Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:26
Bez ABCLinuxu by to bylo jako by na pustem ostrove staly jednom dva domy.
všecko nej k narozkám 🎂 🎂 🎂 🎂
A tak raději vymýšlíme omluvy, kterými se to všechno snažíme ospravedlnit. Ve výsledku jsme jen pouzí parazité, nic víc.Pozor. Pro některé lidi je to až příliš anarchistická myšlenka. Oni si totiž myslí, že jsou z planetárního hlediska něco lepšího 8-P
Na druhou stranu ale zmizel v diskusích ten hnůj nejhoršího zrna.To si úplně nemyslím. Sice zmizeli lidi kteří jsou vulgární, ale trolové jsou tam pořád tolerovaní a zrovna ty seš občas jeden z nich. Mě by úplně stačilo osobní blokování komentářů od autora včetně podstromu. Většinou tam trolují pořád ti samí dokola, takže není těžké si je odfiltrovat ručně. Jinak já jsem letos podporu roota ukončil ani ne tak kvůli komentářům, ale kvůli tomu, že už mě ty články prostě nezajímají. Vychází tam vlastně jenom hodně úzce zaměřené články pana Tišnovského, pak kompiláty zpráviček, tvůj IT bulvár a občasné články od Krčmáře nebo dalších. V poslední době čtu jen občas něco od Tišnovského nebo pokud je zajímavý nějaký nepravidelný, takže max. 2 články za týden. Na to mi přijde i těch 400/rok dost, zvlášť když ani těch zpráviček moc nevychází. Aspoň mám rozpočet podpořit některé zajímavější projekty na české mediální scéně.
Podle mne to svědčí o tom, že jsme na tom mnohem lépe s angličtinou a umíme jít přímo ke zdroji.Až na to, že "přímo ke zdroji" je úplně ten samý novinářský pisálek jako český novinářský pisálek, kde oba dostali do ruky ten samý hardware. Rozdíl je akorát v tom, že anglický pisálek svoji živnost může provozovat i teď, protože má větší čtenost (sledovanost) než ten český
Pak ovšem není zdroj, jako zdroj.To je pravda, nicméně nemáte pravdu v tom, že jsme na tom lépe s angličtinou a umíme jít přímo ke zdroji. To jsme uměli vždycky, s angličtinou se pouze mění to, ke kterému zdroji můžeme jít.
Pochopitelně toto přirovnání platí pouze při shodném obsahu. A ruku na srdce, české weby přebírají své informace převážně ze zahraničí. A mnohdy i nepřesně, či dokonce zkresleně.Problém je, že na rozdíl od balíčků v distribucích ten obsah není nikdy zcela shodný. Hodně lidí se domnívá, že jim pro porozumění stačí umět anglicky, jenže to tak není, protože pro práci s informacemi, bez ohledu na jazyk, je nutné znát širší kontext. Bohužel výsledkem jsou následně ty invalidní informace v českých médiích, které pak žijí vlastním životem. V normální společnosti se takové informace označují jako lživé a zavádějící. Ukázkovým případem jsou „informace”, které neustále vytrubuje do světa Babiš. Za výraz typu „Fialova drahota”, by zasluhoval do držky zmrd jeden. Nemluvě o tom, že tzv. „pandemický zákon” je primárně produktem jeho vlády!
Zajímavý pohled. Souhlasím, že dlouhé texty netáhnou, že s komercí přišla konkurence, i ta globalizovaná (ale stále s českým obsahem jako YouTube).
Ale nechtěl jsem to rozplizávat na IT obecně. Mně šlo o linuxové weby, abychom srovnávali stejnou cílovou skupinu. Pokud si dobře vzpomínám, tak tehdá bylo Ábíčko, Root, Penguin, určitě ještě jeden, na jehož jméno si už nevzpomenu, a pak punková Hysteria.sk. Dnes máme Ábíčko a Root. Teď koukám, že ještě existuje LinuxEXPRES. Ano, je to redukce: Jediný Root si udržel články a zprávičky; blogy se tam neujaly. Abíčko přišlo o články a zůstaly zprávičky a blogy. Na LinuxEXPRESu jsou jen zprávičky.
Já mám takovou teorii, že dřívější množství linuxových webů byla anomálie. Možná daná tehdejší dobou. Neměli jsme srovnání se zahraničím. Chtěli jsem být nejlepší. Zároveň doznívalo takové socialistické kutilství, kdy spousta lidí dávala hodně a chtěla za to málo. Nebo kdy se nejprve dělalo a pak se řešili peníze. Popravdě netuším, jaká situace byla v zahraničí, jestli tam někdy byla podobná móda. (Existence polského tištěného časopisu napovídá, že někde ano.) Navíc Linux a webový server má k sobě hodně blízko, takže je logické, že ti, co dokázali udělat web, tak asi pravděpodobněji psali o Linuxu. Ale když se někdo ohání malým trhem a když se podívám na anglicky (jednu dobu jsem hledal i německy) psané weby, tak musím konstatovat, že nic takového jako linuxový web s původním či jinak hodnotným obsahem prakticky neexistuje. Globálně. Nebo alespoň jsme nenašel. To druhé mi s dnešními schopnostmi Googlu přijde nepravděpodobné. Existují populární až bulvární weby typu Arstechnica nebo ZDNet, ale tam Linux nemá ani vlastní kategorii. Existuje LWN, ale to je výjimka s velmi specifickým zaměřením. Obsah Redditu jsem nikdy nezkoumal, ale obávám se, že to bude taková plkárna blížící se diskuzím zde pod zprávičkami. Kde lze občas najít technicky hodnotný text, jsou e-mailové konference distribucí, ale to už není web.
cojávím, vždyť už ani nevím, co existuje, vypadl jsem z toho před skoro 5 lety.
