Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:28
git clone --depth=1 [--branch name]
.
Nicmene myslim, ze tarbally smysl maji jako zpusob, jak se dostat ke zdroji za pomoci lehkeho nejrozsirenejsiho nastroje.
Casem se asi tarball muze stat jen jinym pohledem na git repo. Ale to taky neni spatna cesta.
To se da resit pomoci git clone --depth=1 [--branch name].To je o dost pomalejší, než když člověk stahuje jen jeden soubor.
Zdrojové balíčky smysl mají, protože autoři tím jasně říkají, co vydali (program ABC ve verzi X.Y.Z) a stojí si za tím, což můžou stvrdit digitálním podpisem (resp. měli by). Není to jen nekonečně dlouhý rozplizlý proud změn v souborech.
Nicméně je otázka, jestli se musí někde na disku válet soubory typu abc-x.y.z.tar.gz
. Možná ne – do jisté míry se to dá nahradit štítky ve verzovacím systému a i ty digitální podpisy by tam šly dostat (např. Mercurial to umí). Protokol verzovacího systému (tunelovaný třeba přes SSH) tak nahradí protokol HTTP a příkaz pro stažení archivu k danému štítku nahradí příkaz GET.
Ale pokud ty archivy stahuje víc než jeden člověk, tak je stejně asi lepší je ukládat na disk, než je generovat pokaždé znova. O to by se ale taky mohl postarat verzovací systém.
Například firma, která chce uvolnit nějakou knihovnu, ale používá proprietární verzovací systém (ať už z jakéhokoliv důvodu). V takovém případě je tarball pohodlnou volbou,
Tady asi chybí osvěta, která byl takovým lidem vysvětlila, jak propastný je rozdíl mezi open source projektem, který jen čas od času vyvěsí tarball s novou verzí, a takovým, který má veřejně dostupnou historii. Netvrdím, že musí každý používat zrovna git, ale i z těch uzavřených systémů by to mělo jít vyexportovat do něčeho veřejnosti přístupného.
Chtít po všech mít vše v Gitu je nereálné.To jsi na špatné adrese, já jsem po nikom nežádal mít v Gitu projekt, který v Gitu mít nechce.
Například firma, která chce uvolnit nějakou knihovnu, ale používá proprietární verzovací systém (ať už z jakéhokoliv důvodu).Nikdo archivy nezakazuje, takže považuju za zbytečné řešit obskurní případy. Pokud někdo chce vydat interně vyvíjený kód, může to klidně vydat v taru, zipu nebo raru, když na to přijde.
Vem si například Composer.Jako jo, je to fajn nástroj, jenže tam zas narazíš na stejnej problém, totiž že těchhle nástrojů existuje hafo a je to každý pes jiná ves - composer, npm, ruby gems, atd. atd.
Potíže nastávají až když chceš dávat dohromady věci z různých repozitářů od různých nástrojů. To pak je tarball celkem pěkný sjednocující formát.Ehm? Vždyť je to jenom formát archivace dat v adresářové struktuře s vybranými metadaty. Jeden malý šikovný střípek skládačky. U komunitně vyvíjeného projektu je důležitý především strojový recept na generování toho tarballu, z něhož je nejdůležitější právě výběr zdrojů, ze kterých je tarball generovaný, a na to nemá formát tarballu naprosto žádný vliv.
v1.2.3
a kdo by o něj mermomocí stál, tarball by si vždycky mohl vytvořit pomocí "git archive
" (rtuťové bratrstvo nechť si to přeloží do své syntaxe). Ty tagy tam rozumně vedené projekty stejně tak jako tak mají.
většina linuxových distribucí i tak používá binární balíčky.Já osobně pracuju s distribucemi, které používají zdrojové balíčky (Debian, Fedora, ...) a binární balíčky jsou buildovány z nich.
tar
archivy ani zdaleka překonány a proč nemusí být git
vhodnou náhradou?
git
u na počítači uživatelegit
ugit
tak rozšířenýgit
u jsou stálé, dva uživatelé tak mohou v různých časech získat různá dataA v neslušně vedených vám může někdo stejně dobře vyměnit i ten tarball.Nepamatuju si kde, ale díky ochranným mechanismům distribucí jsem už na toto chování narazil.
