Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:51
Michal Stanke v článku Mozilla propustila 1/4 zaměstnanců na Mozilla.cz podrobně rozebíra aktuální změny v Mozille. Informuje, že nejvíce zasažené jsou týmy okolo nástrojů pro vývojáře, Mozilla Developer Network, dále tým emerging technologies (např. Servo a Firefox Reality) a open innovation. Nástroje pro vývojáře budou nějakou dobu pouze udržované bez nových funkcí.
Tiskni
Sdílej:
a přístup na sociální media - aby si mohli prolustrovat moji politickou příslušnost.To si děláš srandu, ne?
To zní dost děsivě… Četl jsem, že the programmer who created Python isn’t interested in mentoring white guys. Ale že by to zašlo tak daleko, že od normálních lidí nebudou ani přijímat patche?
Kdybych ten Cabrónův komentář četl tak před 10+ lety, tak bych řekl, že si to vymyslel nebo že je to úryvek z nějakého šíleného dystopického románu. Ale vzhledem k tomu, jak šílené věci se v posledních letech dějí a jaká je, zejména v USA, atmosféra, tak upřímně nevím, zda si to vymyslel nebo zda je to pravda. Mimochodem to, že si firmy lustrují profily potenciálních zaměstnanců na sociálních sítích, to je už docela běžné. A že se tak začne chovat i nějaká (větší) organizace a začne do toho promítat svoje politické názory, to mi taky nepřijde úplně mimo realitu.
Odkaz na ten rozhovor jsem tam dával kvůli tomu, že je to indicie, jaká atmosféra, způsob uvažování a jednání asi tak můžou být běžné mezi lidmi kolem toho jazyka.
Kdybych ten Cabrónův komentář četl tak před 10+ lety, tak bych řekl, že si to vymyslel nebo že je to úryvek z nějakého šíleného dystopického románu.Ehm. Zatím máme jen anonymní "svědectví" anonyma. Nulová váha. Divím se, že nad tím vůbec diskutujeme.
Ale vzhledem k tomu, jak šílené věci se v posledních letech dějí a jaká je, zejména v USA, atmosféra, tak upřímně nevím, zda si to vymyslel nebo zda je to pravda.Nevím jaké šílené věci. Nikde žádné důkazy, jen slyším věty jako "dlouhý pochod institucemi apod." Má to v podstatě všechny znaky konspirace, které jsou "potvrzované" sem tam nějakými náhodnými případy. (Kterých je jednak tak málo, že to skoro nemá žádnou relevanci, ale především, když se na ně člověk podívá trochu z blízka, tak vůbec nejsou tak jednoznačné.) A na druhé straně jsou tady lidé, kteří tvrdí, že se proti tomu musí bojovat. Tedy tato strana si v podstatě vymyslela neexistujícího nepřítele, proti kterému chce bojovat a to způsoby, které mohou postihnout reálné lidi.
Mimochodem to, že si firmy lustrují profily potenciálních zaměstnanců na sociálních sítích, to je už docela běžné.Upřímně řečeno na tom nevidím vůbec nic špatného. Jako i před vznikem sociálních sítí se lidé mezi s sebou normálně bavili a pokud někdo někoho přijímal, tak to buď bylo primárně po známosti nebo nějak vzdáleně. Docela mě děsí představa, že by zaměstnanci byli zcela anonymní (a nedávno jsem na to narazil v jiné diskusi v souvislosti s prací v korporátu a nákazy covidem). Já jsem to při pohovorech dělal taky. Ono to ušetří čas, pokud vidíš, že si s tím člověkem prostě nebudete rozumět, tak nemá smysl pokračovat dál.
Odkaz na ten rozhovor jsem tam dával kvůli tomu, že je to indicie, jaká atmosféra, způsob uvažování a jednání asi tak můžou být běžné mezi lidmi kolem toho jazyka.No to je hezké a co? To že se Guido nějak rozhodl přece nijak neovlivní ten jazyk apod. A i kdyby, stále může někdo někdo udělat fork nebo zcela nový jazyk (kolik jich od vniku Pythonu taky je, že).
Nevím jaké šílené věci. Nikde žádné důkazy...Když se Adolf Hitler dostával k moci, tak taky spousta lidí neviděla žádné šílené věci a přišlo jim, že se nic zvláštního neděje... došlo jim to, až když bylo pozdě. Současný vývoj v USA je takový hybrid toho Hitlera s komunistickými 50. léty
Přečti si ten můj původní komentář – nedělal jsem z toho žádné závěry, to až ty jsi to začal překrucovat a něco mi podsouvat. Mohlo to být, jak psal Cabrón, a taky nemuselo – rád bych se dozvěděl pravdu.
