Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 20:57
Společnost Microsoft se stala platinovým členem konsorcia Linux Foundation. Oficiální oznámení proběhlo dnes na vývojářské konferenci Microsoftu Connect(); // 2016.
Tiskni
Sdílej:
Jenom podplatil, tedy vlastně koupil v přeneseném smyslu slova.Podplatil? Ja bych rekl, ze tim kdo byl podveden byl asi Novell. protoze napriklad - pamatuji-li si to dobre, tak zpristupnily Novellu exkluzivne specifikaci M$ Office formatu. A za nedlouho na to je rovnou zverejnily (mam pocit ze ne uplne, ale presto...). Ono uz tehdy se zduraznovalo, ze pro Novell to nebude vubec zadne terno. Presto do toho sli...
BTW: pokud by sYsTeMd byl pouze init a nesral se do kde ceho a "nezral" kde co, tak...... tak nemelo smysl jej ani psat a mohl klidne zustad sysv
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill insideAle systemd bude zřejmě nějaká zázračná výjimka. ;)
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside Ale systemd bude zřejmě nějaká zázračná výjimka. ;)Stojim si za tim prvnim vyrokem (ten druhy je narazka na T. Prattcheta) i v pripade systemd. Jenze zatim nic lepsiho nemame. Asi tak
Srat na hlavu?Ano. Věřím, že spousta lidí v diskuzi ví moc dobře, o čem mluvím. Asi tak 100% lidí, kteří to vědět chtějí. ;)
Apropo - pokud se ti systed nelibi, co ti brani si sestavit distro bez nej?Mluvíš ještě stále na mě? Tedy na člověka, kteřý používá distro bez závislosti na systemd (Gentoo), ve kterém si systemd před lety pracně zprovoznil? Nenech se vysmát.
Nebo se alespon pridat k vyvoji.A proč bych to proboha dělal? Mám možnost pracovat na slušných projektech se skvělými lidmi, se kterými se dá na technické i lidské úrovni diskutovat. Nedělám open source pro slávu, ale proto, že mě to zatraceně baví a že mě ta komunita zatraceně baví. Právě ta komunita, o které se nejmenovaní core vývojáři systemd tak rádi vyjadřují a tak rádi jí ostentativně nerozumějí.
A pak poslouchat (/cist) pitomy hemzy.Já jsem náhodou rád, že se těm lidem vrací jejich vlastní chování a jsou z toho úplně stejně nesví jako ti, ke kterým se tak chovají oni sami. ;)
Nad Waylandem se tu zatim temer oslavuje.Wayland se tady oslavuje úplně stejně jako systemd, když už se teda o něm vůbec mluví.
Jenze zatim nic lepsiho nemame.Naopak si myslím, že máme stále ještě daleko lepší věci než systemd i z celou jeho core komunitou.
ještě daleko lepší věci než systemd i z celou jeho core komunitou.
Mluvíš ještě stále na mě? Tedy na člověka, kteřý používá distro bez závislosti na systemd (Gentoo), ve kterém si systemd před lety pracně zprovoznil? Nenech se vysmát.Vseobecne, ale kdyz se ptas: tak ted nevim - dal jsi si jej tam a nadavas na nej? Nebo jej tam (uz) nemas a nadavas na nej? A nebo taky neudela....
A proč bych to proboha dělal? ...Jasne... :( A to vlastne vsechno resi. Dalsich pet let se bude nadavat a cekat az to "nekdo" vyresi. A pak to fakt nekdo udela a bude se nadavat na nej.
Wayland se tady oslavuje úplně stejně jako systemd, když už se teda o něm vůbec mluví.Zatim jsem si vsiml, ze na Wayland jsou velmi pozitivni reakce. Vzpominam si, ze stejne tak tomu bylo i s systemd. taky veliky nadseni.
Já jsem náhodou rád, že se těm lidem vrací jejich vlastní chování a jsou z toho úplně stejně nesví jako ti, ke kterým se tak chovají oni sami. ;)No... nevim co ti Lennart udelal, nebo ne. Ani mi asi neprislusi to resit. Ale jedno je fakt - posledni dobou se stava moda, porad nekoho nadavat, ci ho bezuzdne kritizovat, nebo rovnou zjebat do nemoty. At jsou to autori clanku, jednotlive projekty, nebo jejich autori. A tak si rikam, ze se vlastne nedivym, ze napr. ubyva autoru, kteri by psaly clanky... Me se taky ptaly: "proc to nevydas, proc neco nenapise..." a ma odpoved: "Mam ze sebe delat fackovaciho panaka? Proc..? Diky, ale nechci" Kazdopadne, za me: systemd ma sve chyby, nic neni dokonale. Distra nejaky init system potrebuji. Ale ja tedy o nicem lepsim zatim nevim, a nic lepsiho se neprosadilo. Sam nemam vytaminy na to abych neco takoveho udelal, takze jsem rad, ze neco takoveho je. Az bude neco opravdu lepsiho, nez je momentalne systemd, tak to rad budu pouzivat. Ale to neznamena, ze pri kazdy prilezitosti budu po Lennartovy, nebo jeho projektech plyvat. To se mi hnusi.
