstalovanou podporu ntfs3g ? Ne vsechny distra ji maji v defaultu.
Radice PCI - SATA budou zcela jiste modernim jadrem podporovany. V naproste vetsine pripadu se jedna o standardni, obecny HW.
Windows nepouzivate evidentne vubec a tak proc se trapit s NTFS obzvlaste pokud disk nikam neprenasite a nepripojujete k stroji s windows.
Muj navrh je zcela nezavisly na platforme pc jez se budou chtit pripojovat k Vasemu serveru - webovy prohlizec je vsude, ftp ci ssh klienty obsahuji standardne vsechny distra a pro windows je lze dopnit jako volne siritelny sw.
K tomu Vam staci sshd nebo ftpd a httpd.
No, já nevím, jestli to stačí, pro domácí server bych ještě použil nfs nebo sambu pro sdílení adresářů a souborů, já tu mám takový laický návod pro zřízení sítě v malé kanceláři, ale hodí se to určitě i pro domácnost. Možná se vám bude něco z toho hodit.
K Vasemu navodu neni co dodat - proste vse dopodrobna popsane. Pro uplneho zacatecnika je mozna i toto obtizne. Takze jsem doporucil zakladni protokoly jez budou bezproblemu plnit ucel ihned ac jsou spis urceny pro prenos dat v prostredi internetu.
Na zalohovani dat s moznosti okamziteho pristupu to vsak zcela jiste staci.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.