abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1982 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Raspberry Pi 4 Model B

    Nadace Raspberry Pi na svém blogu oficiálně představila (YouTube) jednodeskový počítač Raspberry Pi 4 Model B. K dispozici je ve třech verzích: 1 GB, 2 GB a 4 GB RAM. Cena začíná na 35 dolarech za verzi s 1 GB RAM. Nejnovější Raspberry Pi podporuje 2 monitory a rozlišení 4K.

    24.6.2019 10:11 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.6.2019 11:18 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    vypadá to luxusně, ale proč tam není aspoň jedna sata? :(
    24.6.2019 11:35 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    a hlavně bacha - hele co je k dispozici!!! :-)
    k3dAR avatar 24.6.2019 13:53 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    24.6.2019 19:38 tomvec | skóre: 24 | Kojetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Tak to je moc pěkná hračka.
    24.6.2019 20:45 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    je, ale strašně dlouho měli problém s dodávkou - nebyl vůbec k dostání
    k3dAR avatar 24.6.2019 20:56 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    aspon ted poridis vylepsenou rev.B ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Max avatar 24.6.2019 21:18 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Ouu, začínám jihnout, tady je info, že sata multiplikátor by neměl být problém :
    10 SATA Drives
    Tak to už vypadá na slušný základ pro low power server se slušným storage.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    24.6.2019 21:37 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    já po tom pokukuju jako NAS + HTPC - už tu stránku sleduju snad rok :))))

    24.6.2019 21:40 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    a oni si to vydaj jen tak zrovna když vyjde Pi4 :-) no, moc děkuju :-)
    24.6.2019 11:56 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Protože dětská hračka SATA holt nepotřebuje. Ale uvítal bych to také.
    24.6.2019 13:24 JaGa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Radši M.2 ne?
    24.6.2019 13:38 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    to je asi jedno - něco z toho
    k3dAR avatar 24.6.2019 13:49 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    neco "z toho" tam mas USB3, kdyz pouzijes kvalitni prevodnik s UASP, ses na vlastnostech/rychlostech realneho SATA... (i napr. Odroid HC1/HC2 s SATA to ma interne reseno totozne)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.6.2019 14:24 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Odroid HC1/HC2 s SATA to ma interne reseno totozne
    díky za info

    můžu poprosit o link na převodník, který by umožnil stálé připojení? Pro použití jako malý NAS + htpc - nedokážu posoudit kvalitu nabízených

    díky moc
    k3dAR avatar 24.6.2019 16:02 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    v tom HC1 je chipset "JMicron JMS578", totoznej je treba v Digitus(~DeLock) DA-71114 a DA-71105, nebo "ADATA XPG EX500"
    btw: je tam myslim omezeni na max 2TB disk a pokud bys chtel pro SSD mozna by byl vhodnejsi neco s chipsetem "Asmedia ASM1153E", kterej dle ma rychlejsi zapis
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 24.6.2019 16:25 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    EDIT: ten "dle" odkaz ma zavadejici udaje zapisu, napr. Hardkernel koukam prodava samotnou desku s JMS578 kde uvadi rychlost zapisu z dd ~250MB/s
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.6.2019 20:19 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Vsiml sis, ze ten VIA VL805 PCIe-USB3 bridge je pripojeny pres jednu PCIe 2.0 linku (5GT/s), takze z toho nelze dostat plnou rychlost na obou portech zaroven (2x5GT/s) ? Navic podle kernelovych patchu ten VL805 neni zadny zazrak.
    k3dAR avatar 24.6.2019 21:57 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    vsiml sem si ve specifikaci ze 4Gbps sdilej USB 4porty
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.6.2019 20:47 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    takže rychlost sata v rámečku přes USB3 do Pi na tom bude zhruba srovnatelně jako u H2 do SATA přímo?
    k3dAR avatar 24.6.2019 21:29 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    H2 ma SATA3 (6Gbps), RPi4 jak nastinil BFU nad tebou, ma 4Gbps spolecne na vsechny 4porty, takze pokud budes mit aktivni jen 1xSSD bude to sice SATA3 ale s rychlosti SATA"2.3" :-), u HDD je to jedno, u SSD dosahnes (dle jejich testu) ~R:360/W:320MB/s, u H2 to asi muze byt az ~R/W:550MB/s...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 24.6.2019 21:37 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    rozhodne tam nepripojis 10 disku jako u H2 co pise Max nahore :-D
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.6.2019 21:39 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    to ne, ale Gigabitovou linku to zasytí a rezerva pro přehrávání videa tam pořád je
    k3dAR avatar 24.6.2019 22:01 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    to urcite v pohode, klidne i 2 videa 4K-30fps(az vydaj sw update) na oba monitory :-) btw: ethernet na RPi4 dava 940Mbps
    https://www.raspberrypi.org/magpi/raspberry-pi-4-specs-benchmarks/
    https://www.cnx-software.com/2019/06/24/raspberry-pi-4-benchmarks-mini-review/
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Petr Tomášek avatar 9.7.2019 20:49 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Zajímalo by mě, zda-li bude hw podpora AV1...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    11.7.2019 19:56 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    hdparm -t /dev/mmcblk0 (32GB karta z rpishop.cz .. zadny fofrnik s vysledkem 44MB/s)

    hdparm -t /dev/sda (k r-PI4B pripojeny USB-C 3.1 Samsung T5 1TB) ukazal cca 357MB/s

    iperf -c aa.bb.cc.dd (pri utilizaci procesem 6%) dosahl cca 900Mbps

    iperf -s (pri utilizaci procesem 80%) dosahoval cca 940Mbps
    24.6.2019 21:07 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    V prípade NAS by som uvítal aspoň dva SATA porty, a krabičku so zdrojom v rozumnej cene. Teda lacnejšiu ako kadejaké úsporné mikroservre v ktorých tikajú tie moderné obdoby Celeronov čo mqjú minimálne 4 SATA porty.
    24.6.2019 12:20 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Me by teda spis zajimalo, jestli kdyz to "podporuje" 4k ... jestli to zvladne (aspon 1080p) v ... h/x265 ... i prehrat.
    k3dAR avatar 24.6.2019 13:49 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    ano, staci se podivat do specifikace: "Video Decode: H.265 4Kp60"
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    25.6.2019 16:11 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    A zkousel si to? Takovych "specifikaci" sem uz cet tuny ... abych se nasledne dozvedel, ze to funguje, ale jen 30tyho unora za uplnku.
    24.6.2019 13:02 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    Prinejhorsim si to nechas softwarove dekodovat, nabufferujes si preddekodovane framy a pak si je pustis ve spravnem frameratu :-)
    k3dAR avatar 24.6.2019 13:56 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi 4 Model B
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.