Portál AbcLinuxu, 17. května 2025 20:01
The H představuje údajně první volně prodejné PC s UEFI Secure Boot připravené pro Windows 8. S počítačem "Medion Akoya P4210 D" dodávané UEFI 2.3.1 dovoluje uživateli spravovat vlastní databáze klíčů a podpisů: Platform Key (PK), Key Exchange Key Database (KEK), Authorized Signature Database (DB) a Forbidden Signature Database (DBX). Neměl by tedy být problém s generováním klíčů pro libovolnou linuxovou distribuci. Článek obsahuje náhledy nastavení UEFI.
Tiskni
Sdílej:
On an ARM system, it is forbidden to enable Custom Mode. … Disabling Secure MUST NOT be possible on ARM systems,
má pár zbytečných funkcí navícMozna par zbytecnych, ale plno uzitecnych.
za cenu hrozného zesložitění.Je to spise naopak, zbavime se konecne prehistorickeho balastu vlaceneho od dob AT a MSDOSu.
pribudnu tony novych polofunkcnych sraciek...Vyborne, silne tvrzeni. Muzete byt konkretni? UEFI specifikaci lze nalezt zde, snad vam to pomuze.
Adminům na PC přibyde další pakárna navíc - před instalací OS vypnout secure boot.....A nenabootovat Windows?
BFU, který si koupí PC s předinstalovanými Windows 8 není admin. Za toho se dá považovat až člověk, který aspoň trochu ví co dělá a bude ten "zázrak" nahrazovat něčím normálním.Hloupa arogance.
Proc je to blbost?Já osobně tohle netvrdím. Jenže kteří lidi vymýšleli BIOS? A ti stejní lidi (ba co víc, se do toho montujou ještě horší lidi) vymysleli UEFI. Co z toho asi tak může vzejít?
Nevim k cemu mi bude GPT,GPT je to nejlepsi, co UEFI prinesl!
nazor Linuse Torvaldse na UEFI.Linus argumentuje X let starou implementaci na Mac-u, uzivaje silna slova, aby to za nejakou dobu vzal na "milost". To uz jsem zazil mnohokrat. Pokud beru nekoho argumenty, tak je to Matthew Garrett, treba zde, ten alespon vi o cem mluvi.
BTW, nazor Linuse Torvaldse na UEFI.Nechápu na co tolik slov. Přitom stačilo jen říct „UEFI, Fuck you!“
je pro me krok kupreduDětské krůčky
Uz jen to, ze se zbavim MSDOS partition table a nahradi se to GPT je pro me krok kupreduJe dobre si uvedomit, ze GPT na UEFI neni zavisla - stavajici BIOS je schopen nabootovat disk s vicemene libovolnym formatem partitions. Tedy je v podstate mozne pouzivat GPT i s BIOSem.
Tak to bych chtel videt.Jak je libo, viz příloha.
stavajici BIOS je schopen nabootovat disk s vicemene libovolnym formatem partitionsS libovolnym formatem, pokud ma MBR.
Sovičko, proč jste prve hlásal jednoduchost UEFI a nyní připouštíte jeho komplikovanost díky modularitě?Psal jsem:
UEFI je modularni a v minimalni konfiguraci neni o moc slozitejsi nez BIOS, spise naopak.Z ceho dovozujete, ze pripoustim komplikovanost diky modularite?
Já, ač pro Arch mám UEFI v repu, ani mne nenapadne ji použít, neb odnáší více než přináší.Coze ma konkretne Arch v repu?
Coze ma konkretne Arch v repu?Řekl bych, že toto, nicméně bez UEFI hardware to bude k ničemu.
nicméně bez UEFI hardware to bude k ničemu.Cely jeho prispevek nedava smysl. Bud mate UEFI HW a pak nemate na vyber - i kdyz lze bootovat UEFI kernel primo bez EFI bootloaderu a nebo ho nemate a pak by si EFI bootloader instaloval jen uplny imbecil.
V Brightonu to neví pouze noční ptactvoCoze ptactvo nevi? Ze to interne pouziva UTF16? A jak jste k tomu dosel?
Zobrazuje/používá se to pole někde?Tak třeba ve
fstab
má člověk pole LABEL, nebo to bude v /dev/disk/by-label/
. Otázka je, jak se s tím popasují udev
, systemd
a podobné věci, ale glibc
je unicodované už dlouho, takže by to nemusel být problém.