Zatim jsem si vsiml, ze na Wayland jsou velmi pozitivni reakce.Podobně jako na systemd, stačí se podívat do tvých a spousty jiných komentářů.
Jasne... :( A to vlastne vsechno resi. Dalsich pet let se bude nadavat a cekat az to "nekdo" vyresi. A pak to fakt nekdo udela a bude se nadavat na nej.Not my business.
Me se taky ptaly: "proc to nevydas, proc neco nenapise..." a ma odpoved: "Mam ze sebe delat fackovaciho panaka? Proc..? Diky, ale nechci"No vidíš. A já ze sebe dělám fackovacího panáka a čelím kritice tam, kde mi to za to stojí, vysvětluju, dokumentuju, dávám do toho sám sebe. A pak přijde někdo a začne mě kritizovat jenom proto, že jsem taky někoho zkritizoval, a on se může ohánět tím, že je to prý teďka v módě někoho kritizovat. :D A ještě mě zjebe za to, že nevyvíjím systemd, (1) o které jsem se jednak vůbec neprosil, a (2) které vyvíjí banda, které nemám zájem být součástí. :D A pak napíšeš, že ty nenapíšeš ani článek, jenom aby tě někdo nepomluvil, ale mě kritizuješ, že nevyvíjím systemd a připadá ti to úplně ale úplně normální.
"Podobně jako na systemd, stačí se podívat do tvých a spousty jiných komentářů."Coze??? Opravdu prekrucuji? A co ten tvuj posledni odstavec? Ja jsem psal, ze diky presne temhle postojum - jake tu obhajujes, bych do psani a vseho toho kolem sam nesel a nedivim se ze autoru je cim dal min. Snazil jsem se vysvetlit, ze presne takovy spusob chovani odrazuje me samotneho - takze chapu i ty dalsi, kteri jsou na tom podobne. A je jedno jestli pisou clanky nebo tvori a pracuji na projektech. Clovek do toho vrazi nejake usily a cas, ktere mu nikdo nevrati a jako odmenu se mu dostane pojeb. Tohle jsem ti tim odstavcem psal...
ze me stve, ze kazdy jen nadava, ale nic noveho nikdo neudela
Mne naopak štve, že tolik lidí by rádo dělalo ty úžasné nové věci, ale už jim nepřipadá dost cool je taky dotáhnout do použitelného stavu, udržovat je a opravovat chyby, které v nich nadělali. Zrovna systemd je toho ukázkovým příkladem.
Mne naopak štve, že tolik lidí by rádo dělalo ty úžasné nové věci, ale už jim nepřipadá dost cool je taky dotáhnout do použitelného stavu, udržovat je a opravovat chyby, které v nich nadělaliMozna mi to nebudete verit, ale me take. Trochu z jine soudku ale porad pobliz Lenarta: Nektere me projekty stoji na nexistenci neceho jako je Desktop Layer. Jednoduse jde o to, ze pro mnoho veci - jako moje oblibene File Mime Types, sice existuje specifikace, podle te zrealizovana databaze asociaci na disku. Pak existuje nekolik malo cli utilitek, ktere se hodi tak maximalne na rucni praci, nebo do nejakehho jednodussiho skriptu. Co se tyce prime manipulace a vyhledavani resi si to kazdy framework, ci prostredi samo. Takze kdyz prijde nekdo s projektem ktery nepouziva mainstremovy framework tak je nahrany jak Bata s drevakama. A nebo musi otrocky delat tu stejnou praci znova. A pri tom uz davno, mohla existovat sada knihoven, ktere by resily mimtypy, ikonova temata, atpd... Hledal sem, ptal jsem se... a odpovedi mi bylo vetsinou jen pokrceni ramen. A co ted? Co si pomuzu, ze budu nadavat na to, ze to neni dodelany? Ze to kazdy prasi podle sebe? A co ti co budou chtit byt take nezavysli na konkretnich framewocich/prostredich? Pomuzu jim tim, ze budu nadavat? Takze mi ted mi nezbyva nez to proste bud zacit resit, nebo se na to vykvaknout... Zatim si zahravam s tou prvni variantou.
