Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:22
...emaily Sarah Palinové...Takže klasika - na jedné straně se tváří jako že jsou hrozně za svobodu slova a tak ale přitom je to obyčejná banda smradů, která absolutně nectí práva jednotlivců na soukromí a zveřejní cokoliv, jen aby ukázali kdo je ten "zlý". Ono je moc krásné, když se někdo snaží ukázat pravdu ale zrovna WikiLeaks zveřejňuje jen to, co se jim hodí a vesele porušují zákon i základní práva lidí. A potom se ještě diví, když po nich někdo jde a snaží se je umlčet (což automaticky berou jako potvrzení toho, že mají pravdu a jejich boj je spravedlivý a vše je tím omluveno). Ve finále nejsou o nic lepší, než vlády, armáda a různé organizace, které informace před lidmi tají.
... buď pravdu tajit (jako to dělala běžná cenzura), a nebo ji zveřejnit a vedle ní zveřejnit tuny lží a nesmyslů, ve kterých nikdo tu pravdu nenajde. Dříve se používalo to první, dnes se používá ten druhý způsob – a kde kdo si u toho ještě libuje, jak je hezky naplňováno jeho právo na informace a svoboda projevu.A mně prostě zajímalo, jestli máte nějaký příklad. Ptal jsem se čistě ze zvědavosti. Máte? Nemáte?
Tuna nesmyslů se vyznačuje tím, že je tam spousta dat (=tuna), o kterých nevíte vůbec nic – zda jsou pravda nebo ne, zda jsou důležitá nebo neTohle ale, vzato do dusledku, nevim o zadnych datech. z tohoto hlediska se wikileaks.org nijak nelisi od napr. idnes.cz .
/dev/random
schovaný PIN k mé bankovní kartě, tajný plán amerických operací v Iráku a celého Hamleta v originále.
/dev/random
si taky každý může najít něco zajímavého. Jak už jsem psal, je tam třeba PIN k mé platební kartě, jsou tam tajná hesla Pentagonu… Přesto bych /dev/random
nenazýval hodnotným informačním zdrojem a nebájil bych o tom, jak ohromně prospívá svobodě projevu.
Už jsem to tady ale určitě psal. Někdo jiný si tam najde něco zajímavého jedině v případě, že už má nějaké informace odjinud, a když tam něco najde, stejně si to bude muset ověřovat, hledat zdroje atd. – takže kdyby to na WikiLeaks nenašel, vůbec nic by se nestalo. Nebo je druhá možnost, že si někdo něco najde na WikiLeaks, a protože je to z WikiLeaks, posadí se z toho na zadek a bude to vydávat za pravdu nejpravdovatější – v takovém případě ale pravda dostává pěkně na frak.
Byl bych rád, kdyby se tam objevili i dokumenty z ČR, např. smlouvy k různým "vládním" zakázkámJá bych řekl, že pan Jirsák má pravdu. Představ si, že jsi zaměstnanec mediálního oddělení politické strany X a z průzkumů je vidět, že strana Y bude mít ve volbách víc hlasů než X. Co asi uděláš? Vyrobíš dlouhatánský dokument, který bude jakoby smlouva k nějaké státní zakázce, samozřejmě v týmu s více lidmi a psychology a právníky, kteří zajistí, aby to působilo fakt věrohodně, a nahraješ ho na WikiLeaks. Jsem si téměř jistý, že média vyrobí skandál a preference voličů se značně změní..
vanunuizace.To slovo si kde našiel? Ráno v polievke? Mal si písmenkovú?
V soukromém čase byl aktivně činný v levicových skupinách, které protestovaly např. v roce 1981 proti zničení iráckého nukleárního reaktoru v iráckém Osiraku izraelskými stíhačkami.sa ukazal ako totalne neschopny rozmyslat v suvislostiach a tajne sluzby zlyhali ked ho z Dimony na hodinu neprepustili.
+1
Hezky shrnuto.
...oni se usadili na území druhého suverénního státu odkud se nechtěli hnout...Kurdi v Iraku zili uz predtym ako sa to volalo Irak, tak isto ako aj v Turecku a proste celkovo v tej oblasti. Mali (maju) tu smolu ze sa im po 2. svetovej vojne nepodarilo vylobovat vlastne uzemie (tak ako ostatnym narodom zijucim v tej oblasti), takze ich teraz samozrejme nikto nechce. To im ale neubera pravo na zivot. Turci su silni nacionalisti (armenska genocida je v turecku stale oficialne tabu a spomnut ju znamena ist do vazenia) a tiez aj v Iraku nebola v oblube ziadna multikulti forma spoluzitia. Kurdov by som s Ciganmi velmi neporovnaval, na tom uzemi kde zili mali normalnu kulturu, mesta, trvale stavby, t.j. nie su to ziadni kocovnici bez pevneho ukotvenia.
Iránsko - Irácký konflikt byl snahou získat jednu provincii Chuzistán, která napřed patřila Iráku pak zase Iránu. Byla to válka o kousek blbé země.Ten koflikt som nehodnotil, spomenul som ho ako priklad riesenia konfliktov Irackej vlady. Pripominam ze v tom case bol Irak s Izraelom vo vojne.
Třeba si uvědomit, že druhý útok USA na IRAQ, který měl mít nějaké zbraně byl pouhou agresíA toto uz ako suvisi s tym co som napisal o preventivnom utoku na prvu jadrovu elektraren nepriatelskeho statu?!
Kurdi v Iraku zili uz predtym ako sa to volalo Irak, tak isto ako aj v Turecku a proste celkovo v tej oblasti. Mali (maju) tu smolu ze sa im po 2. svetovej vojne nepodarilo vylobovat vlastne uzemie (tak ako ostatnym narodom zijucim v tej oblasti), takze ich teraz samozrejme nikto nechce. To im ale neubera pravo na zivot. Turci su silni nacionalisti (armenska genocida je v turecku stale oficialne tabu a spomnut ju znamena ist do vazenia) a tiez aj v Iraku nebola v oblube ziadna multikulti forma spoluzitia.Zeptám se Vás ? toto znáte pouze z doslechu nebo z Wikipédie? ptám se jen z toho důvodu, že já osobně jsem v té zemi byl, a znám to z vlastní zkušenosti. Jak píšete, že nejsou to žádní kočovníci, Turecko je vyhnalo do neobydleného území, kde si na území cizího suverénního státu začali budovat osady apod. Viděl jsem tyto Kurdy hodněkrát a snesou srovnání s Cikány. V letech 1980? že byl IRAQ s Izraelem ve válce? Ale kdepak ... postěnte prosím zdroj. Za zdroj se nedá považovat Wikipedie.
já osobně jsem v té zemi byl, a znám to z vlastní zkušenosti.V tom case som v severozapadnom Iraku nebol. Vy ano?
V letech 1980? že byl IRAQ s Izraelem ve válce? Ale kdepak ... postěnte prosím zdroj. Za zdroj se nedá považovat Wikipedie.Co mate proti wikipedii?
