Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:39
Co dělá Linux atraktivním pro začínající uživatele PC a na co by se měl zaměřit? NewsForge vydal článek, který open source vývojáře upozorňuje, že by se kvůli těmto uživatelům mohli přiučit i od proprietárních systémů.
Tiskni
Sdílej:
S tím bych nesouhlasil. Čím více se bude Linux používat v praxi, tím bude zajímavější pro výrobce hardware a producenty software. Ti první ho budou muset brát vážně, nebudou moci zbastlit komunikační protokoly s tím, že stačí dodat driver pro Windows a je vymalováno. Ti druzí budou mít zájem portovat své aplikace i pro Linux, takže nebude tolik uživatelů nuceno mít v záloze ještě Windows kvůli pár aplikacím.
Jistě, můžete prohlásit (a párkrát už jste něco podobného naznačil), že komerční software nepotřebujeme, že vystačíme s tím, co vyprodukuje free software komunita (tj. FSF a spřízněné duše). Ale s tím nemohu souhlasit. Tato komunita totiž produkuje především software sama pro sebe, jiné typy aplikací se od ní očekávat nedají. Má-li být Linux plnohodnotným systémem (a teď nemyslím jádro), budou potřeba i ty aplikace (kancelářské balíky, účetní software, zpracování zvuku a videa, high-end databáze), které komunita nevyprodukuje.
Začínal jsem s Linuxem asi před deseti lety a pamatuji si dobře, jaká byla tehdy situace. Při nákupu jakéhokoli hardware jsem musel složitě zjišťovat, jestli bude v Linuxu podpora, použitelného software bylo málo. Opravdu netoužím po tom, aby se tato doba vrátila. Možná byla z určitého pohledu svobodnější, ale tehdy jsem se bez Windows neměl šanci obejít, dnes ano. Ať se vám to líbí nebo ne, Linux může a měl by koexistovat i s komerční sférou. Je to ku prospěchu obou. Nedělejme z toho, prosím, náboženství.
Pro vás je takové nasazení Linuxu bezcenné, protože nešíří evangelium FSF. Pro mne je nesmírně cenné, protože ukazuje dvě věci: že je možné nasadit Linux i na takto rozsáhlé projekty a že je možné nasadit Linux i tam, kde je obsluha počítačově prakticky nevzdělaná. Tím se výrazně vylepšuje pozice ostatních firem a jednotlivců, kteří nabízejí řešení postavená na Linuxu. Snižuje se tím pravděpodobnost, že budu znovu vystaven frustraci z toho, jak je řešení postavené na Linuxu a Firebirdu (tehdy InterBase) nahrazeno Windows a MS SQL víceméně jen proto, že někdo z toho má lepší pocit a připadá mu to profesionálnější.
Jsem nechutný pragmatik? Možná. Ale nemyslím si, že bych se za to měl stydět. Nevím už, kde jsem to viděl, ale docela se to hodí: "Neodsuzujme pragmatiky. Husa neupálili pragmatici, to musel udělat ideologický zaslepenec."
The man who trades freedom for security does not deserve nor will he ever receive either.Jenže co chceš dělat s lidma, kteří to dělají dnes a denně a ještě s písní na rtech. Některým blbečkům zkrátka nevysvětlíš, že Linux je tam kde je právě proto, že je svobodný. Rozhodně to není navzdory tomu a už vůbec jeho dalšímu rozvoji nemůže prospět výměna svobody za jakési pochybné krátkodobé výhody. Vždyť to vidíš všude kolem sebe. Kdo dnes myslí dál než na pár neděl dopředu?
Benjamin Franklin
Takže ještě jednou. Uživatel, kterému nezáleží možnosti podívat se na zdrojové kódy, měnit je, etc., na svobodný software zvysoka kašle. Tyto kvality pro něj mají nulovou váhu a nikdy pro něj žádnou váhu mít nebudou. Klidně zase přejde k proprietárnímu software, když bude mít nějakou výhodu. Tyto uživatele si nemůžeš udržet, nezajímáš je -- a proto nezajímají oni mě.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.