Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 16:07
New mindset. The internet has become the platform. We love the traits of it — the decentralizationAha, tak proto zrušili podporu RSS místo aby tuhle technologii podpořili a lidi si více stahovali RSS kanály z decentralizovaných zdrojů. Místo toho se k většině uživatelů hrnou novinky skrze feed kontrolovaný jednou z několika málo velkých korporací, typicky Facebook nebo Google či Twitter a jejich algoritmy, které prioritizují zprávy, které "je potřeba" prioritizovat (čti: hodí se to vlastníkovi korporace nebo někomu, kdo zaplatil). A proto reálně nijak nepomohli sémantickému webu, díky kterému "sociální sítě" mohly dneska vypadat úplně jinak - mohly být rozprostřené přes mnoho malých decentralizovaných serverů a přesto to mohlo fungovat dohromady a s podobným UI/UX, jako třeba Facebook, ale bez těch negativních jevů, bez toho, aby celou sociální síť a tok informací ovládala jedna korporace.
New focus on technology. Mozilla is a technical powerhouse of the internet activist movement. And we must stay that way. We must provide leadershipAha, tak proto je dneska Firefox jen alternativní prohlížeč Facebooku, který v lepším případě funguje stejně dobře jako Chrome/Chromium. To je tedy vůdčí postavení jaxviň.
looking for a better internet.Aha, a proto musí dneska vznikat komunitní buildy Firefoxu, které z něj vykostí spyware a obecně nevyžádanou síťovou komunikaci. Mozilla měla potenciál ledasco změnit, ale šance promrhali a dneska jsou jen druhořadým prohlížečem, který bude rád, když se mu bude dařit brzdit propad uživatelské základny. Míval jsem Firefox rád a byly doby, kdy jsem se těšil na každou novou verzi. RIP.
To je všechno jen FUDCo přesně je FUD? Jestli první věta, tak jistě. Ostatní věci pro Firefox <= 52 jsem zažil osobně, současné verze už osobně nesleduji.
dá se to vypnout nebo zablokovatZkoušel jsi to? Od kamaráda, který se o to snaží, mám zprávy, že to je velmi obtížné až v podstatě nemožné.
co teda jako používáš za prohlížeč misto firefoxu jestli to jakoby neni děsně tajný říct???? :O :O :O :O
New focus on product. Mozilla must be a world-class, modern, multi-product internet organization. That means diverse, representative, focused on people outside of our walls, solving problems, building new products, engaging with users and doing the magic of mixing tech with our values. To start, that means products that mitigate harms or address the kinds of the problems that people face today. ... Mozilla is a technical powerhouse of the internet activist movement. And we must stay that way. We must provide leadership.Přijde mi zajímavé, jak se během let stalo z firmy vyrábějící tehdy nejlepší prohlížeč hnízdo SJW, co to celé unesli a udělali z toho misi zachraňovat svět. Zajímavé by teda bylo především vědět jak tomu příště předejít. Zatím mi to přijde takové ve stylu Geeks, MOPs, and sociopaths in subculture evolution.
To o tom, že je prý Mozilla zaplavená SJW etc čtu pořád, ale na čem je to založený?Tak když prohlášení o vyhození lidí obsahuje (kromě jiného) hlášky, že chtějí být „powerhouse of the internet activist movement“, tak jak si to mám jinak vyložit? To teda neřeším různé „outreachy“, kde tohle je přímo předpoklad k přijetí do programu.
Jo, ale to není populární zkratkovité snadné řešení otázky, jako "za všechno můžou zlý SJW".Když se pak podívám na klesající popularitu a čím dál divnější rozhodnutí a větší snahy se zapojovat do všemožných populárních aktivismů, tak je těžké v tom nevidět spojitost, i když uznávám, že tam nutně být nemusí.
To o tom, že je prý Mozilla zaplavená SJW etc čtu pořád, ale na čem je to založený? Nějaký doklady, že to tvoří významnou náplně jejich činností místo programování a vedení projektu Firefoxu?Co ode mě očekáváš? Analýzu účetních uzávěrek? Audit? Porovnal jsem, co vidím jako běžný návštěvník jejich webu. Důraz na prohlížeč a jeho funkce vidím u zmiňovaného webu Pale Moonu, Vivaldi i Opery, u Firefoxu (a potažmo Mozilly) nikoliv.