(muhehe už se těším na instalaci asijských fontů nebo na ZALGO během bootuVzhledem k tomu, že je pro mě utf-16 sekvence čitelná stejně jako asijské znaky, tak fonty netřeba. Takový LABEL bude v podstatě neunikátní UUID).
Doby kdy bylo mozne prijmout akceptovatelny mezinarodni standard reflektujici jen ASCII jsou uz pryc.tak kdyz uz ne ascii tak utf-8, nebo klidne utf-32. Na disku by tech par byte nikoho nezabilo, ale utf-16? To se fakt musel jednoho dne nekdo probudit, nasranej na celej svet, a rict si tak cim bych se tem uzivatelum/vyvojarum pomstil...
tak kdyz uz ne ascii tak utf-8, nebo klidne utf-32.Proc? UTF8 je pro nektere asijske jazyky horsi nez UTF16, navic to neni tak spatne, viz zde.
Na disku by tech par byte nikoho nezabilo,UTF16LE je pouzito napric UEFI, tedy i mimo disk.
UTF8 je pro nektere asijske jazyky horsi nez UTF16To je ovšem dost slabý argument, protože pro většinu ostatních jazyků vychází UTF-8 lépe.
navic to neni tak spatne, viz zdeDost pochybné srovnání, v němž se tvrdí ledacos, co prostě není pravda. Například:
From a programming point of view it reduces the need for error handling that there are no invalid 16-bit words in 16-bit Unicode strings.High surrogate bez odpovídajícího low surrogate rozhodně error handling potřebuje.
To je ovšem dost slabý argument, protože pro většinu ostatních jazyků vychází UTF-8 lépe.Silny argument je, ze jen Cina ma vice moznych uzivatelu, ze EU a USA dohromady, o Indii, Indonesii a dalsich radsi nemluve, a ze spolecnou rukou vetuji cokoliv co nebude reflektovat jejich zajmy. UTF16 je kompromis.
High surrogate bez odpovídajícího low surrogate rozhodně error handling potřebuje.Prectete si znovu onu vetu:
From a programming point of view it reduces the need for error handling that there are no invalid 16-bit words in 16-bit Unicode strings.
Indonesiico s tím mají chudáci Indonésané píšící latinkou společného?
je asi tak častá jako u nás hlaholiceHlaholice je vic nez tisic let mrtve pismo, narozdil od vyse uvedenych pisem, ktere se stale uci ve skolach vedle latinky a ktere jsou pro ne dost dulezita na to aby si je protlacili do Unicode a tom se zde bavime.
Druhy je arabsky transkriptCož ovšem není písmo, pro které by UTF-16 byla výhodnější, vyjde nastejno (stejně jako cokoliv mezi U+0100 a U+07FF).
Hlaholice je vic nez tisic let mrtve pismo, narozdil od vyse uvedenych pisem, ktere se stale uci ve skolach vedle latinky a ktere jsou pro ne dost dulezita na to aby si je protlacili do Unicode a tom se zde bavime.My se zde bavíme především o statistice, takže pokud někdo používá nějaké písmo pro 1% psaných textů, lze to s klidným svědomím zanedbat.
stejně jako cokoliv mezi U+0100 a U+07FFPro Javanese to neplati.
My se zde bavíme především o statistice, takže pokud někdo používá nějaké písmo pro 1% psaných textů, lze to s klidným svědomím zanedbat.My se bavime predevsim o tom, co je pro ne dluhodobe [politicky] akceptovatelne na urovni standardu, a i kdyby to 1% byly jen liturgicke texty a napisy na nahrobnich kamenech, uziti UTF16 je pak kompromis.
Technicky je to prece uz jasne, nebot i podle vasich cisel je UTF16 pro vetsinu bud vyhodnejsi nebo neutralni. Technicky mluvi ve prospech i to, ze UTF16 je jiz na systemove urovni pouzivane ve Windows, NET, Jave a jinde.Pro to, že by UTF-16 byla výhodnější, zde nepadl jediný argument. Počty uživatelů jazyků jsou takřka vyrovnané a jelikož čínština spotřebuje na tentýž text výrazně méně codepointů než IE jazyky, je celková statistika výrazně ve prospěch UTF-8. Jasně, je to hrubý odhad, ale pokud umíte sehnat lepší data, sem s nimi. Co se standardů týče, mimo Windows a Javu moc příkladů použití UTF-16 nenajdete. Naopak např. všechny internetové protokoly používají UTF-8.