Nektere me projekty stoji na nexistenci neceho jako je Desktop Layer. Jednoduse jde o to, ze pro mnoho veci - jako moje oblibene File Mime Types, sice existuje specifikace, podle te zrealizovana databaze asociaci na disku.Tak proč se tady celou dobu bavíme o kravinách a neřešíme zajímavé projekty? :)
Takze mi ted mi nezbyva nez to proste bud zacit resit, nebo se na to vykvaknout... Zatim si zahravam s tou prvni variantou.Takových, co si zahrávali už bylo. Taky jsem si zahrával. Ale dokud nemám kód, tak to nikoho nezajímá. Zrovna v desktopu je hodně mezer. Sám žádný standardizovaný desktop nepoužívám a z desktop standardů použiju tak appindicator a právě mimetypes (hlavně přes xdg-open), jinak jsem stejně 99.9% času buď v terminálu nebo ve web browseru. Podle mě uděláš nejlíp, když přestaneš nadávat na pavlixe a ukážeš nějaký ten kód. ;)
Clovek do toho vrazi nejake usily a cas, ktere mu nikdo nevrati a jako odmenu se mu dostane pojeb.Teď je otázka, jestli toho systemd lidi víc udělali nebo víc lidí od činnosti odradili přesně způsobem, který popisuješ. A víš co, já, stejně jako mnoho dalších, vrazím do věcí nějaké úsilí a čas, necháme se, jak ty sám říkáš, pojebat mimojiné i od systemd kabal, a jedeme dál! Nenecháme se odradit pár kecama jako tady naznačuješ ty.
Teď je otázka, jestli toho systemd lidi víc udělali nebo víc lidí od činnosti odradili přesně způsobem, který popisuješ.Me systemd neodradil a podle toho co pises (a co si vsimam v diskuzich) spoustu dalsich take ne.
Nenecháme se odradit pár kecama jako tady naznačuješ ty.Ja nevim. A priznam se, ze nevim co jsi si musel za svou praci vyslechnout ty sam. Je jasny, ze kazdy kdo neco dela cas od casu kritiku sklidi. Ale to co posledni dobou sleduji kolem systemd (a nekterych dalsich projektu) me proste uz docela vadi.Tot vse.
Ale to co posledni dobou sleduji kolem systemd (a nekterych dalsich projektu) me proste uz docela vadi.Mně jenom není líto lidí, kteří si slíznou svoje vlastní chování. ;)
Jako kdyby každý, kdo na něco zanadává, nic jiného nedělal, nebo co.Ne, to jsem nepsal. A zanadavat a kopat do toho pri kazde prilezitosti je u me sakra rozdil
Já se taky snažím v práci odvést řádně svou práci a když něco dokurvim, tak zaslouženě dostanu pojeb. To je normální.Takze tvurci opensousce jsou uz brani jako zamestnanci? A kdo z nas je zamestnava? Ja? Ty? ... Komunita?
On to nekdo pouziva? Ja si vsim, ze kdokoli to zkusil, konstatloval ze to je sracka a zrusil to, stejne jako systemd.Wayland se uz pouziva v produkci doslova na milionech zarizenich.
Systemd nema svy chyby, systemd je chyba.Porad je to o tom samem - mas lepsi reseni? Sem s nim...
Neexistuje nic co by resil, zato naprosto vsechno rozesira.Me nerozesral vubec nic...
Me nerozesral vubec nic...Chceš medaili? :)
Nevsim sem si, ze by se mi kvuli openrc rozesral log, nebo ze by se mi startovala sit pred startem systemu, nebo ze by se mi nenastartoval nejakej servis a bylo treba do nej kopat ...Já jsem narazil na problémy i s OpenRC. A mimojiné je docela problém i u dobře specifikovaných služeb přeložit instrukce pro závislosti a pořadí do OpenRC. Tím neříkám, že je OpenRC špatné, jen mě prostě nebaví ho glorifikovat jen proto, abych to nandal systemd.
Jenze sou problemy a problemy. Kdyz ti neco nefunguje v openrc, tak ti to nefunguje v openrc, a nerozjebne se ti kvuli tomu zbytek systemu.Nesrovnávám, jen se úplně normálně vyjadřuju ke svým vlastním zkušenostem s OpenRC.
A kdyz budu potrebovat, aby mi neco startovalo v nejakym zarucenym poradi, tak prevazne budu chtit i zaruceni jistoty, ze to vazne nastartovalo a to mi zadnej init zarucit neumi, takze si na to budu muset napsat tool nebo script, kterej bude checkovat, ze to cosi uz vazne bezi, a nespokojim se s tim, ze je v ram nejakej proces, kterej se tvari ze bezi.Tohle tuším řeší Kubernetes nad containery, ve kterých systemd vůbec k ničemu nepotřebuješ.
Když ten init bude rozlišovat mezi „pokusil jsem se spustit“ a „mám od služby potvrzeno, že běží“, tak ti to zaručí – a takhle by to mělo fungovat – že to jednotně řeší nějaký inteligentní init systém a ne že si na to každý píše vlastní skripty.A kdyz budu potrebovat, aby mi neco startovalo v nejakym zarucenym poradi, tak prevazne budu chtit i zaruceni jistoty, ze to vazne nastartovalo a to mi zadnej init zarucit neumi, takze si na to budu muset napsat tool nebo script, kterej bude checkovat, ze to cosi uz vazne bezi, a nespokojim se s tim, ze je v ram nejakej proces, kterej se tvari ze bezi.
