Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 22:55
Tak na konec jsem se rozhodl, že Debian dám na btrfs. Chtěl bych, aby disk bootoval hybridně - BIOS/EFI a aby bylo úplně všechno šifrováno. Mám pár otázek:
/var
, jde toho u btrfs dosáhnout při instalaci? Vím, že se dá přepnout do konzole, ale co dál nevím, když systém ještě vlastně neexistuje?@k3dAR:
Jsem chtěl to šifrování nějak zkloubit s tím tvým skriptem. I jsem si jej přečetl a vlastně i celé vlákno o té flešce, ale nevím, jak to udělat. Debian (myslím, že mi to někdo říkal) nemá Ubiquity a taky bych nevěděl, jak bych při instalaci dělal subvolume /var
?
Zatím se s tím nenamáhej! Třeba mi tu někdo poradí. Fakt bych raději to btrfs. Včera jsem jeho studiem strávil asi 15 hodin. Jsem byl úplně hotovej Jsem sice laik, ale ten fs se mi prostě líbí. Hlavně nehrozí silent data coruption, což je super.
Ale přechod na btrfs znamená (v některých věcech) ztratit skvělého rádce. Nechceš přejít taky?
... tak kdyby sis pořádně proklikal tu naši wiki ...
Proklikal, „debootstrap“ jsem zadal na té vaší Wiki i do vyhledávače, ale nic jsem nenašel.
Mimochodem, strávil jsem tam předevčírem několik hodin :)
Omlouvám se, že jsem neupozornil na to, že je to citlivé na malá a velká písmena. Správně mělo být ...
To je v pořádku. Když jsem si četl článek o btrfs, tak jsem si v adresním řádku všiml, že u btrfs je velké B. Takže jsem pak diskless napsal s velkým D.
Spíš mi šlo o ten „debootstrap“, protože jsi mi napsal, že kdybych si pořádně proklikal tu vaši Wiki, tak bych na něj natrefil. Tak jsem ti jen chtěl sdělit, že jsem si tu vaši Wiki proklikal docela dost a nic o debootstrapu jsem tam nenašel. A to ani pomocí vyhledávače, ani pomocí vyhledávání na stránce (funkce ve Firefoxu).
Jinak teda díky za vysvětlení a nasměrování. Ano, vím že je to pro mě složité, ale taky vím, že je to pro mě dobré. Jak z důvodů praktických, tak z důvodů vzdělávacích.
sudo apt update sudo apt install debian-installer-launcher sudo debian-installer-launcherale problem, rve ze byl pro boot pouzit nepodporovanej initrd, tzn. ze nestaci doinstalovat tento balicek aby se z live rezimu dal pustit instalator
Myslím, že Debian jde instalovat i z příkazového řádku. Nebylo by to v mém případě lepší?
a aby bylo úplně všechno šifrováno.Bud, ale bootovat budes musiet z usb, ktore budes mat inac pri sebe. Nieco musi byt nezasifrovane alebo sifrovacii kluc tam narves napevno, ale to by ti niekto mohol vytiahnut.
... desktop kterej ma zas nema TPM ...
Mezi námi, on TPM nemá ani můj notebook, čemuž se při jeho ceně a stáří dost divím.
Secure Boot rozhodně chci, ale na desktopu jej nemám možnost zapnout. Moje MB jej nepodporuje. Pouze EFI. Ale na notebooku to budu chtít zprovoznit, to je jasný :)
A můžeš mi sdělit na co ti ten SecureBoot bude?Secure Boot rozhodně chci, ale na desktopu jej nemám možnost zapnout. Moje MB jej nepodporuje. Pouze EFI. Ale na notebooku to budu chtít zprovoznit, to je jasný :)
No, já tomu tedy plně nerozumím, ale myslím, že Secure Boot chrání před tím, aby se spustil nějaký vir při startu systému, ne? Nebo se pletu?
sudo cryptsetup luksOpen /dev/sdXY sdXY_openinstalator by pak mel videt LV z LVM pro moznost rucniho vyberu jak co pouzit
Udělám pár pokusných instalací a uvidí se.
Zatím díky
BTW: jaký fs bych měl použít na průmyslové 16 GB SD kartě pro Armbian?
@k3dAR:
Asi jsi tohle přehlídl. Co myslíš?
Výborně.
Uvažuji o tom, že bych tam místo ext4 dal btrfs. Co ty na to?
Čistě teoreticky. Je možné mít externí disk naformátován na btrfs a připojovat jej do systému, který je např. na ext4?
Tak zkusím a uvidím.
.Rozhodl jsem se upustit od hibridního bootování. Stále tedy zůstává Debian na btrfs, vše včetně EFI šifrováno LUKSem. Chci se zeptat, jestli při takovéto konfiguraci půjde udělat Secure Boot? Na netu jsou návody na to, jak nainstalovat Debian na btrfs a mít LUKSem šifrované i EFI, ale vždy je to bez Secure Bootu.
Pokud by to se Secure Bootem nešlo skloubit, je lepší/bezpečnější při šifrovaném systému použít šifrované EFI, nebo Secure Boot?
Zřejmě jsem to celou dobu chápal špatně. Nešlo o šifrované EFI, ale o /boot
.
Díky
No ale otázkou zůstává, jestli to půjde i se Secure Boot?
Zůstává
Z tvé odpovědi chápu, že je lepší šifrovaný /boot
, než Secure Boot. Jen nechápu, jestli můžu mít jen jedno, nebo oboje?