Nevím jaké šílené věci. Nikde žádné důkazy, jen slyším věty jako "dlouhý pochod institucemi apod." Má to v podstatě všechny znaky konspirace, které jsou "potvrzované" sem tam nějakými náhodnými případy.
Řada lidí přišla o práci nebo jsou na ně pořádány štvanice. Podle mého neoprávněně a už tohle způsobuje reálné škody – a jednak to může být začátek něčeho mnohem horšího. Obávám se, že to k tomu horšímu jednoznačně směřuje.
A na druhé straně jsou tady lidé, kteří tvrdí, že se proti tomu musí bojovat. Tedy tato strana si v podstatě vymyslela neexistujícího nepřítele, proti kterému chce bojovat a to způsoby, které mohou postihnout reálné lidi.
Aha, takže obranu nebo zastání se někoho, považuješ za útok resp. boj proti „neexistujícímu nepříteli“?
No to je hezké a co? To že se Guido nějak rozhodl přece nijak neovlivní ten jazyk apod.
Jak sám níže píšeš, vybíráš si za kolegy lidi, se kterými si budeš rozumět (i v jiných věcech než profesních, třeba i v té politice). Autor Pythonu to dost možná dělal stejně a vznikla kolem něj skupina lidí, kteří mají stejné názory jako on. A když on nechce učit bílé muže1, tak si dovedu představit, že lidi kolem Pythonu budou preferovat, aby i zásluhy za příspěvek do kódu získal někdo jiný než bílý muž nebo alespoň někdo neutrální, kdo nevystupuje proti marxismu (a koho lze časem zpracovat, aby na marxismus přistoupil). Neříkám, že to tak nutně je, pořád je tu varianta, že si to Cabrón prostě vymyslel nebo že šlo o ojedinělý případ, selhání jednotlivce, nic systémového. Ale klidně to může být pravda, protože levičáci prostě jsou svině a neštítí se jakýchkoli prostředků, které dle nich směřují k cíli. Pokud si jako cíl vytyčí, že by se vývoje mělo účastnit více transsexuálních eskymáků, tak je budou protežovat na úkor ostatních i na úkor kvality softwaru. A to je podle mého špatně. Když dělám (svobodný) software, tak mám dělat kvalitní software – a o politice jít diskutovat někam jinam.
Když se do vývoje softwaru bude tahat politika, dopadne to leda tak, že tu budeme mít konzervativní software, socialistický software, libertariánský software, černošský software, bělošský software atd., které spolu nebudou asi ani licenčně kompatibilní, ale i kdyby byly, autoři se budou navzájem tak nesnášet a odsuzovat se, že spolupráce nebude možná. To bych považoval za velice smutné a za pošlapání myšlenek svobodného softwaru, který je tu pro všechny a jehož vedlejším efektem je to, že může ke společnému stolu přivést i lidi z různých skupin, kteří by se spolu jinak nebavili.
A i kdyby, stále může někdo někdo udělat fork nebo zcela nový jazyk (kolik jich od vniku Pythonu taky je, že).
Proto je o těch věcech potřeba otevřeně mluvit. Když se tyhle incidenty budou zametat pod koberec, tak budou mít lidi pocit, že je vše v pořádku – jako uživatel nemáš šanci si toho všimnout2 a i jako uživatel ten jazyk, resp. jeho současnou větev a jeho vedení, podporuješ. Což bys třeba nedělal, kdybys věděl, co se děje uvnitř.
Upřímně řečeno na tom nevidím vůbec nic špatného. Jako i před vznikem sociálních sítí se lidé mezi s sebou normálně bavili a pokud někdo někoho přijímal, tak to buď bylo primárně po známosti nebo nějak vzdáleně. Docela mě děsí představa, že by zaměstnanci byli zcela anonymní (a nedávno jsem na to narazil v jiné diskusi v souvislosti s prací v korporátu a nákazy covidem). Já jsem to při pohovorech dělal taky. Ono to ušetří čas, pokud vidíš, že si s tím člověkem prostě nebudete rozumět, tak nemá smysl pokračovat dál.
Pokud jde o kolegy nebo třeba lidi u zákazníka nebo dodavatele, tak si myslím, že jsem asi tolerantnější a dokážu na profesionální úrovni spolupracovat skoro s kýmkoli, bez ohledu na odlišné politické názory nebo osobní neshody. Ale pokud jde o člověka, kterému bych měl svěřit nějakou odpovědnost a spoléhat na něj, tak to mám úplně stejně jako ty.
