Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Protože USB zvukových karet, které by mi vyhovovaly, jsem našel několik, ale žádná nemá podporu v Linuxu.
Prohledal jsem stránku http://bugtrack.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Main, ale vůbec tam karty Behringer nejsou vypsané, ani některé další. A to i přesto, že v Linuxu fungují. Potom jsem si myslel, že skoro nic v Linuxu nejede a přitom jede. Jak se mám potom řídit.
Jiná věc. Jak poznám, jestli mám v systému ovladače snd_usb_audio, aplay a alsamixer? Jaké jsou názvy balíků? Zkoušel jsem se dívat do balíčkovače v Mandrivalinuxu (Ubuntu zatím nemám hotové), prohledal jsem nainstalované i nenainstalované balíky a žádné balíky s názvy snd_usb_audio, aplay a alsamixer, jsem tam nenašel, ikdyž mám přidané všechny zdroje softwaru. Našel jsem jenom alsamixer-gui a alsamixer-gnome, a to oba nenainstalované. Přitom příkaz alsamixer mi funguje. Jinak v Ubuntu Studio by měly být ovladače snd_usb_audio, aplay a alsamixer už v základní instalaci?
modprobe snd-usb-audio
.
Alsamixer, aplay atd. jsou v balíku alsa-utils.
3. Ten Behringer by dle googlu měl být standardní usb-audio ale bacha na http://sourceforge.net/mailarchive/message.php?msg_name=2b142b190907200420p12dbbc5fn14f91e4a7ae2f5f9%40mail.gmail.comMám tomu rozumět tak, že u této karty je vstup a výstup propojený a nejde vypnout. V tom případě je to na pytel, protože když budu používat Jack, Jack-rack a podobné aplikace, uslyším zároveň s zefektovaným zvukem i původní zvuk a to nechci. Nebo se to dá nějak zachránit?
Tiskni Sdílej: