Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 04:36
V dubnu 2014 byl představen první Raspberry Pi Compute Module aneb první zmenšený jednodeskový počítač Raspberry Pi vhodný nejenom pro průmyslové využití. V lednu 2017 následovala varianta Raspberry Pi Compute Module 3 a v lednu 2019 varianta Raspberry Pi Compute Module 3+. Dnes, šestnáct měsíců od představení Raspberry Pi 4, byl představen Raspberry Pi Compute Module 4 (YouTube).
Tiskni
Sdílej:
Hmm, s tou PCIE si viem predstaviť nejakú conversion board s veľkou PCIE a použiť to povedzme na nejaké výpočty na GPU, pri ktorých nie je dôležitá prenosová rýchlosť.
USB adaptérů je spoustu.USB adaptéry jsou dobré tak leda k tiskárně, ale na tohle se nehodí. Když už, tak PCI karty. Ale v tom není jádro pudla - LPT a FDD řadič je i na relativně nových deskách.
Přece kvůli připojení LPT a FDD nepotřebuješ 486kuMy jsme to zkoušeli, snažili jsme se nabídnout aspoň nějaké to Pentium MMX, ale zákazníci se toho bojí. V nových CPU jsou prý backdoory a někdo by jim mohl ukrást jejich plány nebo jim je dokonce pozměnit a stroj by pak vyráběl zmetky (mají podezření, že se to někdy v minulosti už stalo). Nevím, nakolik je to opodstatněná obava (backdoory v těch nových procesorech zřejmě jsou - ale zneužívají se běžně? i tady v ČR?), ale přes to nejede vlak. V podstatě jediná modernizace, která se nám u nich povedla, byl přechod z MS DOSu na OS/2, ale i to klaplo až poměrně nedávno a po dlouhém přemlouvání. Řekněme, že někteří zákazníci jsou poněkud konzervativní... Ale zase dobře platí, tak si moc nestěžujeme. To Raspberry Pi by nějakou šanci mělo, protože to je ARM. To je pro ně sice trochu UFO technologie, ale aspoň to nemá tak špatnou reputaci (nemá to žádnou reputaci). Nejvíce poplašných zpráv vychází o chybách Intelu a AMD - takže ti mají prostě stopku, o tom ani nemá cenu se s nimi bavit. Ta jejich aplikace je psaná v céčku a Turbo Pascalu. Co jsme tak sondovali, tak x86 assembler tam prý nemají (ale člověk nikdy neví... slyšel jsem, že se dá i "inlajnovat" a to se pak těžko hledá), takže by to mohlo jít i portovat na GNU/Linux a ARM.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.