Já taky. Jenže já mám ten pocit, že příčina není v tom, že o takovém obsahu nevím, ale že neexistuje.
Jediný Root si udržel články a zprávičky; blogy se tam neujaly. Abíčko přišlo o články a zůstaly zprávičky a blogy. Na LinuxEXPRESu jsou jen zprávičky.Njn, já Root zas tolik aktivně nepoužíval v klíčové době, takže nedokážu posoudit, jak se mu povedol se udržet s těmi články. Já do toho vlastně naskočil až 2017. Ale jsem rád, že pořád něco takového v cz prostoru existuje, protože spousta obsahu je unikátní myslím i ve světovém měřítku.
Já mám takovou teorii, že dřívější množství linuxových webů byla anomálie. Možná daná tehdejší dobou. ... Zároveň doznívalo takové socialistické kutilství, kdy spousta lidí dávala hodně a chtěla za to málo. Nebo kdy se nejprve dělalo a pak se řešili peníze.No jasně. Já taky mraky věcí na přelomu století dělal zadarmo z čistého nadšení, bez jediné myšlenky na monetizaci. Takové byly prostě doby. Já jen nikdy neměl rád sw vývoj / vývoj webů, takže jsem nikdy osobně nezaložil žádný cz hw web. Třeba kdybych to udělal, kdo ví.... Ale není to důležité. Tenhle model prostě zrodil cdr, abcl, root a kdovíco dalšího (klidně mě doplňte).
Ale když se někdo ohání malým trhem a když se podívám na anglicky (jednu dobu jsem hledal i německy) psané weby, tak musím konstatovat, že nic takového jako linuxový web s původním či jinak hodnotným obsahem prakticky neexistuje.Je nepodstatné, že v eng světě nic takového neexistuje. U nás v cz jo, ale cz je příliš malej svět, než aby to uživilo dostatečně početnou full-time redakci v hlavním pracovním poměru.
Existují populární až bulvární weby typu Arstechnica nebo ZDNet, ale tam Linux nemá ani vlastní kategorii.Who cares? Já ne, ať si dělaj, co chtěj. Podobně přitroublíkové na dpreview. Když pominu ty dva zoufalce z původne Camera Store, co točí videa o své zamrzlé pubertě a nových foťácích, tak i ta ostatní stafáž už spíš jen papouškuje a přebírá věci odjinud. Nejvíc to tahá za vlasy u analogovejch témat. Ale funguje jim to skvěle, protože jsou prostě v eng světě a jsou nejznámější. Mají dostatečně velký trh. Tečka.
Existuje LWN, ale to je výjimka s velmi specifickým zaměřením.No jasně, to je tak specifická výjimka, že vlastně jen potvrzuje pravidlo.
Obsah Redditu jsem nikdy nezkoumal, ale obávám se, že to bude taková plkárna blížící se diskuzím zde pod zprávičkami.Nevím, mám za to, že život je příliš krátký na to, aby člověk krom jiných věcí závislákoval ještě na Redditu
Kde lze občas najít technicky hodnotný text, jsou e-mailové konference distribucí, ale to už není web.Nojo, ale kdo se tím má probírat. Sorry, tohle přenechám mladším, co nemají děti a normální život. Jako já, když mi bylo 20+.
Já taky. Jenže já mám ten pocit, že příčina není v tom, že o takovém obsahu nevím, ale že neexistuje.Je to možné. Ale mě osobně je to naprosto fuk. Mě ke spokojenosti stačí tu a tam nějaké měření výkonu CPU v SVT-AV1/x265 a jsem spokojenej. U GPU je mi vše naprosto jedno, poslední hra, co jsem hrál, byl/je Skyrim, což je 10+ let stará věc. A bezat, viz výše o dětech a normálním životě
Jakoby toho měla redakce plný kecky a byli poněkud vyhořelí.To není vyhořelost, ale následek očkování. Sraženina v mozku není žádná legrace a mrzí mě, kolika lidem se to děje.
Uff, to jsem se zas rozkecal...Tak uz nepis. A pokud mozno, nepis vubec.
Ted je jiz scena mnohem fragmentovanejsi, stejne jako moznosti realizace se, spousta veci se implementuje jinymi techologiemi, v prohlizeci, v kontejnerech. Desktop je pro radu lidi jen novy terminal, kde je jedno co bezi, server genericka platforma.Smutné dědictví Ubuntu. Předtím byl linux alternativa pro lidi co byli ochotni se učit a spolupracovat. A korunu tomu pak nasadil google s androidem – java bastlem nad zastaralým linuxovým jádrem.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.