Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 18:25
Toolkit se jmenuje Swing a je to podle mě naprosto mrtvá záležitost (vím, o čem mluvím, mám v tom napsanou Esmsku). Dá se to stále použít pro velmi specifické případy, ale příjemná GUI aplikace s v tom na Linuxu už nenapíše ani náhodou, a myslím že už ani na jiných systémech. Někde jsem četl, že chtějí časem Swing nahradit pomocí JavaFX, ale who cares, Java je na desktopu stejně už kompletně zabitá.
Myslím si ale, že reference byly k těm vážným bezpečnostním problémům, které jsou v Oracle Javě, a Oracle je patchuje se zpožděním několika měsíců.
Myslím si ale, že reference byly k těm vážným bezpečnostním problémům, které jsou v Oracle Javě, a Oracle je patchuje se zpožděním několika měsíců.Ano. Myslel jsem, že je zjevné, na co narážím.
Někde jsem četl, že chtějí časem Swing nahradit pomocí JavaFX,Ano a dokonce to uz po oraclovsku otevreli a plne by to melo byt udelano v lednu.
Časť je triviálna a časť je vďaka pravidelnému rozbíjaniu vnútora kernelu zabitá, takže by som nebol prekvapený, keby sa to rozdelilo na identifikované patche + bordel :)
Jeden z příspěvků v diskusi tvrdí, že to tak víceméně je - tj. jednotlivé identifikované upstreamové commity a pak jeden velký "ostatní mezi verzemi X a X+1".
Jsem přesvědčen, že RedHat by pak přestal dělat naschvály -- začal s tím až v reakci na Oracle.+1 miluju tyhlenty experty, co nechápou, že reakci předcházela akce ... anebo chápou, ale musí pomlouvat, kudy chodí, protože už nejsou na výplatní pásce RH?
Horsi varianta je, ze krome me konkurence se to dotkne i uzivatele (v tomhle pripade jiste ne bezneho, ale vedet ktery commit mi rozbil NFS zamky neni az tak od veci, jak uz tu nekdo rekl).Subsciberi predsa k jednotlivym patchom pristup maju.
Ano, ale ve smyslu GPL je teoreticky uzivatelem kazdy kdo kod pouzivaGPL z nějakého důvodu neřeší přístup k jednotlivým patchům, ale ke kompletním zdrojovým kódům. Přístup RH, je legální a legitimní, i když podle mě trochu nešťastný, ale nemám o tom dost informací, abych soudil.
Ve smyslu GPLv2 by takove jednani bylo tez v poradku, ne?Je otázka, zda lze míchat přístup „být subscriberem“ a „užívat všech možností, které GPL poskytuje“. A je to právní otázka.
Ano, ale ve smyslu GPL je teoreticky uzivatelem kazdy kdo kod pouziva - tedy i ten kdo si ho stahne a sam prelozi, a treba neni subscriberem RHEL. Samozrejme chapu, ze v byti subscriberem je pridana hodnota o ktere mluvite, jestli mi rozumite. Chtel jsem poukazat na to, ze RedHat tak trochu praktikuje metodu cukru a bice na ty kdo subscriberi nejsou (ale jsou stale uzivatele, nemluvim jen o uzivatelich OLS ale i treba CentOS).a) pak ale nejsou uživateli RHEL, a tedy není důvod, proč by pro ně RH měl něco dělat (resp. dělat ještě něco víc než co pro ně dělá), jak zde již bylo několikrát vysvětleno b) věř mi, že otázka, jak co nejméně uškodit (i když přesnější by bylo "co nejvíc prospět") ostatním (tedy i CentOSu), byla přetřásána dokud kůň nezemřel a ještě dlouho poté
Protoze jsem nikdy RHEL subscriberem nebyl, ...hm, kdo to výše psal něco o tom, že chce vědět, který commit do jádra RHELu mu rozbil NFS?
Prva otazka z HP je vzdy, ci je najnovsi firmware. :DNo minimálně u EMC po tobě upgrade FW nevyžadují u VNX, stejně tak ho nevyžaduje NetApp, HDS USP ani IBM u DSka.
kdežto Oracle si na žádnou hodnou Open Source firmu nehraje.A proto je Oracle platinovým členem Linux Foundation a hlavním partnerem hromady open source akcí.
Reakci predchazi akce. Tou muze byt treba kritika o premrstenych cenach RedHatu databazovymi zakazniky Oraclu. Neni to trochu i tak?mno ... kolik že stojí systém a kolik že ta databáze?
Takže (skutečné) Open SourceMůžeš definovat, co je skutečné open source, které má platit pro Red Hat, a co je skutečné open source, které má platit i pro ty ostatní.
Je to snadné, opensource může být cokoli, ale když zdrojáky releasneš u velkého projektu jednou za rok, bez historie commitů, nebo patchů, tak je to taková medvědí služba.
Bohužel je takový přístup stále ještě dost rozšířený - viz třeba ksh nebo tcsh.
Je to snadné, opensource může být cokoli, ale když zdrojáky releasneš u velkého projektu jednou za rok, bez historie commitů, nebo patchů, tak je to taková medvědí služba.Zdrojáky k dispozici máš. Dokonce jednotlivé patche najdeš začleněné v upstreamu. Naprosto chápu, že by ti vyhovoval luxus mít k dispozici i jejich seznam nebo teda přímo patchset, radši než velký patch. Ale to není nic než tvé přání a nemění to nic na tom, zda je to open source či nikoliv.
