Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 12:42
IPv6 adresa ve zprávě citelně chybí...
DNSSEC je věc, kterou hrozně moc řeší CZ NIC, ale jinak to lidi nechává chladnýmiNení nad to se takhle při pátku zasmát
Na svou obhajobu ukážu na seznam.czNo jestli se chceš srovnávat zrovna se seznamem...
> grep -E "^ho..o$" wordlist.txt hodno horko hovnoHmm…
provoz posty byl outsorcovan na google busines apps.
Pokud srovnám stabilitu a dostupnost našeho malého otoukánka (mail server) tak je vyšší než dostupnost gmailu (z mnoha různých příčin). Bohužel. Změny v administraci tam chvíli trvají (pridání nového admina), u nás je to hned. Kámošovi jsem gmail před tím rokem doporučoval (počáteční nadšení), on se na to podívat a raději si nainstaloval vlastní. Druhý teď totéž. Zcela totéž jabber server, nikdo z mého okolí už se neregistruje na stávající servery ale prostě si udělá vlastní.
provoz DNS taktez, ale jineho provozovatele
Toto nechápu už vůbec. Vždyť tři servery jistě někde máte a rozjet na nich NS a nastavit zóny je otázkou hodiny (pravda, moje ns jsou stále na active a jsem línej to řešit ).
kdy jiz rano ve tri nemusite resit SMS o havarce, ale k vajickum a kafi dostanete email, ze to spadlo, ale je to vyresene
Toto je (u nás) normální stav. Pokud to ovšem dělají zadarmo, tak klobouk dolů.
A toto jsou přesně ty důvody, proč to nechci outsourcovat. Jak drahá je služba, ve které je nasmlouván takovýto zásah (noc, svátek, víkend)? Jak drahá by byla možnost zavolat na gmail a požadovat po nich okamžitou úpravu? U mě je to většinou hotové ještě běhěm hovoru se zákazníkem (pokud to tedy jde). Oni si tam zahrnou plat svých techniků, technické zázemí, nájem a pochopitelně zisk. Platit si vlastní techniky je levnější (min. o ten zisk, někdy i o ten jejich plat, ale to už je jiná pohádka).
Já totiž na IPv6 zatím nevidím nic pozitivního, kromě mnohem většího rozsahu IP adres, což přináší omezení nutnosti vytvářet NAT.To ti nestačí? :D Je tam ještě pár drobných rozdílů, jako funkční multicast, mobilita nebo zeroconf, ale ten nejdůležitější očividně znáš.
snad jen absolutně nezapamatovatelnou adresu ;)DNS.
Protože ty rozsahy a NAT jsou poslední co mě trápí...Fajn, pokud tě to netrápí, stačí počkat, až bude rozhodnuto za tebe :).
Přínos IPv6 zatím shledávám jen u providerůChyba, ono se to týká mnoha oblastí, které mají druhotný efekt na všechny, od providerů, přes provozovatele serverů, až po koncové firemní i domácí uživatele. Navíc... není potřeba hledat výhody IPv6, stačí to, že řeší problém, který je aktuální a jeho řešení je v podstatě nevyhnutelné... pokud nemá nastat druhá vlna degradace Internetu. Někteří z nás považují za normální, že mají v místě kde pracují nebo žijí (v mém případě obojí doma a nejsem sám) veřejnou IP na několika počítačích, jiní považují za normální mít veřejnou IP alespoň na routeru s možností přesměrování portů, a dejme tomu velká část lidí se smíří s tím, že na Internetu nemají jediné zařízení. Kdyby měli všichni veřejné adresy, byly by možná služby typu telefonování a videokonference dneska mezi lidma naprosto běžné, a to pravděpodobně i dříve, než vznikl malware jménem skype.
Problém telefonování je spíš v tom, že neexistují adekvátní náhrada za Skype.Adekvátní náhrada za Skype bez zneužívání připojených uživatelů a instalace malware je nemožná bez end-to-end konektivity. End-to-end konektivita není na současném protokolu IPv4 možná, jediný způsob, jak ji získat je postupně přecházet na IPv6. Čímž jsme celý kruh dokončili. Mezi náma, širší uživatelská základna v důsledku způsobí i revizi protokolů a software z pohledu odolnosti vůči nestabilitě linky. Ale na co řešit tak podružný problém, když nefunguje ani základ, tzn přímé e2e volání.
snad jen absolutně nezapamatovatelnou adresu
To nakonec vůbec nemusí být pravda. Jednak je tu DNS, ale hlavně, těch IP adres dostaneš tolik (jako obyčejný smrtelník minimálně 2^64), že si s tím ve své síti můžeš krásně pohrát a logicky přidělovat adresy podle svého vlastního rozdělení (zatím tedy neznám nikoho, kdo by to přiděloval lineárně).
Takto můžeš mít krásný pořádek ve virtualhostech, na první pohled bude jasné na jakém je to serveru apod. Naproti tomu pokud máš usmrkaných pár adres v4, tak to musíš adresovat lineárně a někam si psát které IP jsi kterému stroji přidělil protože to s té adresy prostě nevycucáš.
Takže IMHO nakonec bude ve v6 větší pořádek než ve v4.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.