Zajímavý ale je ten dvojí metr. Když zamítnou příspěvek někomu, kdo chce třeba větší ekonomickou svobodu, nižší daně a méně přerozdělování, tak je to podle levičáků v pořádku. Ale kdyby nějaký projekt zamítl příspěvek příznivci BLM/Marxe, tak to by byl hned oheň na střeše, začalo by to lynčem na Twitteru a pokud by rodina dotyčného měla třeba někde v dosahu obchod, tak by jim ho nejspíš vyrabovali.
Mimochodem, jak to děláš, aby nešlo o diskriminaci, když odmítneš někoho, s kým si lidsky/politicky nesedneš? Já s tím nemám problém a souhlasím, že zaměstnavatel by měl mít právo si zaměstnance vybírat dle svého uvážení. Ale levice a levicové zákony to vidí trochu jinak…
[1] na což má plné právo a jeho volbu respektuji – je to jeho věc, s kým bude trávit svůj čas a komu bude pomáhat
[2] může se třeba postupně snižovat kvalita, ale nenapadne tě, že to souvisí
Řada lidí přišla o práci nebo jsou na ně pořádány štvanice.Vzhledem ke kontextu vlákna předpokládám, že je myšleno, že jde o vyloučení z práci či štvanice odůvodněné rasismem, homofobií, transfobií,… No a teď si uvědomme, že ve velké části světa včetně dodnes částí např. právě USA lidé běžně přicházejí o práci, ba dokonce i zdraví nebo život, na základě své etnické či náboženské příslušnosti, sexuální orientace,… (Nebo taky takový mccarthismus…) Ale tak určitě, „k tomu horšímu to jednoznačně směřuje.“ (Srovnejme, co se stalo Alanu Turingovi, který přišel o práci, zdraví a nakonec i život, a Brendanu Eichovi, který nemohl dělat ředitel v jedné organizaci.) Tedy, vlastně ano, když se člověk rozhlédne, kdo se v poslední době dostává k moci, popř. se politicky posouvá, ať už je to vedlejší Polsko nebo Maďarsko, po světě Brazílie, Indie, Rusko, USA,…
I think it's time we stopped our cringing embarrassment about our history, about our traditions, and about our culture, and we stopped this general fight of self-recrimination and wetness, I wanted to get that off my chest.To dnešní řádění BLM/SJW má opravdu hodně společného s tím Hitlerem. Byla by chyba si myslet, že když jim uděláme nějaký ten ústupek, že už dají pokoj a bude klid. Nebude. Stejně jako ten Hitler, nikdy nebudou mít dost a budou chtít pořád víc a víc. Nedělejme stejnou chybu jako Neville Chamberlain - neustupujme zlu.
Řada lidí přišla o práci nebo jsou na ně pořádány štvanice. Podle mého neoprávněně a už tohle způsobuje reálné škodyJaká řada lidí? Já znám jen konkrétní jednotlivé případy a žádný z nich není zcela jednoznačný. Navíc platí to, co píše Davkol. Jsou tady skupiny lidí, které jsou opomíjené a někdy docela explicitně opomíjené. Tuším, že to byl Semín (kandidát do rady ČTK, a organizátor akce DOST), který v jednom rozhovoru řekl, že odmítá práva pro LGBT, protože to potom (podle jeho názoru) vede k případům, kdy je "odsouzen" pekař, který odmítne upéct dort. Tj vyhodíme jednu celou skupinu lidí do koše, aby náhodou někdo jiný nebyl poškozen na něčem zanedbatelném. Tohle explicitní přehlížení bylo nedávno vidět i na tragédii v Bohumíně, kdy zemřelo 11 lidí a čelní politici svorně mlčeli, co kdyby to náhodou byli Romové (což nebyli). Mnohem větší ohlas přišel ze zahraničí (Slovenska, kde měli také tragédii v paneláku), než z ČR. Památky Romského holokaustu si z českých politiků nevšiml už vůbec nikdo. Prostě jsou tady skupiny lidí, na které se zvyklo zapomínat.
Obávám se, že to k tomu horšímu jednoznačně směřuje.A co je to horší? Prosím konkrétněji.
Aha, takže obranu nebo zastání se někoho, považuješ za útok resp. boj proti „neexistujícímu nepříteli“?Ne. Napsal jsem to jinak. Vymyslela se tady konspirační teorie o neomarxismu a dlouhému pochodu a sjw a co já vím a teď někdo chce proti tomu bojovat tím, že upře práva jiné skupině lidí. (Tohle není žádná nová taktika, tohle je staré jako lidstvo samo. Prostě za všechno můžou tamti.)
aby na marxismus přistoupilOMG...
směřují k cíliA jaký cíl to podle tebe má být?