Wikipedia: Unlike Egypt, Jordan or Syria, Iraq has never been willing to discuss an armistice with Israel, let alone a peace accord like those Israel signed with Egypt and Jordan-despite some wishful mediation attempts by the United States and other Western countries with business interests in Iraq during Saddam Hussein's presidency.Postnite zdroj ktory hovori ze Irak s Izraelom pred utorok na Osirak neboli de iure vo vojnovom stave.
…protože IRAQ odmítl prodávat USA koncernům ropu za pár dolarůzatimco tazeni v iraku bylo zadarmo…
Treba si uvedomit kto v case utoku v Iraku vladol a ako sa spraval ku svojim obcanom (Kurdi, Chemicky Ali | Ali Kimyawi) a ku svojim priamym susedom (Iran Iraq War).Ano, a izrael se snad ke svým občanům chová nějak výrazně lépe? Únosy ze zahraničí, likvidace palestinských osad, vraždy...?
Únosy ze zahraničíSkus pockat na vojnovy stav, zamestnaj sa v nejakom vojenskom strategickom zariadeni v case ked sa tam bude vyvijat nieco fakt skutocne super tajne, zhromazdi o tom dokumentaciu, prezrad to novinarom a mozes si otestovat ci ta tajna alebo vojenska policia len tak necha cestovat po Europe.
likvidace palestinských osadMyslis tie pripady ked Izrael vyhlasi ze samovrazednym atentatnikom zhodia dom a oni im ho po vybuchu skutocne zhodia? Podla mna vcelku efektivna obrana pred opaskovo-bombovou turistikou organizovanou cestovnou kancelariou Hamas s.r.o. Nakoniec vyplynie ze neschvaluje ani majstrovsky unos znameho argentincana Ricarda Klementa (Adolf Eichmann)?! Nebol to sice priamo Izraelsky obcan, ale vela izraelcov malo nanho nezabudnutelne spomienky. Ten unos bol tiez dost medzinarodne odsudzovany.
Skus pockat na vojnovy stav, zamestnaj sa v nejakom vojenskom strategickom zariadeni v case ked sa tam bude vyvijat nieco fakt skutocne super tajne, zhromazdi o tom dokumentaciu, prezrad to novinarom a mozes si otestovat ci ta tajna alebo vojenska policia len tak necha cestovat po Europe.A fakt, že se domníváte, že by to udělal i jiný stát mění na situaci a na faktu, že to jde proti principům demokratického státu co?
Nakoniec vyplynie ze neschvaluje ani majstrovsky unos znameho argentincana Ricarda Klementa (Adolf Eichmann)?! Nebol to sice priamo Izraelsky obcan, ale vela izraelcov malo nanho nezabudnutelne spomienky. Ten unos bol tiez dost medzinarodne odsudzovany.Ano, neschvaluji. Ten člověk - bez ohledu na to, co udělal za války měl být obviněn a mělo být požádáno o jeho vydání do Izraele. Přece nemůže někdo jen protože je příslušníkem Izraelské tajné služby brát spravedlnost do svých rukou.
A fakt, že se domníváte, že by to udělal i jiný stát mění na situaci a na faktu, že to jde proti principům demokratického státu co?Tu asi narazame na to co je demokraticke a co nie. Demokracia je by definition vlada ludu, kde sa prislusny lud rozhodne co je ok a co nie. Priama demokracia je neefektivna, takze si lud voli zastupcov ktori rozhoduju co je ok a co nie. Tajnu sluzbu riadia tito demokraticki zvoneni zastupcovia, je teda demokraticky kontrolovana. Ak rozhoduju zle, tak ich lud demokraticky nabuduce nezvoli. Ak ich lud nemoze nezvolit, nie je to demokracia ale diktatura. To v Izraeli (na rozdiel napr. od Ceskoslovenskej socialistickej republiky v roku 1986) mozne bolo.
Ano, neschvaluji. Ten člověk - bez ohledu na to, co udělal za války měl být obviněn a mělo být požádáno o jeho vydání do Izraele.Skuste poziadat Bahamy o vydanie Viktora Kozeneho a uvidite kam sa dostanete. A to je pan Kozeny oproti panovi Eichmannovi absolutne zanedbatelny a bezvyznamny podvodnicek. Ziadat Argentinu o vydanie nacistickeho vojnoveho zlocinca moze samozrejme kazdy. Ale ocakavat ze krajina kam z Nemecka na konci vojny utieklo tolko bohatych (==vplyvnych) ludi moze len clovek ktoreho naivita hranici s dusevnou chorobou.
Tu asi narazame na to co je demokraticke a co nie. Demokracia je by definition vlada ludu, kde sa prislusny lud rozhodne co je ok a co nie. Priama demokracia je neefektivna, takze si lud voli zastupcov ktori rozhoduju co je ok a co nie. Tajnu sluzbu riadia tito demokraticki zvoneni zastupcovia, je teda demokraticky kontrolovana.Takže když většina společnosti rozhodne, že mi sebere moje úspory a dá je Frantu Vomáčkovi, je to OK? Ono v demokracii to není jen o tom, že většina rozhoduje. Většina rozhoduje, ale při svém rozhodování respektuje i zájmy ostatních!
Skuste poziadat Bahamy o vydanie Viktora Kozeneho a uvidite kam sa dostanete. A to je pan Kozeny oproti panovi Eichmannovi absolutne zanedbatelny a bezvyznamny podvodnicek.Takže by ho měla BIS unést? Nebo tam naběhnout AČR, Bahamy obsadit a Koženého odvést? A nebo prostě rozhodnutí nevydat ho budeme respektovat jako rozhodnutí suverénního státu který má prostě jen jiné zákony než my?
Napriklad spominanym odsudenim izraelskeho utoku na OsirakTen utok krome Vanuna odsoudily take vlady mnoha zapadnich statu vcetne USA a rada bezpecnosti OSN. Takze podle tebe i ti vsichni byli uplne mimo realitu?
Spravne. Uplne. Mimo. Realitu.Ale jak, v čem a proč? To video je těžko nějaký argument, stejně jako fakt, že diplomaté jsou pokrytci. Když někdo řekne, že OSN je mimo realitu a Israel ne, měl by to vysvětli líp.
Ne, tohle není tolik k legálnosti. Ten útok byl nelegální i tak.A dovod nelegalnosti utoku medzi dvomi krajinami vo vojnovom stave nam prezradite?
Není pravda, že byl Israel tímto reaktorem ohrožován, podle zdrojů, kterým věřím.Rozhodnutie o ohrozeni Izraela irackym reaktorom laskavo prenechavam na zvazeni obyvatelom Izraela.
Viz příslušná rezoluce.Co konkretne v rezolucii vydanej zastupcami pochybnych statov Vas presvedcilo? Krajiny boli vo vojnovom stave, neislo o utok na civilistov, napadnuty sa mal moznost branit, nebola tam ziadna priepastna technicka prevaha jednej strany (ako napr. talianske utoky na etiopiu (habes) v afrike pred zaciatkom 2. svetovej vojny).
