Portál AbcLinuxu, 20. července 2025 22:43
Distribuce prekona jadro nad kterym vubec bezi .... podani zive.cz .... inu co bychom chteli.
Pro masy, ktere nevi co je Linux a GNU/Linux to bude opravdu atraktivni.
Za odkaz na zive.cz dekuji, ale nehodlam podporit navstevnost.
Verim ze hafo lidi bude pri mne.
Sak Vam tu nikdo nenadava. Pridal jste zpravicku, lidi se tu pobavili a to = OK.
Já bych asi Debian přeložil do češtiny trochu jinak.
"Debian" == "Stačí mi dva roky starý software, amatérsky patchovaný až k nepoznání. Jo a 32768 klíčů je dost pro všechny! Hlavně že je to prý nějak „vyladěné“, to je fakt cool. Všechno přeložené pro i586, aby se chudák Nehalem nemusel moc namáhat. Ale čert to vem, hlavní je, že moje Alphy, ARM, Itania, PPC, MIPSy a SPARCy s tím (prý, snad) budou taky fungovat! Vždyť takové mašiny má přece každý doma."
Možná. Ale těch 32768 klíčů je tragédie nikoliv překladatelská, ale tak nějak všeobecná. Tento incident je sice už hodně starý, ale pořád jasně ukazuje, že přístup typu „jen ne aktualizace, místo toho donekonečna patchovat a backportovat“, je cesta do pekel.
Někdo mi kdysi řekl: „ArchLinux bych si na server nedal. Kvůli rolling updates.“ Já mám na serveru jedině a pouze ArchLinux. Kvůli rolling updates. Chyby se tam totiž řeší okamžitě — aktualizací na novou verzi. Na verzi, kterou vytvořil autor původního software — tedy člověk, který se v tom kódu vyzná. U Debianu nějaký amatér zhruba za týden opatchuje rok starou verzi něčím, o čem si myslí, že by to mohlo chybu odstarnit. Který přístup je lepší? Podle mě ten, který nevede k 32768 klíčům.
Co přesně má tato reakce znamenat?
Já jsem mohl taky reagovat stylem „tohle říká člověk, který provozuje [Debian | jinou IMO nevhodnou distribuci] na serveru“. Ale něco takového prostě nedělám. Já si o Debianu myslím své a na můj server takový systém nesmí. Nesměl tam ani před 32768 klíči, ani po nich. Ale to ještě neznamená, že budu o někom trousit poznámky no jo, tohle může říc jeom ten, kdo používá [sem doplnit distribuci] na serveru.
Opravdu netuším, co je špatně na používání ArchLinuxu na serveru. Co může být špatně na Debianu, to se ukázalo minulý rok.
Docela chápu, že zvyk je železná košile. Když někdo pracuje s linuxovými servery třeba 15 let a pokaždé tam měl Debian, těžko si umí představit něco jiného. Kromě toho Debian poskytuje správci iluzi, že nemusí rok nic aktualizovat, že je všechno bezpečné a v pořádku. To je samozřejmě pouhá iluze, ale někteří v této iluzi rádi žijí. Ani to jim neberu. Já ale žiju v reálném světě, kde se software normálně vyvíjí a aktualizuje. Jsem člověk, který používá Arch na serveru a jsem na to hrdý. Nějaké (objektivní) námitky?
Co přesně má tato reakce znamenat?Proč by měla něco "přesně" znamenat? Znamená "nepřesně", že uznávám uvedenou argumentaci do té míry, že platí pro specifické lidi a případy (Arch guru+nekritický server).
Já si o Debianu myslím své a na můj server takový systém nesmí.Na tvůj server s Archem?
Nesměl tam ani před 32768 klíči, ani po nich. Ale to ještě neznamená, že budu o někom trousit poznámky typu ...Ty děláš, jako kdybych se tě tím nějak dotknul. Já jsem tím jenom podotknul, že vyjímečný postoj ke spravování serveru a místo abych polemizoval, uznávám, že to co říkáš může dávat smysl, pokud má člověk specifický stav mysli.
Opravdu netuším, co je špatně na používání ArchLinuxu na serveru.Je to totéž jako používat Debian Unstable na serveru. Je to riskantní.
Co může být špatně na Debianu, to se ukázalo minulý rok.Chyba je se domnívat, že to co se stalo není varováním pro každého a lekce pro všechny, nejen pro Debian a jeho uživatele.