Co na tom nechápeš? Mozilla vyhodila skvělého ředitele, který udělal skvělý prohlížeč, protože nebyl homosexuálně uvědomělý. Namísto toho to od té doby řídí homosexuálně uvědomělý CEO, jen prohlížeč stojí čím dál více za hovno.To jsou zase kecy. Pod jakoukoli zprávičkou o Mozille se tady seběhne banda tradicionalistsických fanatiků, kteří považují FF<57 nebo ještě lépe FF<28 za vrchol prohlížečové technologie, Firefox >57 za Zlo způsobené zlými SJW aktivisty a tento názor prezentují jako objektivní pravdu a vnucují ho všem ostatním. Reality check: Není to objektivní pravda a není to zdaleka názor, se kterým by museli všichni souhlasit. Pro mě - a myslim si, že i mnoho dalších lidí - je Firefox naopak od verze 57 stále lépe použitelný. Po verzi 57 jsem zaznamenal znatelný zlepšení rychlosti, přešel jsem na FF z Chromu a jsem dost spokojen. Tradicionalisti se víceméně akorát stále ještě po 3 letech nevzpamatovali z toho, že nějakou dobu po zahození XULu nefungovaly extensions, nebyl search field atd. Dnes už je to pokud vim prakticky všechno vyřešeno (i ten search field). Pro tvrzení, že za klesající podíl FF může vývoj od FF57 dále, nemáte pokud vim žádnej důkaz. Ta klesající tendence tam byla už dávno předtim a nejspíš to je způsobený prostě tim, že Google to vyhrává marketingově. Jasně, souhlasim, že Mozilla dělá hovadiny a taky mě občas štvou s tim jejich aktivismem, jejich weby jsou tím postižený dost hrozně (viz web Rustu) a celkově si berou na sebe hrozně ambiciózní cíle, na který nejspíš nemaj (to zachraňování světa, jak píše Bystroushaak). Stejnětak souhlasim s tim, že ty Firefoxí calling home, telemetrie atd. jsou problém. Mozilla rozhodně není dokonalá, nicméně moc nechápu, co má být smysl tohohle hejtu, kdykoli se ve zprávičce objeví keyword Mozilla. Znechutit lidi a dostat je k Palemoonu, jehož budoucnost je v čem? V podporování XULu, XPCOMu, NPAPI a dalších dnes už technologických vykopávek až do úplného bezvědomí? Zajímavý je, že Eich tady je prezentován jako pomalu světec, ale přitom typicky ty samý lidi hejtujou JavaScript (jehož je Eich autorem) a třeba Electron. Přitom XUL je s JS dost provázaný a ve své době byl snad pomalejší/žravější než dnes Electron... A co dělá Eich? Vyvíjí prohlížeč založený na Chromiu, který má svoje vlastní kontroverze... Takže by mě fakt zajímalo, v čem je ten smysl nebo čeho se snažíš dosáhnout.
Znechutit lidi a dostat je k Palemoonu, jehož budoucnost je v čem?Pale Moon jsem zvolil v podstatě náhodně. Styl jejich webu oproti tomu Mozilly bych bral kdykoliv, ale ani jsem nemusel zacházet do takových extrémů: z webů Opery nebo Vivaldi se toho taky dozvím víc a to jsou dělané ve stejném stylu. Web Firefoxu nezaujme, nepřesvědčí.
Pro mě - a myslim si, že i mnoho dalších lidí - je Firefox naopak od verze 57 stále lépe použitelný. Po verzi 57 jsem zaznamenal znatelný zlepšení rychlosti, přešel jsem na FF z Chromu a jsem dost spokojen. Tradicionalisti se víceméně akorát stále ještě po 3 letech nevzpamatovali z toho, že nějakou dobu po zahození XULu nefungovaly extensions, nebyl search field atd. Dnes už je to pokud vim prakticky všechno vyřešeno (i ten search field).+1 Ano, největší ranou byly chybějící extension (ale ony chyběly i pro Chrome/Vivaldi), což se časem vyřešilo. A ta technická změna (odstranění XUL) byla nutná a jednou se to udělat muselo. Takže pro mě je FF nejpoužitelnější prohlížeč současnosti. TreeStyleTab považuju za nezbytnost a vůbec nechápu, jak to že ostatní prohlížeče ani nic podobného nenabízejí. Chrome má jen horizontální tab bar, ze kterého nejde ani odstranit zavírací křížky a vivaldi má alespoň možnost dát taby vertikálně.
nicméně moc nechápu, co má být smysl tohohle hejtuTj přece úplně jasné ne? Kopnout si do někoho, kdo s danou situací nemá sice nic společného, ale když se to bude opakovat dostatečně dlouho a často, tak tomu třeba i lidi uvěří a budou si kopat taky. Za fiaskem MassEffect 4 také (podle internetu) mohli SJW (tj vůbec sranda název, do toho se schová všechno, což je potřeba aktuálně nenávidět), přičemž pravda je zcela jiná.
