Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 20:30
Na druhou stranu: já si nejdřív raději o softwaru něco přečtu, podívám se na obrazovky, diagramy… než se ponořím do jeho zdrojáků. Ta současná móda, kdy autoři jen odloží zrojáky na GitHub, aniž by to jakkoli zdokumentovali a popsali, mne zrovna nenaplňuje.
V tomhle se mi celkem líbí SF.net – na titulní stránce projektu máš popis, ukázky obrazovek a další metadata ve strukturované podobě (kategorie, licence, jazyk, UI toolkit…)
Na druhou stranu: já si nejdřív raději o softwaru něco přečtu, podívám se na obrazovky, diagramy… než se ponořím do jeho zdrojáků.Od toho je tam readme a odkazy na stránky s informacema (já třeba všude používám readthedocs, které se webhookem builduje po každém pushnutí do release větve).
V tomhle se mi celkem líbí SF.netPřijde mi, že mícháš dvě věci. Jestli se vytvoří nebo nevytvoří dokumentace a v jaké kvalitě podle mě nesouvisí s tím, na jakém webu se projekt zveřejní.
Výhoda webu typu1 SF je v tom, že tam jsou tyhle informace strukturované – jsou na to připravená políčka a najdeš to na stránce na stejném místě, dá se v tom vyhledávat. Kombinuje to v sobě vlastně dvě věci: katalog typu directory.fsf.org nebo freshmeat + hosting pro zdrojáky a další věci.
[1] v jiných ohledech je SF dost hrozné/překonané
readme.md? Git hostingy ho ukazují hned u kódu/pod kódem.
Některé programy/knihovny nemají pořádně ani to.
Mně spíš chybí vždycky něco jako „architektura programu“.
O tom přesně mluvím.
opravit jednu chybu
Opravit nějakou drobnější chybu často jde i bez znalosti kontextu, aspoň pokud se můžeš chytit debuggeru nebo nějakých chybových hlášek nebo textů, podle kterých poznáš, kde by se to asi mělo opravit.
Horší je to s přidáváním nové funkcionality – tam už je povědomí o architektuře daného programu nutnost.
Některé programy/knihovny nemají pořádně ani to. ... O tom přesně mluvím.Ale tohle není chyba hostingu, to je chyba autorů. Když to tam nedají, tak to tam prostě nebude, ani na SF, ani na Githubu. Já osobně tam vztahové diagramy dávám, ale těžko k tomu můžeš někoho nutit.
Nemusí tě přímo nutit, ale může pro to připravit podmínky. Vidím rozdíl mezi volným textem (README, kam si každý napíše co chce a každý to napíše jinak) a strukturovaným textem (políčka pro důležité informace, podle kterých se dá třeba filtrovat a která najdeš vždy na stejných místech na stránce).
Nový projekt bych na SF asi nezakládal, ale to neznamená, že je na něm všechno špatně a že by od něj ostatní nemohli převzít to dobré.
Já osobně tam vztahové diagramy dávám,
Takové diagramy jsou fajn a je to jedna z indicií, jak zralý ten projekt je a jak vážně to autoři myslí s vývojem.
Ale když se kouknu na titulní stránku v GitHubu, tak tam vidím jen popis instalace – vůbec tam není napsané, k čemu je ten program dobrý. Stačily by dvě tři věty a pár bodů popisujících hlavní funkce. BTW: SF tě nutí (nebo alespoň nutilo, když jsem tam před lety zakládal projekt) napsat smysluplný popis toho programu. Na jednu stranu je to buzerace pro autora – na druhou stranu to ušetří spoustu času čtenářům a uživatelům.
A to že je na GitHubu „kód v popředí“ – když ten projekt neznám a přijdu tam poprvé, tak bych radši nahoře viděl popis a až pod ním zdrojáky. A když budu vývojář, tak zase budu mít zdrojáky stažené na disku a na ten web skoro nepolezu, takže je mi jedno, že vršek stránky zabírá popis.
Vidím rozdíl mezi volným textem (README, kam si každý napíše co chce a každý to napíše jinak) a strukturovaným textem (políčka pro důležité informace, podle kterých se dá třeba filtrovat a která najdeš vždy na stejných místech na stránce).Já mezi tím vidím rozdíl taky, ale Githubí přístup mi vyhovuje podstatně víc.
