Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Vývojáři linuxových distribucí řeší problémy s UEFI Secure Boot. Jak zabezpečit, aby jejich distribuce běžely také na počítačích s UEFI? Fedora 18 bude kvůli UEFI podepsána Microsoftem. Canonical navrhuje alternativní řešení (The H). V hardware by byl obsažen přímo klíč Ubuntu (pdf Ubuntu BIOS/UEFI Requirements). Jak budou řešit problém další distribuce?
Tiskni
Sdílej:
Nedávno tu bola správička, že MS podpisuje všetko vrátane vírov takže pohoda, ono to nejak pôjde.Tos to blbě pochopil, ten klíč byl podvržený, a jako "validní" vypadal jenom kvůli chybám při jeho ověřování.
akurát to už nieje 16bitProtože to je stejně 32bit jako starý BIOS.
Nie je pri podpisovani problem s licenciami alebo aspon s GNU/GPL slobodou?
Ide o to, ze mi niekto doda podpisane binarky a vsetko bude fungovat - to je OK. Ale ak mi k tomu doda zdrojaky, ktore po lubovolnej mojej uprave alebo mozno len zmene nastavenia alebo verzie kompilatora nebudu fungovat (uz vobec nehovorim o editacii), tak tym nahodou nie je obmedzena moja sloboda na ich upravu?
Na platformě x86_64 bude pořád existovat možnost buď si vložit vlastní klíč nebo "secure boot" úplně vypnout, takže uživatel experimentátor omezen nebude. Tyhle všechny diskuse se vedou spíš kolem toho, jak to udělat, aby "obyčejný uživatel" nemusel lézt do setupu, něco tam přenastavovat a potvrzovat strašidelná varování, jak teď jeho počítač nebude chráněn. ("Vždyť přece s Windows nic takového dělat nemusím, tak proč to u Linuxu nemůžou udělat taky tak?")
Horší ale podle všeho bude situace na ARMu, kde součástí Windows certifikace má být požadavek, aby "secure boot" vypnout nešel.
Na platformě x86_64 bude pořád existovat možnost buď si vložit vlastní klíč nebo "secure boot" úplně vypnoutVypnúť secure boot je často uvádzané riešenie, ale mne pripadá úplne neuspokojivé. To mi v autopredajni môžu povedať, "ten rozmer pneumatiky nemáme, ale veď môžete chodiť taxíkom."? Možnosť pridať si vlastný kľúč je jediné prijateľné východisko a zatiaľ mi nie je jasné, či to tak bude vidieť aj MSI/Asus/Gigabyte/...
to je v tych podmienkach secure bootuTým myslíš čo? Kto bude kontrolovať nejaké podmienky secure-bootu, ak si napíšem GRUB, ktorý bude podpísaný a loadne nepodpísané jadro?
že takový GRUB nepodepíšou.Nepodepise ho Microsoft ci ti, kteri ziskaji klic podepsany Microsoftem a tak se zavazou ridit jeho pravidly (Fedora). Ubuntu ale zrejme chce jit presne tou cestou, ze podepise vlastnim klicem minimalni bootloader, ktery natahne cokoliv viz: Canonical only plans to enforce requiring the authentication of boot-loader binaries but not signed kernel images or kernel modules.
Nepodpisany SW ktory moze manipulovat s HW nemoze byt ...Když uvážím teorii, že lidská mysl je taky software, tak je to docela hrozivá věta
Prostě obecně nemám rád krátkozraká prohlášení typu
Zaklad je uz to ze nebezi v 16bit realnom rezime ako BIOS. Predsa len uz je rok 2012To jako UEFI nepodporuje VideoROM (ani ostatní)? Rok 1996, 4.6.4 APM Protected Mode 32-bit Interface Connect (03H) . +tohle
Viry si najdu cestu tak ci tak, proste deravemu systemu ani svetena voda nepomoze.+1 Hlavně na desktopu jsou nejdůležitější data v domovském adresáři uživatele, takže není potřeba být ani root. A jejich smazání nebo odeslání po síti nebo třeba zašifrování (veřejným klíčem útočníka – vyděrače) a smazání je celkem jednoduché a nějaký Secure Boot to vůbec neřeší, akorát přidělává práci a problémy.
K čemu je třeba více oddílů, když Btrfs a ZFS tento dříve reálný problém řeší vlastním způsobem?Tohle je vcelku irelevantni - s BIOSem muzes mit vicemene libovolny typ partiton table (klasickou DOSovou, GPT ci uplne jinou), jediny pozadavek je, aby prvni sektor mohl obsahovat bootstrap kod zavadece. Osobne se divim, proc linuxove distribuce tak dlouho zustavaly u priserneho klasickeho schematu, ale zrejme to zatim malokoho natolik trapilo, aby s tim neco delal. (U)EFI zrejme vyzaduje GPT, takze v tomhle ohledu je to dost krok zpet.
Vyvraťte mi někdo, proč nelze zůstat u BIOSStavajici reseni s BIOSem je zejmena problematicke v tom, ze poskytuje pro zavadec mizerne rozhrani a mizernou abstrakci hardware. Jednak rozhrani poskytovane BIOSem je stale 16bit, dostupne jen v realnem rezimu, takze zavadec musi delat kejkle pri jeho vyuzivani, jednak v nem dost veci chybi a resi se obskurnimi hacky - napr. bootovani ze site rizene primo firmwarem na sitovce. Cela podpora USB klavesnic tam zrejme taky byla podivne dobastlena. Technickych detailu je vic, celkove by nove rozhrani mohlo spoustu veci zjednodusit a zfunkcnit. Je ale otazka, zda je UEFI krok spravnym smerem, nebo bude jeste horsi.
Nie ze ci moze byt, ale standardne aj je. Ono niektore UEFI implementacie (ako na mojom notebooku) su tak kreple, ze vedia nabootovat iba 64 bitove UEFI bootloadre... (32bitove nedokazu)Lol fakt? Docela vtipný, vzhledem k tomu, že na 64 bitovým procíku jedu teprve pár měsíců.
Nie. UEFI vie nabootvat iba UEFI systemy. Islo by to ak si ten FreeDOS prepises do UEFI...No ono to už logicky vyplývá z toho, jestli umí občas jen 64-bit. Já spíš myslel zda nemá defaultně něco jako emulaci 16-bit (jako se používá v Corebootu).