[...]TreeStyleTab považuju za nezbytnost a vůbec nechápu, jak to že ostatní prohlížeče ani nic podobného nenabízejí. Chrome má jen horizontální tab bar, ze kterého nejde ani odstranit zavírací křížky a vivaldi má alespoň možnost dát taby vertikálně.Vivaldi nema jen moznost taby vertikalne, ma i tu moznost odstranit zaviraci krizky a i s tab horizontalne mas porad po ruce v Bocnim panelu Okna, kde jsou vetve (hlavni) podle oken a vetve (podhlavni) u pripnutejch a seskupenych tabu, s filtrovanim, moznosti hromadne prace s okny atd...
kde jsou vetve (hlavni) podle oken a vetve (podhlavni) u pripnutejch a seskupenych tabuCož není obecný strom, ale jen seznam seznamů. On někdo používá nějaký výrazně větší počet (tj > 1) oken prohlížeče? Proč? (No odpovím si proč, protože většina prohlížečů nemá žádné jiné prostředky pro uspořádání tabů. Nedovedu si představit mít třeba 80 oken prohlížeče, i když v i3wm by to nebyl takový problém, ten má podporu to taby oken. Ale tj fakt surreal, mít 80 tabů oken prohlížečů a v tom seznamy tabů prohlížeče.
80 oken se mi taky zdá moc, ale teď jsem u sebe napočítal 42 oken prohlížeče. Na více plochách samozřejmě. Ploch mám 16 a prohlížeče se momentálně nacházejí na 6 z nich.
Ta okna jsou tématická a mj. se hodí k tomu, aby šlo zavřít skupinu panelů, která už mne nezajímá, nebo k tomu, abych tuto skupinu hromadně uložil do záložek (Vybrat všechny panely, Přidat panely do záložek).
Příklad: řeším nějakou úlohu, ke které potřebuji konsoli a prohlížeč – tak je mám na dvou plochách vedle sebe a přepínám se mezi nimi klávesovou zkratkou. Když k tomu potřebuji třeba IDE, tak to je na třetí ploše vedle nich. Je to nějak uspořádané v prostoru, vím, že třeba napravo od IDE je prohlížeč a nahoru konsole. Alt+Tab používám hodně málo, většinou jsou ta okna ve stavu, aby mi stačilo se pohybovat v tom 2D prostoru ploch.
Neříkám, že je to ideální, ale celkem mi to vyhovuje.
Zajímavý je, že Eich tady je prezentován jako pomalu světec, ale přitom typicky ty samý lidi hejtujou JavaScript (jehož je Eich autorem) a třeba Electron. Přitom XUL je s JS dost provázaný a ve své době byl snad pomalejší/žravější než dnes Electron... A co dělá Eich? Vyvíjí prohlížeč založený na Chromiu, který má svoje vlastní kontroverze...JJ, ten javascript mě taky vždycky napadne. Jako samozřejmě množina lidí, co prskají na javascript se nepřekrývá na 100 % s těma, co mají najednou rádi Eicha, protože o něm sice nic neví, ale byl protoitěm homoušům/feministkám/ekologům/nebo co takže super. Ale některý z těch křiklounů v tomhle asi namočený budou :)
One thing that always frustrates me a bit whenever Mozilla comes up on HN or elsewhere is that we are always held to impossibly high standards. Yes, as a non-profit, we should be held to higher standards, but not impossible standards. OTOH, sometimes it just seems unreasonable and absurd. Stuff like, to paraphrase, "Look at the corporate doublespeak in that press release. Fuck Mozilla, I'm switching to Chrome."https://news.ycombinator.com/item?id=24122017
tak přidal jsem to do našeho artixlinuxuJa som Artix Linux skúšaľ a neviem na čo tam máte ten inštalátor, to je jedna zbytočná komédia. Fakt som sa tak nasmial, že mal silnú chuť o tom napísať blog aby sa pobavili aj ostatní. Ninštaloval som si ho nakoniec manuálne ako Arch. Parabola GNU/Linux-libre deto, načo robíte veci čo neviete. Padalo to na smiešnej veci ako vytvorenie diskového oddielu. Jako chápem, zbavíte sa hneď pri inštalácií sprostrej lúzy, ale načo tam vôbec je? Len na to odstrašenie?
A k čemu by to bylo dobré? Kdo by byl členem? Na základě čeho by byla rozdělena hlasovací práva?
Prostě jenom manažeři musejí předstírat rozesíráním, že jsou nepostratatelní. Musejí simulovat činnost. Že tím rozesírají Mozillu? No a co! Oni jedou na osobní prospěch, ne na prospěch Mozilly.No tak by si demokraticky zvolili manažery kladoucí důraz na prospěch Mozilly.
Proto se právě ptám:
Kdo by byl členem? Na základě čeho by byla rozdělena hlasovací práva?