Ale když se kouknu na titulní stránku v GitHubu, tak tam vidím jen popis instalace – vůbec tam není napsané, k čemu je ten program dobrý.O kterém projektu se teď bavíme?
A to že je na GitHubu „kód v popředí“ – když ten projekt neznám a přijdu tam poprvé, tak bych radši nahoře viděl popis a až pod ním zdrojáky. A když budu vývojář, tak zase budu mít zdrojáky stažené na disku a na ten web skoro nepolezu, takže je mi jedno, že vršek stránky zabírá popis.No, miliony ostatních lidí dávajících přednost Githubu před ostatními to tak nevidí. Osobně to vidím jako jednu z největších výhod.
Ono GitHub dává kód do popředí, ale ještě před něj strčí README.md. (Sice je pod kódem, ale je vidět hned.)
Není hned vidět – i na FullHD monitoru s prohlížečem přes celou obrazovku je pod viditelnou hranicí.
Také se postupem času ustálila nějaká obvyklá struktura, takže formulář na její vynucení není potřeba.
A jak nad těmi nestrukturovanými daty najdu třeba „textový editor pro Qt/KDE, který vydává i debianí balíčky“? Nebo „knihovnu v jazyce X pro zpracování formátu Y“?
Záleží, jak se na to díváš – jestli to má být jen úložiště zdrojáků, tak je to dobré, ale jestli to má poskytovat plnohodnotné zázemí pro vývojáře a uživatele, tak je to nedostatečné.
Pre mňa killer funkcia je vizualizácia forkov, takže mám hneď prehľad o tom ktoré forky pridávajú aké funkcie a ktoré sú ešte aktívne.
Zdrojový kód si radši čtu jako soubory na svém disku…
O kterém projektu se teď bavíme?
O tom, který jsi odkazoval a komentář výše.
Osobně to vidím jako jednu z největších výhod.
Jak často si hned začneš číst zdrojáky neznámého programu? A jak často musíš scrollovat dolů, aby sis o programu něco přečetl?
Já bych prostě ty věci seřadil jinak:
To se týká přístupu, kdy by měl být GitHub hlavním zdrojem informací o daném programu. Pokud jím být nemá a je to jen úložiště zdrojáků, tak může zůstat jak je. Problém je v tom, že spousta těch projektů/programů ani jiný zdroj informací nemá – nemají web, systém na správu požadavků/chyb atd. mají jen GitHub a ten to ale – tak jak je navržený – nedokáže dobře nahradit.
O tom, který jsi odkazoval a komentář výše.Myslíš ten projekt, který má na githubu jen krátký popis a pak odkaz na readthedocs, který začíná třema větama popisujícíma co to je, následovanýma detailní dokumentací, přesně tak jak jsi psal že bys to chtěl? Jinak tohle je interní projekt, kde nepočítám zrovna dvakrát s tím, že by to používal ještě někdo jiný.
Já bych prostě ty věci seřadil jinak:A vzniklo by to co už tu bylo, jen v bledě modrém. Osobně tyhle weby nesnáším a když například někde najdu chybu a pak narazím na tenhle druh projektu, co si to šušní na vlastní doméně a má tam třináct prdelí kravin které mě vůbec nezajímají, tak ani nic nereportuju, prostě to zavřu a najdu si alternativu. Speciálně když je to bugzilla, to mě prostě za tu frustraci ani nestojí.
To se týká přístupu, kdy by měl být GitHub hlavním zdrojem informací o daném programu. Pokud jím být nemá a je to jen úložiště zdrojáků, tak může zůstat jak je. Problém je v tom, že spousta těch projektů/programů ani jiný zdroj informací nemá – nemají web, systém na správu požadavků/chyb atd. mají jen GitHub a ten to ale – tak jak je navržený – nedokáže dobře nahradit.Imho to není cílem - proto tam jsou ty webhooky na všechny možné další služby (readthedocs třeba).
Myslíš ten projekt, který má na githubu jen krátký popis a pak odkaz na readthedocs, který začíná třema větama popisujícíma co to je, následovanýma detailní dokumentací
Kde je na téhle stránce odkaz na dokumentaci? Jestli tam je, tak je hodně dobře schovaný. Na první pohled vidím prostě jen adresářovou strukturu zdrojáků a kdesi dole návod na instalaci.