Už se to dlouho vleče. Podle článku na rootu jsem schopen vytvořit EFI, LUKSem zašifrovat zbytek disku a nainstalovat Debian a jako fs použít btrfs. Je možné prozatím udělat alespoň tohle a Secure Boot dodělat později, nebo musím Secure Boot pořešit při instalaci systému?
Díky moc!
Super článek!
instalator sifrovanej/neoddelenej boot neumi, muze jit polorucne podle:
https://www.root.cz/clanky/kompletne-sifrovany-disk-se-systemem-i-daty-debian/
Tak jsem zahájil přechod na Linux, ale moc mi to nejde. Instalátor Debianu je proti mě. Nakonec jsem se rozhodl pro ext4. Chtěl bych první 4 MB volné, pak 512 MB EFI a pak oddělené /home /var a taky swap. Vše na LVM šifrované LUKSem. Ale nejsem schopen toho docílit.
Podle toho návodu na rootu se řídit nemůžu. Když dám asistované rozdělení, tak mi nepasuje ani jedna varianta. Zkusil jsem tedy variantu s odděleným /home /var /tmp a swap s tím, že /tmp v instalátoru pak smažu a rozšířím /home, ale nejde mi to. Udělat to ručně s tím, že jsem si předpřipravil v GParted EFI mi taky nejde. Nevím jak donutit instalátor, aby zašifroval zbytek disku, pak vytvořil LVM a pak bych tam udělal ty oddíly. Navíc při asistovaném rozdělování to na začátku disku nechává jen 1 MB. A taky to divně čísluje. Když v GParted udělám EFI 512 MiB, tak instalátor pak ukazuje 536,9 MB. Ten převod chápu, ale jak pak chceš zadávat přesnou velikost oddílů. Jsem zvyklý dělat to v MiB. Prostě hrůza. Nejlepší by pro mě bylo udělat to z shellu, ale s tím bych potřeboval pomoci. Poradil bys prosím?
Ještě jsem si vzpomněl, že mi nejde instalovat z flešky. Odklikám pár oken a pak mi instalátor řekne, že nebyla rozpoznána mechanika, jestli chci přidat ovladač ručně a dál tě to prostě nepustí. Tak musím instalovat z DVDčka. Nechápu.
Ale mělo by to snad jít i v GUI - odstranit ten /tmp. V tom návodu taky zmiňuje odstranění odděleného /boot:
Tato varianta prakticky odpovídá tomu, co potřebujeme, až na to, že počítá s odděleným druhým oddílem pro /boot/ . Ten my nechceme mít na samostatné nešifrované části disku, takže tuto položku jednoduše odebereme. Samozřejmě si pak můžeme vše upravit podle svých požadavků. Nakonec bychom měli mít jen dva oddíly: EFI a druhý šifrovaný se vším ostatním.
Ale fakt nevím jak? Btw, když si předpřipravím EFI v GParted a pak dám asistované rozdělení disku - šifrování+LVM, tak instalátor tam mnou vytvořené EFI nechá a za něj dá 250 MB partyšnu ext2.
Ve virtuálu to nezkoušej. Dost jsem s tím pohl. Dokázal jsem (s pomocí známého) projít instalací až do konce včetně LUKS, LVM a všeho tak, jak jsem chtěl. Vše jsem udělal dle návodu na rootu a vše proběhlo OK. Systém ale nebootuje. Když jsem ručně nainstaloval GRUB a přepl se zpět, tak se instalátor zeptal, jestli chci pokračovat bez instalace GRUBu? Známý zadal, že ano a vše dojelo. Ale po rebootu to nebootuje. Neměl se GRUB po instalaci updatovat? V návodu to sice není, ale nemůže to být tím? Půjde s tím teď něco udělat? Asi to zkusím znovu a když tak se ozvu. Takže zatím se s tím nezatěžuj (virtuál).
Koukám v GParted na tu flešku (tůj skript) a na disk, na který jsem dnes instaloval a mě tam u toho disku chybí přípojný bod. Fleška má /boot/EFI, ale u hdd tohle chybí. Půjde to opravit?
sudo parted /dev/sdX printhledej radek "Tabulka oddílů" ("Partition Table")...
Je to GPT.
Ještě mě napadlo: Disk jsem si napřed předpřipravil. Nabootoval jsem z té flešky, spustil GParted a disk připravil tak, že jsem na začátku nechal 4 MB volné místo, pak 512 MB EFI oddíl naformátovaný na FAT32 (boot,esp) a pak jsem nechal volné místo, na kterém jsem pokračoval v instalátoru. Může být chyba v něčem z tohoto? Neměla by, ne? Já se díval, že na té flešce je EFI formátováno na FAT16, ale jinde jsem viděl (už nevím kde) FAT32 a rozhodl jsem se pro něj. V tom chyba asi být nemůže, že ne?
mas rozdeleni GPT (a NE mbr/msdos)?
Ano
nepreskocil si nejaky krok z root clanku? grub-mkconfig?
Já jsem nic nepřeskočil, ale poslední 3 kroky psal známý, protože jsme už spěchali a špatně se mi to psalo kvůli moc malému fontu a taky nejsem zvyklý na klávesnici notebooku, takže za to ručit nemůžu, ale zrovna on zadával to grub-mkconfig. Kontaktovat jej ale teď nemůžu, takže to teď nemám jak zjistit.
nebootuje znamena co? tvari se ze je disk prazdnej?