Pokud si jako cíl vytyčí, že by se vývoje mělo účastnit více transsexuálních eskymáků, tak je budou protežovat na úkor ostatních i na úkor kvality softwaru.Sorry, ale tohle je snad pod tvou úroveň, to přece musíš sám cítit. Nikdo nechce protěžovat transeskymáky. Nikdo. Na celou problematiku se díváš přesně obráceně, než to je. Nikdo nechce nikoho protěžovat, ale někdo si všiml, že jsou tady skupiny lidí z mnoha různých příčin vyloučené na okraj a zapomenuté. A těmto znevýhodněným skupinám se rozhodl pomoc. Jestli to dělá dobře nebo špatně je k další debatě, ale mimo tuto diskusi. Dá se na to podívat i ekonomicky, pokud máš ve společnosti vyloučenou skupinu lidí, tak pokud ji zapojíš do pracovního procesu, tak je to pro tebe ekonomicky výhodnější. Tj když máš programátory jen muže, tak přicházíš o potenciál 50% populace. Když do toho nějak zapojíš i ženy, tak využíváš 100% populace. Ano, ten průmysl bude potom vypadat trochu jinak, ale ne hůře. Úplně stejně je to s menšími skupinami lidí. Pokud máš vyloučených 1% populace, tak i to je dobré zapojit.
Proto je o těch věcech potřeba otevřeně mluvit. Když se tyhle incidenty budou zametat pod koberec, tak budou mít lidi pocit, že je vše v pořádku – jako uživatel nemáš šanci si toho všimnout2 a i jako uživatel ten jazyk, resp. jeho současnou větev a jeho vedení, podporuješ. Což bys třeba nedělal, kdybys věděl, co se děje uvnitř.
[2] může se třeba postupně snižovat kvalita, ale nenapadne tě, že to souvisíHehe, mě se líbí, jak je tady tak jemně podprahově uvedeno, že když ten jazyk bude v budoucnu horší, tak je automaticky příčinou to, že Guido neučí bílé muže. Jako já vím, že jsi to takto explicitně nenapsal, ale je super, že už jakoby předpovídáš pachatele, kdyby se to stalo. Něco podobného vidím u her (resp. tohle kulminovalo někdy v roce 2017). Když se nějaká hra nepovedla, tak za to mohli automaticky SJW (ať už je to kdokoliv). Potom se sice vždy zjistilo, že to bylo zcela jinak, ale tenhle závan už tam zůstal.
Mimochodem, jak to děláš, aby nešlo o diskriminaci, když odmítneš někoho, s kým si lidsky/politicky nesedneš? Já s tím nemám problém a souhlasím, že zaměstnavatel by měl mít právo si zaměstnance vybírat dle svého uvážení.Upřímně řečeno, ten odstavec jsem tam dal trochu z provokace, aby někdo mohl prohlásit: "Skandál, Heron diskriminuje!".
Tj když máš programátory jen muže, tak přicházíš o potenciál 50% populace.
Nebol by som si týmto tvrdením istý. To, že ženy menej zaujíma technika je fakt. O tom, či je to v dôsledku prostredia, alebo vrodené môžme polemizovať. Štúdia, ktorý by izolovala ľudí by bola asi trochu nehumánna, takže môžme sa maximálne tak pozrieť na príbuzné druhy.
Teraz tu môžu vzniknúť 2 extrémy. Jeden extrém, ktorý by tvrdil, že ženy nemajú vôbec pracovať na pozícii programátora, čo je samozrejme blbosť. Druhý extrém by zase nastavoval kvóty pre počet mužov / žien, v dôsledku čoho by boli absolútne rozdielne kritéria pre mužov (kde by bola konkurencia obrovská) oproti ženám.
In 2020, the country of Georgia had the highest share of women employed in STEM fields, with 56 percent of all those employed in STEM fields being women. Mongolia, Kiribati, Cambodia, and North Macedonia rounded out the top five countries employing women in STEM fields.Nebo vůbec: Women in STEM fields Zdalipak v tom nebudou hrát roli kulturní a socioekonomické okolnosti… Mezitím: Workforce Diversity: A Key to Improve Productivity
Zdalipak v tom nebudou hrát roli kulturní a socioekonomické okolnosti…To rozhodne, ale vyzerá to tak, že presne opačným spôsobom, než sa tu snažíš naznačiť. Práve v rozvinutých krajinách, kde je rovnoprávnosť mužov a žien na najvyššej úrovni a ekonomický tlak na ženy je najnižší, ženy si predsa len dobrovoľne vyberajú "tradičné" roly, zatiaľ čo v chudobnejších krajinách je záujem o technické odbory u žien vyšší, lebo sú jednoducho lepšie platené.