Nechci se navážet do nějakého konkrétního projektu (a už vůbec ne do tvého), stejně je na tom spousta jiných programů/knihoven. Informace buď chybí nebo jsou rozeseté někde po blozích, twitterech, googleplusech a podobně.
Namátkou dva příklady, jak to IMHO má vypadat: Apache Ant, GNU Coreutils – na jedné stránce se dozvíš, co je ten program/knihovna zač a máš tam odkazy na všechny další informace – dokumentace, FAQ, jak hlásit chyby/požadavky, stažení balíčků, zdrojáky…
Informace buď chybí nebo jsou rozeseté někde po blozích, twitterech, googleplusech a podobně.A musím dodat, že tohle mě vyloženě irituje. Nejen že abych se dostal k informaci, tak musím vyžrat tunu procesorového času (přiznávám, je to nouveau issue), ale jednak se k tomu dostávám tak jako když při večeři někomu odpadne drobek od huby a jako úplný bonus je to hostované na nějaké službě která pravděpodobně časem zemře, zastará nebo zapadne. I když lidi nadávají na SF, vždycky mi to přišlo z pohledu kolemjdoucího příjemnější. A to nepočítám projekty které si udělali něco jako indexovou stránku (namátkou třeba LAMA).
Ak človek nie je prasa tak sa to celkom dá (pls. nepozerať na moje projekty, ja som prasa a väčšinou tam mám veci pre vlastnú potrebu).
Kde je na téhle stránce odkaz na dokumentaci? Jestli tam je, tak je hodně dobře schovaný. Na první pohled vidím prostě jen adresářovou strukturu zdrojáků a kdesi dole návod na instalaci.No, eh, tohle je ale něco úplně jiného, než na co jsem odkazoval a já s tím nemám vůbec nic společného. To co jsem linkoval je ftp modul.
ale tahle centralizace kdy tu za chvíli nic jiného než GitHub nebude se mi moc nelíbí
Souhlas, ale přesto je tohle oblast, u které mi přesouvání do „cloudu“ vadí asi ze všeho nejméně – vychází to z principu distribuovaných verzovacích systémů (data/službu lze v pohodě přesunout jinam) a svobodného softwaru (není potřeba ho chránit před neoprávněným čtením). Snad by jen autoři mohli více používat elektronický podpis a podepisovat svoje zdrojáky, aby nešly podvrhnout nějakou škodlivou verzí.
Ale i tak si provozuji mercurialové úložiště na vlastních serverech
Zdravím.
Jsem zvědavý, co si místní štamgasti myslí o SourceForge.
Skvělé - ucházející - průměr - horší - hrůza - nebrat? Nebo snad něco jiného?
Já si myslím, že ucházející a brzy to vyzkouším na vlastní kůži.
SF je orientovane spis projektove - dostanete web, db, shell, wiki, fora, distribuci binarek/instalacek.To se dá více/méně všechno zařídit na Githubu taky.
Jsem zvědavý, co si místní štamgasti myslí o SourceForge.Je to sračka. Zastaralá, reklam plná sračka, s příšerným rozhranním. Jo, a taky cpe do relase verzí adware. Kdysi jsem na něm taky publikoval svůj první projekt a byl jsem opravdu silně nešťastný z celého uživatelského zážitku. S radostí jsem pak ozkoušel Github, u kterého jsem do teď (https://github.com/Bystroushaak). Na pár privátních projektů používám ještě Bitbucket, ale Githubí rozhraní je prostě nejlepší široko daleko.
Sourceforge celé zle. Bolo by fajn keby sa väčšina projektov odtiaľ presunula na inú službu a samozrejme prejsť z SVN na niečo distribuované. Spolupracovať na open source projektoch cez SVN je ako za trest, často na to autor už nemá čas, forkuje sa to zle ...
Jsem zvědavý, co si místní štamgasti myslí o SourceForge.Nevim, jestli jsem místní štamgast, nicméně rozhraní SF mi přišlo příšerné už před GitHubem...