Když budu releasovat kód až po projetí preprocesorem, tak to taky bude opensource, ale asi budeš souhlasit, že to bude opensource pěkně na hovno, že?Tak to open source nebude a už vůbec ne GPL.
Když budu releasovat kód až po projetí preprocesorem, tak to taky bude opensource, ale asi budeš souhlasit, že to bude opensource pěkně na hovno, že?
2. Source Code
...
The source code must be the preferred form in which a programmer would modify the program. Deliberately obfuscated source code is not allowed. Intermediate forms such as the output of a preprocessor or translator are not allowed.
open source definition
Deliberately obfuscated source codeTo platí i pro ty RH patche, ne? :)
jej někdo napínáš až za únosnou mezJá bych řekl, že přesně na hranici únosné meze. :-p Ale stále trošičku uvnitř :D
ksh
, nebo obskurnostech typu tcsh
, prakticky nikoho nezajímá. Narozdíl od RedHatích jaderných patchů.
opensource může být cokoli, ale když zdrojáky releasneš u velkého projektu jednou za rok, bez historie commitů, nebo patchů, tak je to taková medvědí službaTo by platilo jen za předpokladu, že bys i jednou za rok vydával binární verze a mezi tím nevydával ani aktualizace (včetně bezpečnostních). Jinak to open source není – viz jeho definice česky/anglicky. Medvědí služba to rozhodně není a pro uživatele je to stále zásadní plus oproti proprietárnímu shitwaru – mám totiž zdrojáky, ze kterých si můžu zkompilovat přesně tu binární verzi, kterou používám.
Když budu releasovat kód až po projetí preprocesorem, tak to taky bude opensource, ale asi budeš souhlasit, že to bude opensource pěkně na hovno, že?Buď to bude použitelné pro zkompilování binárek, které používám, nebo to není otevřený software. Opět viz definice:
Deliberately obfuscated source code is not allowed. Intermediate forms such as the output of a preprocessor or translator are not allowed.
mám totiž zdrojáky, ze kterých si můžu zkompilovat přesně tu binární verzi, kterou používám
Úplně přesně to bude jen pokud přesně zreprodukujete celé prostředí, ve kterém build provedete, což ani v kontrolovaném prostředí typu OBS nemusí být stoprocentně zaručeno. Ale až na výjimky by měl být výsledek funkčně ekvivalentní.
Takže (skutečné) Open Source ano, ale jen dokud nám někdo v souladu se špatným obchodním modelem nezačne konkurovat? :)co prosím? RH přestal být Open Source? - není to spíše tak, že se upravil právě ten obchodní model?
1. to by nemohl udělat, ani kdyby chtěl, protože úřady pro ochranu hospodářské soutěže.
2. kdyby Red Hat koupili, tak se jim to rozpadne pod rukama jako většina open source projektů ze Sunu už kvůli odlivu lidí, protože pro redhaťáky je určitě dream job pracovat pro "nejsympatičtější" firmu v oboru. Inu, ne všechno se dá koupit penězi.
3. já bych si být nimi tak pevný v kramflecích s tou jejich databází nebyl. Podnikový trh má sice velkou setrvačnost, ale svět databází jde hodně dopředu, jsou tu nové trendy, nové typy databází, tak aby se jim jednou nestalo, že už nejsou tak nepostradatelní, natož aby někomu vyhrožovali, že ho nebudou podporovat.
…tak se jim to rozpadne pod rukama jako většina open source projektů ze Sunu…No já nevím, mi se nezdá, že by se Solaris nějak rozpadl…
Solaris je open source projekt?
A btw nie jeto prave Oracle, co kazdy rok pusta FUD ze AIX konci?
To není FUD, to je klasická fáma nebo rovnou lež. FUD by byl něco jako "Na vašem místě bych dobře zvážil, jestli je rozumné sázet na budoucnost produktu X." - U jako Uncertainity, D jako Doubt. Ne natvrdo napálit "Produkt X bude končit."
No SUSE - Novell to predal, nova spolocnost nema ziadne patenty (vsetko za babku skupil Microsoft a spol) a neviem ci uz niekto videl jej plan na najblzisich 5-10 rokov...
No vidíte, že to umíte - tohle je FUD jak vyšitý.
To není FUD, to je klasická fáma nebo rovnou lež. FUD by byl něco jako "Na vašem místě bych dobře zvážil, jestli je rozumné sázet na budoucnost produktu X." - U jako Uncertainity, D jako Doubt. Ne natvrdo napálit "Produkt X bude končit."No já nevím, vzhledem k tomu, že jsem byl na pár prezentacích od IBM, kdy se nám ucházeli něco prodat, tak IBM je zrovna jedna z firem, která si to zaslouží, protože jejich obchodní taktiky a házení špíny na konkurenci je až směšné. IMHO si tím dělají medvědí službu, protože jsem se vždycky dozvěděl hromadu věcí o produktu konkurence, ale nikdy pořádně nic o produktu IBM a tak jsme většinou koupili tu konkurenci, když už jsme věděli jak to funguje. :D
protože jsem se vždycky dozvěděl hromadu věcí o produktu konkurence, ale nikdy pořádně nic o produktu IBM
Problém by se snadno taky vyřešil, kdyby Oracle přestal na RHELu podporovat Oracle DB, to by po RH v korporátní sféře už nikdo ani neštěkl a Oracle by mohl RH koupit za hubičku :Dna to, jakýho ze sebe děláš světáka, víš teda úplný hovno ... achjo, svět se opravdu v prdel obrací, dřív takový jako ty prodávali naleštěnej prd, ty už se ani nenamáháš leštit ... :-/
domluvit na necem jako Enterprise Kernel Alliance aPartnerstvi vyzaduje duveru a to je posledni co si Oracle muze koupit.