Subjektivní pocit obyvatel není žádný argument.A mame tu dalsi Mnichov - o nas bez nas. Prave ze obyvatelia cielovej krajiny maju do toho najviac co hovorit, nemyslite? Ono take tie kaviarenske pacifisticke reci su fajn, ale ked vam nikto chce hodit na hlavu nuke tak tam celkom konci sranda.
Prdlačku. Francie, Británie, USA, Španělsko, Irsko a Japonsko jsou všechno pochybné státy?Spominal som Cinu, NDR, Filipiny a Niger.
Z angažovaných států mi teda osobně přijde nejpochybnější Izrael.Z tvojej reakcie to tak nejak vyplyva.
A IAEA je taky pochybná organizace?Na zaklade vysledkov ich prace sa neda povedat ze by konali vcas a razne. Ako priklad uvediem reaktor v Syrii ktory zrusili Izraelci v nejakom 2007 ci 2008, nasledne IAEA prehlasila ze to bolo nove nekontrolovane jadrove zariadenie.
Musím zopakovat, že k subjektivním dojmům obyvatel země, zvlášť takové jako je Izrael, nelze přihlížet. Jediné co je důležité jsou ověřitelná fakta, na základě kterých se co nejobjektivněji určí míra rizika.Iste, ked na teba niekto v noci vybehne a bude mat v ruke nieco co vyzera ako pistol, budes sa preventivne branit alebo pockas na overene fakty ktore si pravdepodobne precitaju len tvoji pozostali?
Z toho reaktoru (který byl schválen IAEA) pro Izrael žádné velké nebezpečí neplynulo, naopak, tím útokem akorát vyprudili Saddáma, aby zbrojil víc.Jasne, a teraz tu o cervenej ciapocke! Zaujimave ze po par rokoch sa z Iraku Francuzi stiahli a nedavno bolo zrusenie Osiraku ocenene ako operacia ktora dala blizkemu vychodu desat rokov mieru a zabranila Iraku vstupi tdo Kuvajtu ako jadrova velmoc.
Mnichovu s věcí nemá nic společného.Mnichov s tym ma spolocne to ze chces nechat o krajine rozhodovat inych.
Ono je i zcela ferove kdyz te napadnou vsechny sousedni staty.Když byl tento konflikt. tak I. nikdo nenapadl, To bylo nějakou dobu (celkem dlohou dobu) předtím. A bylo to způsoebené tím jak se I. dostal ke svému území.
Pokud ti do sanitky naskacou az moc zdravi chlapici s kalasnikovama, je to civilni nebo vojensky cil? Pokud chlapik nema vejensky stejnokroj ale na zadech se mu houpe kalasnikov, je to vojak nebo civilista? Tvrzenim, ze si Izrael zkousi sve zbrane na civilistech podryvas svou vlastni verohodnost.Ale o tom přece nebyla řeč, mluvil jsem pouze o používáním zakázané munice v tomto regionu. USA používalo napalmovou směs při útocích na Falludzu ( Předsedkyně Labour party Halifax Alice Mahon prohlásila:"Vyzývám pana Blaira, aby učinil před sněmovnou naléhavé prohlášení, kde vysvětlí, proč se tohle děje - tedy i jejich spojenec se podivoval proč se tak děje), USA jako jedinný stát resoluci na nepoužívání těchto zbraní nepodepsal. Izrael používal během útoku bílý fosfor a další zbraně , třeba (Dime (Dense Inert Metal Explosive – hustá inertní kovová výbušnina), kterou vyvinulo USA pro útoky v malých oblastech) Vše lze dohledat v denním tisku i v ostatních agenturách. Nebo útok Izraele na budovu OSN? copak tam byl nějaký chlapík s kalašnikovem?
Kdyz leakuji informace o pruserech mimo valecne zony, tak je to dobre. Kdyz leaknou informace z valecne zony mimo armadu, je to casto sprosta zhuverilost, ohrozujici zivoty, lidska prava, svodobu i demokracii. WikiLeaks je dnes o sebeprezentaci a bombastickych zpravach, ne o ochrane lidskych prav, svobode a demokracii.Aha. Takže armáda může dělat jaké průsery chce a nikdo o tom nesmí říct, protože by to ohrozilo... Co vlastně by to ohrozilo? Životy zmrdů vraždící civilisty a nerespektující jejich lidská práva? Svobodu armády dělat si co chce a jak chce? Demokracii? Jakou demokracii? V armádě demokracie není.
Co treba identita lidi, kteri pomahali v boji proti Talibanu poskytovanim informaci? Ta bohuzel v tech materialech je take. A proto je ten unik tentokrat zavadny.A co říkáte na zveřejnění seznamů agentů StB? To byli také lidé, kteří pomáhali v boji proti imperialistům poskytováním informací
Ac zelene mozky nemusim, tak v prubehu doby to byli oni, kdo tu demokracii pro nas, normalni, zachranili.Souhlas - ale opět - to jim nedává právo demokratická pravidla a zásady porušovat kdykoliv se jim zachce!
Naproti tomu zveřejnit informace o agentech, kteří pracovali nebo stále pracují proti Talibanu je na hranici přímé popravy.Díky za nahrávku na smeč: Například případ vrtulníku, který pozabíjel civilisty včetně, tuším dvou, reportérů z Reuters. Ačkoliv je to samozřejmě tragická chyba, došlo k tomu ve válečné zóně, v noci a osoby na snímku vypadají jako ozbrojené. Navíc reportéři vědí do čeho lezou. Takže ačkoliv jde o neomluvitelnou událost, jejím cílem rozhodně nebylo zabít civilisty ani reportéry. Ti agenti taky věděli, do čeho jdou.
Kdyz leaknul zaznam z helikoptery, ktery ukazoval opravdu hloupy zasahl armady, mohl ten leak donutit armadu jednak k realnemu vysetrovani incidentu a pripadne zmene postupu.Videl jste ten zaznam, kdyz byl publikovan? Prostudoval jste si ho? Ohrozuje kriticky jeho zverejneni neci zivot? Pro tento zaznam muze nejake zduvodneni existovat, ma potencialne smysl. Leaknuti materialu rozvedek zivoty lidi rozhodne nevylepsi.
