Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 11:01
Řešení dotazu:
Podle http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/autostart-spec/ stačí vytvořit složku ve tvém domovském adresáři ~/.config/autostart:
$ mkdir ~/.config/autostart
a potom tam nakopírovat .desktop soubory, které se nacházejí v /usr/share/applications/ nebo si vytvořit soubor, kde bude minimálně:
[Desktop Entry] exec="co chceš spustit.sh"
[Desktop Entry] Type=Application Exec="co chceš spustit.sh"
[Desktop Entry] Name="winamp" Type=Application Exec="wine ~/.wine/drive_c/Program Files/Winamp/winamp.exe"
cp /usr/share/applications/audacious.desktop ~/.config/autostart/
Ve Win stačí jednoduše přetáhnout ikonu do Start - Po spuštění a je to, dvě, tři vteřiny. A tady se snažím od včerejšího poledne a stále nic.Uhm. A ... skúšal si to aj na Windows 8?
~/.config/autostart
automatické spouštění řeší i v LXDE.
Jak jednoduché, když se to polopaticky a v klidu vysvětlí.
Mám tu sice ještě nějaké problémy, ale ty už snad dohledám. Jako například to, že po cca 5 minutách zhasne displej, musím zahýbat myší, zapsat heslo a jede to kde to skončilo.
Ve "Správci napájení pro Xfce" mám sice nastaveno v "Napájení ze sítě / Akce i Monitor všude nikdy, ale to asi nestačí. Sice v Rozšířeném je při nečinosti uvést do režimu spánku a monitor do pohotovostního, ale to nejde deaktivovat.
xscreensaver-demo
.
Díky, budu hledat.
Hmmm, tam to mám taky zakázané a je to furt to samé.
Nevadí, zkusím novou čistou instalaci.
Nevím jestli se problemy vyřeší novou instalaci. Jak jsem psal, dělám to poprvé, tak do všeho hrabu a zkouším. Zkoumám to. Tak jsem možná někde něco zablbnul.
Tak joo. Vytáhl jsem z toho PC HDD (abych se mohl dál beztrestně rejpat), dal jiný a udělal čistou. Nastavil vše stejně jak předtím, ale už to nevypíná a neusíná. Asi jsem tím svým šťouráním něco rozhasil. Teď je vše OK.
Díky za rady.
Řešení už tu padly, tak jenom: doporučuji nezasírat si systém aplikacemi z Windows a nesnažit se o jejich imitaci – GNU/Linux je jiný a lepší operační systém, nemá smysl ho ohýbat, aby byl „jako Windows“ (i když to samozřejmě jde).
Na přehrávání hudby máme Clementine, Amarok a spoustu dalších nativní přehrávačů, které najdeš normálně ve své distribuci. Žádné .exe nepotřebuješ. Wine používej maximálně na hry nebo na speciální aplikace.
Nemám zájem o nic jiného, než aby to brnkalo hudbu.
Ale zarazilo mě, podle toho co jsem na google vyčetl, že je dost složité a náročné Linux nainstalovat na SSD. Kvůli zarovnání atd. Ve Win je to brnkačka na pár minut.
Nebo záloha systému. Ve Win za pár minut pomocí Acronis a je vymalováno. A tady?
Na hudbu ten Clementine nebo Amarok, případně jiný program. Je jich hodně.
Co se týče zálohování: opět máš spoustu možností, stačí si vybrat – třeba tady: BackupYourSystem. Ty programy jsou v tvé distribuci, takže je nemusíš stahovat po všech čertech odněkud z Internetu a ručně instalovat. Navíc je to svobodný software, takže víš, co to dělá, a neomezuje tě to v používání – např. proprietární programy mají omezení na počet zazálohovaných dat (to znám naštěstí jen z vyprávění – je to svět, do kterého se už nechci vrátit :-)).
Acronis mám koupené 3 licence, tak toto neřeším. Stejně Linux nejspíš neumí, aspoň všude se píše jen Wiin.
Na takové různé - příkaz. dd, fs, snapshoty (btrfs), LVM a jeho snapshoty - to je pro mě zatím marzovština...
Na hudbu jsem zvolil audacious, má skin Winampu. A je dostačující.
Dokonce se mi podařilo sdílení plochy pomocí VNC, ale zatím jen z Xubuntu na Win. Naopak ještě nee. Zkusím TeamViewer.
Pro zálohu sys jsem použil clonezilla, ale před koncem mi to vypisuje Failed. Tak ještě musím zkoušet.
Jinak díky.