po dlouhé době koketuju s Gentoo.... a ja s opet s Debianem ... Arch se prilis sfedorizoval ...
To by bylo hezké, ale systemd je příklad projektu, se kterým koexistovat principiálně nelze, protože se snaží všechno ostatní buď potlačit nebo asimilovat.
Já jsem třeba uvažoval o tom, že bych se podílel na spravování repozitáře pro OpenSuSE se Sytem V initem, skripty a potřebnými nástroji, až se je Fredericu Crozatovi a spol. podaří vyštípat z oficiální distribuce. Jenže pak jsem viděl, jak se třesou na to, že jakmile se tak stane, zmrší spoustu dalších balíků tak, aby bez systemd nefungovaly (včetně třeba Gnome). Došlo mi, že bychom nakonec museli spravovat paralelní fork distribuce - nebo aspoň její podstatně velkou část.
Totéž se děje i v upstreamu - dnes už je asi každému jasné, že přes všechny sliby se bude systemd tým postupně snažit znefunkčnit udev pro non-systemd uživatele, kdyby nic jiného, tak už jen tím, že budou co nejdéle ignorovat bugy, které se týkají jen těch, kdo systemd nepoužívají (to už se děje).
Linuxový svět býval o svobodě výběru a koexistenci alternativ. Systemd (samozřejmě ne program, ale lidé za ním) se snaží veškeré alternativy zničit a znemožnit jim existenci. To jsem měl na mysli větou "systemd je zlo".
Já jsem třeba uvažoval o tom, že bych se podílel na spravování repozitáře pro OpenSuSE se Sytem V initem ... Došlo mi, že bychom nakonec museli spravovat paralelní fork distribuce - nebo aspoň její podstatně velkou část.chápu správně, že jste se rozhodl na to vykašlat, jen protože je to příliš velké sousto? to je velká škoda, resp. principiálně špatné uvažování, neb takto to bude sousto o to větší, že na to bude o člověka míň - a to zas může demotivovat další a další naopak je třeba přesvědčit co nejvíc lidí, aby se tomu věnovali, a tím to sousto rozmělnit - třeba jen půlhodinky týdně, ale nevzdávat to a jít příkladem ostatním ... mraveniště taky nevznikne tak, že někdo někde vysype kýbl jehličí, nýbrž každý mraveneček tahá jednu jehličku za druhou ostatně ani ten systemd neprogramuje celý Lennart, naopak, teď do toho buší spousty dalších lidí, kteří kdyby se toho nechytli ("je to moc práce"), tak po systemd neštěkne pes
"systemd je zlo"tak nějak mě zvrhle těší slyšet od někoho jiného, co říkám už delší dobu
chápu správně, že jste se rozhodl na to vykašlat, jen protože je to příliš velké sousto?
Ještě ne definitivně. Uvidím podle toho, kdo další bude ochoten se na tom podílet, a kolik klacků pod nohy stihne systemd tým naházet. Momentálně hlavně doufám, že prozatím zvítězí zdravý rozum a ve 12.3 System V init - s ohledem na plán vydat ji už v březnu - stále ještě bude.
chápu správně, že jste se rozhodl na to vykašlat, jen protože je to příliš velké sousto? to je velká škoda, resp. principiálně špatné uvažování, neb takto to bude sousto o to větší, že na to bude o člověka míň - a to zas může demotivovat další a dalšíJá bych to neviděl ani jako principiálně špatné uvažování, jako spíše vědomé odhadování, na co má chuť, čas a síly.
ostatně ani ten systemd neprogramuje celý Lennart, naopak, teď do toho buší spousty dalších lidí, kteří kdyby se toho nechytli ("je to moc práce"), tak po systemd neštěkne pesTady ti výjimečně musím dát za pravdu. Nicméně proto Lennart nepracuje s komunitou, ale projekt nejprve protlačí do Fedory, aby na projektu museli pracovat ti, kteří nechtějí mít příliš rozbitou Fedoru.
Já bych to neviděl ani jako principiálně špatné uvažování, jako spíše vědomé odhadování, na co má chuť, čas a síly.chuť? - no, asi ano čas a síly? - ale to je přesně moje pointa ... nějaký čas a síly do toho původně investovat chtěl; to, že to může skončit jako dost velký projekt, přeci není důvodem, aby neinvestoval aspoň to co může (co plánoval), netvrdím, že má investovat více a celý ten velký projekt táhnout sám, naopak, říkám, že je důležité nést si tu svoji jednu jehličku
Nicméně proto Lennart nepracuje s komunitou, ale projekt nejprve protlačí do Fedory, aby na projektu museli pracovat ti, kteří nechtějí mít příliš rozbitou Fedoru.... což je věc, kterou stále nechápu, proč to ti lidi, místo aby ho s příslušnou blbostí vyhodili (máme FESCO apod.), tak raděj ztrácí svůj drahocenný čas, že to po něm opravují
Nehledě na to, že umí hezky popisovat své úspěchy a plány lidem, kteří danému tématu moc nerozumí.hm, to mi tak trošku připomnělo některé části poučného komiksu, na který mě včera kolega upozornil ...