1. většinu uživatelů nezajímají nějaké verzovací systémy 2. vyžaduje instalaciÚplne rovnaké argumenty sa dajú povedať aj o tar.git
u na počítači uživatele 3. vyžaduje po uživateli základní znalostgit
u 4. na jiných platformách nenígit
tak rozšířený
5. větší spotřeba paměti a času procesoru na obou stranách komunikaceO tomto sa dá veľmi polemizovať. Niečo ako tar.xz pri komprimácií zožerie tiež veľa prostriedkov, možno aj viac ako git.
6. vyšší objem přenášených dat 7. pomalejší přenos datTomuto neverím. Ak sa pripraví jeden gitový pack na strane servera, čo bude obshovať celú adresárovú štruktúru rovnako ako v tare a klient si vyžiada od servera práve ten jeden (bez celej histórie), tak nevidím žiaden dôvod na vyšší objem prenášaných dát a ani dôvod na pomalejší prenos pri použití tej istej kapacity linky.
8. nemožné navázat dříve přerušený přenosAk by to bol fakt veľký problém, tak do git transportu sa taký inkremenálny fetch po častiach určite dá dorobiť. A možno niečo už existuje aj...
9. obtížnější kopírování již stažených datHuh? cp -a vari nefunguje?
10. ne všechny tagy v git
u jsou stálé, dva uživatelé tak mohou v různých časech získat různá data
Nie všetky http a ftp linky na súbory sú stále a dvaja užívatelia môžu v rôznych časoch získať rôzne súbory s rovnakým menom.
11. při odkazování na commit nemusít tento po případném rebase existovatTag zabezpečí jeho existenciu naveky, pokiaľ sa nevymaže tag. Rovnako ako po odstránení súboru z ftp servera už súbor na ňom existovať nebude.
12. obtížný transport přes firewally, zejména v případě SSHJe to hlúposť pri zrovnávaní git a taru, nakoľko obe veci fungujú po HTTP alebo HTTPS.
To sice ano, ale kombinace tech 2., ktere jsem vypichl, muze prinest poradnou komplikaci. Uz nekolikrat se mi stalo, ze pri instalaci noveho pocitace s minimalni instalaci, aneb "Vsak si zbytek dotahnu po netu, ne?", nebyla podporovana sitovka v jadre, navic nejblizsi pripojeny pocitac k netu byl pocitac s Win. Reseni bylo stahnuti taru se zdrojaky jadernyho modulu od vyrobce na klicenku, preneseni na instalovany stroj a rozbaleni + kompilace jaderneho modulu v minimalni instalaci. V pripade ze by byl dostupny pouze git repozitar nevim jak bych to resil, obzvlaste pokud uzivatel Win nema administratorska prava pripadne nechce nic dalsiho instalovat na svuj komp.2. vyžaduje instalaciÚplne rovnaké argumenty sa dajú povedať aj o tar.git
u na počítači uživatele 4. na jiných platformách nenígit
tak rozšířený
Niečo ako tar.xz pri komprimácií zožerie tiež veľa prostriedkov, možno aj viac ako git.Ty prostředky se nespotřebovávají při komunikaci.
Je to hlúposť pri zrovnávaní git a taru, nakoľko obe veci fungujú po HTTP alebo HTTPS.To je nesmysl. Tar funguje jednoduše a pro každého stejně i v případě, že není k dispozici HTTP/HTTPS. Git lze teoreticky donutit k tomu, aby fungoval stejně flexibilně, ale výsledkem bude vždy nějaká forma archivu, je jedno, že to nebude zrovna tar.