Ano, tváří se to, že je disk prázdný.
jinak udelat s tim urcite neco pujde, pustis LiveUSB, odemknes LUKS, provedes chroot a opravis problem
Tak já teda určitě
Instalačka Debianu má rescue režim. Umí poloautomaticky detekovat a namountovat disky (ptá se co kam patří) včetně šifrovaného LUKS v LVM. Pak ti nabídne shell buď v prostředí instalátoru, nebo v chrootu instalovaného systému. Stačí párkrát bouchnout do entru a zadat heslo k disku. Jakmile dostaneš shell v chrootu, tak si místo výchozího shellu spustíš bash a mc a můžeš opravovat dle libosti (např. spustit grub-install). Btw, trochu jsem si včera pohrál se Secure Bootem a našel jsem velmi hezkou věc: sicherboot. Je to pár skriptů, které umí nakonfigurovat klíče pro Secure Boot, nakonfigurovat Systemd Boot a ubalit kernel s initrd do jedné EFI binárky. Ještě mi tam chybí možnost použít jen efibootmgr, aby nebyl potřeba extra bootloader, ale i tak je to pěkné. Docela hezky se tím dá obejít problém s (ne)šifrovaným /boot, neboť podepsaný ubalený kernel se hodí na EFI oddíl a /boot už se nepoužívá, takže může zůstat zašifrován na /. Výhoda je, že se taková EFI binárka dá bootovat rovnou i bez bootloaderu a její pravost se pořeší pomocí Secure Boot. A protože už tam nikde neleží nechráněný initrd ani nějaká konfigurace, je to docela fajn řešení.jinak udelat s tim urcite neco pujde, pustis LiveUSB, odemknes LUKS, provedes chroot a opravis problemTak já teda určitě
Tak s tím Secure Bootem to zní zajímavě. Byl bych rád, kdybys mi s tím pak pomohl prosím.
Tak.
Už vím minimálně o jedné chybě. Když jsem to dnes instaloval na notebook s tím známým, tak jsem v jednom konfiguráku přehlédl a nezrušil zakomentování řádku KEYFILE_PATTERN=/etc/keys/disk_crypto.key
. Tak to je první průšvih.
Druhý je, že když jsem to teď instaloval na desktop, tak mi systém nenaběhne. Po startu pc zadám heslo, objeví se okno Debianu, vyberu, že chci zavést systém a na monitoru se objeví:
WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. Volume group "xyz" not found Cannot process volume group xyz WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. Volume group "xyz" not found Cannot process volume group xyz cryptsetup (sda2_crypt): cryptsetup failed, bad password or option? cryptsetup (sda2_crypt): cryptsetup failed, bad password or option? cryptsetup (sda2_crypt): cryptsetup failed, bad password or option? cryptsetup (sda2_crypt): maximum number of tries exceeded cryptsetup: going to sleep for 60 seconds...Takže zítra se zkusím chrootnout a zkontrolovat volby a znovu zadat heslo.
Asi ano.
Při dokončování instalace nastala chyba. Při zadání posledního příkazu dle návodu z tootu grub-install
to skončilo chybou. GRUB se nenainstaloval. Zkoušel jsem připojit ručně EFI, abych jej mohl nainstalovat tam, ale nešlo mi to. Tak jsem zavřel bash a v instalátoru spustil instalaci GRUBu. Instalace pak v pořádku dojela do konce. V tom by neměla být chyba, že ne? Jinak bych ani při startu pc neodemčel LUKS, ne?
Tak Debian jsem zavrhl. Vůbec mi nesedí. Nainstaloval jsem si jej jen tak (oddělený /boot, šifrovaný /root a bez LVM a SWAPu) a ladil jsem si jej, aby mi vyhovoval a zjistil jsem, že mi vůbec nevyhovuje. Takže se vracím k Mintu, ale k 19ce. Už jej mám nainstalován na sekundárním disku v pc (testuji) a velmi se mi líbí.
Super je, že teď mi nic nebrání v tom použít ten skript. Jen bych potřeboval pomoc s jeho úpravou. To by ale měla být maličkost, tedy pokud 19ka používá Ubiquity, ale předpokládám, že ano. Chtěl bych to tedy takto:
První 4 MB volné 512 MB FAT32 pro EFI LUKS LVM /var 20 GB ext4 / zbytek volného místa ext4
Půjde to na oba stroje a pak někdy budu řešit Secure Boot.
Pomohl bys prosím? Sám ten skript upravit určitě nedokážu.
PS: Už druhým dnem nemám ani jedny Windows
Ještě doplním, že oba stroje mají SSD disk, takže by to chtělo přidat volbu discard (asi v /etc/crypttab dle návodu z rootu) a možná by nemusely být ani volné ty první 4 MB. To nedokážu posoudit.
Ještě mě napadlo, že kvůli synchronizaci by bylo dobré nenastavovat noatime, co myslíš?
Když to teď čtu, tak je to jasné. Mě zmátlo, že jsem v minulosti syncoval TrueCrypt kontejnery, které mají samozřejmě pevnou velikost a tam se syncovalo dle času přístupu. Stačilo kontejner otevřít, něco si přečist, pak jej zavřít a syncovací sw jej syncnul. V tomto případě to asi ani jinak nešlo a trochu mě to zmátlo.