Paac treba bezici SQLko jeste vubec neznamena, ze se do nej da pripojit a poslat select.
Kdyz se nedo dojebe (jako ze to je dojebany porad) v systemd, tak vzhledem k tomu ze se serou vsude, nikdy nevis, kde to vybubla napovrch.To je podle mého největší chyba Systemd – měl by se oddělovat init systém a ty přidružené aplikace (a ty by měly být nepovinné a pokud možno používat nějaké standardní rozhraní, aby místo nich šlo používat i jiné implementace). Takhle se to celé dohromady jmenuje Systemd. Ale třeba u takového Apache se lidi nepohoršují, že to není jen HTTP server a že dělají i milion aplikací v Javě, kancelářský balík a kde co dalšího.
Paac treba bezici SQLko jeste vubec neznamena, ze se do nej da pripojit a poslat select.O socket activation jsi slyšel? Je zábavné argumentovat proti systemd poukázáním na problém, který zrovna systemd řeší správně v porovnání s konkurencí.
Socket based activation (1) tento konkrétní problém vůbec neřeší, spíš naopak*, a (2) osobně ji považuji za jednu z featur systemd, která přinesla víc škody než užitku.
* - u klasického démona můžu zkontrolovat, jestli běží, ale nepoznám, jestli bude schopen vyřídit dotaz; u socket based activation vidím "služba běží", vidím listening port, ale nevím ani to, jestli ten program půjde vůbec spustit a neskončí chybou hned při startu.
#include "sd-daemon.h"
), ale to by v C/C++ šlo řešit přes ifdef/endif
a vybrat si při kompilaci, jestli chci podporu (a závislost) systemd nebo ne – takže teoreticky „konec světa v souvislosti se systemd“ nemusí nastat Taky se mi nelíbí, že se program stane závislým na systemd (#include "sd-daemon.h"), ale to by v C/C++ šlo řešit přes ifdef/endif a vybrat si při kompilaci,Tak hlavne
sd-daemon.h
konecne poskytuje API pro unifikovany SW watchdog, a jednoduche SW/HW watchdogy jsou v zakladech monitoringu vsech trochu kritickych nasazeni.
ted slusny hoch co nasloucha komuniteZdroj?
IMHO by bylo fajn, kdyby se rozhraní vyčlenilo do samostatné knihovny* a programy by byly závislé na ní a ne na celém systemd – a jiné init systémy by mohly používat stejné rozhraní.Pokud vím, tak je přesně takto to rozhraní postavené, aby bylo nezávislé a dalo se použít z jakéhokoli software bez ohledu na systemd.
Chtít tohle by bylo moc?To nevypadá jako obecně uznávaný standard, takže tipuju, že je moc toto chtít po jakémkoli projektu.
Tak hlavne sd-daemon.h konecne poskytuje API pro unifikovany SW watchdog, a jednoduche SW/HW watchdogy jsou v zakladech monitoringu vsech trochu kritickych nasazeni.A proc to resit pres systemd, kdyz to uz davno poskytuje kernel? Viz man 2 alarm.
Socket based activation (1) tento konkrétní problém vůbec neřeší, spíš naopak*Možná jsem špatně pochopil původní problém. Měl jsem za to, že řešíme situaci, kdy chceme při bootu spustit několik programů, které na sobě navzájem zavisejí, například SQL databázi a webserver. V klasickém initu definujeme, že databáze se musí spustit před webserverem. Doběhnutí init skriptu pro DB ale neznamená, že DB již běží (a může startovat delší dobu, protože bude třeba opravovat nějaký žurnál) a webserver nastartuje ihned - bez dostupné databáze. Webserver tedy bude typicky vracet svým klientům error 500 kvůli nedostupné databázi. Při socket activation se spustí obojí naráz. Když webserver bude chtít spojení na databázi, místo toho se připojí na socket systemd, který spojení pozdrží, než bude DB opravdu schopná požadavek zpracovat. Teď můžou nastat 3 situace. (a) DB nastartuje celkem rychle a požadavek bude zpracován jen s pár vteřinovým zpožděním. Toto je optimální případ - klienti webserveru dostanou odpovědi, jen s menším zpožděním. (b) DB bude startovat pomalu, takže webserver se rozhodne, že spojení na DB vytimeoutovalo a vrátí error 500. Tady jde o mírné zhoršení, protože klient dostane stejně error 500 a ještě pomaleji. (c) Start DB se nepodaří. Pak spojení selže tak jako tak. Jediný rozdíl, který by mohl nastat v případě klasického initu, je nespustit webserver vůbec. Ale ve všech případech máme nefunkční službu. Mně připadá, že v případě, že vše funguje podle plánu, tak socket activation funguje lépe než klasický dependency-based boot. A když něco selže, tak je to nefunkční tak jako tak a jde jen o menší nuance. Nicméně s popsanými scénáři nemám praktické zkušenosti. Takhle to na mě působí. Je možné, že hezký teoretický koncept je rozbitý mizernou implementací v systemd, rád si poslechnu nějaké zkušenosti :)
Když webserver bude chtít spojení na databázi, místo toho se připojí na socket systemd, který spojení pozdrží, než bude DB opravdu schopná požadavek zpracovat.
