Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:14
vzhledem k tomu, že už to zase roste a je to nad 10K USD...fakt jo ? :)
Proč by měly být odrazy dolů zrovna od 10 000 USD?
(Nerozporuji, že Bitcoin bude kolísat a klidně může i hodně propadnout… ale proč zrovna při tomhle kurzu? Jsou k tomu nějaké racionální důvody? Nebo jen, že je to kulaté číslo a pro někoho snad psychologická hranice?)
Tak teoreticky to může být tak, že hodně lidí si kdysi řeklo „až bude kurz 10 000 USD, tak prodám“ a pak by při dosažení této hranice došlo k velkému propadu. Ale já bych si dal spíš pravidlo ve stylu „až budu mít na obrovský barák a jachtu, tak prodám“ – což závisí na tom, kolik do toho člověk nasypal na začátku, a tudíž má každý tu hranici někde jinde. A to mi i přijde pravděpodobnější chování, myslím, že to tak má i hodně lidí na burze1 – mají nějakou hranici, která pro ně znamená „už nebudu muset nikdy pracovat a celý zbytek života se budu mít dobře“.
[1] pokud to tedy nejsou závislí hazardní hráči, gambleři, kteří nemají nikdy dost a neskončí s tím, i kdyby už byli zajištění na tři generace dopředu
což závisí na tom, kolik do toho člověk nasypal na začátkuZrovna u Bitcoinu to tak úplně neplatí, protože i triviálně malá investice na začátku je dnes velmi dobře zhodnocená. Pokud za začátek považujete až něco v desítkách USD, tak už je ten zisk samozřejmě nižší, ale i tisícovka v roce 2012 má dneska už docela pěknou váhu.
Já do toho nasypal cca 100 USD, když jsem si přečetl tuhle zprávičku.Tak proč si nekoupíš Ábíčko? :-D
Nemyslel jsem to jako investici, která by měla přinést peníze.
ale za těch 10M CZK (pokud si dobře pamatuju) za kterých mi to nabídly fakt ne
To je naprosto zcestná částka. Resp. je to jen jinak řečeno: nechceme to prodat.
Tak to už abych pomalu začal vybírat ostrov na který se odstěhuju :D
Hodně lidí (a tím nemyslím tebe, protože ty to asi víš) by se mělo zamyslet, co znamená tržní kapitalizace a hloubka trhu. Přijde mi, že hodně lidí se nechá unést vysokými čísly, aniž by věděli, co vlastně znamenají.
Můj plán je prodat na 25k USD a odejít do důchodu :)
Kolik v tom proboha máš? Pokud by to při 25k bylo na odchod do důchodu, tak i při 10k je to strašně moc peněz.
Nic nic, buď to byl vtip nebo to sem stejně nenapíšeš, tak se do těchto diskusí ani nebudeme pouštět :-)
Deutsche Bank varuje pred investíciami do bitcoinu. Hlavný investičný stratég Ulrich Stephan upozornil, že táto kybermena nie je regulovaná a prechádza nadmernými výkyvmi. https://www.reuters.com/article/us-deutsche-bank-bitcoin/deutsche-bank-strategist-tells-investors-to-avoid-bitcoin-idUSKBN1DM277
To, že není regulovaná a že se jí bojí staří bankéři a politici, je jedna z jejích velkých výhod.
Např. když budu burza, a budu fakeovat transakce, aby cena hezky rostla.To zni zajimave, jak by tohle doopravdy fungovalo (s tim, ze je verejny order book a burz s crypto nespocet)?
Předstírám normální obchodování mezi svými účty s tím, že je někdo dneska ochoten koupit si na burze bitcoiny za víc peněz než kolik stály včera?
Jak zaručíš, aby sis koupil svoje bitcoiny (ze svého jiného účtu) a ne nějaké cizí? Co když tam přijde někdo, kdo nabídne o trošku nižší cenu, a pak nedojde k „fingovanému“ obchodu mezi tvými dvěma účty nýbrž mezi tvým a cizím účtem – v tu chvíli jsi draze nakoupil a on vydělal. Buď tě to přestane hodně rychle bavit nebo to vydržíš dělat dlouhodobě, ale pak je z toho normální tržní cena.
A ty myslíš, že by si uživatelé nevšimli, že i když nabízeli (třeba i výrazně) lepší cenu, kupující nekoupil od nich, ale údajně od někoho jiného?