A budu-li to brát jako WikiLeaks, tak byste nám teď měl sdělit přihlašovací údaje k vašemu osobnímu účtu v bance, jinak vás obviníme z cenzury a zatajování informací ;)A to jako proč? Jsem snad členem vlády? Parlamentu? Státní organizace? Pokud budu poslanec/člen vlády/... pak by mělo být samozřejmé, že výpisy z mého účtu budou veřejně dostupné. P.S.: V ideálním světě by to mělo fungovat tak, že si nechám provést bezpečnostní prověrku a příslušná organizace mi poskytne jakoukoliv informaci (do stupně utajení, na který mám prověrku) o kterou si požádám. Bohužel, takhle to nefunguje a tak musí nastoupit na řadu servery jako Wikileaks :)
P.S.: V ideálním světě by to mělo fungovat tak, že si nechám provést bezpečnostní prověrku a příslušná organizace mi poskytne jakoukoliv informaci (do stupně utajení, na který mám prověrku) o kterou si požádám.Nic proti, ale myslím si, že po přečtení tvých komentářů na AbcLinuxu by ti asi moc dokumentů nedali… (já na tom budu asi podobně)
Nebo snad myslíš, že porušování lidských práv a zločin je v pořádku, pokud nám prospívá?Asi jsi čekal jednoznačnou zamítavou odpověď. Na to je to ale trochu moc těžká otázka -- měl jsem chuť okamžitě napsat, že v žádném případě, ale pak jsem si uvědomil, jak je všechno relativní a že skutečně můžou nastat situace, kdy ústupek na lidských právech předejde nějakému většímu problému. Vnucují se otázky, co je ještě porušení lidských práv a co ne; zda je zakázáno provádět ale povoleno dopustit atd. Spíš je to jen ale můj zvyk neuvažovat v pevně daných hierarchiích hodnot bez ohledu na kvantitu. Neberme teď na to ohled, na lidských právech mi záleží jako málokomu a pro všechny pravděpodobné situace přijměme, že libovolné porušování lidských práv za určitou mez je naprosto nepřípustné, ani pokud nám prospívá. Takto to jako občan po své vládě (policii, armádě, rozvědce) požaduji. Zpět k věci selektivních leaků: Teď jsou podstatně početnější a podrobnější informace o přečinech páchaných euroamerickými státy. Myslím, že to skutečně vede ke zkreslenému vnímání měřítek násilností, relativní bagatelizaci zločinů páchaných v "non-leaky" zemích, černobílému vnímání světa a možná až sebedestruktivně opatrné zahraniční politice. Tím se teď rozhodně nevyjadřuji např. k válce v Iráku, jsem k podobným věcem dost kritický a nekopu za žádnou stranu. Nicméně ten výrazný efekt zkreslení tu podle mého je. Měli bychom se snažit věnovat stejnému množství zločinů stejnou pozornost, nezávisle na tom, jak snadno se ty které informace seženou. To se nyní neděje -- ani v médiích, ani na WikiLeaks, ani v diskusích na abclinuxu -- a to mi dělá starost.
Měli bychom se snažit věnovat stejnému množství zločinů stejnou pozornost, nezávisle na tom, jak snadno se ty které informace seženou.Napsal jsem to nepřesně. My to tak bezpodmíněčně musíme dělat. Považuji to za morální povinnost každého člověka a zároveň za prostředek k uchování byť jen trochu svobodné civilizace.
Takhle nějak jistě uvažovali lidé, kteří ...Máš na mysli to, že jsem odmítl si stanovit pravidla typu "tohle se nikdy nedělá"? Přišel bych si jako pokrytec, kdybych velkolepě hovořil o nedotknutelnosti lidských práv a přitom si kdesi uměle zadefinoval svou hranici, co ještě je oním "lidským právem" a co už není. Je to tak: pokud dojdu k závěru, že to ve výsledku bude správné, budu lhát a krást a kdovíco ještě. Účel totiž vždy světí prostředky. To nejčestnější, co můžu udělat, je, že to tady otevřeně přiznám. Takhle ale uvažuje snad každý, který se musí rozhodovat ve světě, který prostě není černobílý. Naopak, kdo tvrdí, že svoje pevné morální zásady nikdy neporušuje, je mi nanejvýš podezřelý. Myslím, že buďto lže, nebo to řekněme nemá úplně srovnané v hlavě. Nic z toho, co jsem napsal, nemá vliv na mé vlastní etické rozhodnutí, co budu dělat, nakolik budu sobecký a bezohledný, zda a kde budu odpalovat svoje jaderné zbraně nebo jestli někoho vyženu z nějakého ostrova. Sám mám důvěru v to, že všechny moje činnosti přinejmenším neubližují ostatním a mám dobrou vůli o to celý život usilovat. Pokud ji mám, nevadí, že pevné zásady odmítám přijmout. Pokud bych ji neměl, vadilo by to, ale bylo by mi to jedno. Rozumíme si?
Pokud na WikiLeaks získáváme informace jen ze zemí Evropy a Severní Ameriky, kde tyto úniky jsou možné a jejich pachatel se nevystavuje vážnému riziku trestu smrti, velmi to zkresluje náš pohled na svět. Mnoho debat na abclinuxu tím trpí.Predpoklad, ze moznost absolutniho trestu, nekoho odradi od spachani takoveho cinu, je chybna. Uspousty cinu, za ktere se v nekterych zemich dava - napr. vrazda -, logicke uvazovani nehraje roli. Navic trest smrti za zverejneni vojenskych materialu v dobe miru (ano, USA nejsou s Afghanistanem ve valecnem stavu) je zjevne neprimereny.
Chtělo by to zároveň, aby podobně citlivé informace unikaly na WikiLeaks i z početných zemí, kde se děje skutečný, plošný a tvrdý státní teror. Bohužel jich není málo. Pokud neunikají, je nutno je hledat jinde a až pak srovnávat. Pokud na WikiLeaks získáváme informace jen ze zemí Evropy a Severní Ameriky, kde tyto úniky jsou možné a jejich pachatel se nevystavuje vážnému riziku trestu smrti, velmi to zkresluje náš pohled na svět. Mnoho debat na abclinuxu tím trpí.To me prijde jako dost padle na hlavu. Nikdo rozumny preci nesrovnava porusovani lidskych prav v zapadnich demokraciich (vcetne USA) a v ruznych diktaturach. Ze se v ruznych diktaturach masivne porusuji lidska prava neni zadna prekvapiva informace. Pro me jako obcana zapadnich demokracii je ale mnohem dulezitejsi vedet o porusovani lidskych prav v zapadnich demokratickych zemich, protoze: 1) Je vetsi sance, ze se me osobne to bude osobne tykat (ze osobne budu omezen na lidskych pravech). 2) Mam vetsi moznost s tim neco delat (politicky tlak). 3) Pocituji za chovani techto zemi svuj dil moralni zodpovednosti.
Nikdo rozumny preci nesrovnava porusovani lidskych prav v zapadnich demokraciich (vcetne USA) a v ruznych diktaturach.Nebudu posuzovat rozumnost ostatních, ale na tomto serveru, na jiných serverech s politickými diskusemi a snad i obecně v úvahách značné části lidí se to bohužel nezřídka děje.
Chtělo by to zároveň, aby podobně citlivé informace unikaly na WikiLeaks i z početných zemí, kde se děje skutečný, plošný a tvrdý státní teror. Bohužel jich není málo. Pokud neunikají, je nutno je hledat jinde a až pak srovnávat. Pokud na WikiLeaks získáváme informace jen ze zemí Evropy a Severní Ameriky, kde tyto úniky jsou možné a jejich pachatel se nevystavuje vážnému riziku trestu smrti, velmi to zkresluje náš pohled na svět. Mnoho debat na abclinuxu tím trpí.To je zajímavá idea, ale má jednu zásadní vadu: WikiLeaks by tím silně ztratily na důvěryhodnosti kvůli šíření "oficiální propagandy". Ten pohled na svět je totiž již zkreslený...