Ze začátku to působí až příliš důvěryhodně použitím mnoha známých faktů,a kde ten "počátek" podle tebe končí? - nechci lidi podceňovat, ale řekl bych, že pro většinu lidí končí "známá fakta" asi tak u druhého výskytu jména Tesla, neb ani neví, že byl srbského původu (pokud vůbec ví, že někdo takový existoval) pokud o něm něco (více) víš, tak "známá fakta" pokračují až do konce - podle jakého klíče tedy rozhoduješ, že to "nepůsobí důvěryhodně" celé?
dál mi z toho na každé stránce kouká „you have been trolled“.mno, tož to asi nevím, co znamená "you have been trolled", neb já to v tom teda nikde nevidím ...
a kde ten "počátek" podle tebe končí?Nemám tušení.
pokud o něm něco (více) víš, tak "známá fakta" pokračují až do konceBeru na vědomí.
dnes už je asi každému jasné, že přes všechny sliby se bude systemd tým postupně snažit znefunkčnit udev pro non-systemd uživateleTo jsem tak nějak pochopil od začátku, jiný důvod pro sloučení nevidím. A slibem nezarmoutíš, hlavně když ti to pomůže ten krok obhájit.
budou co nejdéle ignorovat bugy, které se týkají jen těch, kdo systemd nepoužívají (to už se děje).To mě mrzí.
Linuxový svět býval o svobodě výběru a koexistenci alternativ. Systemd (samozřejmě ne program, ale lidé za ním) se snaží veškeré alternativy zničit a znemožnit jim existenci. To jsem měl na mysli větou "systemd je zlo".Tady bych tě rád poopravil, aby to nevypadalo, že každé jméno za systemd znamená zlo. Momentálně na něm pracuje pár lidí, jejichž cílem je s tím nějak vyžít. Ono není jednoduché se systemd žít ani když ho použít chceš.
To jsem tak nějak pochopil od začátku, jiný důvod pro sloučení nevidím. A slibem nezarmoutíš, hlavně když ti to pomůže ten krok obhájit.Nojo, od sloučení systemd a udev z toho mám dost protichůdné pocity a na technické důvody nevěřím. Pokud skutečně chtěli pouze sdílet kód, stačilo to udělat obdobu gnulib a tu si natáhnout jako submoduly do obou gitových stromů.
Došlo mi, že bychom nakonec museli spravovat paralelní fork distribuce - nebo aspoň její podstatně velkou částA to je právě ta pointa - kolik distribucí reálně používá více než jeden init systém? Takový luxus si může dovolit tak akorát Debian a to jenom proto, že práci na upstartu za něj dělá Canonical. Proto se tolik lidí snaží sysv z openSUSE "vyštípat" - udržovat je paralelně vedle sebe je moc práce a pokud vím, tak počet lidí ochotných udržovat
sysv
v openSUSE je 2, maximálně 3.
To pořád neodpovídá na otázku, kolik distribucí reálně podporuje více, než jeden init systém?nevim kolik dohromady, ale krom Debianu ještě Gentoo
A pokud takové nejsou, není to tak, že to vlastně nepřináší žádné výhody?předpoklad nesplněn :-p kromě toho, otázkou jest, o jakých výhodách se bavíme - prostý uživatel samozřejmě na jednom stroji nepotřebuje dva init systémy najednou, ale pokud potřebuje jeden z nich pro jeho specifika a zároveň potřebuje ono distro, tak je pro něj výhoda, pokud tento jeden podporován je, bez ohledu na to, kolik ostatních je podporováno také ... takže výhodou může být vyšší počet (spokojených) uživatelů
Já za sebe vidím pouze nevýhody jako zdvojnásobení počet testovaných scénářů,co prosím? ony se všechny testy musí přepsat pro každý initsystém zvlášť?
nutnost opravovat chyby na dvou místech,a jak vznikne taková dvojjediná chyba, která se objeví zároveň na dvou místech, aniž by se dala orpavit na místě jednom, tam kde vznikla?
zdvojnásobení objemu dokumentace a podobně, což je obrovský nárůst objemu práce.totéž jako s tím počtem testů - když si čtu, například co mám napsat do my.cnf, tak si to opravdu nepotřebuju číst třikrát, jednou pro Gentoo s OpenRC, podruhé pro RHEL se SysV, a potřetí pro Fedoru se systemd ... jistě, když budu řešit, jak si nahodit nějakou vlastní službu, tak už si potřebuju přečíst různé věci pro různé systémy, ale to je (nebo měla by být a pokud není, tak je něco opravdu špatně) otázka asi tak dvou wiki/man stránek
Celkove mi to přijde stejně rozumné, jako podporovat na jedné distribuci více formátů balíčků, sice to může udělat pár uživatelům radost, ale za technické komplikace to afaik vůbec nestojí.no a to je právě o té prorostlosti do systému ... kdyby šel systemd vyměnit tak, jako třeba windowmanager, tak bys tady nemusel házet přirovnáním k balíčkovači; nebo to, že distra podporují různé WM (a alternativy u spousty dalšího software), taky považuješ za blbost, a chtěl bys mít jedno distro pro každou možnou kombinaci softwaru?
