Portál AbcLinuxu, 26. dubna 2024 12:21


Dotaz: Jack a trhaný zvuk

8.6.2010 16:39 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Jack a trhaný zvuk
Přečteno: 906×
Odpovědět | Admin
Mám notebook NB ACER EX5635Z-443G32Mn 15.6LED/T4400/3G/320/B/C/Lin. V něm nainstalované Ubuntu Studio 10.04. Zkouším poslech přes Jamin. Do mikrofonního vstupu na integrované zvukové kartě jsem zapojil linkový výstup rádia, do výstupu integrované zvukové karty jsem zapojil zesilovač. Pustil jsem Jack Control (vypadá jak Qjackctl) a pomoci toho zapnul Jack. Jack jsem měl nastavený v realtime režimu. Potom spustil Jamin. V okně Connect v Jack Control jsem propojil výstup systému se vstupem Jaminu a výstup Jaminu s playbackem. Začalo to hrát přes Jamin a mohl jsem si upravovat poslech. Hrálo to necelých deset minut a potom ticho. V okně Connect mi položka Jamin zmizela, ale Jamin jel dále. Musel jsem Jamin ukončit a znovu spustit, aby se mi jeho položky v okně Connect znovu objevily a mohl obnovit propojení. Chvíli to hrálo, ale potom to zase přestalo a z okna Connect položky Jamin zmizely. Proto jsem to musel každou chvíli opravovat. Nakonec jsem musel Jack spustit bez realtime a od te doby se mi to neodpojuje. Ale ještě to není ono. Zhruba jednou za dvě minuty mi ve zvuku škubne. 1)Co bych měl v nastavení Jacku udělat, aby se zvuk nesekal? 2)Proč to nejelo předtím dobře v realtime režimu? Až připojím k notebooku hudební nástroj a budu chtít hrát přes Jamin, zřejmě budu potřebovat realtime. Oprávnění používat realtime mám nastavené už při instalaci Ubuntu.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

8.6.2010 23:04 drapalik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
No otazkou bude asi ake mas jadro, potrebujes lowlatency alebo linux-rt, skus juknut tu realtime kernel
9.6.2010 16:56 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Jádro tam mám 2.6.32-21-generic. A protože je to Ubuntu Studio, mělo by to být jádro s dost nízkou latency, protože je ta distribuce připravená pro zvukové aplikace, všechno je tam prý rozchozené. Navíc při instalaci tohoto systému se mě to ptalo, jestli chci používat realtime a zvolil jsem, že chci. Navíc úplně stejný postup pro poslech přes Jamin, jsem zkoušel u stolního počítače (zvuková karta Genius Sound Maker Value 5.1) a jde mi to bez problému i v realtime režimu, i bez realtime. Nic se neodpojuje, ani se neseká zvuk. A přitom na tom stolním počítači mám Mandriva Linux 2008.0 a jádro 2.6.22.9-desktop-1mdv, jádro jsem neměnil. A v notebooku jsou problémy, přesto, že mám novější jádro a ještě Ubuntu Studio 10.04.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
9.6.2010 17:18 drapalik | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk

Pouzival som Ubuntu Studio, a riesil som realtime bo potrebujem latenciu nizsiu ako 10 mS. V Qjacktl je ukazovatel chyb xrun pri tichto chybach nastava prerusenie zvuku, mne sa to v Ubuntu Studio 10.04 s default kernelom nepodarilo, vela xruns a prerusovanie zvuku, v mojom pripade som musel nahodit lowlatency jadro od skveleho cloveka Alessio Igor Bogani

skontroluj tie xrun pri behu jack, idealna ziadna.
9.6.2010 18:14 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Teď jsem při používání Jacku a Jaminu v notebooku otevřel okno Messages v Qjackctlu a těch řádků xrun je tam hodně. Vypadají asi takto: alsa pcm: xrun of at least 0.050msec čas XRUN callback (85). Délky těch škubnutí podle výpisu se pohybují asi 0,020 až 4,000 msec. To je zajímavé, že MandrivaLinux 2008.0 (zatím zkoušená jenom u stolního počítače) to nedělá a Ubuntu Studio, u kterého se předpokládá, že bude zpracovávat zvuk kvalitněji, to dělá. Kompilovat jádro je dost složité. Nenašel by se hotový balík s vhodným jádrem v repozitářích Ubuntu? Nebo - co kdybych do toho notebooku nainstaloval, místo Ubuntu Studio, Mandriva Linux? Pomohlo by mi to? Protože ve stolním počítači mi Mandriva Linux nedělá problémy. V notebooku bych si to připravil přesně jak ve stolním počítači: Nainstaluji Mandriva Linux, potom balíčky s Jackem, Qjackctl, Jamin a další. Potom bych podle potřeby upravil soubor /etc/security/limits.conf, potom bych se přidal do skupiny audio. Abych měl jistotu, že mi Linux bude fungovat i v tom novém notebooku, dal bych tam novou verzi Mandriva Linux 2010.0. Půjde mi ta nová verze stejně dobře, jak Mandriva Linux 2008.0 ve stolním počítači? Jinak, nemůže být ten problém kvůli zvukové kartě?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
9.6.2010 18:16 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Ubuntu Studio je normální ubuntu s nainstalovanými jinými balíky, které jsou navázané na ubuntu-studio-desktop. Ale ty balíky jsou standardní součástí repozitáře ubuntu, proto generic jádro není real-time, ale normální. Pro realtime nainstaluj metabalík linux-rt, který závisí na linux-image-rt.