Dočetl jsem se, že 19ka má swap soubor. Tak je ozázka, jestli jej neponechat?
Moc děkuji za skript i za rady. Budu se jimi řídit.
Jsi takt moc hodný!
Ještě mě napadlo, když čtu cos napsal, že oddělené /home by mohlo být dobré. Chci totiž ten snapshot udělat a kdybych neměl /home odděleno a měl v něm např. 250 GB dat, tak by pak ten snímek byl příliš velký, ne? Takhle (předpokládám) s odděleným /home prostě jen domovský adresář ze snapshotu vyčlením a hotovo, ne?
Data pak budu syncovat a sem tam udělám i zálohu na externí disk.
Bezva, díky za vysvětlení.
I za modifikaci, ale nemusels. Nechci tě zbytečně obtěžovat. Myslel jsem to tak, že bych když tak udělal novou LV (/home). Ale když už to tam je, tak dobrý.
Zítra jdu na to.
Btw, vlastní nedůsledností jsem odpálil tu flešku, takže jí zítra zkusím obnovit Clonezillou a jsem zvědavý, jestli pak bude fungovat. Tak pak dám vědět.
Tak tu šifrovanou flešku, kterou jsem rozbil jsem Clonezillou obnovil a v pohodě jede.
Spatne.
Spustil jsem Live z flesky. Spustil jsem GParted a sdb (datovy disk, na kterem byl provizorni system) jsem zformatoval tak, ze jsem nechal prvni 4 MB volne a oddil na kterem byl ten system jsem zformatoval (ext4). Pak jsem na sda vytvoril 3 MB ext4 oddil s flagem bios_grub. Pred nim bylo 1 MB volne misto. Pak jsem vytvoril 512 MB fat32 oddil s flagy esp a boot. Pak jsem pro jistotu restartoval a do /home/mint vlozil ten posledni skript. V nem vse nastavil a v terminalu zadal sudo bash nazev_skriptu.sh. Vse jsem bez problemu zadal a v instalatoru nastavil filesystemy a pripojne body. Instalace probehla v pohode. Dal jsem pokracovat a vse dojelo jak melo. Po restartu jsem zadal heslo a trvalo oproti te flesce o dost dele, nez doslo k odemceni. Pak se objevilo logo Mintu a system zacal startovat. Pak to ale zustalo viset na:
Busybox v.1.27.2 (Ubuntu 1:1.27.2-2ubuntu3) built-in shell (ash) Enter 'help' for a list of builts-in commands. (initramfs) _Zkousel jsem to vicekrat a dopadlo to vzdy takto. V BIOSu jsem zkousel prehodit UEFI na Legacy, ale nepomohlo to. Co ted?
Zdarec,
pro tebe pohoda, pro mě sci-fi
Navíc jsem to už smazal a chci to zkusit nainstalovat znovu s odpojeným daťákem (hdd).
Rozhodl jsem se, že DOČASNĚ, než si to pořádně nastuduji a nacvičím na pc i nb nainstaluji Debian tak, jak to zatím zvládnu a až budu vše umět, tak to pak na obou strojích přeinstaluji. Takže na oba stroje teď dám nešifrovaný /boot a zbytek bude jen / a swap - šifrováno a bez použití LVM. Takže moje aktuální problémy už neřeš(te).
Pokud budu mít nějaké otázky během toho nácviku, položím nový dotaz.
No, já ten BIOS_GRUB chtěl proto, kdyby odešel komp, tak bych mohl vytáhnout disk a dát ho do čehokoliv. Ale jak tu někdo psal (asi Max), tak dnes už všechny pc mají UEFI a ani si vlastně nedovedu představit, že bych po případném kolapsu kompu např. za 4 roky ten disk strkal do něčeho, co nemá UEFI. A taky nevím, jak by to bylo se zarovnáním bloků. U SSD mi to přijde fatk zbytečné. U flešky je to něco jiného. Nikdy nevíš, do čeho jí strčíš u někoho na návštěvě. Někteří lidé, které znám mají doma neuvěřitelné kousky. Takže zde se hibrid vyplatí. Ale SSD k nim nosit nebudu, že?
Prostě necháš na začátku disku jeden fyzický blok volný, což bývají 4 MB (narozdíl od 512B sektorů na rotačních discích), ale záleží to na disku.
No a mohlo by to být tak, že v tom prvním bloku na disku, v těch prvních čtyřech MB, pokud bych tedy dělal ten hybrid boot, by byl BIOS_GRUB?
Ještě se zeptám. Když tedy nechám prvních 4096 kB volných, tak to nemám formátovat, že ne?
Tak hele, naformátoval jsem svůj externí disk na btrfs s tím, že jsem na začátku nechal volné 4 MB a nestačím se divit, jak se zvedl výkon. Paráda, díky.
Ad zarovnání bloků: Právě s SSD se to začlo řešit, neboť nezarovnané oddíly snižují rychlost i životnost. Prostě necháš na začátku disku jeden fyzický blok volný, což bývají 4 MB (narozdíl od 512B sektorů na rotačních discích), ale záleží to na disku.
A jak je to s fleškami? Taky by se na začátku mělo nechat 4 MB volného místa?
Když vytvořím oddíly MBR/EFI předem, jak pak přinutím instalátor Debianu, aby je zašifroval?