Pokud to systemd spolehlivě pozná, pozná to i bez socket based activation, takže nemáme mít co řešit. Měl jsem za to, že se bavíme o situaci, kdy to spolehlivě poznat neumí.
DB nastartuje celkem rychle a požadavek bude zpracován jen s pár vteřinovým zpožděním. Toto je optimální případ - klienti webserveru dostanou odpovědi, jen s menším zpožděním.
Tohle bych přál číst našim zákazníkům. :-)
Především je principiální nesmysl používat socket based activation pro něco takového jako webový nebo dokonce databázový server. To je featura navržená pro služby, které jsou potřeba jen zřídka a mnohdy vůbec ne. Rozhodně ne pro server, kde se bojím, že se klient trefí do okna, kdy server už přijímá spojení, ale ještě je není schopen vyřídit.
Především je principiální nesmysl používat socket based activation pro něco takového jako webový nebo dokonce databázový server. To je featura navržená pro služby, které jsou potřeba jen zřídka a mnohdy vůbec ne.Možná si úplně nerozumíme, ale nemůžu souhlasit s tím, že je to principiální nesmysl. Mám pocit, že socket-based activation má dvě využití. (1) Náhrada inetd. Pro služby, které se moc nepoužívají, jako třeba cups na desktopu. Systemd je spustí on-demand. Toto ale není předmětem diskuze. (2) Jako náhrada za dependency-based boot. Pokud přijmeme axiom, že služba od chvíle, kdy je schopna přijímat spojení, tak je plnohodnotná, tak pak nevidím žádný problém. Samozřejmě, že pokud služba přijímá tcp spojení, ale ještě je neumí plnohodnotně zpracovávat, tak to použít nejde. Typický webserver / aplikační server třeba tento axiom nesplňuje, protože nejprve začne poslouchat a pak teprve deployuje aplikace. Pak opravdu potřebujeme nějaký další mechanismus kromě socket-activation. Nicméně typický webserver je na konci potravního řetězce na daném stroji, takže s tím nebývá zásadní problém. Uznávám, že můj příklad s DB a webserverem nebyl úplně ze života, protože buď jde o službu, která musí být dostupná za každou cenu, pak je nutné mít různé redundance a nejde to vyřešit tím, že vyřešíme správně bootování jednoho stroje v clusteru. Nebo jde o službu, která dostupná být nemusí, a pak na tom až tak nesejde.
Možná si úplně nerozumíme, ale nemůžu souhlasit s tím, že je to principiální nesmysl. Mám pocit, že socket-based activation má dvě využití.Já naopak zcela výjimečně souvisím s Michalem a jsem přesvědčený o tom, že s námi bude souhlasit i drtivá většina lidí, kteří webové a databázové servery nějak vážně provozují.
Pokud přijmeme axiom, že služba od chvíle, kdy je schopna přijímat spojení, tak je plnohodnotnáA pokud nepřijmeme, což považuju v serverovém světě za naprosto samozřejmou reakci, pak nemá smysl na toto téma dále diskutovat.
Pak opravdu potřebujeme nějaký další mechanismus kromě socket-activation.Nějaký další mechanismus, ať už klasický initialize-fork-exit (který se třeba ve Fedoře na radu systemd kabal bez náhrady vymýtil) nebo nějaká forma notifikace (ve stylu sd-notify) je skutečně potřeba. Jediné, co není potřeba, je právě ta socketová aktivace. ;) Právě na Fedoře je vidět, jak se systém zavedením systemd rozesral a ani po tolika letech se zdaleka všechny vzniklé problémy nevyřešily. A když to nezvládla ani Fedora?