Valné většině světa je úplně jedno co se děje někde v Iráku. Troufám si tvrdit, že většina lidí ani netuší kde Irák leží.Irelevantní. Kde se leží Osvětim taky vědělo pět a půl člověka.
Jak únik pomůže zamezit dalším zločinům mi nějak uniká. Můžete to konkretizovat?Když se jednou něco provalí a neprojde to, sníží se pravděpodobnost, že se to stane znova.
Únik informací o válce může ohrozit agenty, kteří tam pracují a potažmo i místní občany, kteří poskytli nějaké informace.Takže ohrozí ty, kteří informace dobrovolně nechají uniknout. WikiLeaks jsou navržené tak, aby se riziko právě pro ně minimalizovalo.
Kromě toho jsou to údaje pouze z jedné strany. Proč se nikdo nezajímá kolik nevinných civilistů odpravil Taliban? Vždyť většinu obětí jejích sebevražedných misí tvoří civilisté.Jaktože to nikoho nezajímá? Samozřejmě, že zajímá. A je snad něco špatného na tom, když někoho zajímá, kolik nevinných civilistů odpravilo NATO?
Irelevantní. Kde se leží Osvětim taky vědělo pět a půl člověka.Nad Osvětimí se ale lidé pohoršují ze slušnosti a taky ze strachu, aby nebyli obviněni ze souhlasu nebo dokonce z popírání holocaustu.
Když se jednou něco provalí a neprojde to, sníží se pravděpodobnost, že se to stane znova.Teorie zajímavá, v praxi to moc nefunguje. Kolik lidí je zavřeno za krádeže a stejně se krade o 106 a čím dál víc. Docílí se jen toho, že příště si průseráři dají větší pozor aby to neprasklo.
Jaktože to nikoho nezajímá? Samozřejmě, že zajímá. A je snad něco špatného na tom, když někoho zajímá, kolik nevinných civilistů odpravilo NATO?Špatného na tom není nic, jen by to mělo jít ruku v ruce s informacemi, které s tím souvisí, tedy kolik jich odpravilo NATO, USA, Taliban a za jakých situací. Například případ vrtulníku, který pozabíjel civilisty včetně, tuším dvou, reportérů z Reuters. Ačkoliv je to samozřejmě tragická chyba, došlo k tomu ve válečné zóně, v noci a osoby na snímku vypadají jako ozbrojené. Navíc reportéři vědí do čeho lezou. Takže ačkoliv jde o neomluvitelnou událost, jejím cílem rozhodně nebylo zabít civilisty ani reportéry. Naproti tomu Taliban provádí atentáty převážně na civilní cíle, za bílého dne a s úmyslem zabít maximum lidí. A to je krapítek rozdíl...
Nad Osvětimí se ale lidé pohoršují ze slušnosti a taky ze strachu, aby nebyli obviněni ze souhlasu nebo dokonce z popírání holocaustu.????!!! Ve Vietnamu to dost pomohlo, když byly zveřejněny záběry se zapalováním domů a s následky náletů napalmem. Veřejné mínění dělá dost. O co vlastně stojíš? Za to, aby některé věci raději nikdy nevyšly na povrch? Aby se raději moc nešťouralo v tom, co děláme my a naši "spojenci"? Aby fungovala cenzůra? Není lepší usilovat o zveřejnění co největšího objemu jakýchkoli informací a proč?
????!!!Co konkrétně znamenají čtyři otazníky a tři vykřičníky?
Viz též: Reportáž: soud s Vladimírem Stworou§ 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia
Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo jiné zločiny nacistů a komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Špatného na tom není nic, jen by to mělo jít ruku v ruce s informacemi, které s tím souvisí, tedy kolik jich odpravilo NATO, USA, Taliban a za jakých situací.K tomu jsem psal tady: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/svedska-piratska-strana-bude-hostovat-wikileaks#53 . Je prirozene, ze zapadni media by se mela orientovat hlavne na kritiku jednani zapadnich vlad, protoze to je neco, s cim muzou lidi neco delat a za co castecne nesou moralni odpovednost.
V Bagdádu nosí zbraně každý druhý. Je to tam normální, aby ochránil rodinu.Je to normální, ale jen nyní Jak jsem zde někde psal, byl jsem v letech 1972,1975,1975,1980 v této zemi a nevšiml jsem si, že by tam někdo měl zbraň. To měla jen armáda a policie. Pro upřesnění: voda tekla, elektřina svítila, nebyly žádné únosy civilistů ani sebevražedné atentáty. Po agresi spojeneckých vojsk se situace rapidně změnila, únosy, výbuchy vše je na denním pořádku. Nic nefunguje, evropané se bojí o svůj život. Jak mi vyprávěla jedna paní tam žijící, nyní se bojí vyjít ven na ulici, aby se něco nestalo. Že se tyto armáda nechavaly tak jak by měly to je snad jasné, hanobení památek i jejich rozkrádání. Úžasná sbírka památek a zlata z Bagdádského státního muzea již není, půlka skončila kdesi .. apod.
WikiLeaks je mladá záležitost, která si teprve musí najít mechanizmy, jak takovým věcem předejítto snad bol len zart, nie?
Možná dobrá paralela jsou poslední volby v Iráku. Kvůli těm taky zahynulo docela dost lidí, protože byli zavražděni za to, že se zúčastnili. Znamená to, že ty volby neměly proběhnout?miesat hrusky s jablkami vam celkom ide... ako prosim vas suvisi zverejnenie spravodajskych informacii s normalnymi demokratickymi volbami?! to uz mozete davat do suvisu aj wikileaks a obete pri civilnych leteckych nestastiach - to bude rovnako nesuvisle.
Je nutné vás opravit v tom, co znamená slovo demokracie. Znamená, že vláda probíhá formou samosprávy občanů.Neznamená.
Od toho jsme sakra daleko a místo volených zástupců mají skutečnou moc úplně jiní lidé. To je špatně. Nebo ne?Není. Když to tak lidé chtějí… Demokracie opravdu neznamená, že to bude podle vás, ale podle toho, jak se na tom dohodnou všichni.
Takže není v rozporu s demokracií, když moc má někdo, kdo není volen? To bych si rád přečetl proč.Třeba proto, že volby vůbec nejsou nutnou podmínkou demokracie. V demokracii může lid věci veřejné spravovat různým způsobem, může třeba jejich správu (nebo její část) na někoho delegovat. Asi vás to překvapí, ale i pokud tím delegátem nejste vy, pořád je to demokracie.