nevim kolik dohromady, ale krom Debianu ještě Gentoocitation needed - z jejich webu jsem nepochopil, zda používají sysv, nebo openrc. Systemd a ostatní jsou tam spíše zoufalý pokus, než reaálně použitelná věc.
co prosím? ony se všechny testy musí přepsat pro každý initsystém zvlášť?Rozhodně minimálně ty, které se týkají spouštění služeb.
nutnost opravovat chyby na dvou místech,a jak vznikne taková dvojjediná chyba, která se objeví zároveň na dvou místech, aniž by se dala orpavit na místě jednom, tam kde vznikla? Viz předchozí odstavec - minimálně je třeba zajistit, zda se chyba vyskytuje i v init systému n-1.
totéž jako s tím počtem testů - když si čtu, například co mám napsat do my.cnf, tak si to opravdu nepotřebuju číst třikrát, jednou pro Gentoo s OpenRC, podruhé pro RHEL se SysV, a potřetí pro Fedoru se systemd ... jistě, když budu řešit, jak si nahodit nějakou vlastní službu, tak už si potřebuju přečíst různé věci pro různé systémy, ale to je (nebo měla by být a pokud není, tak je něco opravdu špatně) otázka asi tak dvou wiki/man stránekTy si to číst nepotřebuješ, takže to pro distributora není žádná práce navíc sepsat a udržovat (protože já to celou dobu píšu z pohledu distributora) dokumentaci pro více různých init systémů! Ale když padne strom v lese, ve kterém nikdo není, pořád se ozve rána.
no a to je právě o té prorostlosti do systému ... kdyby šel systemd vyměnit tak, jako třeba windowmanager, tak bys tady nemusel házet přirovnáním k balíčkovači; nebo to, že distra podporují různé WM (a alternativy u spousty dalšího software), taky považuješ za blbost, a chtěl bys mít jedno distro pro každou možnou kombinaci softwaru?Jsou komponenty, které závislosti nemají - jako třeba WM, na kterém nezávisí nic a ty, které jsou do systému prorostlé (kernel, libc, balíčkovací systém, init systém, ...) a podporovat vícero klíčových komponent je pro distributora více práce, než přihodit jeden balíček s teď už dokonalým WM/textovým editorem/programovacím jazykem/přehrávačem muziky/a kdo ví čeho .
používá OpenRC (viz např.); přičemž by to mělo poskytovat zpětnou kompatibilitu pro SysV skriptynevim kolik dohromady, ale krom Debianu ještě Gentoocitation needed - z jejich webu jsem nepochopil, zda používají sysv, nebo openrc.
Systemd a ostatní jsou tam spíše zoufalý pokus, než reaálně použitelná věc.ROFL, takže o Gentoo víš tak málo, že ani nevíš, jaký init systém je tam defaultní, a ani si to na webu neumíš najít, ale zato seš si jistý, že ostatní initsystémy v Gentoo jsou nepoužitelný zoufalý pokus ... no, takže ... mám také říkat [citation needed]?
a "týkají" myslíš co? - jako že si nějakou službu spouští, anebo že přímo testují to spouštění? v druhém případě ano, ale to rozhodně neznamená "zdvojnásobení počtu testovaných scénářů" - pokud tedy připustíme, že existují i testy na něco jiného, třeba na funkčnost onoho démona, a ne jenom na jeho startování v prvém případě záleží, jak prasácky jsou ty testy psané ... my třebas používáme (mimo jiné) BeakerLib, takže když službu startuju přes rlServiceStart, tak na testu nepotřebuju změnit ani písmenko a už vůbec nemusím vymýšlet nějaký duplicitní testovací scénář, o to, aby se služba startovala způsobem kompatibilním s init systémem užitém na daném distru, se mi postará ta knihovna no a pak máme ještě testy, které se ani systémových služeb netýkají a žádné démony nespouští ... proč ty bych měl kvůli jinému initsystému zdvojovat, to je mi záhadou ... takže bavíme-li se na úrovni distribuce, skoro bych tak řekl, že mluvit o "zdvojnásobení počtu testovaných scénářů" je pěkná blbost ...co prosím? ony se všechny testy musí přepsat pro každý initsystém zvlášť?Rozhodně minimálně ty, které se týkají spouštění služeb.
pardon, ale předchozí odstavec to nijak nevysvětluje buď mám chybu v tom konkrétním initsystému, a pak je pro něj specifická a nemá žádný vliv na jiný initsystém, tedy nepotřebuji ji opravovat na dvou místech anebo mám chybu, která je někde jinde, třebas v démonovi, a tedy projeví se ve více initsystémech - pak ale opravuji toho démona, a tedy jedno místo, a ne že bych tu chybu opravoval v těch inistystémech, tedy na dvou (a více) místech chybu, která má stejnou příčinu (tedy jde o stejnou chybu), která se projeví na více místech, a musím ji spravovat na všech těch místech, namísto abych odstranil tu příčinu, si dost dobře představit nedovedu - pak totiž asi ta příčina nebyla chyba, když ji nechci opravitViz předchozí odstavec - minimálně je třeba zajistit, zda se chyba vyskytuje i v init systému n-1.nutnost opravovat chyby na dvou místech,a jak vznikne taková dvojjediná chyba, která se objeví zároveň na dvou místech, aniž by se dala orpavit na místě jednom, tam kde vznikla?