Já tohle nainstaluju ve všech distrech prostě „nějak“ a pak udělám backup/restore do nového rozdělení disků. Bohužel jsem ještě nikdy neviděl instalátor (a že jsem jich už viděl!), který by dokázal nastavit úplně všechno, co potřebuju. Například šifrovaný celý disk, včetně kernelu a initramfs, nebo LVM na LUKS na LVM, což jsem zase potřeboval pro jinou (mírně) neobvyklou konfiguraci atd. Prostě tam podle mě není „královská cesta“, je potřeba se dobře naučit rsync
a command-line nástroje pro LUKS, Btrfs atd. — a pak je nakonec jedno, jak až moc je instalátor neschopný.
A jak vlastně přinutím instalátor odemčít LUKS?
Pokud instalátor a/nebo rescue obraz správně rozezná rozdělení disků, zeptá se na heslo pro LUKS. Ale já osobně bych instalátor k ničemu nenutil. Nainstaloval bych to prostě „nějak“ libovolně, zazálohoval bych to, pak bych si nastavil z live obrazu oddíly a FS přesně jak chci a nakonec bych to tam nahrál zpátky.
Především jde o to, že aby měl člověk opravdu šifrovaný celý disk, včetně kernelu a initramdisku a bez zbytečně odděleného /boot
oddílu, potřebuje podporu LUKS v GRUBu. GRUB samozřejmě bez problémů otevírá LUKS a bootuje z Btrfs v něm, ale instalátory v podpoře tohoto dnes již běžného nastavení zaostávají.
A teď mě napadá, jestli to v instalátoru vůbec půjde?
Moje zkušenost: Čas strávený bojem proti instalátoru se nevyplácí. Manuálně se to dá zařídit rychleji.
Chci mít oddělen /var, jde toho u btrfs dosáhnout při instalaci
Doufám, že ne. Je to totiž naprosto nesmyslný nápad; takhle se Btrfs nepoužívá. Btrfs je super právě v tom, že se nikdy nic nemusí dělit předem. Vytvoř si pro
/var
subvolume. To dává smysl. Dělení na oddíly vždycky přináší jedině problémy. Jednoho ošklivého dne bude potřeba dočasně někam něco zálohovat a ten kousek předem zbytečně rozděleného prostoru bude chybět. Napříč různými oddíly taky nefunguje copy-on-write. Proto má být Btrfs jeden filesystém.
Vím, že se dá přepnout do konzole, ale co dál nevím, když systém ještě vlastně neexistuje?
Huh??? Tohle je ovšem dost zásadní neporozumění problematice. Instalátor je kompletní plnohodnotný live systém, který nejen existuje, ale má s sebou taky všechny potřebné utility pro správu souborových systémů, oddílů, nastavení sítě atd. Nejpokročilejší instalátory — například Fedora s KDE — mají dokonce přímo špičkové grafické prostředí, ve kterém se klidně dá během instalace surfovat na webu a hledat různé návody atd. atp. Systém tedy existuje, jenom kořenový filesystém je (zpravidla) v RAM, nikoliv na nějakém disku nebo médiu.
@k3dAR: tak chyba bude NEJSPÍŠ ve skriptu. Na flešku jsem 19ku v pohodě nainstaloval. Samozřejmě jsem vytvořil pouze /root. Takže jsem neodděloval /home, /var a nevytvářel swap. Ponechal jsem, že jde o flash, odebral jsem swap file a nepřítele jsem nemátl. V této konfiguraci fleška funguje. Na konci instalace sice bylo v terminálu párkrát vidět "failed", ale vše zatím funguje jak má.
Když jsem párkrát zkoušel nainstalovat 19ku na ssd, tak to vždy dopadlo, jak jsem uvedl výše. GRUB odemknul LUKS, ale pak se to seklo. Konfigurace byla následující: LVM=100%, oddělené /home, /var a swap jsem nechal 2 GB. Ponechal jsem, že jde o flash, odebral jsem swap file a nepřítele jsem opět nemátl. V této konfiguraci systém prostě nenaběhne a po odemčení LUKS to vytuhne. A během instalace kromě pár "failed" bylo mockrát vidět warning, nebo tak něco. Přesně si už nevzpomínám. Tak mě napadlo to nainstalovat se stejnou konfigurací jako flešku, tedy pouze /root a ejhle, systém funguje.
Taky jsem si různě hrál s Legacy/UEFI enable/disable, ale tím to asi nebude, že to pak vždy vytuhne, protože se to zavede. Jen musí být v BIOSu nastaveno "Windows 8/10" a ne "Other OS" a k tomu "CSM support". A taky jsem u toho povolil UEFI a funguje to. I ssd mi takto naběhne. Když jsem ale měl vše takto nastaveno a instaloval na ssd tak, že jsem odděloval /home atd, tak to pak nefunguje.
