Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 16:11
Zaměstnanci Alphabetu / Googlu založili svou odborovou organizaci Alphabet Workers Union.
Tiskni
Sdílej:
universal symbol of solidarity and support. It is also used as a salute to express unity, strength, defiance, or resistance.Ze článku odkazovaného jako zdroj:
the universal symbol of solidarity and support — was reportedly created by blogger Lou KayeAno, v době kdy to původní (komunistické) logo vzniklo jistě byl jistě Internet a blogy.
Dříve jsem byl dokonce dost levicově zaměřen…then I took an arrow in the knee.
Historie se datuje spíše k dělnickým protestům z roku 191Hm, to byli dělníci na římských silnicích nebo něco takového?
...prosté právní ekvivalence, ale ve stejnou dobu nikomu nepřipadá zvláštní, že trojice lidí registrované partnerství uzavřít nemohou.A dokonce ani jednotlivci. Proc by jednotlivec nemohl uzavrit manzelsvi? Je to rasismus. Diskriminace. I jednotlivec si zaslouzi danovu slevu na manzelku a manzela...
But because the union is not seeking ratification through a federal agency, it won’t have collective bargaining rights, potentially limiting the leverage the group may be able to wield within the tech giant. … The union at Alphabet is forming without federal ratification, limiting its rights. And Google has signaled its willingness in the past to fight back against such efforts. In December, the NLRB filed a complaint against Google for surveilling and terminating employees, and in 2019, the company hired consultants known for their anti-union efforts.WaPo Uvidíme.
Obecně, odbory jsou normální součást tržního hospodářství a není na nich nic špatného. Píšu to tady už dlouho, např. 2011, 2011, 2014:
Totéž si myslím o pracovním právu – regulace vynucované státem (nebo alespoň příliš mnoho regulací) jsou špatné a omezují svobodu, člověk se z nich nemůže „odhlásit“ a dělat si to po svém (snad leda emigrovat, ale to je extrémní případ s velkými náklady a nepříjemnostmi). Zatímco demokratické odbory, které vyjednají lepší pracovní podmínky svým členům, jsou normální součást svobodného trhu. Když mi to totiž nebude vyhovovat, tak z odborů jednoduše vystoupím (nebo do nich vůbec nevlezu) a dohodnu se se zaměstnavatelem sám. Funguje tu přirozená samoregulace – když si odbory budou vymýšlet blbosti, nebo třeba tunelovat členské příspěvky, lidé od nich začnou odcházet a tím se bude zhoršovat vyjednávací pozice té odborové organizace.
Takových organizací (ať už odbory nebo družstva) může existovat víc paralelně vedle sebe a člověk si vybere tu, která mu nejvíc vyhovuje – nebo třeba žádnou. Zatímco stát je tu jen jeden a jeho podmínky platí pro všechny, vybírat si nemůžeme, a tak by se stát měl omezit jen na to nutné minimum a vše, co jde, nechat na občanech, firmách, sdruženích, odborech…
…
Jestli se dělníci cítí znevýhodněni, ať si založí odbory a získají tím lepší pozici. Ačkoli se odbory často berou jako nějaké levičácké zlo, já je vnímám celkem pozitivně (tedy pokud jde o demokratické odbory, členství není povinné a lze vstupovat a vystupovat). Určitě jsou lepší odbory než státní zásahy do ekonomiky – ze státu totiž nejde jen tak vystoupit a dohodnout se bokem a taky nemůže fungovat více států na jednom území současně.
…
Navíc odbory mají řešit vztah zaměstnanců a zaměstnavatele, podílet se na kolektivním vyjednáváním mezi těmito dvěma stranami – ne se montovat do politiky a snažit se prosazovat svoje zákony. Odbory vnímám hlavně jako protiváhu k fúzujícím firmám – tam je jejich postavení legitimní a prospěšné.
O motivaci různých odborových předáků a různých organizacích vznikajících v současnosti na západě mám tedy jisté pochybnosti, ale pochybnými lidmi jsou prolezlé i ty korporace. Takže pokud vedlejším efektem bude, že se to tam požere navzájem a dojde k rozkladu firem jako Google, Microsoft, Facebook… a k decentralizaci internetu a návratu do normálního stavu, tak to bude vlastně dobrý výsledek :-)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.