Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 10:39
David Hill, který je v Lenovo na postu viceprezidenta korporátní identity a designu, píše na blogu o konceptu retro Thinkpadu, tedy nové vnitřnosti a starý design s 18mm tloušťkou...
Odlišení od stávajících aktualních Thinkpad modelů by mělo být následující:
Vícebarevné logo Thinkpad
Sedmiřadá klávesnice
Displej s poměrem 16:10
Samostatná tlačítka hlasitosti
Pogumovaný povrch
Viditelné šroubky
Indikační LED
Modrý ENTER
a možná i osvětlení ThinkLight pomocí 2xLED
zdroj: liliputing.com
Tiskni
Sdílej:
Konečne môžem vymeniť svoj starý 8-ročný thinkpad. Jupiii.
Môžu to zabiť aj prestrelenou cenou, alebo tým, že odignorujú niektoré trhy.
Samozřejmě se ale může stát i opak: může se ukázat, že zájemci o tradiční design jsou sice hodně slyšet na vývojářských fórech, ale že těch, kdo jsou ochotni si ho opravdu koupit, ve skutečnosti není tolik, aby stálo za to vyrábět model pro ně. Jenže jak to čtu, zatím je to spíš myšlenkový experiment než projekt, se kterým by se napevno počítalo.Jednak se to stát nejspíš vůbec nemůže, jednak to není žádný opak. Jestliže Lenovo něco vydá, bude vypouštět marketingové kecy o tradičním designu, a nebude to mít komerční úspěch, tak to může mít celou řadu příčin. Třeba dotyční nepřijmou představu Lenova o tradičním design. Třeba dotyční nebudou chtít koupit model, ke kterému neexistuje stabilní a dlouhodobá modelová řada. Já osobně bych ten projekt viděl jako úspěšný, jestliže si ho koupí pár lidí, jejichž kolegové a známí si mezitím zvyknou na standardní řadu. Tito se pak většinou nechají přesvědčit, že to s tou standardní řadou není až tak děsivé a díky tomu jednomu modelu překlenou kritickou dobu a nebudou hledat jinde.
Nic proti,
Ale to vícebarevné logo je hnus. Takovou divnou fialovou mezi červenou a zelenou? No to bych to musel něčím přelepit nebo v z toho plastu vysekat dlátem.
Keby každé 2 znaky urobili inej farby (červená, zelená, modrá, biela) vyzeralo by to celkom super. V komentároch to aj niekto poslal.
Vyhrabal som jeden návrh z diskusie, toto sa mi zdá akceptovateľnejšie.
ten klitoris jsem se nikdy nenaucil pouzivat, ale je to pekny designovy prvek pro me
kdyz je totiz zatez vysoka, ani dnesni systemy se neubrani zasekanemu GUIPokud vím, tak se na prioritizaci klíčových UI prvků na Linuxu z vysoka dlabe a linuxové desktopy se při zátěži chovají podstatně hůře než třeba dnešní Windows. A to všechno jen kvůli držení se klasické unixové tradice, kdy jsou si všechny procesy uživatele rovny, pokud se některému explicitně nesundá priorita.
V Linuxu je situace jeste horsi nez se zda - ono totiz ani ta priorita vubec nepomuze, pokud system zacne neco delat napr. s diskem (tam nepomaha ani ionice). Android toho budiz zarnym prikladem - zadny real-time ani soft real-time a cely system je nepouzitelny a zasekany navekyTakže se vymýšlejí všemožné bejkárny, ale jedna z mála věcí, kterou opravdu musí dělat OS, je tolik let zanedbávaná?.
A pritom by stacilo aplikovat patche z rt kernelu (neni to vanilka, ale pouziva se to na mnoha tisicich zarizenich, takze stabilni to je dost), poctive nastavit aplikacim nice a ionice a hned by bylo o trochu lepe i na Linuxu.Mně hlavně není jasné, proč se tak rozlišuje nice a ionice. Já osobně bych očekával, že budou jasně určené priority software tak, že klíčové služby systému budou mít nejvyšší prioritu, následovat budou klíčové služby uživatelského rozhraní a za nimi budou teprve aplikace a nakonec procesy s explicitně nastavenou nízkou prioritou. Pokud jde o běžné služby systému, ty bych asi preferoval i nad klíčovými službami uživatele, dokud se budou k prostředkům chovat hezky. Možná by bylo vůbec nejlepší začít tím, že zlý proces nedostane skoro žádné prostředky, pokud se o ně perou i další procesy. Ale to všechno píšu jako laik a vycházím z kombinace základní znalosti systému a selského rozumu.