Mrkl bys na skript prosím? A nebo jestli by nějak dodatečně šlo zmenšit /root a oddělit /home, /var a vytvořit swap, tak by to stačilo. Ale do budoucna by byl skript určitě lepší.
mint@mint:~$ lsblk NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT loop0 7:0 0 1.7G 1 loop /rofs sda 8:0 0 931.5G 0 disk ├─sda1 8:1 0 1M 0 part ├─sda2 8:2 0 488M 0 part └─sda3 8:3 0 931G 0 part sdb 8:16 1 14.3G 0 disk /cdrom ├─sdb1 8:17 1 1.8G 0 part └─sdb2 8:18 1 2.3M 0 part sr0 11:0 1 1024M 0 rom mint@mint:~$ clear mint@mint:~$ nano 235190-luksuntu-20191209-2-5514520716067027787.sh mint@mint:~$ sudo bash 235190-luksuntu-20191209-2-5514520716067027787.sh Verze skriptu: 235190-luksuntu-20191209-2-5514520716067027787.sh 20181209-2 OPRAVDU CHCETE POKRACOVAT S DISKEM sda a KOMPLETNE ho SMAZAT??? - velikost oddilu pro LUKS: 100% - velikost LVM LV oddilu pro rootfs: 20GB - velikost oddilu pro /home: 20GB - velikost oddilu pro /var: 20GB - velikost oddilu pro swap: 2GB - pripadny swap soubor z instalace BUDE odebran - instalace na HDD, noatime NEbude nastaven Informace o disku z parted Model: ATA WDC WD1003FZEX-0 (scsi) Disk /dev/sda: 1000GB Sector size (logical/physical): 512B/4096B Partition Table: gpt Disk Flags: Number Start End Size File system Name Flags 1 1049kB 2097kB 1049kB BIOS boot partition bios_grub 2 2097kB 514MB 512MB fat16 EFI System Partition boot, esp 3 514MB 1000GB 1000GB LUKS POKRACOVAT se bude JEN pokud odpovite 3x za sebou bez mezery ano velkejma pismenama... ANOANOANO *** Rozdeleni disku... POSLEDNI moznost PRERUSIT PROCES SMAZANI disku sda... (POKUD DISK NEBYL ROZDELEN POKRACUJE SE ROVNOU BEZ DOTAZU) Warning: The existing disk label on /dev/sda will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do you want to continue? Yes/No? Yes Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. Information: You may need to update /etc/fstab. *** Vytvareni LUKS na zarizeni sda3... WARNING! ======== This will overwrite data on /dev/sda3 irrevocably. Are you sure? (Type uppercase yes): YES Enter passphrase for /dev/sda3: Verify passphrase: *** Odemknuti LUKS oddilu pod nazvem "luks"... Enter passphrase for /dev/sda3: *** Vytvareni LVM na zarizeni sda3 odemcenem jako "luks"... Physical volume "/dev/mapper/luks" successfully created. Volume group "lvm" successfully created Logical volume "home" created. Logical volume "var" created. Logical volume "swap" created. Logical volume "rootfs" created. *** Formatovani oddilu EFI a rootfs (pripadne i pokud zvolen SWAP)... mkfs.fat 4.1 (2017-01-24) /dev/sda2 has 255 heads and 63 sectors per track, hidden sectors 0x1000; logical sector size is 512, using 0xf8 media descriptor, with 999424 sectors; drive number 0x80; filesystem has 2 16-bit FATs and 16 sectors per cluster. FAT size is 256 sectors, and provides 62429 clusters. There are 16 reserved sectors. Root directory contains 512 slots and uses 32 sectors. Volume ID is bb2252cc, volume label EFI . mke2fs 1.44.1 (24-Mar-2018) fs_types for mke2fs.conf resolution: 'ext4' Filesystem label=lvm-rootfs OS type: Linux Block size=4096 (log=2) Fragment size=4096 (log=2) Stride=0 blocks, Stripe width=0 blocks 1310720 inodes, 5242880 blocks 262144 blocks (5.00%) reserved for the super user First data block=0 Maximum filesystem blocks=2153775104 160 block groups 32768 blocks per group, 32768 fragments per group 8192 inodes per group Filesystem UUID: 7e7032cc-e734-40a8-902f-846022d95c02 Superblock backups stored on blocks: 32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208, 4096000 Allocating group tables: done Writing inode tables: done Creating journal (32768 blocks): done Writing superblocks and filesystem accounting information: done - formatuji LV home mke2fs 1.44.1 (24-Mar-2018) fs_types for mke2fs.conf resolution: 'ext4' Filesystem label=lvm-home OS type: Linux Block size=4096 (log=2) Fragment size=4096 (log=2) Stride=0 blocks, Stripe width=0 blocks 1310720 inodes, 5242880 blocks 262144 blocks (5.00%) reserved for the super user First data block=0 Maximum filesystem blocks=2153775104 160 block groups 32768 blocks per group, 32768 fragments per group 8192 inodes per group Filesystem UUID: a3b61493-c018-41e1-955f-a1ec91aba8d4 Superblock backups stored on blocks: 32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208, 4096000 Allocating group tables: done Writing inode tables: done Creating journal (32768 blocks): done Writing superblocks and filesystem accounting information: done - formatuji LV var mke2fs 1.44.1 (24-Mar-2018) fs_types for mke2fs.conf resolution: 'ext4' Filesystem label=lvm-var