Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 05:06
Arnold Schwarzenegger by rád snížil náklady směřující z kalifornského rozpočtu do vzdělávání. Prostředkem by měly být open-source učebnice vytvořené ve spolupráci s Wikipedií. Více na webu Ars Technica.
Tiskni
Sdílej:
To by ti hezky vysvětlil TurZin
Obama by mohl něco vědět.
Pro svůj předmět bych chtěl taky vyrobit učebnice ve stylu wikibooks - tedy webové a editovatelné různými lidmi, ale chtěl bych si nad tím nechat kontrolu.
ale chtěl bych si nad tím nechat kontrolu
To se s Wiki trochu vylučuje, ne? Leda že bys tam nechal přispívat jen pár vybraných kolegů a ostatní by mohli jen číst. Ale to už mi přijde lepší mít klasickou učebnici (jen pro čtení, ale klidně zadarmo, třeba jako PDF) a k tomu web – diskusní fórum, kam mohou čtenáři psát svoje komentáře – které pak třeba promítneš do dalšího vydání.
To se s Wiki trochu vylučuje, ne?
Proč? Upravené stránky mohou být publikovány až po schválení administrátorem webu.
Oproti PDF se mi zdá wiki lepší:
Nejlepší by bylo, kdyby to z wiki šlo exportovat do PDF, aby si to student mohl stáhnout a vytisknout.
Zdá se mi pro studenta lepší pracovat v hypertextu než s PDF
To je fakt, ale nevím, jestli počítač nahradí papírovou učebnici – dá se nosit všede s sebou, dají se do ní dělat poznámky, kreslit si.
Možnost práce (editace) s učebnicí z libovolného místa - docela těžko se mi udržuje synchronizace a verze.
Na to je nejlepší nějaký verzovací systém, máš pak i historii a je přístupný odkudkoli – používám Mercurial: tady a pravidelně se to replikuje sem (dva servery na různých místech). Kdyby měl někdo zájem a zajímavý projekt, tak můžu poskytnout prostor
Linus Torvalds: Only wimps use tape backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it ;)
Někdy to tu spíš připomíná chat.
Zdá se mi pro studenta lepší pracovat v hypertextu než s PDF+1, plaintext si např. můžu číst i ve svém "hloupém" mobilu.
Možnost práce (editace) s učebnicí z libovolného místa - docela těžko se mi udržuje synchronizace a verze.To by chtělo systém commitů - svn, cvs?
Nejlepší by bylo, kdyby to z wiki šlo exportovat do PDF, aby si to student mohl stáhnout a vytisknout.Minimálně na Wikisource jsem to viděl (vlevo Nástroje -> PDF verze), šlo by k tomu znásilnit html2latex, pdflatex, nebo možná už existuje i html2pdf.
Zdá se mi pro studenta lepší pracovat v hypertextu než s PDF
PDF není (resp. nemůže být) hypertext? V čem?
To je fakt – i z LaTeXu leze hypertextové PDF (křížové odkazy, odkazy na literaturu, poznámky pod čarou…)
Jsem tu větu nenapsalmoc přesně. Nemyslel jsem to tak, že PDF není hypertext, ale je velký rozdíl mezi tím, když se prochází přes web nebo když se stáhne PDF a pak se pohybuji v něm.
Jinak tu učebnici mám taky na mysli jako zdroj el. materiálu tj. např. zdroj obrázků (vaektorových) apod., aby si člověk mohl vytvořit vlastní materiál např. student nebo (a to hlavně) učitel na jiné škole.
Měl jsem si odpověď více promyslet, tak to udělám teď. Hledám právě technologii pomocí, které bych mohl učebnici pěkně editovat (ve smyslu jednoduchá syntaxe) z libovolného místa (abych nemusel řešit verze a binec), která by mohla sloužit jako zdroj (textu, obrázků SVG) i pro sebe (když budu chtít obrázky použít do prezentace) i jiné (např. pro učitele, který to učí trochu jinak, v jiném rozsahu) a ze které bych mohl vygenerovat i textovou verzi (třeba PDF na vytištění nebo el. prohlížení) a nejlepší by bylo, kdyby mohli přispívat i další.
Trochu jsem uvažoval o DocBooku, ale úplně jsem to nezkousnul :( a tak se mi nejpoužitelnější zdá wiki.
elektrarne a predajcovia pocitacov budu mat radost ;))
Už se těším, jak v planoucích očích fanatických sektářských vyznavačů "svobodného softwaru" stoupne Schwarzenegger z pozice zavrženíhodného hloupého imperialisty do pozice moudrého intelektuála rozdávajícího pravdu a lásku. Řekněte woooooow!
Rakušáci měli vždycky slabost pro Open-Source.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.