Jack má bez rt jádra problémy, pokud nastavíš maličkou latenci.
9.6.2010 18:43 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Ve stolním počítači, ve kterém mám Mandriva Linux 2008.0 a žádné speciální jádro, mám imput latency 0, output latency 0, latency 46,4. Přesto v něm nemám žádné xruny, a to ani v realtime režimu, ani bez realtime. V notebooku, kde mám Ubuntu Studio, mám output latency default, input latency default, latency 46,4 a nemám zatrhnuté realtime. A xruny mi dělá.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
9.6.2010 23:17 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Je těžké srovnávat latenci jádra o dva roky staršího. Doporučoval bych nainstalovat ten rt kernel, zapnout realtime v jacku, mít správně nastavené rtpriority a pak je to skutečné ubuntu studio.
9.6.2010 23:22 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Jinak ještě drobnost - na desktopu Duron 900MHz jsem neměl xruny v jacku ani v generic kernelu, a na starším notebooku (Celeron 1.5GHz, nějaká obskurní integrovaná zvukovka) byly xruny i v rt kernelu a nedokázal jsem se jich zbavit. Zřejmě taky záleží na HW, jak jsou nasdílená přerušení, jak má udělané sběrnice.
10.6.2010 16:46 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
K tomu "mít správně nastavené rtpriority": V tom notebooku jsem se podíval do /etc/security/limits.conf a co se týká audia mám na konci jenom jeden řádek:
@audio    -    rtprio    99
. A přitom na stránkách audiolinuxu se doporučuje ty řádky mít
@audio - rtprio 90
@audio - nice -15
@audio - memlock 4000000
Já jsem je dříve v Mandrivě taky neměl, měl jsem tam
@audio - rtprio 50
@audio - nice -10
a dělalo to problémy jiné - neustále zamrzal Qjackctl a Jack. Když jsem ty řádky potom upravil podle toho doporučení, už to jelo dobře. Potom mě napadá, jestli problém v notebooku v Ubuntu Studio nebude podobný, jestli to taky nebude souviset s tím souborem /etc/security/limits.conf. Co kdybych ty řádky taky přepsal podle toho, jak jsem to přepsal v Mandrivě? Udělal bych dobře?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
10.6.2010 17:24 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Problém bude asi v hardware. Na http://www.linuxexpres.cz/praxe/mastering-hudby-s-jaminem se píše: Pakliže máte integrovanou zvukovou kartu, můžete se setkat s praskáním (tzv. xrun underruns) – budete muset mírně zmodifikovat nastavení Jacku tak, aby k praskání nedocházelo. Vše záleží na situaci – obvykle pomáhá zvětšit buffer (implicitně 1024), ale ne vždy to musí na levných zvukovkách pomoct. Můžete zkusit soft mode případně změnit z full duplex na playback only. Podle toho ta moje zvuková karta v notebooku za moc nestojí. Ale chystám se koupit zvukovou kartu Behringer UFO 202 na USB. Takže doufám, že problém nebude. Protože ta zvuková karta má prý vstup a výstup propojený, bude zase problém, že zároveň s opracovaným zvukem uslyším i neopracovaný a to nechci. Na to jsem ale myslel a vyřeším to tak, že tyto zvukové karty budu mít dvě, do jene zapojím vstup a do jedne výstup. Doufám, že už nebudou xruny a že bude fungovat i realtime a že nebudou ani jiné problémy. Při výběru zvukové karty jak mám předem poznat, jestli bude způsobovat xruny nebo ne a jestli půjde používat v realtime?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
10.6.2010 17:42 drapalik | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Skusil si aj ine nez generic jadro, linux-rt (je v repo Ubuntustudio) ci linux-lowlatency? Inak co spominas stimi zvukovkamy, mam externu M-Audio firewire solo a raz som skusal ze rozbehnem aj externu aj internu v Jack, ale nike dom sa nedopatral ako, ak je jedna cez firewire (v tvojom pripade USB) a druha cez alsa, Ak sa ti to podari tak by ma zaujimalo ako.
10.6.2010 21:55 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
USB zvukovky jsou v alse, narozdíl od FW (ffdao). Ale dvě zvukovky současně v jednom jacku nelze snadno z principu, protože jack je řízen hodinami zvukovky a každá má své (kromě adaptivních usb zvukovek, které jsou řízené hodinami usb řadiče v PC a jedou zcela synchronně - to ale jack nemůže tušit). Pak se druhá zvukovka musí do jacku připojovat přes asynchronní reclocking (pro převod mezi těmi dvěma hodinami), na což má jack2 podporu, ale není to úplně triviální.
10.6.2010 21:49 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Nejdříve nainstaluj to rt jádro, do limits.conf dej všechny řádky (tak to mělo starší ubuntu studio), ujisti se, že tvůj uživatel je ve skupině audio (příkaz id, ale to by určitě nešel vůbec zvuk).