OS type: Linux Block size=4096 (log=2) Fragment size=4096 (log=2) Stride=0 blocks, Stripe width=0 blocks 1310720 inodes, 5242880 blocks 262144 blocks (5.00%) reserved for the super user First data block=0 Maximum filesystem blocks=2153775104 160 block groups 32768 blocks per group, 32768 fragments per group 8192 inodes per group Filesystem UUID: 7734af49-7d64-46e3-a005-d803bd2deff6 Superblock backups stored on blocks: 32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208, 4096000 Allocating group tables: done Writing inode tables: done Creating journal (32768 blocks): done Writing superblocks and filesystem accounting information: done - formatuji LV swap Setting up swapspace version 1, size = 2 GiB (2147479552 bytes) LABEL=lvm-swap, UUID=4f5d86a4-49f2-44a6-b439-082c9c216894 *** Pousti se Instalace systemu bez GRUB zavadece... Rozdeleni disku zvolit "Neco jineho" a dvojklikem vybrat: /dev/mapper/lvm-rootfs, "Pouzit jako": Ext4, NEni treba formatovat(resp. pripravene je ext4), pripojnej bod / /dev/mapper/lvm-home, "Pouzit jako": Ext4, NEni treba formatovat(resp. pripravene je ext4), pripojnej bod /home /dev/mapper/lvm-var, "Pouzit jako": Ext4, NEni treba formatovat(resp. pripravene je ext4), pripojnej bod /var *** POZOR, po dokonceni instalace NERESTARTOVAT, ale vybrat "Pokracovat ve zkouseni" script bude pokracovat *** Priprava chroot... 4 logical volume(s) in volume group "lvm" now active *** Nastaveni GRUBu aby umoznil odemknuti LUKS... *** Nastaveni initramfs pro automaticke (druhe) odemknuti LUKS... 4+0 records in 4+0 records out 2048 bytes (2.0 kB, 2.0 KiB) copied, 0.000237296 s, 8.6 MB/s ZADEJTE HESLO K LUKS ODDILU Enter any existing passphrase: *** Instalace GRUB Legacy a GRUB EFI zavadecu (v chroot)... E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (2: No such file or directory) E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root? Installing for i386-pc platform. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. Installation finished. No error reported. grub-install: error: /usr/lib/grub/x86_64-efi/modinfo.sh doesn't exist. Please specify --target or --directory. Generating grub configuration file ... WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. Found linux image: /boot/vmlinuz-4.15.0-20-generic Found initrd image: /boot/initrd.img-4.15.0-20-generic WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. WARNING: Failed to connect to lvmetad. Falling back to device scanning. mkdir: cannot create directory ‘/var/lib/os-prober/mount’: No such file or directory mkdir: cannot create directory ‘/var/lib/os-prober/mount’: No such file or directory mkdir: cannot create directory ‘/var/lib/os-prober/mount’: No such file or directory mkdir: cannot create directory ‘/var/lib/os-prober/mount’: No such file or directory Adding boot menu entry for EFI firmware configuration done *** Aktualizace initramfs (v chroot)... ls: cannot access '/var/lib/initramfs-tools': No such file or directory *** Nastaveni systemu... *** Odpojeni pripojenych oddilu, nemusi se uspesne dokoncit, coz nevadi... 0 logical volume(s) in volume group "lvm" now active *** Dokonceno, muzete restartovat.... mint@mint:~$
Jen pro informaci: Když v instalátoru přiděluji přípojné body a nezatrhnu "formátovat", tak se spustí instalace, instalátor oznámí, že kopíruje (nebo ukládá, teď nevím) nainstalované balíčky a na tom to vytuhne. Pořád v terminálu dokala přibývají asi 4 řádky a nic se neděje. Takže zatrhávám "formátovat".
Jinak je super, žes na to přišel.
Teď už to funguje perfektně, díky!
Instaloval jsem na plotnový disk a tak jsem si disk v GParted předpřipravil:
4 MiB volné místo 4 MiB ext2-bios_grub 512 MiB FAT16 boot,esp Zbytek volné místo
Instalátor to ale předělal:
1 MiB volné místo (to není v naběhlém systému v GParted vidět) 1 MiB bios_grub 488 MiB EFI Zbytek dle voleb
Tak jsem upravil skript a zakomentoval 2 řádky ve kterých je uvedeno vytvoření těch prvních dvou oddílů, ale skript se ukončil. Tak jsem je zase odkomentoval a nastavil velikosti na 0% 4M a 4M 516M a začátek LVM na 516M, ale stejně to nesedí. Byl bych nejraději, kdyby byly první 4 MiB volné (pokud nevadí), další 4 MiB bios_grub a pak 512 MiB FAT. Mohl bys ještě prosím pořešit tohle. To by pro tebe měla být maličkost.
Taky je divné, jak se po instalaci zobrazují údaje o oddílech:
GParted:
1 MiB bios_grub (název je jinak, nevzpomínám si) 488 MiB EFI (použito 872 KiB, volných 487 KiB)
Instalárot Mintu to samé zobrazí takto:
1 M volné místo 1 M bios_grub (název je jiný) 511 M EFI (použito 33 MB)
Se v tom vyznej. Chmm.
