Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bude se chovat jako pevný odkaz, ne bude to pevný odkaz. Znamená to, že bude mít klíčové vlastnosti stejné, jako pevný odkaz - v tomto případě to, že se při vytvoření nic nekopíruje a kopie nezabírá žádné nové místo na disku.Prave ze ne, kopie musi spotrebovat jeden inode, jinak nastane ten problem, co jsem popsal.
# btrfs fi df /home/ Data, RAID1: total=268.84GiB, used=182.90GiB System, RAID1: total=64.00MiB, used=48.00KiB System, single: total=4.00MiB, used=0.00 Metadata, RAID1: total=18.00GiB, used=426.36MiB # mount | grep home /dev/sda2 on /home type btrfs (rw)niekedy sa pripája tak cez
mount /dev/sda2 a niekedy cez mount /dev/sdb2 a nikdy neviem dopredu po štarte, cez ktoré meno sa má pripájať (cez to druhé sa s chybou nepripojí). LABEL a UUID mi prideluje jadro po štarte náhodne ku jednému z nich a najčastejšie ku tomu, cez ktorý sa to nedá pripojiť.
Samozrejme podľa zákonu maslového chleba, to je tak, že zakaždým je to presne ten druhý ako napíšem do /etc/fstab (už som skúšal aj LABEL a UUID), ale podľa pozorovaní sa po reštarte automaticky pripojí len v asi 10% prípadov.
Nepoužívam initrd a vo stab som priebežne vyskúšal tieto možnosti:
#/dev/sda2 /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl 1 2 #/dev/sdb2 /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl 1 2 #LABEL=home /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl 1 2 UUID=fba01cbb-f374-4815-a9da-0f98c27fee21 /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl 1 2 #/dev/sdb2 /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl,device=/dev/sda2,device=/dev/sdb2 1 2 #/dev/sda2 /home btrfs noatime,nodiratime,autodefrag,noacl,device=/dev/sda2,device=/dev/sdb2 1 2Prakticky som vyskúšal všetky možné zápisy čo som našiel na internete. Len ten stroj nevypínam často a tak ma štve, keď po reštarte sa musím potom pomocou ssh pripojiť (špeciálne som si musel vytvorit používateľa mimo /home), ručne pripojiť disk s /home a poreštartovať služby, ktoré sú na prístupnosti /home závislé. Poznáte niekto iný zázračný postup ako to vyriešiť? Je možné, že mám ten súborový systém zle vytvorený. Mätie ma hlavne položka „System, single: ...“
# uname -a Linux octopus 3.10.25-gentoo #1 SMP Tue Feb 4 07:31:51 CET 2014 x86_64 AMD A8-5600K APU with Radeon(tm) HD Graphics AuthenticAMD GNU/Linux # equery l btrfs\* * Searching for btrfs* ... [IP-] [ ] sys-fs/btrfs-progs-3.12-r1:0/0
To, ze sa niekedy meni pismeno disku je normalne. Problem je, ze niekedy trva dlhsie jednemu disku kym sa inicializuje a inokedy druhemu. Presne na riesenie podobnych problemov vzniklo UUID, kedze to je celkom bezny problem. Problem moze byt napr. v tom, ze init system necaka dostatocne dlho, kym zacne pripajat disky.
Skuste porovnat casove znamky jadra (dmesg), kedy ukaze, ze sa spamatal jeden, kedy druhy disk, kedy su tam nejake hlasky o tom, ze sa pripaja disk a pod. Ak sa pozadovany disk spamata neskor, tak je problem skutocne v init systeme. Riesenie moze byt napr. napisat si init script, ktory caka kym jadro spostredkuje dany disk (cca len nieco ako "while test ! -f /dev/disk/by-uuid/$UUID;do sleep 0.1;done")
Alternativne by mohol byt problem s duplikovanymi UUID a pod. (predsa len, je to raid 1). Co vypisuje prikaz blkid? Co vypisuje jadro, ked pripajanie disku padne?
Este jedna vec, netusim ako presne sa riesi v linuxe hw raid (a drzim sa hesla: 'hw raid: nikdy' prave kvoli mnozstvu bugov, co su v ich firmwaroch a neriesia sa), ale nevytvari jadro nahodou aj /dev/mdX zariadenie, ktore sa da normalne pripojit?
# mount | column -t rootfs on / type rootfs (rw) /dev/md0 on / type jfs (rw,noatime) devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,relatime,size=7890724k,nr_inodes=1972681,mode=755) proc on /proc type proc (rw,relatime) tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=1578228k,mode=755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620) shm on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) cgroup_root on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=10240k,mode=755) openrc on /sys/fs/cgroup/openrc type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,release_agent=/lib64/rc/sh/cgroup-release-agent.sh,name=openrc) cpu on /sys/fs/cgroup/cpu type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpu) /dev/md1 on /mnt/portage type ext4 (rw,noatime) /dev/sda2 on /home type btrfs (rw)Čiže sú dva samostané disky (partície) /dev/sda2 a /dev/sdb2, pomocou btrfs prepojené do RAID1. Akurát, že btrfs nevytvára nový názov RAID-ovaného poľa a tak sa to pripája pomocou mena jedného z diskov. Problém je, že nemôžem použiť, ktorékoľvek meno z tých diskov, ale určité konkrétne a ešte ďalší problém je, že nedokážem predikovať, ktoré s tých mien mám použiť, pretože sa nezastupujú, ale cez to druhé sa to pripojiť nedá. UUID a LABEL (majú oba disky nastavené, predpokladám), ale „zväčša“ je to v jadre pridelené práve tomu, cez ktorý sa mi to nedarí pripojiť.
UUID a label neprideluje jadro, su zapisane na disku (sucast hlaviciek file systemu). UUID je nahodne generovane user-space aplikaciou (v tomto pripade mkfs.btrfs) zatial co LABEL nastavuje uzivatel (neviem aky prikaz je na to pri btrfs, nepouzivam btrfs).
Kazdopadne pozeral som navody ako vlastne ten raid v btrfs funguje a moj typ je jednoduchy: jeden disk obsahuje len naklonovane metadata a ziadne data (alebo naopak, len data), zatial co druhy obsahuje oboje a preto aj ide pripojit.
Vystup prikazov 'blkid' (pod rootom, inak nezobrazi detaily o systemovych particiach, ale len uzivatelovych -- tj. zvacsa nic) a 'btrfs filesystem show' by v tomto pomohol omnoho viac nez vypis mount.
Pouzilo sa pri vytvarani mkfs.btrfs -m raid1 -d raid1 /dev/<1st> /dev/<2nd> alebo sa -m ci -d zabudlo?
Tiskni
Sdílej: