Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:26
The nature of a fiat fractional reserve system means that the debt is largely "monetized". It's being traded as if it were money, and not merely the promise of money in the future. This is because there isn't really any real money. The debt is being treated as if it were money. The nature of the system means that it can never be paid back.Pokud vím, tak v USA mají povinné rezervy 10%, kdežto tady pouze 2%. Kromě pár zemí si všichni dluží navzájem ohromný částky, který prostě nikdo platit nebude, není z čeho. Spíš je to tak, že kdo utratí co nejvíc než se první dlužníci položí, tak vyhraje. Kdo bude jen šetřit na splácení úroků, tak zanedbá celou zemi a její infrastrukturu a pak už toho moc nezmůže.
Je to v pohodě až na ten detail, že dluh je větší než kolik existuje peněz na jeho zaplacení :DCoz je ale naprosto irelevantni. To by vadilo, jenom kdyby nekdo chtel takovy dluh splatit najednou.
Vidím, že jste nic nepochopil. Pletete si emisní situsci v USA a v Česku, pletete si monopol na hotovostní emisi, monetizaci dluhu a úvěrovou emisi z ničeho.Rozdil mezi beznou monetarni funkcni centralni banky implementovanou repo operacema a kvantitativnim uvolnovanim (cileny nakup dluhopisu) si uvedomuju, ale prislo me to jako irelevantni rozlisovat vzhledem k tomu, co tvrdil kralyk - V obou pripadech se emituji penize a nevznika zadny dalsi verejny dluh. Uverovou emisi privatnich bank jsem vubec nezminoval, ta je k tematu zcela irelevantni, ne?
o nic dražší a riskantnější, než si vsadit sportkuVsadit sportku? To je velmi nízká laťka.
A to i navzdory teoretikům...Pověz, ty praktiku, co si tedy za své Bitciony v praxi koupíš?
V každém případě pro mě osobně je Bitcoin nejlepší investicí loňského roku, o nic dražší a riskantnější, než si vsadit sportkumno, Sportka stojí tuším 16 Kč ... jakou grafickou kartu za to koupíš, nepočítaje sežranou elektřinu?
Vzhledem k tomu, ze jakakoliv hodnota bitcoinu je ryze psychologickaJak se to liší od USD nebo EUR?
ale půjčkami, což znamená, že je potřeba vytvářet neustále nové půjčky, aby bylo možné pokrýt úrokyNesmysl, viz vyse ma odpoved Kralykovi.
Ovšem zase je to čistě psychologické.Ne to je ryze prakticy duvod - pokud neexistuji dlouhodobe smlouvy a zavazky, tak hodnota meny muze 'litat' a nic se nedeje - kazda hodnota je stejne dobra jako kazda jina, kdyz se vsechny ceny prizpusobi. Oproti tomu pokud tyto dlouhodobe smlouvy existuji, tak vyrobci a obchodnici nemuzou moc menit ceny - napr. prudky pokles hodnoty meny by je zbankrotoval (protoze mzdy, najmy a pujcky na investice by musely platit v dlouhodobe domluvenych cenach) prudky narust hodnoty by zase zpusobil, ze by nic neprodali (protoze spotrebitele maji sve prijmy (mzdy) zase vazane dlouhodobe). Takze s relativne malymi vykyvy se ceny a mzdy prizpusobi, ale tak prudce jako 'nevazany' bitcoin to litat nemuze (pokud ji tedy vydavatel meny sam nesabotuje).
není to zase tak dávno, co jakýsi obchodník sám srazil britskou libru prostě tím, že spekuloval na pokles obrovskou částkouTo byl George Soros a vyuzil vazbu libry na ERM a tim vytlacil libru z ERM. Ale ani tim nesrazil hodnotu libry, jenom srazil jeji kurs vuci ostatnim menam (coz jsou dve odlisne veci, ktere spolu volne souvisi, proto trba kdyz se porovnavaji HDP mezi staty, tak jsou dva zpusoby - podle kurzu men nebo podle PPP).
A čím více lidí toho bude chtít využít, tím hodnota ještě více poroste. A s tím i stabilita celku.První ano, ale druhé ne. Jako u každé bubliny.
Obama kroutí hlavou, že tisk barevných papírků ZASE nic nevyřešil, uvidíme co ještě před volbama s FEDem vymyslí za lumpárnu. Bitcoint je naděje pro svobodu :) Mises a Hayek by měl radost
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.