Pro to, že by UTF-16 byla výhodnější, zde nepadl jediný argument. Počty uživatelů jazyků jsou takřka vyrovnanéArgumenty padly, vcetne Unicode Technical Note #12 - autor je dlouholety prispevatel ICU a v teto oblasti zastupuje Google, predtim IBM, vi o cem pise. Jestlize pocty uzivatelu jsou takrka vyrovnane, je UTF16 dobry kompromis.
jednodušší error handling (jen o trochu jednodušší;Tenhle jeho argument bych moc nebral. Detekce chyby je sice u UTF16 jednodussi u poskozene sekvence, ale pokud vam mohou chybet byty, je pripadna recovery nasledujicich znaku slozitejsi a muze narozdil od UTF8 selhat. U seriovych protoku ma smysl pouzivat pouze UTF8.
Politika ve vecech mezinarodnich standardu hraje vzdy roli neb zastupci hajicich zajmy jednotlivych statu jsou jmenovani vladami a to se pak neprimo promita i do velmi volnych standardu jako je UEFI.To velmi záleží na tom, kdo ty standardy tvoří. Pokud ISO, tak ano. Pokud IETF, tak nikoliv. A je to konec konců na výsledcích vidět :)
Hlaholice je vic nez tisic let mrtve pismo, narozdil od vyse uvedenych pisem, ktere se stale uci ve skolach vedle latinky a ktere jsou pro ne dost dulezita na to aby si je protlacili do Unicode a tom se zde bavime.... nemluvě o tom, že hlaholice v Unicode také je (U+2C00 až U+2C5F).
přiblblý anachronismus,Anchronismus? Presne naopak, dnesni UTF16 je pokracovatelem UCS2.
ani efektivitu UTF-8.UTF8 je efektivni predevsim pro evropske jazyky, nikoliv treba pro BMP Chinese.
Anchronismus? Presne naopak, dnesni UTF16 je pokracovatelem UCS2.Nikoliv, UTF-16 je zoufalý hack, který vymysleli v sitauci, kdy ledaskdo používal UCS-2 a přišlo se na to, že 2^16 znaků nestačí. Ve světě Windows je používán běžně (protože UCS-2 se už tak snadno nešlo zbavit), ledaskde jinde (například v internetových protokolech) dost zásadně odmítan. Naopak se mi zdá, že celkově vývoj směřuje k UTF-8 a UCS-4.
UTF8 je efektivni predevsim pro evropske jazyky, nikoliv treba pro BMP Chinese.BMP Chinese (nebo přesněji blok CJK) je asi tak jediný běžný případ, kdy je UTF-16 efektivnější. Pro jazyky psané latinkou (což nejsou jen evropské, ale třeba také většina afrických) je efektivnější UTF-8 a pro většinu ostatních jazyků to vyjde nastejno. Krátký průzkum v Ethlonogue Language Statistics odhalil mezi jazyky s více než 50M rodilými mluvčími 1968M mluvčích, pro které by byla výhodnější UTF-16, dále pak 1258M mluvčích, pro něž je jednoznačně výhodnější UTF-8, a 504M, kterým je to jedno. Takže to vychází přibližně nastejno. Přičteme-li k tomu, že mezi nemateřskými jazyky jasně vede francouzština (190M), angličtina (150M) a ruština (128M) [zde údaje podle Weltalmanachu 1986, protože Ethnologue je nemá] a že v počítačovém světě s velkým odstupem vede angličtina, veškeré výhody UTF-16 jsou iluzorní.
Nikoliv, UTF-16 je zoufalý hack, který vymysleli v sitauci, kdy ledaskdo používal UCS-2 a přišlo se na to, že 2^16 znaků nestačí.Pokud byste vypustil slovo "zoufaly", klidne bych souhlasil. Ja nejsem fanda UTF16, ale ani mi tak nevadi.
mezi jazyky s více než 50M rodilými mluvčími 1968M mluvčích, pro které by byla výhodnější UTF-16, dále pak 1258M mluvčích, pro něž je jednoznačně výhodnější UTF-8, a 504M, kterým je to jedno.Tohle hovori ve prospech UTF16, zejmena pokud posunete hranici 50M treba k 20M.
