Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:31
V minulých dílech seriálu jsme pokryli většinu funkčnosti tohoto moderního systému souborů. Tento článek je tedy posledním dílem a pokrývá několik zbytků. Podíváme se na funkčnost send/receive a na některé dostupné ioctl().
V minulém díle jsme se dívali na práci s vícero zařízeními. Další zajímavý aspekt Btrfs ale funguje vlastně obráceně: podjednotky umožňují vytváření více různých systémů souborů na jediném zařízení (nebo poli zařízení). Podjednotky přinášejí řadu zajímavých možností, které jiné systémy souborů nenabízejí. Tento článek se bude věnovat právě podjednotkám a s nimi spojeným mechanismem snapshotů.
Předchozí díly tohoto seriálu byly zaměřené na základy používání Btrfs jako jakéhokoliv jiného systému souborů. Btrfs ale nabízí řadu funkcí, které u alternativ nenajdete; jednou z důležitých věcí je podpora vícero fyzických zařízení současně. Btrfs není jen systém souborů; má i vestavěný mechanismus pro RAID. Tento článek se zaměří na to, jak to funguje a jak toho využít.
V tomto díle seriálu se dozvíte, jak systém souborů Btrfs vytvořit a připojit, ale i o dalších nástrojích pro práci s ním.
V rámci Jaderných novin na LWN.net byl zahájen nový seriál článků na téma systému souborů Btrfs. Na AbcLinuxu už dříve vyšly dva kvalitní články o Btrfs, přesto věříme, že vás tento seriál zaujme.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.