ToS jsem četl, nic nečekaného či zvráceného v něm nevidím.You shall defend GitHub against any claim, demand, suit or proceeding made or brought against GitHub by a third-party alleging that Your Content, or Your use of the Service in violation of this Agreement, infringes or misappropriates the intellectual property rights of a third-party or violates applicable law, and shall indemnify GitHub for any damages finally awarded against, and for reasonable attorney’s fees incurred by, GitHub in connection with any such claim, demand, suit or proceeding; provided, that GitHub (a) promptly gives You written notice of the claim, demand, suit or proceeding; (b) gives You sole control of the defense and settlement of the claim, demand, suit or proceeding (provided that You may not settle any claim, demand, suit or proceeding unless the settlement unconditionally releases GitHub of all liability); and (c) provides to You all reasonable assistance, at Your expense. A to vše podle práva země, kde se posílají DMCA requesty na základě klíčového slova "download".
Pořád je to de facto jen glorifikovaný Git hosting a pokud by se cokoliv posralo, člověk může během minuty mít data publikována jindeAle náklady na právníky musí zaplatit stejně.
Navíc bych čekal že defaultně nemusím zákony nějaké divné země za mořem řešit, ale když jsem explicitně podepsal, že jo, tak budu muset.Nebo co? Ne, vážně by mě zajímalo, zda lze u nás vymáhat smluvní podmínky, které jsou u nás nezákonné.
Netroll! Trollí samo!Je to někde ke stažení?
? Myslíš tohle?Netroll! Trollí samo!Je to někde ke stažení?
Na to, že „sa všetko presúva“ jste přišel jak?
Google jen přesunul před nějakým časem svoje projekty na GitHub a teď dal – spolu s oznámením, že Google Code zavře – uživatelům k dispozici nástroj na automatický přesun. Nic se automaticky nikam nepřesouvá, musí to spustit každý projekt zvlášť.
Nějakou Růženu má OsmAnd i na GitHubu, jen to tam asi nikde není zkompilované.
Z rušení projektů/produktů bude asi brzy jejich core byznys. Možná by to mohli nabízet i jiným firmám jako službu.
Jako pro české programy? Přijde zajímavé sledovat, kdo co tvoří a bylo by fajn v tom mít nějaký systém (katalog), ne jen nahodile sledovat blogy/zprávičky, nemluvě o autorech, kteří to ani těmito kanály nepropagují.
Ale na druhou stranu, když hledám nějaký software, tak chci to nejlepší a jestli jsou autoři z ČR nebo ne, na tom až tak moc nesejde a budu hledat na nějakém celosvětovém katalogu.
BTW: Na LinuxSoftu je databáze softwaru. Tady na Ábíčku taky.
Jako pro české programy?Ty jsi asi upadl na hlavu, že.
A k čemu to tedy bude dobré? Ty české katalogy světového softwaru jsem odkázal výše. Ty světové katalogy už tu taky byly zmíněny. V čem by ten tvůj měl být lepší?
P.S. sorry, asi jsem tě špatně pochopil, myslel jsem, že chceš dělat nějaký český katalog.
Hele, tak máš myslet na sex.
Souhlas, a proto prosím myslete na sex celý tento víkend.
Normální lidi myslí na sex
Podle mne na sex myslí i nenormální lidi.
Hlavní je pokud možno nenechat se ve spánku vykrvit a mít tak možnost po probuzení případně zažít sex.
Nechci dělat žádný katalog, reagoval jsem na Gruntovu potřebu mirrorovat vybrané gitovské repozitáře plus nějaké vlastní nápady kolem toho.Ale když už si teda u toho tak oba myslíme na úplně tu samou věc
mirrorovat vybrané gitovské repozitáře plus
A co bys udělal s projekty, které používají jiné verzovací systémy?
Jako pro české programy?repo.or.cz? :)
Njn. Podle mne je úklid potřeba. Často, menší. Občas, veliký.
Veliký? Tohle je tedy naprosto obří úklid, ale když se tak uklízeč rozhodne nebo dostane pokyn, tak co. Hlavně když vědí, co chtějí a to evidentně vědí (podle mne).
A pokud tam něco zajímavého má? Ostatní můžou stahovat jen z GitHubu a ne z jeho serveru? On nemůže začleňovat změny z jiných úložišť než z těch na GitHubu?
Tohle je snad smysl distribuovaných verzovacích systémů, ne?
Pokud tam něco zajímavého má,
kdovíjak to kdo vůbec najdeA jak to najde na GitHubu v té změti projektů?
bariéra pro zapojení se do vývoje je podstatně vyšší,Proč?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.