Nikdo se nedohodl, že přenechá řízení světa kapitalistům.Skutečně? Pokud byli lidé před květnem 2010 nespokojení (například s tím, že politici jsou ovládaní kapitalisty), měli volit jiné politiky - ale většina volila zase ty stejné, takže jim to asi vyhovuje. A to je demokracie - většina rozhodla, že chtějí, aby v politice byli stále ti stejní.
ale zase v těch dobách nebyla možnost toto změnit.No vždyť jo. A tato diskuze je o tom, že já a Filip Jirsák tvrdíme, že dnes tu ta možnost je, a frdrx tvrdí, že není.
Soutěž není spravedlivá, a tedy volby nejsou svobodné, takže to nelze.Jak je ta soutěž nesparvedlivá? Někomu se počítají hlasy dvakrát, nebo jak?
Mimo to, nelze kandidovat bez toho, aby byl člověk na kandidátce.To je vskutku objev. A co tím chtěl básník říci? To jako když se objeví vaš ejméno na kandidátce, dostanete vyrážku, nebo co vám dělá takový problém být na kandidátce?
Je druhá věc, že říkám, že je systém nastaven tak, aby lidé, kteří nejsou schváleni některou z politických stran podporovaných mocnými sponzory neměli žádnou naději na zvolení, a je tedy diskriminující.Co to je „systém je nastaven“? Jak by byl podle vás systém nastaven správně? Kdybyste měl jistotu, že když budete kandidovat, vyhrajete?
úspěch ve volbách mohou mít pouze tiPřečtěte si to pos sobě, několikrát. O čem tam píšete? O kandidatuře? Ne, o výsledku, o tom, že si myslíte, že byste volby nevyhrál. Pořád dokola tady píšete o tom, že byste volby asi nevyhrál – a to podle vás znamená, že tady není demokracie.
musela by existovat svoboda kandidovat s jakýmkoli názoremZatím jste nenapsal ani čárku o tom, proč by tady taková svoboda neměla být.
musela by být spravedlivá soutěž, ve které nezáleží na sponzorech a podpoře zkorumpovaných stranTakže spravedlivá soutěž znamená, že pravidla určujete vy? Co je špatného na tom, že se lidi rozhodnou pro kandidáty, které mají sponzory a podporují je zkorumpované strany? Jsou to špatní voliči, kteří se nehodí do vaší demokracie?
Napsal jsem už tady toho dost na toto téma. Svoboda kohokoli kandidovat s jakýmkoli názorem je omezena tím, že je nutné být na kandidátce strany. Ano, každý si může stranu založit, leč to v praxi na nic a dává to jen iluzi, že je soutěž spravedlivá.už se těším na vaši odpověď v příslušném vlákně, co konkrétně vám v praxi brání kandidovat.
Spravedlivá soutěž je taková, ve které se soutěží pomocí prostředků dostupných všem.Takže pokud bude kandidovat někdo blbej, budou muset všechny ostatní strany vyškrtat své kandidáty s IQ vyšším než má dotyčný kandidát. Pokud bude manželka kandidáta těhotná, budou muset otěhotnět manželky všech kandidátů. A tak dále. To bude opravdu super. Že byste rozhodování nechal na voličích, to vás asi nenapadlo, že? Že by se voliči sami mohli rozhodnout, jestli se se budou rozhodovat podle výdajů za volební kampaň, podle toho, kdo kandiduje, nebo třeba podle programu.
Odpověď jsem dal.Ne, tu odpověď jste nedal. Já vám ještě jednou připomenu otázku: Mohl byste napsat konkrétní důvody, které vám v praxi brání sehnat 1000 podpisů, založit si politickou stranu, s tou kandidovat do Poslanecké sněmovny a umístit se na kandidátku na první místo? („Strašně moc bariér“ nejsou konkrétní důvody.)
V tomto by se mělo soutěžit o přízeň voličů.Takže spravedlivé to bude tehdy, když budete pravidla určovat vy.
Jenže je všechno jinak. V televizi diskutuje několik málo zástupců několika málo stran v nichž se přítomnost a pořadí lidí na kandidátce určuje zcela nepřijatelným způsobem (platbami, podlézáním, intrikami a já nevím ještě jak).Pokud jsou lidé nespokojeni, a nějaký kandidát jim nabídne to, co by chtěli, najdou si ho – a nemusí být vůbec v televizi ani vydávat miliony za kampaň. Zase se pokoušíte obviňovat voliče, že volí blbě, protože se podle vás rozhodují jen podle televize a reklam.
Pak je tu problém nízkého počtu volených zástupců, ale to už se po několikáté opakuju.Sice se opakujete, ale pořád jste nenapsal, proč je to problém.
Výsledkem je, že volič prakticky (podtrhuji toto slovo) nemá na výběr.To není výsledkem toho, co popisujete. To, že volič nemá prakticky na výběr, je výsledkem toho, že si volič myslí, že by měl kandidovat nějaký jeho ideální kandidát (nejlépe voličův dvojník), který bude mít pěkně umetenou cestičku od voleb až ke křeslu premiéra, a nebude muset hnout ani prstem, a všichi ho zvolí. A takový kandidát, až bude zvolen, konečně voliči zajistí spravedlivý život, tj. pečení holubi konečně začnou létat do úst atd. Víte, demokracie má nějaké nutné předpoklady, jako právní stát nebo pravidelné svobodné volby. Tyhle předpoklady my tady dávno splněné máme, ale jenom splnění těchhle formalit nezařídí dobrou demokracii. Dobrou demokracii zařídí teprve lidé, kteří se v té demokracii budou aktivně starat o správu věcí veřejných. Tj. nebudou se vymlouvat, že aby něco mohli, musí být nejdříve v Parlamentu, a aby se dostali do Parlamentu, musí nejdřív nasbírat tisíc podpisů, což je nepřekonatelný problém – ale místo toho jdou, a dělají to, co je potřeba dělat a co dělat můžou.
Takže spravedlivé to bude tehdy, když budete pravidla určovat vy.Nesmyslný vývod. Spravedlivá soutěž bude, podle mě, až se odstaní věcí, které jsou podle mě nespravedlivé.
Pokud jsou lidé nespokojeni, a nějaký kandidát jim nabídne to, co by chtěli, najdou si hoTo chci vidět jak, když ten kandidát v praxi nemá možnost vůbec kandidovat a dát o sobě vědět.
Zase se pokoušíte obviňovat voliče, že volí blbě, protože se podle vás rozhodují jen podle televize a reklam.Ano, to je jeden z mých nářků. Nahrazení televize svobodným mediem je předpokladem k tomu, aby mohla probíhat svobodná politická debata. Volební kampaň v televizi a v jiných nesvobodných mediích by měla být zakázána.
Víte, demokracie má nějaké nutné předpoklady, jako právní stát nebo pravidelné svobodné volby.Vím.
Tyhle předpoklady my tady dávno splněné máme,Ne, nemáme. Právu vládne justiční mafie. Právo je často prakticky nevymahatelné. Volby jsou zcela nevyhovující.