Tak to není problém Bitcoinu, ale toho, že elektřina je moc levnálProč je problém cena elektřiny?
Stačí platit uhlíkovou daň, nebo by firma měla i stáhnout z atmosféry spotřebované CO2?Na stahování CO2 z atmosféry existují technologie (ale všimni si, že hovořím o skleníkových plynech, ne CO2, takový metan je 72x více potentní než CO2 za období 20 let, ale taky má kratší životnost), lze tedy stanovit cenu za kterou by bylo možné tento skleníkový plyn odčerpat (pořizovací cena zařízení + operativní náklady + přiměřený zisk provozovatele zařízení), dále stanovením toho "kolik skleníkových plynů jsme ochotni tolerovat" (Pařížská dohoda říká že tolik aby se oteplilo o 2 stupně celsia; jediný kdo v Pařížské dohodě neparticipuje je AFAIK USA, i Severní Korea se přidala) můžeme stanovit globální "per kapita roční povolenku" se kterými můžou státy obchodovat (nebo je třeba zadarmo rozdat lidem, klíčovým podnikům, to bych ponechal na nich, ale podle mě by se všechny vyplýtvaly na podporu (žinočisného) zemědělství, nebo jejich naprostá většina).
No a jak definuješ škody třeba z uhelného dolu? Stačí ho jen zasypat? Nebo tam pak vysázet les? Samozřejmostí je nahradit vystěhovaným domovy, ale kdo jim navrátí vzpomínky?A kdo mi vrátí vzpomínky, když mi myslivec omylem zabije psa. Ale když mi někdo zabije mazlíčka prase. Svět není dokonalý, je potřeba někde začít; dědovi přejeli bráchu a dostal od pojišťovny kompenzaci 200k Kč, ale upřímě, mi by mnohem víc vadilo, kdyby mi přejeli psa, než když by mi přejeli sestru, tohle je silně subjektivní a pochybuju, že bych já za psa od pojišťovny něco dostal, natož tuhle částku, maximálně tak to za kolik jsem toho psa koupil ponížené o "zbytky"...
Jakože co se snažím říct je, že když začneš, tak kde se konkrétně zastavíš?V prvé řadě bychom se měli snažit být k planetě neutrální, ta planeta nám nepatří, my ji jen obýváme, když už ale takoví být neumíme, tak bychom se měli snažit tvořit rezervy na její revitalizaci.
Nakonec můžeš dojít k myšlence, že by bylo lepší spáchat kolektivní sebevraždu, aby jsme náhodou nepoškodili planetu.Ano, únik nějakého zmutovaného viru z Ruského arzenálu by byl ideálním konečním řešením největšího problému, který tahle planeta má, nevidím ho však jako reálný, proto se pojďme zaměřit na to jak svou škodlivou činnost na této planetě co nejvíce zredukovat.
který nárok uznáš a který neV prvé řadě stanovám největší priority, těmi v současné době jsou dle mého názoru globální změna klimatu a příliš silný rybolov v oceánech, tyto dvě oblasti by tedy měly být regulovány jako první (podle odhadů v roce 2049 nebudou v oceánu žádné ryby - jejich reálný počet se pravděpodobně bude nekonečně blížit nule do chvíle, než se lidi rozhodnou přestat rybařit, poté snad jejich populace začnou opět narůstat).
ale všimni si, že hovořím o skleníkových plynechOsobně mi mnohem víc než skleníkové plyny vadí neskleníkové znečištění s přímými zdravotními dopady (mikročástice, NOxy).
lze tedy stanovit cenu za kterou by bylo možné tento skleníkový plyn odčerpatPodle mě bude vždy vyšší než kolik lze z uhlí získat (čerpání žere energii, i kdyby mělo 100% účinnost, tak spotřebuje přesně stejně energie, jako nám uhlí při spálení dalo), takže tímto efektivně zakážeš používat veškerá fosilní paliva. Jako jsem ten poslední, kdo by rozporoval, že jimi plýtváme, ale úplně bez nich prostě žít nejde. A analogickou úvahou dojdeš k zákazu těžby všech ostatních nerostných surovin („kolik by stálo tu surovinu nakoupit a zase zahrabat do země“) a skončíš s „civilizací“, která si nesmí dovolit ani pazourky. Jiný možný pohled je povolit přiměřený ekologický „dluh“ a doufat, že v budoucnu bude technologie dál a oprava špíny z minulosti bude levnější. Například ohledně toho globálního oteplování bude možné na orbitu vypustit plachtu s IR filtrem, ohledně zdrojů energie bude fúze atd.