když jsme u toho čtení, obtěžoval ses vůbec přečíst, nač reaguješ? tak si to tedy vezměme na tom konkrétním příkladě - popis my.cnf můžeš mi prosím ukázat, jaké budou rozdíly, tedy co jiného ty jako distributor musíš do dokumentace my.cnf napsat na systému se SysV a co jiného na systému se systemd?totéž jako s tím počtem testů - když si čtu, například co mám napsat do my.cnf, tak si to opravdu nepotřebuju číst třikrát, jednou pro Gentoo s OpenRC, podruhé pro RHEL se SysV, a potřetí pro Fedoru se systemd ... jistě, když budu řešit, jak si nahodit nějakou vlastní službu, tak už si potřebuju přečíst různé věci pro různé systémy, ale to je (nebo měla by být a pokud není, tak je něco opravdu špatně) otázka asi tak dvou wiki/man stránekTy si to číst nepotřebuješ, takže to pro distributora není žádná práce navíc sepsat a udržovat (protože já to celou dobu píšu z pohledu distributora) dokumentaci pro více různých init systémů! Ale když padne strom v lese, ve kterém nikdo není, pořád se ozve rána.
ROFL, takže si své oblíbené KDE spustím bez kwinu (či jiného WM), když na WM nezávisí nic (a tedy asi můžu všechny WM odinstalovat a bude mi to fungovat i bez nich)?no a to je právě o té prorostlosti do systému ... kdyby šel systemd vyměnit tak, jako třeba windowmanager, tak bys tady nemusel házet přirovnáním k balíčkovači; nebo to, že distra podporují různé WM (a alternativy u spousty dalšího software), taky považuješ za blbost, a chtěl bys mít jedno distro pro každou možnou kombinaci softwaru?Jsou komponenty, které závislosti nemají - jako třeba WM, na kterém nezávisí nic
a ty, které jsou do systému prorostlé (kernel, libc, balíčkovací systém, init systém, ...) a podporovat vícero klíčových komponent je pro distributora více práce, než přihodit jeden balíček s teď už dokonalým WM/textovým editorem/programovacím jazykem/přehrávačem muziky/a kdo ví čeho.no, a to je právě to co kritizuju ... pochopitelně strom závislostí bude pro různé věci různě široký, nicméně ty závislosti by se měly zastavit na nějakém dobře definovaném rozhraní, a věci na jednu i na druhou stranu od něj by mělo být možné libovolně zaměňovat, a ne že ta závislost bude prorůstat skrz to rozhraní, a konkrétní věc na jedné straně bude požadovat konkrétní věc na straně druhé takže takový KWin můžu vykopnout a dát místo něj třeba Sawfish, a prostředí mi bude fungovat, protože se to vše drží EWMH, tak by mělo být možné vykopnout systemd a dát místo něj třeba upstart, protože 99% ostatního software v distru je úplně jedno, jak je zařízeno startování systému a služeb; že to tak jednoduše nejde je chyba, kterou žádné přirovnávání k balíčkovači nezamaskuje - jaký formát balíčků distro používá mě zajímá u každého balíčku, jaký používá init systém mě naopak nezajímá u žádného z balíčků, o které se momentálně starám, a totéž platí pro drtivou většinu ostatních; ostatně, ani ten balíčkovač není zadrátován tak pevně, jen formát balíčků (čili to rozhraní, o kterém mluvím), místo rpm lze (na omezenou množinu úloh) použít busybox, třeba
tak by mělo být možné vykopnout systemd a dát místo něj třeba upstart, protože 99% ostatního software v distru je úplně jedno, jak je zařízeno startování systému a služeb; že to tak jednoduše nejde je chyba,+1 Tohle je klicova vec. System musi zustat modularni s rozumne specifikovanym interface mezi moduly a tohle neni nejsilnejsi stranka systemd. Tvrdit, ze je to zamer zatim nechci.
i na strane aplikaciAplikaci zde rozumim veci spoustene init systemem ....
Jiste soucasti jako binarni logy nebo httpd streamovani sifrovanych logu jsou dost debilni, ale myslim ze po nejakem case plavby v rozbourenych vodach mezi jednotlivymi distribucemi budou lepsi kousky ponechany, ty horsi zahrabany.Hmm, dokud bude u vesla Lennart, tak se afaik s
journald
nijak moc nepohne.
A co taková ASN.1 v BER kódování, kterou si v pohodě otevřu třeba Wiresharkem a jinými nástroji? Ta se řadí kam?Otevření ve Wiresharku neříká vůbec nic o tom, jak dobře se to bude zpracovávat. Tedy tato informace nemá na zařazení vliv. Pokud bys ale napsal, že nejlepší způsob jak s tím pracovat je opisovat z Wiresharku*, tak by se možná odpověď našla.