K tomu prvnímu: Odpověď jsem dal.Kde? Dozvěděli jsme se akorát to, že teoreticky tomu nic nebrání, zato prakticky tomu brání spousta věcí. „Spousta věcí“ je kec, nic to neznamená. Takže vám nebrání nic.
Spravedlivá soutěž bude, až to bude podle vás. Ano, já to chápu, nemusíte to psát pořád dokola a pak se zase vymlouvat, že jste to nenapsal.Takže spravedlivé to bude tehdy, když budete pravidla určovat vy.Nesmyslný vývod. Spravedlivá soutěž bude, podle mě, až se odstaní věcí, které jsou podle mě nespravedlivé.
Ano, to je jeden z mých nářků. Nahrazení televize svobodným mediem je předpokladem k tomu, aby mohla probíhat svobodná politická debata. Volební kampaň v televizi a v jiných nesvobodných mediích by měla být zakázána.Vám se to nelíbí, tak by to mělo být zakázáno. Zbylých 10 milionů lidí proti tomu nic nemá, ale demokracie je podle vás to, co chcete vy, ostatní do toho nemají co mluvit.
Ne, nemáme. Právu vládne justiční mafie. Právo je často prakticky nevymahatelné.To ale není problém systému, ale lidí. Právo nebude nikdy prakticky vymahatelné, pokud to nebudou chtít sami lidé. Kdo by to měl v demokracii jinak zařídit? Přijde nějaký osvícený diktátor, pronese k lidu: „lide, jsi úplně blbý, sice vůbec nechceš vymahatelné právo, ale je to pro tvoje dobro, tady máš vymahatelné právo“? To je ale diktatura, ne demokracie.
Volby jsou zcela nevyhovující.Pro vás. Deseti milionům ostatních nevadí. Žijeme v demokracii, takže máte právo je přesvědčovat, že máte pravdu vy, ale nemáte právo o tom sám rozhodovat.
Odpověď jsem dal. V praxi je podle mě strašně moc bariér pro to, aby kdokoli mohl kandidovat. Vyjmenoval jsem některé.Lžeš. Vyjmenoval jsi bariéry, které ti brání dostat od lidí mnoho hlasů. Kandidovat ti brání jen podpisy a kauce. Obě tyto bariéry lze pokořit i s „garážovkou“, důkazem je ČPS.
PS je možná důkazem, že lze založit garážovou politickou stranu, ale to je tak všchno. A to mi nestačí.A co bys ještě chtěl? Vždyť ČPS je teď strana plně rovnoprávná se všemi ostatními stranami, teď už je jenom na libovůli voličů, jestli do urny hodí její lístek.
a jejich političtí kolaborantiTak proč sakra lidi ty stejné kolaboranty už popáté zvolili?
protože nemají pořádně na výběrMně se líbí dvě strany (dohromady ale dostaly jen necelá dvě procenta, hold má asi 98 % lidí na politiku jiné názory než já), ale nemohl jsem ještě volit. Pokud se někomu zdá, že si prostě nevybere, může jít do politiky - a pokud je podobných, kteří si nevyberou, víc, je pravděpodobné, že se někam dostane.
Skoro nikdo nevolí nějakou osobu, kterou by neznal.No tak to asi logicky, ne? Přece nebudu volit někoho, koho neznám, tedy nevím, zda se mohu ztotožnit s jeho politickými názory.
Proč sponzorům?Přece někdo musí platit ty párky a pivo za 2 Kč :)) Ty nalákáš na netu 100 lidí a oni na tyto akce nalákají tisíce ...
Bez peněz člověk tisíc podpisů jen tak nesežene.Chcete se vsadit?
Takže podle vás opravdu není v rozporu s demokracií, když moc má někdo, kdo není volen?Pokud se v ČR stalo něco takového, velmi rád bych se o tom dozvěděl.
Nemá reálnou možnost to změnit -- ne tím, že si do urny hodí jiné lístky a zaškrtají jiné kandidáty.Myslíš, že kdyby strany A a B (držme se abstrakce
A i kdyby u nás nějaká hypoteticky vyhrála, byla by osamocena uprostřed Evropy a byla by zničena z venčí. Moc, která nám vládne, je příliš silná a volby jí ničím výrazněji neovlivňují.V Evropě je jeden stát, kde mají demokracie možná až moc a nevšiml jsem si, že by ho někdo zvenčí drtil.
U nás jde o ČEZ a pár dalších.Ano, lidi, kteří budou volit nové lidi, popraví ČEZ proudem
Ti všichni se k moci rozhodně nedostali demokratickým procesemS tím souhlasím, ale už byly čtyři příležitosti je od moci dostat pryč.
Kdyby ji schválila většina EU a USA, pak by se naše země asi ocitla v izolaci a byla by zvenčí šikanována k tomu taky podepsat (předpokládejme, že je ACTA natolik důležitá, že by jim to za to stálo).(předpokládejme, že ČR je suverénní)
Který stát myslíš? Jak může být demokracie možná až moc?Švýcarsko; moc - naštvaný dav zakázal ostatním stavět na soukromých pozemcích za soukromé peníze soukromé stavby. To je rozbité.
Ještě jsem žádnou kloudnou příležitost neviděl.Bylo možné volit stranu, která chce ČEZ privatizovat.
Který systém nebráním? Tuhle korporátně fašistickou kleptokracii, která ovládá celý rozvinutý svět?Můžeš se s tím pokusit něco udělat. Já jsem třeba přesvědčil tátu, aby volil stranu, která se to snaží změnit.
Znamená, že vláda probíhá formou samosprávy občanů.Parlamentní demokracie.
Od toho jsme sakra daleko a místo volených zástupců mají skutečnou moc úplně jiní lidé.Fakt? Mně se zdá, že zákony se přijímají tam, kde sedí volení zástupci v odpovídajícím poměru (jen bych snížil hranici z 5 na 2,5 %). Moc výkonná podle mě také také docela závisí na volených…
Třeba se podívej na takovou věc jako je ACTA. V jaké fázi schvalování přijde ke slovu demokratický proces?Už přišel, na konci letošního května. Bohužel strany, které vystupovaly proti ACTA, získaly jenom pár procent (a naopak mnohem víc lidí volilo stranu, u které se předpokládá spíš kladný postoj k dohodám typu ACTA). Z toho vyplývá, že ACTA asi nikoho v démos nezajímá.
Proč tedy, když démos ACTA nezajímá, by taková smlouva vůbec měla existovat?Démos ovšem nejste jenom vy. Ještě je tu pár dalších lidí. A ti si zvolili své zástupce – bohužel zase ne vás.
A spokesman for the Taliban told Britain's Channel 4 News on Thursday that the insurgent group is scouring classified American military documents posted online by the group WikiLeaks for information to help them find and "punish" Afghan informers.
Tím samozřejmě neříkám, že informovanost veřejnosti je cennější než životy jednotlivců, kdybyste mě chtěl z takové pitomosti obvinit.Tragicke na tom je ze to tym samozrejme priamo hovorite.