Já si zezačátku myslel že mám rozbitý instalátor když jsem klikl dvakrát na tar.gz a místo instalátoru mi vyběhl program pro archivaci souborů.Vlastní demencí se raději moc nechlub.
Fakt by mě zajímalo kdo po návycích z Windows při své první instalaci Linuxu neudělal úplně stejné chyby.Tak že existují balíčkovací systémy to jsem samozřejmě věděl, problém je že množství softwaru dostupné pomocí balíčkovacího systému a pomocí googlu bylo diametrálně odlišné (hlavně teda verze). Dnes už to tak ani člověk nevnímá, protože v repositářích už je snad všechno v aktuálních verzích ale dřív to tak nebylo. Pamatuju se jak můj kamarád chtěl pod Linuxem rozjet vypalovačku. Si prostě někde sehnal binární balíček Nero for Linux (protože Nerem se prostě pálí a hotovo), to mělo samozřejmě kopu všelijakých závislostí, které v systému nebyly splněny, tak prostě rpm.pbone.net a binární RPMka bůh ví odkud a nakonec se to zaseklo na nějaké verzi čehosi od čeho byl jen tar.gz. Netrvalo dlouho, systém šel samozřejmě do kopru. Bohužel nikde nebylo napsané že Nero není nezbytnost pro vypalování
a většinu věcí instaloval z návodů a README postupem ./configure, make, make install. Brzo jsem měl takový bordel v systémových knihovnách, že to bylo na reinstall :)Jinak v tomhle jsem měl docela štestí, protože se mi do rukou dostala knížka od Sobella, A Practical Guide to Commands, Editors, and Shell Programming to myslím bylo a v úplňe poslední kapitole je popsaný způsob instalace nového softwaru. A musela to být nějaká úplně první edice ještě z dob před rozmachem balíčkovacích systémů, protože tam prostě tary popisoval jako jediný distribuční model otevřeného softu a pak mi docvaklo k čemu jsou balíčkovací systémy co jsou distribuce a od těch dob si dovedu do libovolného systému doinstalovat libovolný balík v libovolné verzi. Ono je fakt že je docela problém že nikde není napsané ./configure, make, make install do příkazového řádku nikdy nezadávejte protože jinak jste na nejlepší cestě k likvidaci vlastního systému.
Jinak pokud si dobře vzpomínám, proti návodům zahrnujícím místo „hledejte tento program v repozitářích své distribuce“ „svatou instalační trojici“ dost bojoval Ivan Bíbr a LinuxExpres.O to mi nejde. Na instalaci vanilky nevidím nic pobuřujícího. Akorát nikde není napsané že přepisovat si systémo verze čehokoliv není moc dobrý nápad. A ta mrcha make install ani neprotestuje. Já si za ta léta přišel na svůj osvědčený postup:
A ta mrcha make install ani neprotestuje.Proč taky? U obyčejného uživatele protestuje. U roota při slušném projektu instaluje do
/usr/local
. Co víc by člověk chtěl, snad kromě prasáckých defaultů mimo speciální adresář.
Co víc by člověk chtělNo nejlépe něco co by zvládla i moje babička (a ta teď válčí i se SmartTV).
Jde o to, kteří lidé – jestli myslíš lidi na druhém konci planety1, tak ano, ti to používají a jim to funguje. Bohužel ale toto fungování má negativní dopady na majitele toho počítače nebo jiné lidi.
[1] ať už crackeři, agenti tajných služeb nebo průmysloví špioni
Mám opačnou zkušenost: lidem funguje mikrovlnka nebo auto, ale počítače (což je pro ně synonymum pro PC s MS Windows, protože nic jiného nepoznali) běžní lidé nesnášejí a správu počítače a programování považují za jistý druh černé magie. Počítač (resp. MS Windows) není nic, co by jim samo o sobě dělalo radost a v lepším případě to berou jako nutné zlo – poslat e-mail, kouknout na fotky nebo na film a rychle pryč, jít dělat něco příjemnějšího – lidem chybí pozitivní přátelský vztah k počítačům a podle toho se k nim i chovají, chybí konstruktivní přístup. MS Windows jsou příliš složité a zároveň omezující; způsob instalace programů je zoufalý (o aktualizacích nemluvě), bezpečnost žalostná, systém je nejednotný a nekonzistentní (k tomu dost přispívají i autoři aplikací, ovladačů a podpůrných programů)… A co je nejhorší: nemůžeš s tím (ty, ani nikdo z tvého okolí) nic udělat, opravit to, protože je to uzavřená černá skříňka.
Proč je někdo schopný hodiny leštit auto nebo kuchyňskou linku, ale na sblížení se s počítačem si čas nenajde?
pokud tedy uz pratelsky vztah k veci, tak k necemu kvalitnimu, neseriovemu, za cim stoji rucni prace - treba takova lod, idealne drevena - ne nadarmo je to v anglictine "she", ne "it"... asi i ta linka ci auto, pokud si ji clovek sam vyrobil, opravil... ale seriovy pocitac? seriously?
Viz užité umění. I sériově vyráběné věci můžeš mít rád. Ostatně i u takového filmu nebo hudebního alba máš v ruce miliontou kopii – není to nic, co by někdo vyrobil na míru přímo pro tebe.
Kuchyňské linky vyrábí (resp. většinou jen nařeže požadované rozměry ze sériových polotovarů) buď truhlář nebo se koupí hotové sériové komponenty; málokdo si je vyrábí sám doma. Sériová auta mají prakticky všichni, zakázkově vyrobená téměř nikdo, maximálně nějaký drobný tuning. U lodí je ta individuální výroba o něco častější, ale i sériovou loď si oblíbíš.
ale ze by lide od pocitace utikali? to take ne. mladez travi podstatnou cast hranim her
To ale není zásluha MS Windows – ty naopak škodí, protože vytvářejí hromadu odpadu, kterou se musí člověk prohrabat, než se dostane ke své hře, a zvyšují nespolehlivost. Srovnej to s herní konsolí (klidně i 25 let starým SNESem – zasuneš kazetu a hraješ + se na tom nemá co rozbít a funguje to desítky let pořád stejně).
lidi vseho veku cumi na filmy
MS Windows jsou opět jen hromada odpadu, přes kterou musíš projít, než se dostaneš k filmu. Na instalace různých „codec packů“ ve Windows nechci ani vzpomínat. Srovnej třeba s Kodi.
travi hodiny na facebooku, chatu...
Stejný případ. Lidé netráví čas v daném OS, ale ve webové aplikaci, kterou vytvořil někdo jiný a která stojí na úplně jiných principech (a funguje víceméně stejně ve všech OS). Počítač je v tomto případě jen hloupým terminálem, zobrazovačem.
a nablyskany mobil, coz je prenosny pocitac, je dnes temer spolecenska nutnost
Na kterém ovšem neběží MS Windows, ale ve většině případů Android/Linux. Pár lidí má ještě Ubuntu, FirefoxOS, Apple…
dependency hell v linuxu pri instalaci neceho mimo distribuci je nekdy frustrujici i pro kovaneho linuxaka, pro bfu je to konecna
Vždycky můžeš instalovat programy do /opt
(staticky linkované nebo s vlastními verzemi knihoven), což odpovídá způsobu instalace ve Windows (akorát bez DLL-hellu), takže GNU/Linux nemůže být nikdy horší než MS Windows. Kromě toho má výhodu balíčkovacích systémů, kterou využiješ v 99 % případů.
Vždycky můžeš instalovat programy do /opt (staticky linkované nebo s vlastními verzemi knihoven), což odpovídá způsobu instalace ve Windows (akorát bez DLL-hellu), takže GNU/Linux nemůže být nikdy horší než MS Windows. Kromě toho má výhodu balíčkovacích systémů, kterou využiješ v 99 % případů.skvely navod pro BFU a vskutku srovnatelne jednoduche, jako pouzit exe instalator :)
skvely navod pro BFU a vskutku srovnatelne jednoduche, jako pouzit exe instalator :)
WTF? Vždyť v GNU/Linuxu jsou zase .sh instalátory, případně .jar. Princip je úplně stejný – jeden spustitelný soubor, který obsahuje i archiv s programem a všemi potřebnými knihovnami, které rozbalí do jedné složky (v /opt
nebo někde u tebe v ~
).
Je to sice prasárna, ale GNU/Linux ti v tom nijak nebrání a plně tento scénář podporuje.
Mám opačnou zkušenost: lidem funguje mikrovlnka nebo auto, ale počítače (což je pro ně synonymum pro PC s MS Windows, protože nic jiného nepoznali) běžní lidé nesnášejí a správu počítače a programování považují za jistý druh černé magie.S tou počítačovou částí souhlasim, ale ani s mikrovlnkama a autama nemam moc dobrý zkušenosti. S obojím jsem měl nedávno problémy.
Já s mikrovlnkou nedávno taky, ale stačilo vyměnit pojistku. Auto naštěstí funguje spolehlivě.
Ideální je IMO řešení githubu. Po rozkliknutí tagu si můžu stáhnout zdrojáky právě jako tar.gz nebo zip
Na to ani nepotřebuješ GitHub. Např. standardní webové rozhraní Mercurialu to umí taky.
o biologii ani nemluve, ta je divneho sw zcela mimo zajem linuxovych distribuci plna
To nevypovídá až tak o zájmu distributorů o ten „divný sw“, ale spíš o zájmu autorů toho „divného sw“ o uživatele. Považují snad autoři své uživatele za programátory a správce? Proč jim nevytvoří balíček aspoň pro jednu dvě nejrozšířenější distribuce? Ostatně i jako programátor a správce instaluji radši programy z balíčkovacího systému než ze zdrojáků (pokud je zrovna nechci upravovat a ladit).
pak prijdou nejaci frikulini, ze tarball zrusime a nahradime gitem
Ačkoli jsem spíš proti rušení tarů a jejich nahrazování gitem, tenhle argument neberu. V rámci toho celého procesu je to stažení a rozbalení zanedbatelná triviální záležitost – jestli udělám:
wget https://example.com/… tar xvzf *.tar.gz cd …
nebo
git clone https://example.com/… cd …
je úplně jedno. Šance, že se na tom uživatel zasekne je prakticky nulová – na rozdíl od jiných kroků toho procesu.
Sice lze namítnout, že tar
a gunzip
už v distribuci máš hned od začátku, zatímco git
(hg
, svn
, bzr
, mtn
…) musíš doinstalovat, ale to je celkem irelevantní, protože kdybys nedokázal doinstalovat verzovací systém, nedokázal bys doinstalovat ani make
, gcc
, spousty knihoven a dalších nástrojů, takže bys kompilaci a instalaci stejně nezvládl.
Proč jim nevytvoří balíček aspoň pro jednu dvě nejrozšířenější distribuce?
protoze na to nemaji cas ani chut, proste zverejni program, ale neposkytuji zadnou uzivatelskou podporu - ostatne jsou to biologove ci grafici, ne ajtaci z povolani ani z hobbyprotoze na to nemaji cas ani chut, proste zverejni program
Je otázka, jestli má smysl používat něco (a spoléhat se na to), co jen tak někomu odpadlo od ruky, bez jakékoli podpory a záruky. Výhoda svobodného softwaru je v tom, že ti podporu nemusí poskytovat jen původní autor – když to nedělá, můžeš si klidně najít někoho jiného.
ostatne jsou to biologove ci grafici, ne ajtaci z povolani ani z hobby
Tím spíš by měli být schopní se vcítit do role jiných běžných uživatelů a chápat jejich potřeby.
Seženu si k tomu podporu, když to nebudu zvládat sám.