Osobně mi mnohem víc než skleníkové plyny vadí neskleníkové znečištění s přímými zdravotními dopady (mikročástice, NOxy).To jsou zpravidla lokální problémy, které si musí řešit lokální vlády / municipality.
takže tímto efektivně zakážeš používat veškerá fosilní palivaV prvé řadě nic nezakazuju, v druhé řadě, jak třeba sázení stromů (když pomineme transport na místo určení a vykopání díry) čerpá elektřinu?
Jako jsem ten poslední, kdo by rozporoval, že jimi plýtváme, ale úplně bez nich prostě žít nejde.Kromě toho, že můžeš jejich účinek ofsetovat těmi stromy, tak můžeš vygenerovat množství"čisté" elektřiny k tomu aby si kompenzoval jejich efekt. Prostě budou aerolinky, které asi jen tak na čistější paliva nepřejdou (přestože alternativní paliva již existují) platit více, cena za letenky vzroste, lidé budou méně cestovat, bude méně znečištění, postaví se jaderný blok (najednou budou peníze na stavbu), koupí se Švýcarská technologie (viz níže), odpadní zkondenzovaná (avšak stále horká) voda z druhého okruhu se použije na vstupu do ClimeWorksu, nebo se ti zdá, že máme málo odpadního tepla? Tohle má tu výhodu, že se to dá plácnout kdekoli blízko zdroje odpadního tepla, kdežto přenos odpadního tepla k vytápění třeba budov yžaduje nákladnou infrastrukturu; třeba Google a jiní provozovatelé datacenter by své "negativní emisní povolenky" mohli prodávat producentům CO2.
In addition to electrical energy the Climeworks process requires hot water at ~100 °C and cooling water at <15 °C. Climeworks Plants are engineered for integration of customer utilities if available to optimize energy consumption. In the absence of available heating and cooling Climeworks offers pre-engineered optional solutions.[Source] Atmospheric CO2 is chemically bound to a sorbent. Once saturated the CO2 is reclaimed from the material by heating it to between 60-100°C, delivering high-purity (>99.3%, the rest being air) gaseous CO2. Climeworks indicate that over 90% of the system’s energy demand can be supplied by low-cost, low-grade heat.[Source].
A analogickou úvahou dojdeš k zákazu těžby všech ostatních nerostných surovin („kolik by stálo tu surovinu nakoupit a zase zahrabat do země“)Ne neskončím, protože to není potřeba, v našem dosahu je v současné době jen jedna obyvatelná planeta (ano, možná můžeme teraformovat Mars, to můžeme zaplatit třeba z výnosů greenhouse gas tax), kdežto zdrojů spousty surovin máme v okolí požehnaně, nehledě na to, že není potřeba tyto materiály zahrabávat zpátky do země, je potřeba je pouze recyklovat... Až bude hrozit, že nám dojde zlato, stříbro, měď, železná ruda,... tak na to lze flexibilně reagovat, až tato situace nastane, jsem si jistý že si s tím ty budoucí generace poradí, v současné době pro naši generaci je problém globální změna klimatu - její dopady již spousta obyvatel této planety pociťuje a nejvtipnější na tom je, že zpravidla jsou to ti, kteří emitují skleníkových plynů nejméně (viz třeba mizející ostrovy v pacifiku) a převys rybolovu tak, že se populace ryb nejsou schopny samy dostatečně rychle obnovovat.
Ne neskončím, protože to není potřeba, v našem dosahu je v současné době jen jedna obyvatelná planetamyslím tu planetu, na které právě (snad :D ) teď oba jsme...
V prvé řadě nic nezakazujuKdyž nastavíš daň vyšší než kolik se tím dá vydělat, tak to efektivně zakážeš.
v druhé řadě, jak třeba sázení stromů čerpá elektřinu?Les má docela malou kapacitu (vyroste a pak už nic dalšího nežere) lapání CO2. OK, nezakážeš tak kompletně všechno, část se tedy používat dá (co zvládnou lesy).