Ale to nic nemění na lepších kariérních podmínkách těch, které se tam pro technický obor rozhodnou, ve srovnání např. s touto částí střední Evropy.To nerozporujem, akurát že to s touto vecou vôbec nesúvisí, tie lepšie kariérne podmienky tam má každý.
Poznámka pod čarou: proč jsou to tak často odkazy na tak bizarní „zdroje“?Keby si si namiesto stavania strawmanov radšej trebárs všimol to embedded video alebo si aspoň vyhľadal meno "Harald Eia" na wikipedii, tak si si mohol celú svoju premúdru poznámku odpustiť. Nebudem kvôli tebe hľadať nejaké "nebizarné" (čo to je?) zdroje, za to mi naozaj nestojíš.
akurát že to s touto vecou vôbec nesúvisí, tie lepšie kariérne podmienky tam má každýO tom je asi tak skoro celé vlákno.
Keby si si namiesto stavania strawmanov radšej trebárs všimol to embedded video alebo si aspoň vyhľadal meno "Harald Eia" na wikipedii, tak si si mohol celú svoju premúdru poznámku odpustiť. Nebudem kvôli tebe hľadať nejaké "nebizarné" (čo to je?) zdroje, za to mi naozaj nestojíš.To by bylo tak náročné odkázat rovnou např. Hjernevask na Wikipedii? Přímo příslušný díl? Nebo dokonce primární zdroje? Asi jo.
To, že ženy menej zaujíma technika je fakt.To bych si teda nedovolil tvrdit. Problém vidím v tom, že se ty ženy velmi často opomíjejí, takže historie vědy je ve skutečnosti jen plná mužů. V době studia fyziky jsem se třeba vůbec nedozvěděl o Emmy Noether a až o hodně let později ji začal zmiňovat prof. Kulhánek. Její teorém o symetriích a zákonech zachování z ní v mých očích dělá jednu z největších teoretických fyziků všech dob (protože každá moderní teorie se vlastně staví na symetriích a studuje se narušení). A celkem mě mrzí, že ženy neměly přístup ke vzdělání už o dost dřív, protože jsme tím potenciálně přišli o 50% objevů.
Teraz tu môžu vzniknúť 2 extrémy. Jeden extrém, ktorý by tvrdil, že ženy nemajú vôbec pracovať na pozícii programátora, čo je samozrejme blbosť. Druhý extrém by zase nastavoval kvóty pre počet mužov / žien, v dôsledku čoho by boli absolútne rozdielne kritéria pre mužov (kde by bola konkurencia obrovská) oproti ženám.No a nebo vytvořit takové prostředí, ve kterém mohou pracovat všichni. Tj je falešná dichotomie to uvádět jen jako zákaz nebo kvóty. Co takhle změnit to prostředí, aby to vyhovovalo více lidem? (Tohle slýchám často, někdo uvádí, že tahle práce není vhodná pro někoho, protože je něco (třeba stresující), ale už je nějak nenapadne to změnit, aby byla méně něco (třeba právě stresující)).
To bych si teda nedovolil tvrdit.
To je fakt. Môžme sa baviť o dôvodoch, napr. kultúra, vrodená predispocícia ... ale to, že je dievčat omnoho menej na technických školách je fakt aj keď majú rovnaký prístup k vzdelaniu.
No a nebo vytvořit takové prostředí, ve kterém mohou pracovat všichni.
Pod tým je akože myslené čo? Nikdy som pri práci v IT nemal pocit, že by prostredie nebolo vhodné pre všetkých. Teda okrem open space, to nie je vhodné pre nikoho.
Pod tým je akože myslené čo? Nikdy som pri práci v IT nemal pocit, že by prostredie nebolo vhodné pre všetkých.Čím to asi tak může být, že ty jsi ten pocit neměl? Co takhle konfirmační zkreslení?
je dievčat omnoho menej na technických školách je fakt aj keď majú rovnaký prístup k vzdelaniuTo je pěkné, že je to někde napsáno na papíře, ale pouhým škrtnutím pera se hned nezmění materiální a kulturní podmínky mezi lidmi, ani historické procesy, které k nim vedly.
To je pěkné, že je to někde napsáno na papíře, ale pouhým škrtnutím pera se hned nezmění materiální a kulturní podmínky mezi lidmi, ani historické procesy, které k nim vedly.
Ok, takže riešením je ...