A pokud nepřijmeme, což považuju v serverovém světě za naprosto samozřejmou reakci, pak nemá smysl na toto téma dále diskutovat.Já souhlasím, nemá smysl dále v diskuzi pokračovat. Doufal jsem, že se v diskuzi dozvím, proč je socket activation špatná a na co si při jejím používání dát pozor. Zatím jsem zaznamenal pouze to, že existují služby, které otevřou port, ale neumějí současně ještě poskytovat plnohodnotnou službu. A přitom na stejném stroji je třeba spustit návaznou službu. Pak je správné socket activation pro návazné služby nepoužít, ale kromě webserveru mě žádný další běžný daemon nenapadá. Já nevím, mně to pořád nepřesvědčio. Napadá mě paralela s javovskými aplikačními servery. Když se v redhatu pustili do přepisu jbosse a vyrobili wildfly, docílili obrovskéhu nárůstu výkonu tím, že udělali správně spouštění jednotlivých služeb, ve stylu socket activation. Prostě se vše spustí naráz a závislosti si to pořeší samo. Trochu to asi zjednodušuji, znám to víceméně jen uživatelsky. Místo 15 vteřin pak startoval prázdný kontejner 3 vteřiny. Podobně když jsem přešel na systemd, tak stroj najednou startuje několikanásobně rychleji. To je něco, co má svou hodnotu i na serveru, ačkoliv uznávám, že spolehlivost má větší prioritu. Taky bych byl radši, kdyby probíhal vývoj systemd serióznějším způsobem, ale to je věc, se kterou nedokážu nic udělat. Každopádně je spolehlivost mnohem větší než se sysvinit a zabugovanými shellovskými skripty.
Právě na Fedoře je vidět, jak se systém zavedením systemd rozesral a ani po tolika letech se zdaleka všechny vzniklé problémy nevyřešily. A když to nezvládla ani Fedora?Že by moje pozitivní zkušenost pramenila z toho, že používám Debian a ne Fedoru? Tomu se mi nechce věřit
Doufal jsem, že se v diskuzi dozvím, proč je socket activation špatná a na co si při jejím používání dát pozor.Treba proto, ze informace, na zda a na jakem socketu ma sluzba poslouchat, zavisi na jeji konfiguraci a u nekterych sluzeb se to muze i menit za behu.
/etc/default/
), ale je otázka, jestli by nestálo za to to změnit.
Je to vlastně princip IoC/DI – ten, kdo spouští službu jí říká, jak má běžet a jaké zdroje má použít, místo aby to služba měla zadrátované v sobě. Na druhou stranu se tím rozbije konfigurace – část je tam a část tam – a bude to komplikované v případě, kdy má služba víc soketů (např. hlavní IMAP, pak další Sieve, pak autentizační pro jiné služby jako je to u Dovecotu nebo nějaký řídící soket atd.) nebo je chce měnit za chodu… a moc si to nedovedu představit u takového Apache, kde můžeš chtít mít různé virtuály na různých adresách/portech.
On to asi není špatný návrh/architektura, jen by to vyžadovalo velké zásahy do těch služeb, aby to celé dohromady dávalo smysl – protože nějaké polovičaté řešení je na nic. Když už, tak by toho služba od initu měla dostat (DI) víc než jen nějaký socket.
je otázka, jestli by nestálo za to to změnit.Možná stálo Jenže takto ta koncepce nestála a ani to takto dosud nefungovalo, tedy s výjimkou těch pár služeb, co koukají do `/etc/default` a podobných lokací. Jiná věc je, že se teď kdekdo snaží služby kontejnerizovat a pak má k dispozici daleko zajímavější nástroje než nějaké systemd.
Podobně když jsem přešel na systemd, tak stroj najednou startuje několikanásobně rychleji. To je něco, co má svou hodnotu i na serveru, ačkoliv uznávám, že spolehlivost má větší prioritu.Ano a prave spolehlivost zpusobuje to, ze (napr. IBM) server je v biosu/firmwaru 5 minut kdy inicializuje a hlavne kontroluje HW, nasledny dopad zrychleni systemd je uz zanedbatelny. Rozhodne to ma smysl v nejakem tom prostredi kde nefiguruje realny HW pri nabihani systemu.
Kdyz chci, aby nejaka sluzba bezela pred jinou, mam pro to obvykle nejaky duvodTím důvodem je v tomto případě to, že jedna služba iniciuje kontakt s druhou službou. Toto lze skutečně řešit různými způsoby a zafixování pořadí a čekání na celou inicializaci služby je jen jeden ze způsobů. Na druhou stranu je to způsob zavedený a spolehlivý a nemyslím si, že je nutné ho bezhlavě nahrazovat superdémonem a souběžným startem, zvlášť pokud to budou z drtivé většiny provádět lidé, kteří vůbec nechápou, jak má tento mechanismus fungovat.
Protoze systemd bezne hlasi, ze sluzba bezi, i kdyz ma vsechny sve demony chciple.A přesně o tom mluvím, ty služby nejsou reálně integrované se systemd. Jinými slovy ty služby nemají ani po tolika letech udělanou integraci se systemd (unit files) v takové kvalitě, aby to fungovalo podle slibované vize systemd, natož aby to fungovalo ke spokojenosti uživatele. Za normálních okolností je ten, kdo přijde z novinkou, zodpovědný za její správnou integraci se zbytkem systému. Tady se k tomu přikročilo zcela opačným způsobem a ve jménu úspěchu několika málo lidí byla tato zodpovědnost „hozena“ na obrovské množství maintainerů, kteří ani nemají tušení, jak systemd funguje. Nehledě na to, že teprve na základě jejich požadavků se systemd upravovalo tak, aby to vůbec mohlo být do budoucna technicky proveditelné.