ClimeWorksZajímavé, že tady taková technologie je. Nicméně se bojím, že kdyby se tvůj přístup aplikoval před lety když tady nebyla, tak vskutku zamrzneme (nevím, jestli je to nutně špatně).
kdežto zdrojů spousty surovin máme v okolí požehnaněViz příklad s pazourkem - myslíš, že tehdy plánovali, že budou těžit na asteroidu?
Až bude hrozit, že nám dojde zlato, stříbro, měď, železná ruda,... tak na to lze flexibilně reagovatRovněž lze flexibilně reagovat na dojití fosilních paliv či neúnosné globální oteplování…
Když nastavíš daň vyšší než kolik se tím dá vydělat, tak to efektivně zakážeš.Jenže jak už jsem ti ukázal, tak se na tom efektivně vydělat dá;.
Les má docela malou kapacitu (vyroste a pak už nic dalšího nežere) lapání CO2. OK, nezakážeš tak kompletně všechno, část se tedy používat dá (co zvládnou lesy).Lesy nejsou jediné co přirozeně bez vyžadování externího zdroje energie odstraňuje skleníkové plyny z atmosféry, ale nejsem tvůj osobní inteface k vědeckým publikacím, takže si to jistě dokážeš nastudovat sám; zjistíš že přirozený potenciál této planety v redukci skleníkových plynů je poměrně silný.
Zajímavé, že tady taková technologie je. Nicméně se bojím, že kdyby se tvůj přístup aplikoval před lety když tady nebyla, tak vskutku zamrzneme (nevím, jestli je to nutně špatně).Ne nezamrzneme, náš vývoj se pouze zpomalí v jistých oblastech, což poskytne potenciál k tomu, aby se akceleroval v oblastech jiných. Například, pokud budou zdroje emitující skleníkové plyny penalizovány, tak poteče více investic do technologií nakládání se skleníkovými plyny. Například živočisné zemědělství produkuje 76 – 92 Tg metanu ročně, pokud bychom 50% dokázali využít k výrobě elektřiny (38 Gt), tak se dostaneme na 30,78 ZettaJ, což je 8,5 ExaWh, což je i při efektivitě turbíny 50% dost energie pro více lidí, než na téhle planetě v současné době žije (o několik řádů, klidně si to spočítej - ok; udělal jsem chybu, je potřeba vydělit 16, protože jsem bral energii vznikající spalováním molu metanu (16g) za energii vznikající spalováním gramu metanu, ale stále se z pohledu energie můžeme množit několik stovek let bez omezení - ano i tempem, které je v Africe). Což s ohledem na to, že je CO2 méně potentní než metan a že koeficient CO2 vůči metanu je 0,75 na jednotku hmotnosti dává smysl i v tomto ohledu...
Viz příklad s pazourkem - myslíš, že tehdy plánovali, že budou těžit na asteroidu?Fakt si myslíš že se domorodci obávali, že nebudou mít dostatek kamenů, nebo kostí ze kterých by vyráběli pazourky? Zatímco některé hrozby jsou reálné a mají (již nyní) reálný dopad na poměrně široké skupiny obyvatelstva, tak ty, které si zatím vyjmenoval ty jsou značně vzdálené a poměrně nereálné už se současnými metodami například recyklace materiálů.
Rovněž lze flexibilně reagovat na dojití fosilních palivNa všechno důležité si umíme fosilní paliva současnými technologiemi vyrobit, proč myslíš, že Big Pharma nenakupuje barely ropy do zásoby (ropa je nezbytný vstup pro výrobu spousty léčiv), protože pokud to bude potřeba, tak prostě zvedne ceny léků a ty ropné deriváty, které potřebuje si vyrobí z jiných zdrojů.
neúnosné globální oteplování…Možná by si to chtělo nastudovat jaké dopady má globální změna klimatu v současné době, pokud si k tomu nastuduješ projekce do roku 2050 a usoudíš, že to co se děje je únosné, tak budiž, ale já tento názor rozhodně nesdílím.
pokud si k tomu nastuduješ projekce do roku 2050 a usoudíš, že to co se děje je únosné, tak budiž, ale já tento názor rozhodně nesdílím.Tyhle přesné projekce na padesát let dopředu z dat padesát let zpátky každého jenom otravují...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.