Mne nie sú známe a z tohto komentára som sa dozvedel akurát tak kvóty. Tak rozveďme aspoň tie.
Takže nastavíme kvóty v škole? Minimálne koľko % dievčat musí byť v ročníku. Ak ich nebude dosť neotvárame ročník a pošleme deti domov?
Ako budú fungovať prijímačky? Budeme samostatne vyhodnocovať testy podľa pohlavia? Alebo podľa toho kto sa cíti byť akým genderom? Keď sa bude na jedno miesto hlásiť 10 entít jedného genderu, 0.7 entity druhého genderu a 0.1 entity tretieho genderu budú prijímačky spravodlivé?
Mne nie sú známe a z tohto komentára som sa dozvedel akurát tak kvóty.To se omlouvám, že předpokládám určitou míru povědomí o okolním světě ve vlákně, které se ho týká. Zrovna tento týden komentář z Rozhlasu: Nerovnost často začíná péčí
Ako budú fungovať prijímačky?Jednorázové „přijímačky“ jsou dost mizerný způsob, jak posuzovat zájemce.
Budeme samostatne vyhodnocovať testy podľa pohlavia?Proč ne? (Pomíjím slovo „pohlaví“ a sám mám několik odpovědí na vlastní otázku.)
Alebo podľa toho kto sa cíti byť akým genderom?Čmuchám nepochopení genderu. Už jsem to tu párkrát vysvětloval kralykovi, možno dohledat.
Nerovnost často začíná péčí
Možno som trochu zaostalý, ale nemajú ženy tak trošku fyzickú predispozíciu na starostlivosť o deti? Napr. lepšie vyvinuté mliečne žľazy, ktoré dokážu produkovať mlieko aj bez dodatočnej hormonálnej podpory? Nie je pre dieťa omnoho lepšie, keď dostáva prirodzenú výživu?
Jednorázové „přijímačky“ jsou dost mizerný způsob, jak posuzovat zájemce.
Nešpecifikoval som, či sú jednorázové, alebo nie.
Proč ne? (Pomíjím slovo „pohlaví“ a sám mám několik odpovědí na vlastní otázku.)
Inými slovami namiesto rovnakých podmienok budeme deliť podmienky podľa pohlavia a potom sa budeme diviť, že niektoré firmy nebudú chcieť prijímať ženy pretože v škole študovali za úplne iných podmienok. Takže zavedieme diskrimináciu mužov vo firmách aby to mali ženy ľahšie. Neviem, či toto je správny spôsob ako skoncovať s diskrimináciou.
Ja som si ako príklad nerovnosti nevybral zrovna starostlivosť o deti, pretože tam jednoducho je fyzicky rozdiel.
možnost mít děti se sebou
Áno, to pracovnému prostrediu veľmi pomôže. Najlepšie to nariadiť zákonom.
Ako by vlastne tie kvóty mali fungovať?
Mali by byť len v škostve, alebo aj v zamestnaní? Ako sa bude riešiť situácia, keď jednoducho nebude dostatočný záujem? Školy sa zatvoria, ak sa nenaplnia kvóty? Alebo budú mať nejaké sankcie?
Čo zamestnanie? V každom zamestnaní bude povinných 50:50? Aj v ťažkom priemysle? V baniach? Pri opravách hĺbkových vrtov, kde ľudia trávia niekoľko týždňov pod vodou? Všade bude priestor a prebaľovanie? Či sa aplikujú kvóty len na určité zamestnania? Bude na to zriadená špeciálna komisia, ktorá bude kategorizovať zamestnania a určovať každému kvóty? Čo zamestnania, ktoré majú určitý presah do iného zamestnania?
Alebo sa pri narodení vygeneruje čo daný človek bude v živote robiť, tak aby boli všetci rovnomerne rozdelení? Pre mňa povedzme vyžrebujú prácu v nemocnici. Nevadí, že pri pohľade na krv odpadnem, hlavne, že sú všetci rovnomerne rozdelení.
Fakt ma zaujíma ako sa to reálne má implementovať, aby to fungovalo a bolo to spravodlivé.
Takže žiadna odpoveď.
Ja sa pýtam na váš názor nie niečo, čo sa dá vygoogliť. Nechcete odpovedať, ok, ale dá sa to napísať aj slušnejšie.