Když webserver bude chtít spojení na databázi, místo toho se připojí na socket systemd, který spojení pozdrží, než bude DB opravdu schopná požadavek zpracovat.Ve skutečnosti je to trochu jinak. SystemD otevře socket (ke kterému se už může připojit webový server), a tento otevřený socket předá při startu databázi (stejně, jako předává třeba stdin, stdout a stderr). Databáze pak požadavek zpracuje v okamžiku, kdy je schopná to udělat. Z pohledu web serveru je to tedy úplně stejná situace, jako když ta databáze bude třeba zatížená a bude požadavky zpracovávat delší dobu. Motivací socket activation není zjištění, zda je proces schopný poskytovat službu – k tomu slouží třeba komunikace přes DBUS (protože obecně se nedá z venku poznat, že je služba funkční). Socket activation slouží především k rychlejšímu startu – protože třeba webserver nemusí čekat na nějaký definovaný timeout od startu databáze, kdy už by ta databáze asi tak mohla být dostupná, ale může startovat paralelně s databází. Situaci „databáze odpovídá dlouho“ musí mít ošetřenou tak jako tak. Případně by socket activation mělo jít použít k bezvýpadkové aktualizaci služby (ale zatím jsem to nezkoušel). Socket má SystemD, při startu ho předá službě, když se služba aktualizuje, ukončí se aktuální běžící instance, socket se předá SystemD a ten jej předá nově nastartované (aktualizované) instanci. Z pohledu klienta tam může být delší odezva, ale neměl by nastat okamžik, kdy server neakceptuje spojení.
Paac treba bezici SQLko jeste vubec neznamena, ze se do nej da pripojit a poslat select.Tohle by mel primarne resit nejspise handshake mezi aplikacemi/sluzbami a service/cluster management.
Argumentace ve smyslu, ze kazdy kdo kdy premyslel o portaci OpenRC ci cehokoliv jineho z Gentoo do jineho distra byl uchvacen krasami Gentoo a zustal u nej, je stejne usmevna jako povest o neodolatelnych Sirenach.V tom případě je dobře, že jsem tak neargumentoval. ;)
protože nemají* vlastní konkurenční jádro/OS
To má kromě IBM i Oracle.
jsou to většinou výrobci HW nebo dodavatelé softwaru a služeb, které běží nad GNU/Linuxem
A přesně to je i Microsoft. Není asi žádným tajemstvím, že primárním motivací jejich zájmu o Linux je to, aby to dobře fungovalo s Hyper-V a potažmo Azure. Prostě pochopili, že je tady nezanedbatelný trh pro zákazníky, kteří své služby budou hostovat na Linuxu (a nenechají se přesvědčit k něčemu jinému), tak chtějí, ať je to aspoň u nich, aby z toho něco měli.
A velký uživatel typu Google, Facebook, eBay atd. zase často přispěje komunitě tím, že zveřejní nějaký svůj software jako svobodný.
A přesně totéž už v několika případech udělal i Microsoft.
Nechci se zastávat Microsoftu nebo si je nějak idealizovat. Ale stejně tak si nechci nalhávat, že jsou nějakým ztělesněným zlem a že jejich primárním cílem je škodit Linuxu čistě proto, aby ukojili své zvrácené choutky. Ne. Je to komerční firma, která chce primárně vydělávat a která po letech nepřátelství přišla na to, že v současnosti je pro ně výhodnější spolupracovat než vytvářet umělé bariéry. Konečně.
To má kromě IBM i Oracle.Jestli myslíš Solaris, tak ten je jednak open source a jednak stejně používají spíš GNU/Linux (viz třeba Exadata). Navíc i kdyby někoho přemluvili k migraci z GNU/Linuxu na Solaris, tak to není žádná tragédie, pořád je to unixový systém a kompatibilita tam je velká, vendor lock-in minimální.
Není asi žádným tajemstvím, že primárním motivací jejich zájmu o Linux je to, aby to dobře fungovalo s Hyper-V a potažmo Azure.Proč bych měl proboha používat proprietární hypervizor běžící na proprietárním OS, když tu mám otevřené technologie jako KVM, Xen, VirtualBox, Bhyve, případně kontejnery LXC, OpenVZ, Docker, CoreOS… ? To by byl krok zpátky. Nedá se to vůbec srovnávat s hardwarem, kde otevřené ovladače přímo v jádře jsou krok správným směrem (a v mnoha případech zatím to nejlepší, co máme). Cílem samozřejmě je plně otevřený hardware, ale zatím je na trhu spousta uzavřeného hardwaru, otevřené alternativy neexistují (na rozdíl od těch hypervizorů a OS), tak jsou přínosem aspoň ty otevřené ovladače. Fakt nevím, proč bych měl dávat vydělat za cloudové služby firmě, která nás celou dobu poškozovala.