A ještě bych potřeboval poradit se zvětšením rootfs. Skript jsem už použil pro instalaci Mintu na dvě flešky, ale ani v jednom případě jsem nenastavoval "rootfs_size=100%", protože jsem s tím měl v minulosti špatnou zkušenost a tak jsem místo "100%" dal "29GB", takže na fleškách zbývá volné místo a nedaří se mi to zvětšit. Poraď prosím. Tady je výpis:
# vgdisplay -v --- Volume group --- VG Name lvm System ID Format lvm2 Metadata Areas 1 Metadata Sequence No 2 VG Access read/write VG Status resizable MAX LV 0 Cur LV 1 Open LV 1 Max PV 0 Cur PV 1 Act PV 1 VG Size <29,36 GiB PE Size 4,00 MiB Total PE 7516 Alloc PE / Size 7424 / 29,00 GiB Free PE / Size 92 / 368,00 MiB VG UUID xyz --- Logical volume --- LV Path /dev/lvm/rootfs LV Name rootfs VG Name lvm LV UUID xyz LV Write Access read/write LV Creation host, time mint, 2018-12-13 23:57:55 +0100 LV Status available # open 1 LV Size 29,00 GiB Current LE 7424 Segments 1 Allocation inherit Read ahead sectors auto - currently set to 256 Block device 253:1 --- Physical volumes --- PV Name /dev/mapper/luks PV UUID xyz PV Status allocatable Total PE / Free PE 7516 / 92
A pak už tě s tím nechám na pokoji, slibuji
Tak na zvětšování rootfs by ani nemuselo přijít. Před chvílí jsem vyzkoušel nový Mint 19.1 a moc se mi líbí a minimálně na jednu flešku jej dám, protože tam ještě není nic nastaveno. Je provedena jen surová instalalce, kterou zfouknu za pár minut. To není problém. Jde o tu drohou flešku. Tu bych taky přeinstaloval, ale tam mě trápí nastavování Chromu a Opery. Díval jsem se do /home, ale nic jako .chrome, nebo .opera tam není, abych to jen překopíroval a na netu jsem našel návod jen pro Windows. Nevěděl bys jak to provést? U Firefoxu bych věděl, protože v /home je .mozilla, ale zrovna tam je nastavení otázkou 3 minut, takže to mě netrápí.
Mimochodem, jaký bys poradil prohlížeč? Já běžně používám Firefox, na IB používám Operu, na Duolingo Chrome (jen v něm funguje mikrofon) a pak potřebuji ještě další prohlížeč, když se chci na Googlu podívat na nějaké obrázky, protože při opačném kontrastu, který mám nastaven ve Firefoxu Google obrázky nezobrazuje. Dělá to ve více prohlížečích a i ve Windows. Není to tedy systémem, ani prohlížečem, ale Googlu vadí opačný kontrast. I když nedávno mi Google na jedné pokusné instalaci zobrazoval obrázky i při opačném kontrastu. Nějaká náhoda, ale nepřišel jsem na to, jak to? Já jsem vygooglil Brave a docela se mi i zamlouvá. Znáš jej?
parted /dev/sdX blabla && \na
`#parted /dev/sdX blabla &&` \tim komentar vlozis jako (neproveditelny) prikaz ale zachova se pokracovani na dalsi radek znakem \
# kdyz chces pro lv pridat konkretni velikost z vg free sudo lvresize -L +1G /dev/jmeno_vg/jmeno_lv -r # kdyz chces lv rozsirit na celej zbytek free sudo lvextend -l +100%FREE /dev/jmeno_vg/jmeno_lv -rjinak myslim ze 100% pro rootfs v scriptu funguje, to co ti nefungovalo bylo podle me jak sem pridaval lv home s tim ze pak po tvem bugreportu sem to prohodil spravne aby rootfs se delal az posledni, tedy 100% aby slo
Ó, děkuji
Docela jsi mě inspiroval naučit se programovat v bashi. Už včera (předevčírem) jsem se díval na jeden seriál o tom a když to bude alespoň trochu možné, tak se tomu budu věnovat.
Jak zjistím, jakou má fleška, nebo disk erase block size? A je to v MB, nebo v MiB? Mám v tom docela zmatek. Tak nějak žiju v domění, že je lepší používat MiB. Tedy 1024 místo 1000.
To, cos psal o Vivaldi jsem četl na webu Mintu. Vím, že má mnoho funkcí. Já právě chtěl něco jednoduchého jen na ty obrázky. Mrknu ale na něj. Kdyby mi opticky vyhovoval, tak bych jej mohl mít jako svůj primární prohlížeč a na obrázky bych zatím měl Firefox. Ten je jednoduchý až moc.
Ještě k 100% rootfs. To teď funguje výborně. Já s tím měl problém, když jsem instaloval tu první flešku. Instalace tenkrát nedojela a když jsem pak dal těch 29GB, tak se to povedlo. Ale tenkrát jsem toho měnil možná víc. Už si nevzpomínám, takže to mohlo být i něčím jiným.
Každopádně díky moc. Zkusím teď nainstalovat systém nanečisto s upraveným skriptem a když to klapne, tak už to konečně dám na pc a nb a "bude klid".
A ještě jedna věc. Napadlo mě, že bych mohl udělat lvm_size jen třeba 10% a oddílům nastavit co nejmenší nezbytně nutnou velikost a pak po nainstalování systému a nastavení všeho udělat zálohu Clonezillou. Ta záloha by tak byla IMHO 10x menší, než když bych to nastavil na 100%. Jde o to, že bych pak po odzálohování, nebo obnovení potřeboval LVM roztáhnout na 100% disku. Šlo by to? A jak by to bylo se šifrováním? Když totiž nastavím 10% lvm_size, tak se šifruje jen těch 10%. Kdybych pak LVM roztáhl na celý disk, byl by celý šifrován? Případně jak to vyřešit? Data teď vůbec neřeším. Jde mi o to, že když kiksne systém, tak data budou zálohovaná a budu jen potřebovat snadno obnovit systém, abych nemusel znovu instalovat a vše nastavovat a data do něj pak zkopíruji ze zálohy.
Na to už jsem taky koukal, a moudrý z toho taky nejsem
Tak pokusná instalace s upraveným skriptem (MiB) dopadla dobře.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.