Úprimne mňa odpovede na to kde a aké kvóty nasadiť veľmi zaujímali. Vždy keď som videl takúto tému sa spomínali len nejaké neurčité čísla v nejakých vybraných oblastiach. Preto ma vážne zaujíma, či by sa kvóty týkali kompletne všetkých povolaní, alebo len vybraných, či by to boli nejaké tvrdé čísla, alebo ok, môžte si zamestnávať koľko chcete koho chcete, ale ak zamestnáte ľudí z nejakej znevýhodnenej skupiny budete mať nejaké daňové úľavy, alebo by to malo byť skôr formou sankcií, alebo tvrdou formou zatvorenia podniku ak nespĺňa kvóty. Myslím, že to sú legitímne otázky a pýtam sa priamo diskutujúceho na názor. Ak má niekto pocit, že je to trolling tak sorry.
...ženy neměly přístup ke vzdělání už o dost dřív, protože jsme tím potenciálně přišli o 50% objevů.A prakticky o +/- 0%. Počet žen, které se mohly věnovat fyzice, byl sice omezený, ale to byl (a pořád je) i celkový počet fyziků, které dokáže společnost uživit.
Když se do vývoje softwaru bude tahat politika, dopadne to leda tak, že tu budeme mít konzervativní software, socialistický software, libertariánský software, černošský software, bělošský software atd.,No jenže snaha o toto rozdělení přichází spíše od pravičáků (abych použil tvoje nálepky). Zkusím to vysvětlit. Aktuálně se vedou diskuse kolem přejmenovávání. Vyberu si třeba Master/Slave u DB. Tohle pojmenování nedává vůbec žádný smysl samo o sobě. Je to prostě pojmenované od začátku blbě. Master node vůbec nediriguje a nedává práci slave nodům, ale právě naopak, slave nodes přidávají práci masteru. U některých DB systémů se vůbec nerozlišuje mezi slave a normálním klientem, prostě slave je klient, který si bere všechna data z masteru (a následně je možné na něj házet dotazy). No a teď někdo přijde s tím, že tohle blbé pojmenování opraví (přejmenování je základní forma refaktoringu). A teď nastane bouře a argumenty typu: "ha, tak už i vy podléháte neomarxismu, kašlu na vás". Tj nastane případ, když vývojáři nemohou něco přejmenovat (co by si přejmenování zasloužilo) jen proto, že přijde skupina lidí obviňující je z podléhání ideologiím. Tedy právě tahle skupina brání vývoji software a brání tomu pod vlajkou boje proti marx a kdoví čemu. A tohle je vidět poměrně často, kdy nějaký projekt vstoupí na mezinárodní scénu a náhle se zjistí, že některá slova v jiném jazyce mají jiný význam (kdo by to byl řekl, že). Takže automaticky nastoupí přejmenování, aby to dávalo lepší mezinárodní smysl. Jenže potom přijdou antisjw a řeknou ne, podléháte ideologiím. Takže ne, fakt nevidím důvod, proč by měl vznikat černo/bělo-šský oddělený software, ale vidím skupiny lidí, kteří by si přáli, aby se tak stalo. Jako pokud by se podařila diversita dosáhnout do konce (což je asi nemožné), tak by právě všem bylo úplně jedno, jestli je kolega vedle bílej člověk nebo modrej delfín.
Navíc je to zažítý termín.Což je tak asi to jediné, co se o tom dá říct.
všichni mají stejná právaTohle je takové krásné bezobsažné tvrzení. Ano, všichni mají stejná práva ale otázkou je, jestli všem stejně vyhovují, nebo zda jsou ta práva ušita na míru jen pro někoho. I za otrokářství platila stejná práva pro občany, akorát otroci měli tu smůlu, že to nebyli občané (aneb historka o vzniku první ústavy USA, kde se píší vznosné myšlenky, zatímco kolem běhali černí otroci s čajem). Nebo stejně jak u nás s manželstvím pro všechny (jakkoliv se mi ten termín nelíbí) a někteří hloupí politici se nechají slyšet, že manželství pro všechny platí už dnes a že gayové si přece mohou vzít ženu bez omezení. Takže ta stejná práva jaksi nejsou zcela stejná pro různé skupiny lidí, že.
Snaha o toto rozdělení přichází z 99 %…
…a pak už to jede:
levičáků … Heronovců … multi-kulti nemocí … neziskovek … aktivistů
Tak kdo nám to tu vlastně rozděluje?
Diverzitu nikdy nedotáhneš do konce jinak než že: a) všichni mají stejná práva, b) právo urážet se nad každou blbostí mezi ně nepatří.Hezky vyjádřeno. Existuje ještě lepší přístup: a/ Každý se snaží odvádět co nejlépe svou práci, b/ každý se snaží pomáhat druhému. Jakmile člověk řeší toho druhého, jde to do kytek.