MC displays a commitment to job security I have rarely encountered in capitalist enterprises: it operates across, as well as within, particular cooperative enterprises. MC members created a system to move workers from enterprises needing fewer to those needing more workers – in a remarkably open, transparent, rule-governed way and with associated travel and other subsidies to minimize hardship. This security-focused system has transformed the lives of workers, their families, and communities, also in unique ways.Richard Wolff
Asi ti uniklo, že Mozilla (Foundation) již je neziskovka – americká 501(c)(3).
Mozilla Corporation je pak vlastněná touto neziskovkou. Takže ačkoli se to jmenuje „korporace“ je to v zásadě jen kvůli účetnictví a právníkům – celé dohromady je to pořád neziskovka.
Ta základní otázka ale zůstává: Kdo bude členem a na základě čeho budou rozdělena hlasovací práva?
Tomu předchází otázka: Jak se do tohoto stavu dostat? (tobě by se asi líbilo znárodnění/konfiskace)
A následuje otázka: Jak zajistit dlouhodobou udržitelnost a životaschopnost?
A až na něco přijdeš, tak se zkus schválně zamyslet, jak moc se to liší od akciové společnosti.
Tím neříkám, že družstvům, odborům atd. nefandím – v zásadě je považuji za normální součást tržního hospodářství a nic proti jejich existenci nemám. Ale je celkem obtížné najít nějaký funkční a udržitelný model (a zpravidla to bude konvergovat k něčemu, jako je ta a.s.).
Mozilla Corporation je pak vlastněná touto neziskovkou. Takže ačkoli se to jmenuje „korporace“ je to v zásadě jen kvůli účetnictví a právníkům – celé dohromady je to pořád neziskovka.„Neziskovka“ je způsob, jak se vyhýbat placení daní. Taková půlka amerických nemocnic jsou „neziskovky“ a mají často větší zisk než „ziskovky“ (namátkou Top U.S. "Non-Profit" Hospitals & CEOs Are Racking Up Huge Profits). Není mi jasné, jaký to má mít souvis s tématem.
Tomu předchází otázka: Jak se do tohoto stavu dostat? (tobě by se asi líbilo znárodnění/konfiskace)Např. aktivita odborů. Co se plošných akcí týče, počínaje rokem 1918 byly v Československu zrušeny šlechtické stavy a proběhla částečná pozemková reforma. Odborům či obecně zúčastněným pracujícím je možné napomoci analogicky.
Ta základní otázka ale zůstává: Kdo bude členem a na základě čeho budou rozdělena hlasovací práva?To je, obecně řečeno, na zúčastněných. Je vícero různých modelů. Ale o tom je demokracie – proces. Ne že přijde nějaký tyran a rozhodne.
„Neziskovka“ je způsob, jak se vyhýbat placení daní.
Zrovna daňové úniky si prakticky všechny státy dost hlídají. Poradíš nějaký zaručený způsob, jak z neziskovky vytáhnout peníze? Pokud je vyplatíš zaměstnancům, tak se normálně daní. Pokud je vyplatíš dodavatelům, tak je zase zdaní ten dodavatel.
Jinak jsem ale měl pocit, že neziskovky podporuješ a naopak chceš, aby měli lepší podmínky, než mají teď, nebo ne? Když pak v souvislosti s neziskovkami mluvíš o daňových únicích (nebo jen optimalizacích?), tak by to ale znamenalo, že by se pravidla pro neziskovky měla naopak zpřísnit a měly by o nějaká svoje současná privilegia přijít.
Není mi jasné, jaký to má mít souvis s tématem.
Že pokud tu něco selhává, tak je to právě neziskovka. Což ti ale moc do karet nehraje. Snažil ses to svést na nějakou „zlou korporaci“ (jako obvykle). Jenže tato korporace je vlastněná neziskovkou. Navíc se ani nemůžeš vymlouvat na to, že je tu nějaký „zlý kapitalista“, který to vlastní, takže se lidi nemůžou sebrat a jít to dělat po svém. Tady právě můžou, protože to je svobodný software – i kdyby to neziskovka nebyla a vedení bylo sebevíc prohnilé, vývojáři můžou odejít, vzít si s sebou ten software a pokračovat ve vývoji jinde a jinak.
Doporučení ke studiu: „non-profit industrial complex“, to ti může poskytnout komplexní odpověď na problémy s tzv. neziskovým sektorem zvláště v USA.
Namátkou několik příkladů:
Jak jsem říkal, pokud lze přes neziskovky unikat placení daní, tak je to právě argument pro omezení úlev a jiných privilegií neziskovek – tzn. přestat je zvýhodňovat oproti jiným právním formám (akciové společnosti, s.r.o. atd.). Já s tím nemám problém, ale tobě se to moc nehodí do socialistického programu a nevím, jak to kamarádům v komsomolu budeš vysvětlovat.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.