A pritom by stacilo aplikovat patche z rt kerneluMáš vyzkoušeno že to fakt pomůže? Mně zasekává desktop neschopnost Linuxu spravovat diskovou cache - konkrétně že lpí na modelu "vyhazujeme stránky co byly použity nejdříve". Takže udělám
zcat soubor.gz > soubor
a z cache vypadne GTK (ve kterém je celý můj desktop) a je tam ten soubor, na který se už nepoleze. Tohle jde opravit jenom tím že si to bude i pamatovat kolikrát se ta věc použila jako to dělá ZFS. V RT kernelu to je opravené?
GTK aplikace s vysokou prioritou bude potrebovat data v pameti a zcat s nizkou prioritou bude mit proste natvrdo smuluNevidím jediný důvod, proč by měla mít GTK aplikace vysokou prioritu, samozřejmě s výjimkou konkrétní klíčové aplikace (například na správu procesů) nebo konkrétní aplikace, kterou chci zrovna používat. Co když budeš mít GTK aplikaci, která používá kompresní knihovnu? Upřednostňovat obecně GTK aplikace je hovadina.
A česky?Co mas na mysli?
Můj pohled je takový, že jestliže si jenda myslí nebo má dokonce ověřeno, že mu kernel zdržuje GUI aplikace tím, že mu vyhodí z cache sdílenou GUI knihovnu, tak je řešení pomocí prioritizace aplikací nebo procesů naprostý bullshit.Muj pohled jsem zminil vyse - ze rt kernel neimplementuje jiny mechanismus kesovani stranek a ze se to po vhodnem nastaveni priorit bude chovat stravitelneji, nikoliv, ze to vyresi jeho problem, a uz vubec ne, ze rt je ultimatni reseni (naopak jsem zminil, ze je nutna slusna davka znalosti konkretnich aplikaci spolu s nastavenim korespondujicich priorit).
predstav si, ze cache bude ovlivnena i tim, ze GTK aplikace s vysokou prioritou bude potrebovat data v pameti a zcat s nizkou prioritou bude mit proste natvrdo smuluProblém je že u mě dá zcat klidně 150 MB/s na jádro, takže se 3 GB volné paměti vyplnily než jsem stihl napsat tento komentář a teď chci kliknout na Odeslat a Firefox už je pryč. Jak tohle vlastně řeší RT? Já jsem si to vždycky představoval na nějakém Raspberry s pomalou SD kartou. Takže to nascheduluje kritický proces, teď to do něj chce skočit a zjistí že je ta stránka na disku, takže se čeká než doteče do paměti a reaktor mezitím vybuchne? Nebo se to mlock(2)uje?
Takže to nascheduluje kritický proces, teď to do něj chce skočit a zjistí že je ta stránka na disku, takže se čeká než doteče do paměti a reaktor mezitím vybuchne? Nebo se to mlock(2)uje?Ano. Nejčastější praxe při použití rt-preempt je taková, že v aplikaci využívající RT priority se na začátku volá mlockall() s MCL_FUTURE.
- skarede logo - maly zdvich klaves a velke medzery medzi nimi - blby celotlacidlovy touchpad bez dolnych tlacidiel - zle umiestnene stavove LEDky (mali byt pod displayom + viditelne pri zatvoreni) - malo mat 4:3 - ziadne konektory vzadu (vdaka vid riadok nizsie) - otrasne umiestnene panty - podliezanie displaya pod šasi pri plne otvorenom thinkpade je otrasne
ziadne konektory vzadu (vdaka vid riadok nizsie)Oni tam dali kontektory dozadu? No tak to vyhodit oknem. Sice jsem teď pořídil X230, ale cena repasu ospravedlňuje jistou shovívavost.
blby celotlacidlovy touchpad bez dolnych tlacidiel Dříve měly ThinkPady dolní tlačítka kvůli tomu, že ten touchpad neuměl multitouch. S multitouch (generace x20 a novější) nejsou potřeba.su potrebne, lebo na tom otrasnom touchpade sa zle odlisuje kedy som stlacil prave a kedy lave tlacidlo. a navyse ked mi cely touchpad stlaca tak sa dost casto stavaju nahodne stlacenia.
malo mat 4:3 Dnes mi daleko vhodnější přijde 16:10.mozno na pozeranie filmov, ale nie na pracu.
