Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 13:34
Jak bylo slibováno, tak se stalo. Webové stránky pracovního prostředí GNOME byly upraveny, takže jsou o něco přehlednější.
Tiskni
Sdílej:
kwrite real 0m24.26s user 0m1.73s sys 0m0.31s gedit real 0m26.18s user 0m2.76s sys 0m0.24sTohle mi tedy jako "stejné" nepřijde
Sice pacuji v KDE, ale at delam co delam, GNOME mi zatim na vsech pocitacich pripada mnohem rychlejsi.
Navic asi pouzivam vice aplikaci, ktere jedou stejne na GTK.
Na hodně malém intervalu je prostě jedno, jestli doba načítání roste s funkcí n nebo n^2 nebo n^3. Otázkou zůstává, kde je ten zlomový bod.Osobně tvrdím, že pokud je pro běžné úkoly operační složitost algoritmu n^2 a vyšší, tak je to vždycky špatně. Možná jsem příliš zblbnul z učení doc. Hudce (jehož přednášky jsem vynechával
a autoři (GNOME) jsou někdy až příliš moc jisti svou pravdou (open dialog, 6-měsíční cyklus apod.), než aby se to v budoucnu nějak změnilo.Zajímavé, že to píše zrovna horlivý účastník projektu (Ubuntu), jehož hlavní představitel oroduje za půlroční cyklus všude, kde může. V poslední době docela dost v tomto směru tlačí třeba na KDE.
Pán nechtěl vypadat zajímavě.Dobrá, to jsem trochu přehnal, omlouvám se Vám. Určitě by bylo lepší, kdyby to fungovalo rychleji. Všechny by to potěšilo.
Pán chtěl jen poukázat na to, že jsou i situace, kdy jsou ostatní toolkity ne nepatrně, ale brutálně rychlejší než GTK. Ano, pán vybral nejhorší případ, který z GTK zná. Ale udělal to proto, že v reálném nasazení se s takovým způsobem práce _setká_.Dobře tedy. Pak jste tedy asi jediný, koho znám, že takto potřebuje pracovat. Ostatní lidé toto nepozorzují, případně si daný soubor vyhledají.
Jinak se domnívám, že i průměrný uživatel se s tím může setkat poměrně snadno. Třeba používá GNOME a zjistí, že na prohlížení PDF/obrázků/ODT/ZIP archivů/jánevimčeho se mu víc líbí jiný než defaultní prohlížeč (Evince/OO.o/...). Tak si po kliknutí na soubor dá Open with other ... začne lézt do adresáře se svým programem (xpdf) a ono se mu to na 40 sekund sekne.A proč by to proboha takto blbě dělal? Ledaže by používal nějakou stupidní distribuci, která mu snižuje komfort a produktivitu práce. Stačí na to přece kliknout pravým tlačítkem a zvolit Otevřít s "XPDF" (openSUSE 10.3 - GNOME).
Dobře tedy. Pak jste tedy asi jediný, koho znám, že takto potřebuje pracovat. Ostatní lidé toto nepozorzují, případně si daný soubor vyhledají.No, co pozoruji já, tak dost uživatelů když klikne ve webovém prohlížeči na nějaký třeba zip soubor, a prohlížeč se jich zeptá, jestli chtějí soubor otevřít v aplikaci XYZ nebo ho uložit, tak používá volbu Otevřít (pokud si soubor nechtějí uložit na pozdější použití).
A proč by to proboha takto blbě dělal? Ledaže by používal nějakou stupidní distribuci, která mu snižuje komfort a produktivitu práce. Stačí na to přece kliknout pravým tlačítkem a zvolit Otevřít s "XPDF" (openSUSE 10.3 - GNOME).Tak jste nepochopil, jak to myslím. Nemluvím o souborovém manažeru. Mluvím o webovém prohlížeči. Tam jsem si nevšimnul, že by se tyto akce přidávaly do kontextového menu (kromě Konqueroru). Ani ve Firefoxu, ani v Opeře to, co popisujete, nejde. Ani v Kubuntu, ani ve Fedoře. openSUSE tu od včerejška už nemám, tak to nemůžu vyzkoušet, ale pochybuji, že by měli svoje webové prohlížeče takhle upravené. Jinak -- samozřejmě, dá se použití file dialogu na takovéhle účely obejít. Ale já bych radši viděl problém vyřešený, než ho jen nějak obcházet.
Bohužel, GTK/GNOME 3 se neplánujeNikoliv bohužel, ale naštěstí.
/usr/bin
do dialogu pro otevření souboru. Vždy to bylo "za horka", tedy po předchozím provedení, aby se neprojevil vliv pomalosti disku. Výsledky jsou následující:
Firefox 2.0.0.6 39,7 s Opera 9.23 3,5 s KWrite neměřitelnéNeobejde se to bez komentářů. Adresář obsahuje 2722 souborů. Firefox používá otevírací dialog GTK2, Opera používá dialog Qt, KWrite dialog KDE. Zatímco dialogy GTK2 a Qt nejdřív vše načtou a teprve pak zobrazí, dialog KDE funguje úplně jinak. Načítá, současně již průběžně zobrazuje (při první otevření to celé proběhne tak do 2-3 sekund) a pak ještě dále na pozadí načítá podrobné informace, což trvá dalších cca 15 sekund, kdy lze ovšem už normálně vybírat soubory (podrobnosti k souborům ve viewportu se načtou vždy před zobrazením). Zřejmě je tam také nějaká vnitřní cache, protože při následujícím otevření téhož adresáře toto se okamžitě zobrazí obsah (s podrobnostmi k dispocici) a nic už se znovu nenačítá (asi se jen přečte seznam souborů a provede aktualizace). Verze knihoven: GTK 2.12.0, Qt 3.3.8, KDE 3.5.7
Copyright © 2005-2007 The GNOME Project. Optimised for standards. Hosted by Red Hat.http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.gnome.org%2F Je to naozaj smiesne :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.