Kromě toho Debian poskytuje správci iluzi, že nemusí rok nic aktualizovat, že je všechno bezpečné a v pořádku.To je nesmysl. Debian Stable se nám updatuje pravidelně. Denně mi chodí maily od sekuriťáků s informacemi o nových zranitelnostech a jejich opravách.
To je samozřejmě pouhá iluze, ale někteří v této iluzi rádi žijí.Ty asi myslíš těmi aktualizacemi ne bezpečnostní updaty, ale povyšování na aktuální verzi. V reálném světě je to tak, že nové verze programů a zastaralé verze programů zpravidla obsahují bezpečnostních děr velmi mnoho. Vývoj Debianu je navržen tak, aby pokud možno měl ve Stable větvi ty verze, které děch děr mají co nejmíň. Osvědčilo se to. Nevím co proti tomu lze namítat. Tvoje námitky chápu, považuju za podnětné, ale myslím, že můžou oslovit jenom specifické lidi, a to ty, kteří by si také dali na server třeba Arch.
Ani to jim neberu. Já ale žiju v reálném světě, kde se software normálně vyvíjí a aktualizuje.To i Debianisti. Všude Testing, na serveru Stable. Nejdřív Etch, teď Lenny, svět se pořád mění.
Jsem člověk, který používá Arch na serveru a jsem na to hrdý.Tak nehudruj, když to někdo konstatuje.
Nějaké (objektivní) námitky?Viz jinde.
pacman -Syu
, protože výpadek služby v důsledku změny konfigurace může zabrat nepěkných pár minut a ubrat adminovi pár let života)
Kdybych měl takový server, kam se připojují stovky či tisíce lidí, možná bych taky nepoužil Arch. Ale Debian už vůbec ne. <technicky_nesprávný_rýpanec>
Protože co když se bude chtít připojit 32769 lidí a já budu mít jenom 32768 klíčů?</technicky_nesprávný_rýpanec>
Servery tohoto rozsahu nebývají jedna mašina. Je to cluster s virtualizací, kde se obvykle chce nějaká profesionální podpora, takže by mohla být řeč o RHEL, SUSE a podobných vymoženostech. Poslední dobou taky překvapivě často slýchám o *BSD na serverech, kde je bezpečnost středobodem zájmu. (I když... Kde není?)
Ty tuny Debianních serverů na netu jsou důkazem toho, že The Debian Way není cesta do pekel.
Ty tuny Windows desktopů na netu jsou důkazem* toho, že The Microsoft Way není cesta do pekel.
*) Dav se přece nikdy nemýlí, Q.E.D.
Když se tohle stane, zpravidla to bývá hned na úvodní stránce ArchLinuxu. A tu si poctivě jednou týdně přečtu, abych věděl, o co jde.
Nedá se nic dělat, když chce nová verze novou konfiguraci, jsou prostě dvě možnosti. Buď přístup typu Debian, který to bude ignorovat a nějakými pokoutními způsoby dostávat do staré verze opravy nově objevených chyb, nebo přístup typu ArchLinux, který prostě starou verzi jednou provždy zahodí a je klid.
Jinými slovy, "používání Debianu" == "soustavná kumulace technologického dluhu". Že by zase překladatelská tragédie? Možná, ale uživatelská tak trochu taky.Mně asi tak jednou za rok (při aktualizaci několikrát do týdne). Jednalo se téměř vždy o něco z KDE, případně o Firefox, o nutnost udělat pár změn v xorg.conf a tak dále. Co z toho je podstatné pro server? Nic, že jo.
Pro server je podstatné, že programy a knihovny typu named, httpd, courier-mta, openssl a další jsou aktuální a že si s nimi nehraje žádný všemocný „Správce“, který by do rok starých verzi backportoval nějaké změny. To je to nejdůležitější, na čem mi fakt záleží.
Počet vyhledávání Googlem slova Ubuntu překoná počet vyhledávání slova Linux na jaře 2010.
Co mate s tou pametovou kartou. Bezne pouzivam a bezproblemu.
Uspavani - nevim nac to je ??? ......... Nikdy a nikde jsem nepouzil.
Treba win 7 sou tak uchrapany ze vypnou i disky ac jsem to zakazal, usnou i kdyz se neco stahuje z netu ...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.