ziadne konektory vzadu (vdaka vid riadok nizsie) Divný. Kam se potom bude dávat baterie?Bateria sa u modelov X300 napr. dava dopredu. Ale kludne moze ostat aj vzadu, ale nech vzadu ostane aj ethernet konetkor a napajaci konektor, bateria nemusi zaberat celu zadnu stranu.
otrasne umiestnene panty Jsou jen obráceně. Což právě způsobuje: podliezanie displaya pod šasi pri plne otvorenom thinkpade je otrasne Pokud se ten displej dá otočit úplně dokola a udělat z toho tablet, tak bych tohle klidně zkousl. I když vhodnější by bylo mít panty se dvěma ložisky, aby byl displej v rovině při plném otevření.Takto panty maju aj rady Ideapad a casto toto riesenie vedie k vacsej namahe na sasi aj na panty samotne a tie rychlejsie odchadzaju, navyse sa rychlo vychodia...
Ten touchpad se dá nastavit (AFAIK v Linuxu to tak je i výchozí), že pro levé tlačítko do něj stačí klepnout prstemA taky je to první věc co jsem vypnul.
Moj retro thinkpad by bol: - T60 šasi + webkamera - 4:3 display s vysokym rozlisenim - pasivne chladený s prenosom tepla na kontrukciu - i7cka low voltage procak - 8 az 32 GB RAM - 256 az 1 TB SSD disk v mSATA porte - 1 - 2 TB 2,5 klasicky disk - DVDRW/BD mechanika - klasicky touchpad, stavove ledk - 10 az 12 hodinova bateria - klasicke panty - uhlikove vlakna
V komentároch vidím, že veľa ľudí chce nahradiť thinklight podsvietenou klávesnicou. Je za tým nejaký racionálny dôvod? Páči sa mi keď thinklight osvetľuje aj malú časť stola nech viem kde som položil pivo.
Hmm, ešte jeden offtopic, prečo chcú ľudia tenký notebook? Nikdy som tento trend nechápal u mobilov. U notebookov ok, 10cm je možno trochu moc, ale nadávať na menej než 2cm hrubý notebook, že je moc hrubý??? Ako my, ktorí by sme chceli radšej lepšie chladenie vymierajúci druh? Nejako túto logiku, že radšej si budem variť gule pod horúcim notebookom a budem štýlový než keby som kúpil lepšie chladený hrubší stroj.
Pokud je požadavkem opravdu snadné přenášení, chceš aby se to vešlo do aktovky a na výkonu moc nesejdePočkat, to jako někdo chodí jenom s aktovkou? To nenosí nic jiného? (pití, KPZ…)
Tak pokud pro toho pána byl X300 (na mysl mi přichází asociace s Windows ME) krok správným směrem a má na starosti design Thinkpadů, tak se nedivím, že to dnes došlo tam, kam to došlo.I was asked recently if I had a favorite ThinkPad that had been created since the acquisition. For me, the answer is quite simple. I have two. Interestingly enough, my favorite ThinkPads nearly bookend the decade. The X300 and the current X1 Carbon are at the top of my innovation list.
Když srovnám Force Touch a ťukání dle počtu prstů (ne na daná místa na touchpadu), vyhraje ťukání. Force Touch totiž vyžaduje hodně sílyMam kupodivu opacnou zkusenost - po nastaveni nejnizsi mozne sily v GUI Apple (tedy urcite tam jeste bude rezerva z technickeho hlediska) jsem mel pocit, ze se pouze dotykam a vubec netlacim, takze jsem si musel nastavit stredni silu (tu nejvyssi silu jsem nenastavoval, abych mel rezervu pro "drojproklik", kde je out-of-box nastavena nejvetsi sila, kterou nelze ani zmenit pokud se nemylim).
což vede k tomu, že se musí dávat pozor, aby se mačkal kolmo, jinak před prokliknutím ujede kurzor.Hm, ani me nenapadlo pri pouziti trackpoinut pouzivat touchpad pro ovladani kurzoru, takze jsem predpokladal, ze k posunuti kurzoru nemuze dojit. Myslim vsak, ze tento problem posunuti kurzoru musi trapit snad vsechny uzivatele trackpointu, kteri si nevypnuli ovladani kurzoru touchpadem (samotne snimani polohy prstu se vsak i v takovych pripadech hodi - napr. pro urceni ktere tlacitko na te rovne plose vlastne mackam
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.