Nevěřím, že z těch dokumentů Taliban něco důležitého vytěží. A jestli ano, pak to co z toho vytěží Americká a Evropská veřejnost, která netouží být pouze krmena propagandou, vynahradí.Toto potom podla vas znamena co? Mne to pride ako schvalovanie zverejnenia informacii nech to stoji co to stoji. Zopar stoviek odporcov Talibanu hore dole, ved hlavne ze sa Europska a Americka verejnost vsetko dozvie. Osobne pochybujem ze to precita viac E+A ako Talibancov. Skor si myslim ze E+A o tom budu len prazdne hovorit a T budu na zaklade tychto informacii velmi cielene zasahovat.
Odhaduju, že USA zabijou za týden víc batolat než zvládne Taliban zlikvidovat jejich spolupracovníků.Je zavazne zhodnoceni situace. Kolik tedy batolat USA v prumeru zabiji za tyden? Co se tyce sebereflexe, tvrdite, ze si pamatujete prubeh voleb v obdobi komunismu, dokonce i v dobach pred svym narozenim. Neni to spise tak, ze dane obdobi hodnotite jen na zaklade subjektivnich vypraveni a odmitate priznat, ze nemate ani trosku dostatecne mnozstvi zkusenosti a znalosti pro takove srovnani?
No pokud smysl diskuze vidíte v tom přesvědčit protistranu o svém, budiž.Zmyslom diskusie je presvedcit protistranu o svojej pravde. Aky iny zmysel diskusie vidite vy? Zjavne nechapete o co v pripade zverejnenych armadnych sprav ide. Tam neide o to ze sa ukazalo ze vrtulnik strielal na civilov. To sa ma poslat vojenskej prokurature a ked sa nic nebude diat tak nasledne pripadne aj zverejnit. Problem je ze vy stale vidite len zlych vojakov a dobrych civilistov. Zabudate na tretiu stranu - na tych proti ktorym vojaci s podporou civilistov bojuju - na Taliban. Priklad: dostali ste sa k tajnym vojenskym materialom zlej zlej armady USA o tom ze pan X udal zlocinca Y. Zverejnenim tejto informacie zlocinovi Y velmi pomozete odvdacit sa panovi X. A nebude to urcite nic prijemne. Nasledne sa pani W a Z dozvedia co sa stalo panovi X a nabuduce uz nic na zlocinca Y nepovedia. A vy budete spokojni ako ste to natreli zlej zlej armade USA.
"Information should be free!"Hloupá ideologie. Tyhle hipísácké/pirátské/jánevímjaké kecy by je přešly, kdyby na neprozrazení těch informací závisel jejich život. Prostě na únik měli upozornit odpovědné lidi, aby potrestali viníky a líp si to zabezpečili. Zveřejněním zbytečně ohrozili životy lidí. Nikomu nepomohli, jenom Talibánu.
Prostě se to mělo řešit jinak než vystavením všem (i talibáncům a jiným nepřátelům) na internet. Ale to by zřejmě zdroj mlčel a na WikiLeaks by to prostě nebylo.Ano, nemělo k tomu úniku vůbec dojít. Snažit se zpětně zamezit šíření té informace už jaksi nejde. Viz kauza 09F91102...
na neprozrazení těch informací závisel jejich životAssange se nechal slyset, ze dokumenty nabidli Bilemu domu, aby jim z nich pomohli vymazat prave takove informace. Ti to popreli.
na neprozrazení těch informací závisel jejich životTehdy po revoluci nevím zda je to pravda či nikoliv, se náš gumoidní prezident Havel rozhodoval zda sdělí američanům jména agenturních pracovníků (špiónů) pracujících pro náš stát v Americe. nevím zda k tomu došlo, předpokládal bych, že nakonec měl zdravý rozum a neudělal to. Hodně se tehdy o tom mluvilo.
Na tebe jsem tu celou dobu čekal A nepřekvapils, "protizápní médium", muhehe ) Ale přeci jen byl si dnes nějak umírněný, čekal jsem nějaké podstatně ohnivější příspěvky, nejsi nemocný či přetažený? :-PNejsem. Jestli o nějakej ohnivej příspěvek stojíš, nadhoď téma - a já ti něco možná napíšu. :)
Btw. to že jsou napojeni je zcela logické - jak pirátské hnutí, tak WikiLeaks, sdílejí společný cíl - svobodné šíření informací.Maximálně tak "šíření informací".
Sice se na WL objevilo několik velmi zajímavých informací, většina z nich ale byla získána ilegálně. Jak by bylo vám, kdyby o vás někdo zveřejnil informace, ke kterým se dostal jednoznačně ilegálně (ukradl vám je z firmy apod.)? To schvalujete?Ja vidim na stejne urovni to, kdyz mi bude vlada lhat nebo mi bude cenzurovat informace.
Uvažujme tento případ: někdo přijde do firmy X a ukradne tam materiály o nezákonné činnosti této firmy, pak to publikuje na WL. IMHO by se mělo postupovat takto:
1. Osoby odpovědné za nezákonnou činnost firmy by měly být za tuto činnost souzeny a příp. potrestány.
2. Ten, kdo materiály ukradl, by měl být souzen za krádež materiálů a související činnot a příp. potrestán.
Zda by materiály měly být staženy, nad tím jsem moc nepřemýšlel. Něco mluví pro, něco proti. Zatím na to nemám vyhraněný názor.
Cenzurovat DP? Budiz. Ale kdo mi zaruci, ze se s tim nesveze i neco jineho? Nikdo.
Postavit mimo zákon vraždy? Budiž. Ale kdo mi zaručí, že se s tím nesveze i něco jiného? Nikdo.
1. Osoby odpovědné za nezákonnou činnost firmy by měly být za tuto činnost souzeny a příp. potrestány. 2. Ten, kdo materiály ukradl, by měl být souzen za krádež materiálů a související činnot a příp. potrestán.Samozřejmě souhlasím.
Zda by materiály měly být staženy, nad tím jsem moc nepřemýšlel. Něco mluví pro, něco proti. Zatím na to nemám vyhraněný názor.No, jenže jak něco zveřejníte, už to nejde nijak jednoduše "odveřejnit".
Postavit mimo zákon vraždy? Budiž. Ale kdo mi zaručí, že se s tím nesveze i něco jiného? Nikdo.No, ono stažení DP nikoho nepoškodí - vražda ano. Takže analogie je trochu mimo.
No, jenže jak něco zveřejníte, už to nejde nijak jednoduše "odveřejnit".Ano, toto je jedno z "proti".
No, ono stažení DP nikoho nepoškodí - vražda ano. Takže analogie je trochu mimo.Stažení DP samozřejmě někoho poškodí, a to přímo (natočené dítě - ono snad nemá práva?) i nepřímo (větší poptávka po DP - větší nabídka DP).
Mě zas nijak neobohatili vaše příspěvkyTo bola narazka na frdrxove vyjadrenie podstaty a zmyslu diskusie. Masochisti si mozu prislusny prispevok vyhladat vyssie. :-P
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.