Dnes Heron řeší, že je emergency nutné přejmenovat master / slave. Jako správně politicky angažovaný ví, že to nestačí, tak se navíc rozčiluje - po bolševicku - jako to bylo špatné už od první chvíle.Neřeší, nerozčiluje. Byl to jen ukázkový příklad, kdy nějaká skupina brání běžnému refaktoringu. Kdo se tady rozčiluje jste zatím jen vy. Ale že máte odvahu za tou anonymní přezdívkou, co? To se to potom krásně útočí na lidi s profilem a reálnými jmény.
To je ale náhoda, že ten „běžný refaktoring“ je nutné dělat zrovna v době BLM hysterie a shodou okolností se oboje koná před americkými prezidentskými volbami…
Není to jediný člověk na planetě, který učí python a pravděpodobně ani nejlepší (já jsem se třeba víc naučil od Raymonda Hettingera, ale tj celkem jednoImho je Rossum naprosto nudný učitel. Ačkoliv uznávám jeho příspěvek k pythonu, tak rozhovory s ním a jeho přednášky na mě vždycky působí hrozně unavujícím dojmem. Oprotu tomu Hettinger, nebo Beazley jsou podstatně živější, a umí podat věci zábavným způsobem.
Aneb jak se dá krásně obrátit význam řečeného.... což ovšem váš předřečník neudělal, to jste si doplnil až vy.
Van Rossum says that he now mentors women and underrepresented minority programmers. “But white guys can forget it,” he said. “They are not the ones who need it most.”Proste jak nemas puvod v delnicke tride, tak na mentoring zapomen.
Python kvůli takovým lidem chcípne.Nejvyšší čas přejít na Whitespace. Akorát ten má trochu nevšední syntaxi. Nebo můžeme forknout Python - mohlo by se to jmenovat třeba WhiteSnake.
Zvazil bych zmenu projektu kam prispivat, urcite se najdou i ty vlidnejsi.
Což je ale potíž ve chvíli, kdy nepřispíváš jen tak pro zábavu, abys přispíval (jedno kam), ale proto, že řešíš nějaký reálný problém. Jasně, můžeš si udržovat vlastní patche bokem, ale to není optimální a pro všechny zúčastněné je výhodnější, když se (kvalitní) patch začlení do hlavní větve.
Pokud např. vedení nějakého projektu kádruje přispěvatele a odmítá (jinak kvalitní) patche na základě toho, že jsou od osob s „nevhodnými“ názory, tak by se o tom mělo vědět a mluvit, aby lidé mohli případně vytvořit svobodnější fork, jehož cílem bude vyvíjet kvalitní software a ne kádrovat lidi a prosazovat nějaký nesouvisející politický program.
Ostatně tomuto tématu se mj. věnuje kapitola Accept contributions v Sane software manifesto.
Na druhou stranu je ale potřeba říct, že kvalita kódu bývá někdy opravdu pod akceptovatelnou úrovní a chyba není na straně správců projektu. Naopak je dobře, že nepřijmou každý patch – jejich prací je udržet úroveň kvality, která zajistí, že uživatelé budou spokojení a že vývoj bude dlouhodobě udržitelný. Některé patche např. řeší jeden konkrétní problém jejich autora, ale zase způsobují problémy jiným uživatelům, nebo nabourávají architekturu softwaru, jsou v rozporu s budoucími plány, nebo prostě jen obsahují chyby či nedodržují konvence. Pak je adekvátní na chyby upozornit, navrhnout další postup a vyžádat si upravenou verzi patche. Nikde není psáno, že patch musí projít hned napoprvé – a to, že nebyla přijata hned první verze rozhodně neznamená nějakou prohru nebo ostudu.
Ono i to zdánlivě byrokratické a malicherné trvání na coding style, které náhodný jednorázový přispěvatel považuje (a často i prohlašuje) za bezdůvodnou buzeraci, má ve skutečnosti velmi dobrý smysl, jen na to člověk obvykle přijde až poté, co stráví netriviální množství času debugováním neznámého kódu, který napsal někdo jiný. Totéž se dá říci o dalších "hygienických" požadavcích, jako je rozdělování megapatchů na série přehledných rozumně velkých commitů, smysluplné commit message (dodnes si pamatuju commit message "fix something", na který jsem narazil v jednom projektu) atd.
Prostě to, co zvenku vypadá jako "já jim pošlu opravu chyby a oni místo aby mi byli vděční, tak jen buzerují", může zevnitř vypadat úplně jinak - obvykle spíš jako "když nebudeme trvat na aspoň základní štábní kultuře, tak z toho za chvíli bude bordel, ve kterém se nevyzná vůbec nikdo".
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.