Pokud sis nevšiml, tak nepatřím mezi odpůrce vydávání tarů. Jen prostě považuji tuhle tvoji argumentaci za nesmyslnou a irelevantní (wget
+ tar xvzf
vs. git clone
není kritickým bodem toho procesu kompilace/instalace nebo nějakým úzkým hrdlem, na kterém by záleželo).
make, gcc v distribucich byva predinstalovane casteji nez git (alespon na opensuse, kdyz jsem git potreboval, musel jsme ho doinstalovat, prestoze jsem kompiloval deno denne)
Ani gcc a make nejsou v defaultní instalaci, přinejmenším od verze 10.3 (2007, starší se mi teď nechce hledat), takže v openSUSE (jak se to jmenuje od 10.2) dost možná nebyly v defaultní instalaci nikdy.
os131:~ # time zypper -n install git ... real 0m17.565s user 0m4.772s sys 0m3.200s
Prozřel jsem. Myslel jsem, že nainstalovat balíček z distribučních repozitářů je jednoduché a rychlé, ale tohle, to se fakt nedá. Proti tomu je build a instalace nějakého software ze stažených zdrojáků úplná brnkačka a navíc mnohem, mnohem rychlejší.
Co je na 7-Zipu špatného? Mně spíš vadí (proprietární) RAR.
obskurni format
Obskurný je skôr rar. Stačí sa pozrieť na ich licenciu.
S tím právě spoustu rarů neotevřeš – musel bys mít proprietární verzi.
nesmyslne zneprijemnime instalaci bfu
BFU neřeší unikátní problémy, stejnou konfiguraci má i spousta dalších lidí a chtějí instalovat stejný software. V tom případě by měli dostat balíček a ten na pár kliknutí nainstalovat. To by mělo jít udělat přes standardní balíčkovací systém a repozitáře dané distribuce. Pokud to nejde, je to suboptimální stav a měl by být pouze dočasný – pak si BFU nastaví PPA nebo obdobu v jiné distribuci a nainstaluje to odtamtud. V extrémním případě si BFU stáhne .deb/.rpm a nainstaluje si ho ručně pár kliknutími (tohle už je na hraně – zejména to stahování z webu).
Když někdo zvládá zkompilovat program ze zdrojáků (i kdyby měl zadat jen svatou trojici příkazů), tak už to pro mě není BFU.
Vytvořit balíček je jednodušší, než napsat srozumitelný návod, podle kterého to zvládne nainstalovat BFU. Takže i kdybys to měl dělat kvůli jedinému uživateli, dává to smysl.
Jestli jsi pracoval v SUSE, tak bys mohl vědět o Open Build Service
The openSUSE Build Service is the public instance of the Open Build Service (OBS) used for development of the openSUSE distribution and to offer packages from same source for Fedora, Debian, Ubuntu, SUSE Linux Enterprise and other distributions..
asi je pravda, ze kdyby mi v suse dali pocitac, mohl jsme misto roku popijeni kafe a kecani s kolegy zabalit stovky programu pro biologii a grafiku, ale korporace ma na tom zrejme nulovy zajemA to jsi tu pred casem tvrdil, ze te zamestnavatel tak pretezoval, az to skoncilo zdravotnim kolapsem a pracovni neschopnosti.
Pak je asi ideální distro kde se s instalací ze zdrojáků počítá.No právě. Jak říkám. Dřív se tak otevřený software prostě distribuoval. Balíčkovací systémy, distribuce a repositáře, dřív nic z toho nebylo. V podstatě instalace z tar.gz je oldschool instalace tak jak se to dřív dělalo.
Každopádně i při relativní složitosti v jakékoliv distribuci je to stále o dost jednodušší než kompilace pod windows...Cygwin, MSYS.
Asi by bylo fajn kdyby existovalo nějaké GUI které to zjednoduší ještě víc. Myslím že AUR nějaké GUI má.Jsem ponaučený Gentooista. Porthole a Kuroo, to by klidně dala i moje babička. Je to přímo napojený na emerge, takže žádné řešení závislostí, nic. Akorát naprd že to opravdu kompiluje veškeré závislosti (což jsou u takového OpenOfficu tři dny kompilace) a netahá to z nějakého binárního repositáře, leč Gentoo žádné nemá.