Pak teprve bych řešil jinou zvukovku. Moc nevěřím, že usb zvukovka nebude pro nízké latence potřebovat rt kernel. Jinak usb zvukovky jsou z hlediska xrunů srovnatelné, toho bych se nebál. Ale nejdříve pořeš to jádro.

V mém případě sdílely stejné přerušení integrovaná grafika a integrovaná zvukovka. To byla konečná.
11.6.2010 16:35 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Teď jsem Jack nastavil tak, že jsem zvětšil frammes/period z 1024 na 2048. Dole se mi latence zvýšila na 92,8 ms. Zatržítko u realtime jsem obnovil. S tímto nastavením jsem teď spustil Jack a Jamin a zkouším poslouchat. Xruny tam jsou, ale ne tak často. Asi jednou za pět - sedm minut a v délce asi 35 - 45 msec. Zatím se mi Jamin sám neodpojuje ani nemizí z Qjackctlu; jak to při realtime dříve dělal.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
11.6.2010 16:56 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Ale tu novou zvukovou kartu si musím pořídit kvůli tomu, abych měl kvalitní zvuk, protože ta integrovaná zvuková karta nemá linkový vstup, ale jenom mikrofonní a ten není kvalitní a nemá ani stereo. Proto jsem si objednal zvukovou kartu na USB Behringer UFO 202. Ale potom jsem někde četl, že ta zvuková karta má vstup a výstup propojený a proto bych zároveň s opracovaným zvukem slyšel i neopracovaný a to nechci. Proto budu meset ty zvukové karty dát do systému dvě, do jedne zapojím vstup a do jedne výstup. Nebo jak to mám řešit? Někde tady na abclinuxu mi řekli, že není problém mít v systému dvě USB zvukové karty.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
11.6.2010 18:49 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Problém to není, ale budeš si je muset nejdříve pluginem alsy spojit do jedné, protože jack bez dalších modulů podporuje jen jednu zvukovku. Postup viz http://www.alsa-project.org/main/index.php/Asoundrc#Virtual_multi_channel_devices
11.6.2010 19:22 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
A musím doinstalovat nějaké balíčky? Nebo kompilovat?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
11.6.2010 20:02 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Ne, je to standardní součást alsy, kterou už máš. Do souboru /home/tvujuzivatel/.asoundrc ulož onu konfiguraci a jacku zadej tu nově vytvořenou virtuální zvukovku. Bude mít dvojnásobek vstupů a výstupů, tak v jacku použij ty správné - vstupy z první zvukovky a výstupy z druhé.
11.6.2010 20:14 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
jacku zadej tu nově vytvořenou virtuální zvukovku
To znamená v Qjackctl v okně Connect, nebo někde v Setupu?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
12.6.2010 10:31 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
A budu muset instalovat jack2, nebo bude mi stačit normální jackd, jack? Pokud si z těch dvou zvukových karet udělám jednu virtuální pomoci asoundrcu.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
18.12.2010 10:57 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk

Teď jsem se podíval do správce balíčků v Ubuntu Studio 10.04 v tom notebooku a zjistil jsem, že už mám nainstalované realtime jádro. Výpis některých nainstalovaných balíků:
- linux-headers-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.12 Popis: Realtime (RT) Linux kernel headers
- linux-rt-headers-2.6.31-10 Nainstalovaná verze 2.6.31-10-153
- linux-headers-2.6.31-10-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.153
- linux-generic-2.6.32.21.21

Takže realtime jádro tam mám. Přesto mám ty výpadky ve zvuku. A ikdyž mám nainstalované taky realtime jádro, uname -r mi ho nevypíše, vypíše jenom ten generic 2.6.32-21-generic. Že by se mi to RT jádro nezavádělo? Pokud mám nainstalované více jader než jedno, tak při zapnutí počítače by mi to mělo dát navýběr, které jádro chci zavést. Nic mi to ale na výběr nedává.

Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
18.12.2010 13:13 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Když to vypisuje generic, tak to jede na generic. Pravděpodobně v Ubuntu studio nepřidají automaticky nový kernel do nabídky, a nebo je nabídka vypnutá. Možná by pomohlo poupravit soubor /boot/grub/menu.lst.
19.12.2010 11:08 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk

Teď jsem si všiml, že se mi nabídka bootování před zavedením systému ukáže, ale je to tak rychle, že si ji nestačím ani přečíst, ani nic vybrat. Dá se nějak nastavit, jak dlouho se mi ta nabídka bootů bude zobrazovat?

Soubor /boot/grub/menu.lst nemám. Nemůže být místo něj jiný soubor?

Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
19.12.2010 11:54 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
záleží na systému. V Ubuntu 10.04 je ten soubor přesně na téhle adrese- jestli ten soubor nemůžeš najít zkus třeba "locate menu.lst"..
19.12.2010 13:42 Ragzid | skóre: 24 | blog: Pivní koutek | Liberec-Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Predpokladam ze Ubuntu 10.04 uz pouziva novy grub, a ten ma konfiguraci tusim v /etc/grub a nasledne je nutne spustit neco jako update-grub. Sam pouzivam stary grub 0.96 a Debian, takze presne nedokazu poradit, ale v principu by to melo byt takto

Jinak moje /etc/security/limits.conf na velke masine s integrovanou HDA Intel (tusim ze nejaky Realtek) a vse bez problemu, xrun se obcas ukaze, ale nic zasadniho to neni:
@audio          -       memlock         unlimited
@audio          -       rtprio          100
@audio          -       nice            -10
Na netbooku Lenovo S10-2 mam ale na atomu problemy s vykonem, Jamin prestava stihat a zvuk zacina byt "trhany"
19.12.2010 14:49 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Predpokladam ze Ubuntu 10.04 uz pouziva novy grub, a ten ma konfiguraci tusim v /etc/grub a nasledne je nutne spustit neco jako update-grub

pravda, ovšem "ruční" přístup přes úpravu souboru "menu.lst" lze podle mých zkušeností pořád použít, minimálně dvakrát jsem to v čerstvé instalaci 10.04 vyzkoušel a fungovalo to. A ten soubor by opravdu měl být na tom umístění (/boot/grub/menu.lst) - i když se můžu mýlit zrovna teď žádný stroj s 10.04 na síti nemám..
20.12.2010 15:29 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
locate menu.lst mi našlo jediný soubor a to asi nebude ono. Našel mi: /usr/share/doc/memtest86+/examples/grub-menu.lst.
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
20.12.2010 16:20 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
zajímavé... zkus spustit update-grub a pak se do /boot/ podívat. Jinak nevím.. je to zvláštní. Instaloval jsem 10.04 na víc strojů.. K dispozici mám ale jen některé, a shodou okolností jsou to zrovna ty které byly upgradovány (tj.starý grub v nich pravděpodobně zůstal). Jsem si ale téměř jistý že i v čerstvé instalaci 10.04 byl tento soubor a bylo pomocí něj možné přidat windows do dualbootu..
20.12.2010 19:08 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Nový grub (minimálně v ubuntu) již nepoužívá menu.lst, ale /boot/grub/grub.cfg. Má trochu jiný formát než menu.lst, ale dá se v tom vyznat. Ten soubor je generovaný při update-grub, takže případné změny budou přepsány. Správně se to konfiguruje přes /etc/default/grub a /etc/grub. Mně se s minulou verzí grubu pracovalo znázeji, ale podpora více fs je příjemná.
pavlix avatar 20.12.2010 20:33 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
A taky LVM a RAID.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
20.12.2010 21:26 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Asi jsem moc konzervativní, ale toho se trochu bojím a /boot zatím dávám jen maximálně na raid1, tedy napřímo.
pavlix avatar 20.12.2010 22:19 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Použvám to běžně na Debianu 5... žádné problémy.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
23.12.2010 16:35 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jack a trhaný zvuk
Na http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2 jsem se dočetl, že soubor, ve kterém se nastavuje bootovací nabídka při spuštění počítače, je u nového Ubuntu /etc/default/grub. Mělo by stačit upravit řádek GRUB_TIMEOUT=0 na GRUB_TIMEOUT=10 před řádek GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 dát #. Potom spustit příkaz update-grub. Nemám ale odvahu to všechno udělat, co když potom počítač nenabootuji vůbec?
Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.