BTW: trochu mne štve strach některých lidí z binárních formátů/protokolů.A přesně proto píšu, že dokud budou lidi argumentovat proti JournalD (pouze) na základě toho, že používá binární logy, tak nemá smysl brát jejich argumenty vůbec vážně. A to si uvědomuje i lennart a proto se těmto lidem jen směje. Naopak mu tento argument dodává pocit výjimečnosti. * Jen příklad, Wireshark nepoužívám.
tcpdump
.
No nic, asi se tu nic zajímavého nedozvím.Na co ses ptal, na to odpovídám. Já se tu nejspíš taky nedozvím, co přesně umí Wireshark tak ďábelsky fikaného, kromě toho, že umí stejné informace hezčeji zobrazit.
Pro mne je třeba dost zásadní funkce "follow TCP stream", ale i na to IIRC existují textové utilitky. Jinak obecně umí zobrazit víc informací z protokolů aplikační vrstvy. Párkrát jsem dokonce využil i to, že wireshark umí z RTP streamu vytáhnout zvuk ve formátu, který už se dá přehrávat mplayerem a dál konvertovat (AU nebo něco takového).
Bohužel se za to platí tím, že je každou chvíli bezpečnostní chyba v některém z těch analyzátorů, která umožňuje spuštění kódu šikovně zformátovaným paketem. :-(
Dokud budou lidé protestovat především proti novým konceptům, které mají vedle negativ i spoustu pozitiv, tak má Lennart své jisté. Těžko se někdo bude nějak víc zajímat o argumenty typu logy přece musí být textové a nestrukturované a ve stejném formátu, protože takové byly vždycky.Docela by mě zajímalo, kde protestuji proti novým konceptům. Dokonce ani binární logy nejsou takový problémem, když stačí nainstalovat syslog démona a textové jsou zpět. Já spíše polemizuji s tím, zda věci jako HTTP/JSON, nebo QR kódy jsou něco, co by nemohla být volitelná závislost
journald
.
Docela by mě zajímalo, kde protestuji proti novým konceptůmMě taky. A než se se mnou začneš znovu hádat, tak se prosím podívej, zda jsem něco takového skutečně tvrdil.
Já spíše polemizuji s tím, zda věci jako HTTP/JSON, nebo QR kódy jsou něco, co by nemohla být volitelná závislost journald.Mohly… :D, to by zatraceně měly. A pochybné kryptografické pokusy by měly být spravovány zcela separátně a nebo zařazeny do adresáře examples a kompilovány pomocí
make -C examples
.
Mě taky. A než se se mnou začneš znovu hádat, tak se prosím podívej, zda jsem něco takového skutečně tvrdil.Mea culpa, špatně jsem pochopil tvůj text.
nadsene tlaci systemdZa systemd si můžeme sami přespříliš konzervativním přístupem. Pokud by situace v této oblasti nebyla tak špatná, jak byla, po systemd by nikdo neštěkl.
nadsene tlaci a securebootCitation needed?
Podezření, že autory nezajímal stávající software řešící stejné problémy."podezření"? - ROFL
Nedostatek dokumentaceA to si onehdá někdo na lwn.net ztěžoval, že problémem systemd je naopak tuna manuálových stránek a Lennartových blogů - člověk se všem nezavděčí.
systemd
? Jsou manuálové stránky nekvalitní? Nebo nedostupné? Která témata nejsou pokryta?
systemctl start racoon2.service
a taková služba neexistuje.
Trochu omylem jsem řekl, že navíc sám používám stále service racoon2 start
, to mi bylo řečeno, že dělám blbě, že je to nepodporováno.
Další problém byl s tím D-Busem, což způsobovalo, že service NetworkManager stop
zastavilo NetworkManager a ten se do deseti vteřin znovu spustil. Jakou radu jsem dostal tentokrát, na dotaz jak opravit ukončování systémové služby?
Mám prý používat mask místo stop. Krásné řešení:
1) To neřeší problém, protože uživatel chce službu zastavit stejným způsobem jako zastavuje ty ostatní.
2) To způsobí, že služba nejde spustit. Dokud se neodmaskuje.
3) To způsobí, že se služba nemůže spustit při startu. A to už pokročilý uživatel, který si chtěl jen něco zkusit s vypnutým NM, nemusí být vůbec u počítače a může tam být nějaký příbuzný, jehož jediný dojem bude „zase mi nejde internet“.
Nakonec jsem sehnal michicha, což byl první člověk, který mi byl schopný říct, o co jde. To je další problém. Když něco nenajdu v dokumentaci, nebo to podle dokumentace nefunguje (například zastavím službu a ona se sama spustí), a nevěděl bych konkrétně zakým jít, tak zeptat se na irc nebo někde na bugzille je fakt lahůdka.
Víc než dokumentace mi ale vadí debilní návrhy od lidí, kteří jsou na systemd nějak zainteresovaní. Třeba jsem se ptal lennarta na to, co doporučí, když služba potřebuje ...To je zvláštní, protože systemd pro toto podporu má - mělo by v
racoon2-slave.service
(nebo jak se to má jmenovat) stačit uvést PartOf=racoon2.servicea ještě zakázat manuální spouštění a zastavování slave jednotky -
RefuseManualStart=
, RefuseManualStop=
a nakonec ještě RequiredBy=racoon2.service
, což zaručí, že racoon2.service spustí i slave jednotku.