A přesně totéž už v několika případech udělal i Microsoft.To jsou jen symbolické příspěvky, součást marketingu, aby se mohli tvářit „jako že dělají taky ten open source“ a vzbudili v lidech iluzi, že nejsou takové zlo, jaké jsou. Asi jako kdyby Hitler rozdával koláče nebo se nechal vyfotit s malým dítětem. BTW: tenhle obrat (naoko) prorokovali někteří už před lety ještě za Ballmera – že se MS bude jednou tvářit jako vynálezce open sourcu a jeho kamarád a že je potřeba si na to dát pozor. Tak teď to přišlo. Já tomu tehdy moc nevěřil, ale jak jak je vidět, slizkost jejich marketingu nezná mezí.
Jestli myslíš Solaris, tak ten je jednak open source
Není.
Proč bych měl proboha používat proprietární hypervizor běžící na proprietárním OS … Fakt nevím, proč bych měl dávat vydělat za cloudové služby firmě, která nás celou dobu poškozovala.
Tak nedávejte, nikdo vás nenutí. Já taky nedám. Ale je dost takových, kteří z nějakých důvodů dají, třeba proto, že už tam mají své služby běžící na Windows a je pro ně praktičtější na jednom místě. Nebo si to jen myslí, co já vím.
Podstatné je, že ten trh tady existuje a Microsoft si spočítal, že je pro něj výhodné do něj investovat. Myslíte, že by investovali tolik vývojářského času (a tedy i peněz) do podpory Hyper-V v Linuxu, kdyby nepočítali s tím, že se jim to vrátí? Zatím jsem nenarazil na nic, v čem by přirozeně se nabízející hypotéza, že jsou linuxové aktivity Microsoftu motivovány právě tím, nesouhlasila s realitou. Jako vyznavač Occamovy břitvy se ji tedy budu prozatím držet a nebudu vymýšlet komplikované konspirační teorie. (A ze stejného důvodu si nebudu namlouvat, že ty další velké firmy to dělají z nějaké lásky k open source; řadoví vývojáři možná - ale určitě ne horní patra managementu.)
zoufale pomalé disky (viděl jsem kolem 40 MB/s někdy i 20 MB/s). Pokud bych chtěl být trochu paranoidní, tak řeknu, že to dělají schválně, aby pak mohli říct: „podívejte jak je ten Linux na hovno, přejděte radši na Windows“
To mi moc smysl nedává. Pokud někdo bude mít hotový linuxový virtuál a pod Hyper-V mu poběží špatně, je pro něj mnohem jednodušší ho přenést někam jinam než to, co v něm běží, migrovat na Windows.
To si musejí rozmyslet, kterých je víc, jestli těch, které přimějí k přechodu na Windows (chceme to na Azure a je nám jedno, co na něm bude), nebo těch, které přimějí k přechodu jinam (máme guesta a je nám jedno, kde bude). Trend je spíš směrem k tomu druhému.
Co jsem viděl třeba nedávno submitnuté patche s implementací AF_HYPERV
, nepůsobilo to na mne dojmem, že by někdo úmyslně něco zpomaloval. Spíš šlo o nedostatek znalostí a zkušeností. A teď se třeba stal zaměstnancem Microsoftu Stephen Hemminger, to mi taky do té konspirační teorie moc nesedí.
Tak a ja nevidel zadny takovy problem, co s tim ted udelame? Co jsem mel cest s hyperv vcetne plne podporovane HW konfigurace, tak slo o rychle stroje - minimalne z pohledu instalace RHEL a pro tu je z vetsiny bottleneck prave storage.
Nebyl problem v pouzitem backendu? Ja ty hypervisory nekonfiguroval, tak vubec nevim jaky pouzivaji, takze v tom neposlouzim.
To jsou jen symbolické příspěvky, součást marketingu, aby se mohli tvářit „jako že dělají taky ten open source“ a vzbudili v lidech iluzi, že nejsou takové zlo, jaké jsou. Asi jako kdyby Hitler rozdával koláče nebo se nechal vyfotit s malým dítětem.A zjevně to funguje stále stejně dobře. ;)
To jsou jen symbolické příspěvky, součást marketingu, aby se mohli tvářit „jako že dělají taky ten open source“ a vzbudili v lidech iluzi, že nejsou takové zlo, jaké jsou. Asi jako kdyby Hitler rozdával koláče nebo se nechal vyfotit s malým dítětem.To vam to prirovnani neprijde ani trosku nevkusne/nevhodne?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.