No právě. Jak říkám. Dřív se tak otevřený software prostě distribuoval. Balíčkovací systémy, distribuce a repositáře, dřív nic z toho nebylo. V podstatě instalace z tar.gz je oldschool instalace tak jak se to dřív dělalo.Jasně, tráva byla zelenější a nostalgie nostalgičtější...
stejne tak ma vetsina lidi nejake zakladni znalosti informatiky (asi s vyjimkou neelektrifikovanych oblasti tretiho sveta apod), a nejsou o nic mensi nez ty znalosti biochemieTo bych řekl, že právě jsou. Běžní lidé moc neví, co nedělat, proto taky pořád fungují ty nejdementnější triky, ala nigerijské dopisy. Dokonce i ti pokročilejší uživatelé jsou v otázkách bezpečnosti většinou úplně mimo.
To co do tebe "odmalicka husti" jsou z velke casti nesmysly a ten zbytek je naprosto nedostatecny k tomu, aby si se bezpecne stravoval (ano, najis se, ale tak jak je velka cast pocitacu zavirovanych, tak ma velka cast lidi zdravi zhuntovane jidlem).Navím co hustili do tebe, ale do mě třeba, ať nežeru plesnivé věci, co předtím plesnivé nebyly. Zelené maso, maso co bylo dlouho na teple, maso s larvami, houby, které bezpečně nepoznám, syrové fazole, všemožné bobule a takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. U počítačů tohle nikdo nedělá, většina lidí ani nechápe, že je fakt blbý nápad stahovat náhodné exe soubory z internetu.
rozdil je v tom, ze zavirovany pocitac muzes treba vyhodit do popelnice a prijdes maximalne o sve porno fotky a prachy na uctu - na neznalost biologie je mnohem snazsi umrit.A o svojí práci, učetnictví, email a já nevím co ještě. A to jsem uvedl jen příklady, které jsem v životě skutečně potkal. Já (a ostatní imho taky) hlavně netvrdím, že znalosti biologie jsou nepodstatné, tak to laskavě přestaň brát jako útok na svůj nejmilejší předmět. Podstatné prostě jsou i základní znalosti bezpečnosti v IT, protože ty problémy, které s tím jsou se neustále stupňují a bude to jen víc a víc eskalovat, s tím jak tomu lidi rozumí čím dál míň a přesouvají tam čím dál víc osobních dat a života.
"Znalosti" z biochemie, ktere popisujes, odpovidaji znalpstem z IT: nehazet pocitac do vody, nemlatit do monitoru kladivem atd.Neodpovídají, vůbec tu totiž neřeším elektroniku (což je kapitola sama o sobě), ale čistě software a chování na síti. Spousta lidí (ženský speciálně) například nechápe, že fotky, které jednou nahrají na internet se nedají odnahrát. Něco o tom vím, protože čas od času mi lidí píšou, jestli bych jim s tím nepomohl, když už jsem napsal článek o počítačové bezpečnosti.
A jestli je pro tebe prijit o praci, ucetnictvi a mail totez jako o zivot, no comment.To jako že nic jiného, než přijít o život nemá smysl uvažovat? To bys musel vyškrtnout i většinu nemocí. Stejně jako nemám zájem o to být paralyzován nemocí, tak nemám zájem být paralyzován odčerpáním peněz, zavřen za to že můj počítač někdo potají používal jako hosting pro dětskou pornografii, nebo přijít (ve smyslu ztratit i nechat vypustit na net) o elektronická data osobního charakteru.
Spousta lidí (ženský speciálně) například nechápe, že fotky, které jednou nahrají na internet se nedají odnahrát.
V tomhle moc nepomáhá pop-kultura, která podobné bludy nejen nevyvrací, ale některé lidem naopak usilovně hustí do hlavy, např.