Více v systemd.unit
O D-BUS aktivaci toho moc nevím, tam nedokážu tak rychle pomoci. Ale obvykle stačí se ptát na systemd-devel
- když už nic, tak Lennart tam na tyhle dotazy neodpovídá, to dělá komunita To je zvláštní, protože systemd pro toto podporu má - mělo by v racoon2-slave.service (nebo jak se to má jmenovat) stačit uvéstPrávě. Je to řešitelné, i když jsem se dostal k jinému řešení než pomocí PartOf, jestli teda byl už v tu dobu k dispozici. Ale co navrhl lennart, jsem napsal výše. A to jsem mu to popisoval podrobněji než zde.
O D-BUS aktivaci toho moc nevím, tam nedokážu tak rychle pomoci. Ale obvykle stačí se ptát na systemd-devel - když už nic, tak Lennart tam na tyhle dotazy neodpovídá, to dělá komunitaA o tom to je. Musíš se dostat přes nárazníkovou zónu :). Pak už víš, jak a kde se zeptat a tyhle základní problémy jdou řešit. Ale ta D-Bus aktivace mě teď netrápí, protože za ty roky, co se měla zablokovat, se přišlo na to, že je jednodušší ukecat gnomáky, aby se nepokoušeli NM z gnome shellu aktivovat..
Hehe, to docela kontrastuje s tím, jak Lennart v nějakém svém postu na Google Plus psal, že systemd je skvěle zdokumentovanýAno. On je skvěle zdokumentovaný, podle lennartových měřítek. Na druhou stranu, podle mých měřítek není moc věcí, o kterých bych řekl, že jsou skvěle zdokumentované. Problém je, že systemd zasahuje do všeho možného dalšího a přebírá část funkcí různých dalších subsystémů včetně D-Busu.
Nevím. Jak říkám, teď ho taky vidím pouze z pohledu uživatele, ale napsat si unitu snad nebude takový problém.V projektu NetworkManageru jsme se za několik měsíců nedokázali shodnout, co náš unitfile dělá ve vztahu k D-Busu. Když nám pomůžeš, budeme rádi :), ale je to i o tom několika lidem vysvětlit, jak to funguje, tak aby (a) věřili a (b) souhlasili s výsledným řešením.
Za systemd si můžeme sami přespříliš konzervativním přístupem. Pokud by situace v této oblasti nebyla tak špatná, jak byla, po systemd by nikdo neštěkl.+1
Pokud by situace v této oblasti nebyla tak špatnáEhmmm... jak spatna ? jakoze sme OMG bootovali misto 6 vterin 16 ? fak desne me zajima, v cem byla ta situace tak spatna...
Přesně tento přístup způsobil problémy se systemd, které dnes máme. Pokud máš pocit, že systemd, openrc a další jsou jen o času bootování, tak se asi není o čem bavit.Ne, nemam ten pocit... a obavam se ze nechapu co myslite tim "tento pristup" ?
Pokud máš pocit, že zkrácení bootu ze 16 vteřin na 6 není významné, tak se rovněž nemáme o čem bavit.Pro jistou skupinu mozna ano. Pro jinou skupinu - treba do ktere patrim ja, ktery zadava 2 hesla pri bootu (luks + desktop login) - rekl bych ze spravne slovo je zanedbatelne. Plus samozrejme ta skupina ktera sve laptopy jenom uspava... Zkraceni z dvou minut u RHEL 5 na <30 vterin u RHEL 6 - tam bych pouzil slovo vyznamne. A to co predvedl harald - zkraceni z tusim 6 na 4 vteriny.. tam mi napada jen latinske prislovi: qui gives a sh*t ?
Pokud na požadavky po desetiletí odpovídáš „to není potřeba“ a pak přijde chlap, který odpoví „tady to máte“, koho si asi budou víc vážit?Zda se, ze vsichni si vazi toho chlapa, i kdyz 99.99% z nich se vubec nepodivalo na tu kocku kterou ma v pytli, jenom na tu reklamnou tabuli v jeho ruce.
Ne, nemam ten pocit... a obavam se ze nechapu co myslite tim "tento pristup" ?Pro účely přátelské debaty bychom si mohli tykat, ne? Dobře, pokud nepovažuješ situaci za špatnou, chápu, řekejme ji neoptimální.
Pro jistou skupinu mozna ano. Pro jinou skupinu - treba do ktere patrim ja, ktery zadava 2 hesla pri bootu (luks + desktop login) - rekl bych ze spravne slovo je zanedbatelne.A pro další skupiny, která rovněž zadává dvě hesla při bootu, na to bude mít přesně opačný názor než ty. Protože čekají o to déle, že při každém čekání začnou dělat něco jiného (třeba kafe), tudíž je celkový čas ještě mnohem delší. Ale to je jen příklad. Podstatné je třeba to, jak to působí na tu skupinu, která rozdává peníze.
Zda se, ze vsichni si vazi toho chlapa, i kdyz 99.99% z nich se vubec nepodivalo na tu kocku kterou ma v pytli, jenom na tu reklamnou tabuli v jeho ruce.Bohužel.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.