Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:37
V nadcházející verzi Jabber klienta Psi 0.11 bude na 100% podpora hlasu. Informaci potvrdil hlavní vývojář klienta, Kev. Zdatnější uživatelé si mohou stáhnout mainline Psi z CVS serveru a vyrobit si klienta ze zdrojových kódů. To je pro uživatele Jabberu velmi dobrá zpráva, dosud bylo možné telefonovat jen pomocí klienta Google Talk, který funguje jen na Jabber serveru Google a je jen pro Windows.
Tiskni
Sdílej:
Me by docela zajimaly vyhody a porovnani s klasickymi telefonnimi programy. Jestli to dobre chapu tak Jabber jako takovy je klient-server ale pro kecani se prostrednictvim stavajicich konexi ustanovi nova klient-klient. I za natem?Jo, používá se AFAIK STUN.
Jak je to s kodeky? Opet bude platit ze linuxaci maj na vyber a kdo si nevybere ten spravny z te nepreberne nabidky tak si s nikim nepokeca?Tak tady fakt nevím, ale zatím to funguje "out of the box". Nastavení v google talku není veškeré žádné, psi jsem ještě k hlasu nepřemlouval.
Ma to byt urcite konkurence skype, ale v cem je to lepsi? Jasne, skype je proprietarni hnus a Jabber free sw, ale to neni argument pro masy.No rozdíly vidím asi dva. Zaprvé to používá STUN, takže nejsou potřeba u Skype nechvalně známé super-node. Taky se to chová pěkně k firewallu a dá se s tím pracovat, teda jako jednoduše povolit a jednoduše zakázat. Další výhoda je asi ta, že masa bude mít ve své oblíbené Mirandě (snad jednou) i telefonování, takže Skype nebude potřebovat. Prostě jeden program na "ICQ" i telefonování. Žádné další zásadní výhody oproti Skype nevidím, ale i tak mi toho přijde dost. Co mi naopak chybí je nějaký "SIP transport", ale s tím asi taky postupně operátoři přijdou. Přece to všechno nenechají jenom pro Skype.
Jak je to s kodeky? Opet bude platit ze linuxaci maj na vyber a kdo si nevybere ten spravny z te nepreberne nabidky tak si s nikim nepokeca?Nevim, ale predpokladal bych, ze je to vyresene alepson tak inteligentne jako to ma SDP. Navic kodeku (mysleno alogoritmu a formatu) neni tolik. Mame PCM ve dvou provedenich vychazejici z americkeho a evropskeho ISDN, pak GSM, speex a nakonec par uletu jako je 1015 (experiment americke armady chrchlajici na 2 kbps). Takze bych to tak cerne nevidel.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.