Na takové různé - příkaz. dd, fs, snapshoty (btrfs), LVM a jeho snapshoty - to je pro mě zatím marzovština...Neboj, dá se googlit :)
Dokonce se mi podařilo sdílení plochy pomocí VNC, ale zatím jen z Xubuntu na Win. Naopak ještě nee.Na Windows používám jako server TightVNC a na Linuxu jako klienta krdc nebo xtightvncviewer. TeamViewer je brutálně placený a přístup k tvému počítači se zajišťuje přes kdovíjaký server cizí firmy.
# nainstalovani sudo apt-get install vino # zkopirovani systemove ikony do uzivatelske, aby ji mohl uzivatel upravit cp /usr/share/applications/vino-preferences.desktop ~/.local/share/applications/ # odebrani podminky aby byla ikona zobrazitelna jen v konkretnim prostredi(GNOME, nebo Unity) sed '/OnlyShow/d' -i ~/.config/autostart/vino-server.desktop # nebo totez mysi...otevrit v editoru, odebrat radek zacinajici na OnlyShow a v menu Soubor/Ulozit mousepad ~/.config/autostart/vino-server.desktopv "Relace a spusteni" aktivuj "Sdileni pracovni plochy" ze "start menu" pust "Sdileni pracovni plochy", zapni sdileni, nastav heslo jestli chces, vypni "Dotazovani na prichozi spojeni" pokud to nechces...
Dobře, zkusím. A co na druhé straně - Windows. Doposavaď jsem spokojeně používal mezi WIn - Win "Real VNC 5.2.2".
remmina remmina-plugin-vnc remmina-plugin-rdpkrome toho grafickeho (viz vejs) zpusobu, muzes nainstalovat jednoduse v terminalu:
sudo apt-get install remmina remmina-plugin-vnc remmina-plugin-rdp
mstsc.exe
(v běžné instalaci Windows je obsažen), případně linuxovým programem rdesktop
.
Pokud by šlo o připojení přes pomalý internet, poslouží dobře NoMachine (stačí open-source verze) nebo na témže protokolu postavený X2Go.
Samozřejmě lze použít i SSH, které obslouží nejen příkazový řádek, ale i grafické programy, potom ale vyžaduje spuštění X server (pro Windows se mi osvědčil Xming). V tomto případě ale už nejde o vzdálenou plochu, jen o vzdálený běh (i grafických) programů. Nároky na přenosové pásmo jsou rovněž značné.
Win7 a výš už automaticky při instalaci.
Nezkoušel, Xubuntu a vůbec Linux zkouším poprvé od včerejška.
Díky, tak to je vyčerpávající odpověď a nápověda. Takže můžu bez obav použít SSD. Mě právě vyděsilo toto, samý příkazy atd.
http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/
Ještě jednou díky.
Já mám tyto SSD co nepoužívám. Obyčejné.
https://www.tsbohemia.cz/kingston-sv300s37a-120g_d155630.html
Ten článek je z roku 2011
Tak jsem stahl iso Clonezilla, dal na klíčenku, nabutoval a jedůůůů. Naštěstí obsahuje slovenštinu, když už ne hned cz. I tak je to prosté. Akorát že se jeden uEntruje, než se dokope k samotnému zálohování.
Podařilo se mi, lidičky, aby se WinAmp spouštěl při startu Xubuntu. Kdyby chtěl někdo poradit, klidně se ptejte. Já už všechno vím, všechno znám...
A-HA, tak teď jsem zase o něco chytřejší. Pak byl ještě jeden důvod, že v Audacious - Winap nejde zvětšit hlavní okno a je furt prťavé. Ve Winampu stačí Ctrl+D a zvětší se, i EQ. takže se pohodlněji trefuje myší na tlačítka, křížek atd.
.
# pridani PPA repositare sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8a pust "Správce aktualizací", aktualizuje databazi a nabidne upgrade Audacious,
# aktualizovani databaze balicku ze vsech repositaru sudo apt-get update # aktualizovani nainstalovanejch balicku sudo apt-get upgrade
Co třeba XMMS2? Má démona a různé klienty. Nepoužívám to (mám Clementine, na takové to běžné přehrávání), ale nedávno jsem na XMMS2 koukal a dost si mi to líbilo architekturou i zpracováním – klienty můžeš různě pouštět a vypínat a hudba pořád hraje, můžeš měnit hlasitost nebo skákat na různá místa ve skladbě a čudlík se posouvá ve všech klientech atd.
A Windows to zarovnává nějak automaticky?Moderní distribuce taky při instalaci zarovnávají automaticky rozumně a předpokládám, že to Windows dělají úplně stejně.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.