Potom není divu, že běžný člověk považuje IT odvětví za něco mystického a ani se nepokusí aplikovat zdravý selský rozum.
ja nikoho takoveho neznam, kdo by nechapal, ze internet je verejny prostorTo si jen myslíš. Klidně se vsadím, že někdo kolem tebe nahrál své nahé fotky, které by rozhodně nechtěl sdílet se světem do nějakého elektronického zařízení, nebo dokonce privátně* na net. A najdou se i podstatně víc kompromitující věci.
proste pocitacum prisuzujes moc velkou vahuPočítače jsou mi v prdeli. To je to poslední, co mě zajímá.
a nemaji duvod, aby je to zajimaloNe, to je právě populární omyl. Protože ve chvíli, kdy ten důvod získají je už pozdě, stejně jako třeba s tou žloutenkou, nebo zkaženým masem. *Privátně, lol. Jako by někdy něco nezaloženého na kryptografii, co používá víc jak pár tisíc lidí zůstalo privátní.
> nahé
> nahé
> nahé
Ne, nic. Končím. Tohle se zvrtává v tradiční kyknos-v-autistickém-režimu diskuzi.
autistickém-režimuNe že bych chtěl urážet autisty. Myslel jsem autistický režim z ghost in the shell, kde se člověk uzavře sám do sebe a nereaguje na vnější podněty.
většina lidí ani nechápe, že je fakt blbý nápad stahovat náhodné exe soubory z internetu
Tako tohle třeba zrovna nechápu ani já… :-)
Ono je fakt že je docela problém že nikde není napsané ./configure, make, make install do příkazového řádku nikdy nezadávejte protože jinak jste na nejlepší cestě k likvidaci vlastního systému.
Pokud to neděláš pod rootem, tak ne. A když si chceš nějaký program jen vyzkoušet, tak si na to můžeš založit dalšího uživatele a program/knihovnu instalovat do jeho domovského adresáře.
GitHub je jednoznačně zajímavé řešení ale to přesně do momentu než služba nebude dostupná a nebo začne být placená.
Není problém mít další mirrory (koneckonců mnoho repozitářů na githubu jsou jen mirrory nějakého jiného primárního repozitáře) a v případě, že by došlo k závažné změně podmínek k horšímu, prohlásit za primární repozitář nějaký jiný.
GitHub je jednoznačně zajímavé řešení ale to přesně do momentu než služba nebude dostupná a nebo začne být placená.A co GitLab? AFAIK už je docela dobře použitelný...
lighthttpd nebo něco takovéhoCha, busybox má zabudovaný httpd. To někdy budu muset zkusit.
V tom případě by si busybox měl možná slíznout podobnou kritiku jako systemd.Nevidím důvod. To bys mohl kritizovat coreutils. Busybox nabízí zjednodušené verze software z různých klíčových balíků za jasně specifikovaným účelem a není až takový problém jednotlivé nástroje nezahrnout, nepoužít nebo nahradit standardními variantami. Busybox mi tím pádem nepřipadá nijak kontroverzní, neexistuje jiný tlak ho použít než pro to, co nabízí.
Nevidím důvod. To bys mohl kritizovat coreutils.Ano, nebo systemd
(Psáno z pohledu člověka, který maintainuje pár distribučních balíčků a který měl donedávna za hlavní náplň práce debugování, opravy a backportování existujících oprav v různých balíčcích.)
IMHO je to celkem jedno. Projekt, který by své releasy vydával jen ve formě tagů v gitu, by sice znamenal trochu nepohodlí, ale rozhodně řádově méně než projekty, které žádný veřejný SCM repozitář nemají a jen čas od času vyvrhnou tarball se zdrojáky (takové bohužel pořád existují).
Na druhou stranu, overhead vytvoření tarballu je minimální, místa na serverech taky moc nezabere, takže jakkoli poskytování tarballů nepovažuju za nutnost, nevidím ani důvod je najednou hromadně rušit.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.