Portál AbcLinuxu, 26. července 2025 08:44
Na W3 techs vyšla zpráva z červencového web technology survey. CentOS je momentálně nejnasazovanější distribuce na webových serverech. Hned po něm Debian a RHEL, u kterých se, na rozdíl od CentOS, popularita snižuje.
Tiskni
Sdílej:
Nikdy jsem s Centem nepřišel do styku, co je na něm bezva (oproti třeba debianu) ?
Souhlasím se vším kromě HW podpory. Měl jsem za úkol nainstalit CentOS na pár mašin, které měly sloužit jako ústředny (asterisk) a ani nejnovější jádro nebylo schopno nabootovat, nastartovalo to jen s "acpi=off noapic" a ručním přiřazením IRQ. To ale pak zas nešel RTC a integrovaná síťovka, takže jsem tam dával externí PCI ethernet a blacklistoval pár modulů. Po pár dnech lazení systém konečně "fungoval". Nechci vidět další updaty toho stroje.
Mimojiné jsem zkusil zkompilovat tehdy 2 cykly (doba 2.6.29) starý vanilla 2.6.27.10 a vše jelo out-of-the-box. Teda až na "pana redheťáka", který mě seřval za binární kompatibilitu a zarytě bez pádných důvodů trval na CentOSu. Od té doby toho OS mám dost a instaluju radši Debian.
Tím ale nechci říct, že CentOS neběží na HW z "redhat compatibility listu" dobře.
Jednoduche, mesic-dva po tom, co vyjde RHEL 6.0Vyjde RHEL 6 do léta?A ten kdyz se zadari tak vyjde jeste letos, byt osobne to tipuju spise na brzky zacatek pristiho roku.
Chci použít "novější" filesystém - v CentOS nemůžu, protože standartně obsahuje jádro z doby kamenné.my co jsme začínali na 1.2, a též pamatujem, jak se některá distra velmi tvrdošíjně bránila přejít z 2.4 na 2.6, se tvým steskům nad asi 4 roky starým jádrem můžem smát
Chci nainstalovat jen trochu netradiční utilitu - je to problém, protože základní repa obsahují opravdu skromný výběr balíků.myslímže výběr je velmi široký, jenom stejně jako výše, pokrývá prostě jinou cílovou skupinu než kam patříš ... a nezdá se mi, že by byl nějaký extra problém používat 3rd party repa, kde je toho dost a dost ... máš nějaký příklad takové "netradiční utility", se kterou je problém?
Chci resetnout trošku větší MySQL databázi a init script mi vesele zahlásí že se akce nepovedla, protože jen tupě čeká fixní dobu na odezvu (aplikace se přitom úspěšně spustí).hm, a že by sis stěžoval v bugzille místo tady? - na tenhle problém jsme s kolegy narazili vpodstatě hned jak se nám mysql dostalo pod ruce k testování, ale nikdo se ho do té doby nenamáhal hlásit, tož jak má vývojář opravovat něco, o čem neví?
Přerušit yum v půlce běhu můžu jen několikrát, protože po n-té takové akci se zasekne na nějaké nicneřikající chybě a musím ručně yum opravovat.zajímavé, tohle jsem nepotkal, i když stejnou prasárnu jsem nedávno udělal (o to horší, že šlo o tvrdý reset systému a ne jen nějaké ctrl+c), přičemž n bylo asi 6 nebo 7 ... kolik bylo n v tvém případě? a zahlásils' tu chybu, a to že chybová hláška není srozumitelná?
Máme problém s bezpečnostní chybou balíku XY, musím hledat obezličky jak pracovat s externími repozitáři.obezličky? jaké probůh?
Máme problém po aktualizaci se stabilitou balíku XY, chci downgradovat a potřebuju nějaký speciální rozšíření pro yum, aby vůbec bylo možné downgrade provést.co prosím? - je problém provést downgrade přes prosté rpm?
Abych měl možnost doplňování běžných věcí přes [tab], musím si sám upravit $PATH.cože? - v čem ta úprava spočívá, tohle přeci funguje všude?
Všechno tohle a mnohem víc jsem zažil s "bezproblémovým" CentOS. Na jeho obranu musím říci, že jsem dělal s již běžícím systémem, který mohl předchozí admin rozdrbat.výše uvedené o "bezproblémovosti" tuším implicitně předpokládá dvě věci, jednak že se držíš podporovaných řešení a postupů, a jednak že nechápeš bezproblémovost jako absolutní, nýbrž relativní k množství problémů v jiných distrech ...
určitá verze distribuce prostě zachycuje stav software v daném časeNevim, nechápu, neznám, nelíbí se mi. Nepotřebuji využívat takzvaných modních výstřelků, ale chci od svého systému víc než jen stabilitu. Požaduji i bezpečnost. Měli jsme právě případ, že verze PHP v repozitářích měla opravdu závažnou bezpečnostní chybu a zrovna jako na potvoru to kdosi zjistil a využil. Krásně se pak adminovi pracuje, když ví že z oficiálního repa prostě novější (rozuměj - bezpečnější) verzi nevymlátí a že právě díky tomu riskuje rozbití sytému (použitím ext. repozitářů, nebo vlastní kompilací. Nejsmutnější pak je situace, když jsem se kouknul do repozitářů Gentoo a zjistil, že verze běžně používaná na CentOS byla již dááávno z portage odstraněna. 3rd party repa se mi na CentOS příčí z jednoho prostého důvodu - složitost. Musím si nějaké takové najít, zkontrolovat že je důvěryhodné. Najít kdesi na netu popis jak ho u sebe zprovoznit. A pak tedy můžu používat. V Gentoo opět situace úplně obrácená. Nainstaluji layman, řeknu jaký overlay chci a hotovo. Nestarám se.
tož jak má vývojář opravovat něco, o čem neví?Ale ví. Oni musí vědět že jejich init scripty stojí za starou bačkoru. Jen odhaduji že nejsou lidi/čas/peníze s tím něco udělat. Nenech se mýlit, bugy pokud to jde hlásím. Ale po shlédnutí init scriptů CentOS jsem to vzdal. Tam není ani nástin nějakého konceptu. A pochybuju že by kvůli takové prkotině jako je tohle předělávali celou filosofii init scriptů.
a zahlásils' tu chybu, a to že chybová hláška není srozumitelná?Stačí jí dát do google (po ruce jí opravdu nemám) a je jasno. Tisíce lidí už se ptalo na to co to znamená. Zde opravdu pochybuji, že by se k vývojářům yumu nedonesla nějaká stížnost. Počet přerušení opravdu nevím. Jsem prostě zvyklý že i kdybych uprostřed instalace balíku vytáhl server ze zásuvky, že systém zůstane v konzistentním, použitelném stavu. To, že programátoři yumu nedokáží ani slušně zareagovat na Ctrl+C je pro mne úsměvné.
co prosím? - je problém provést downgrade přes prosté rpm?Mluvím tu o downgrade přes yum. Samozřejmě že si můžu někde na internetu sehnat rpm balíku X ve verzi Y a nainstalovat ho. Opět mi jde o pohodlí. Yum standardně nenabízí možnost downgradu. A pokud musím dělat opravdu rutinní práci nějak složitě, pak je něco špatně. Jako příklad můžu uvést upgrade systému po kterém se nám vyjebla nějaká knihovna PHP a mnoho klientů tak začalo mít problémy s aplikacemi. V takové chvíli si člověk nemůže dovolit googlit "yum downgrade package howto". Místo toho: "emerge [balík]-[verze]", jak prosté. Jo jo, byla to tak trochu reklama na Gentoo, ale koneckonců lepší distro prostě není, že? :) Ne, ale vážně uvědomuju si, že chlapci z CentOS se asi snaží, aby mělo jejich dítko úspěch. Bohužel v prostředí s vyššími nároky je to dítko, které bych spíš zaškrtil...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.