Takže to vychází přibližně nastejno.Ne, viz vase udaje a vezmete v uvahu demografickou prognozu.
Weltalmanachu 1986Za tu dobu vam pribyla miliarda lidi v Asii a severni Africe.
Tohle hovori ve prospech UTF16, zejmena pokud posunete hranici 50M treba k 20M.Pokud posunu hranici k 20M, moc se poměr nezmění, pokud ještě níže, začne to být ve prospěch UTF-8, protože spousta "malých" jazyků přijala písmo až dost pozdě a typicky to byla nějaká varianta latinky nebo azbuky.
Ne, viz vase udaje a vezmete v uvahu demografickou prognozu.Jenže mám-li brát v úvahu demografické prognózy, měl bych brát v úvahu i ty lingvistické a ty často říkají, že Čína za řádově desítky let přejde na fonetické písmo. Kdo ví, jak bude vypadat.
Za tu dobu vam pribyla miliarda lidi v Asii a severni Africe.... kteří mají jako druhý jazyk nejspíš angličtinu (rodný jazyk jsem uváděl podle novější statistiky). A obecně za těch 26 let nejspíš mezi druhými jazyky přibylo nejvíc angličtiny.
Pokud posunu hranici k 20M, moc se poměr nezmění, pokud ještě níže, začne to být ve prospěch UTF-8, protože spousta "malých" jazyků přijala písmo až dost pozdě a typicky to byla nějaká varianta latinky nebo azbuky.Neni pravda, kouknete se treba sem
i ty lingvistické a ty často říkají, že Čína za řádově desítky let přejde na fonetické písmo.Spise ne v nasem zivote, pismo je to co je drzi staleti pohromade, foneticky se totiz mezi sebou zatim nedomluvi.
druhý jazyk nejspíš angličtinuPro vetsinu z nich sice muze byt druhy jazyk anglictina, ale asi jako pro nas: uci se to ve skole, vzdelanejsi lide se s tim nejak domluvi, ale primarni roli to zatim nehraje. Sorry, ale stale si myslim, ze cisla jsou celkem jasne na strane UTF16.
Pro vetsinu z nich sice muze byt druhy jazyk anglictina, ale asi jako pro nas: uci se to ve skole, vzdelanejsi lide se s tim nejak domluvi, ale primarni roli to zatim nehraje.No, v techto zemich (napr. Indie ci znacna cast Afriky) je to preci jen jinak nez v CR - desitky ruznych kmenovych jazyku a anglictina (ci francouzstina) jako uredni a obchodni jazyk. Takze ty jazyky tam bezne pouziva vzdelanejsi cast populace.
Neni pravda, kouknete se treba semPozor, tam jsou mezi 20–50M i dialekty čínštiny, které jsem já už do čínštiny započítal. Ale zejména pořád zapomínáte na jinou věc, totiž že tentýž text má v čínštině daleko méně codepointů než (třeba) v indoevropských jazycích, takže pokud chcete počítat celosvětovou statistiku, musíte nutně indoevropským jazykům dávat větší váhu.
Pro vetsinu z nich sice muze byt druhy jazyk anglictina, ale asi jako pro nas: uci se to ve skole, vzdelanejsi lide se s tim nejak domluvi, ale primarni roli to zatim nehraje.Naopak – v mnoha státech je nějaký indoevropský jazyk (v Indii angličtina, v Africe francouzština, v jižní Americe španělština a portugalština) jazykem vzdělanců a úředníků a píše se v něm daleko větší objem textu než v rodných jazycích.
Pozor, tam jsou mezi 20–50M i dialekty čínštiny, které jsem já už do čínštiny započítal.Jenze pak jste musel vynechat neco jineho, neb vam cisla nesedi. Jen Indie a Cina budou mit 2.5 miliardy lidi, a kde je Indonesie, Vietnam, Thajsko, Malajsie, Banglades, Korea, Japonsko ci Pakistan a dalsi?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.