Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 23:06
Ano, to je rozdíl pro asi tak pro 0.01% uživatelůJe to rozdíl pro 100% těch uživatelů, kterým na tom nějak zásadně záleží. Kolik je to z celkových procent uživatelů netuším, a je mi to vcelku jedno.
kteří mají to štěstí být zároveň programátory.Zkus své tvrzení podpořit aspoň jedním smyslupným argumentem a můžeme se o tom bavit :).
Pokud je mi znamo, tak z celeho O2 je povoleno pripojeni na porty 80/tcp a 443/tcp (https a https). Ostatni jsou z celkem pochopitelnych bezpecnostnich duvodu zakazany.
Mohl byste ty pochopitelné bezpečnostní důvody trochu přiblížit? Pokud totiž povolíte TCP spojení na porty 80 a 443, nemá smysl nic zakazovat, protože přes takové spojení už bez problémů odtunelujete cokoli dalšího.
Pres port 80 se neprotuneluje nic, protoze proxy.
Což je ale diametrálně odlišná situace od toho, co jste psal původně.
A najit tech par mnohahodinovych spojeni na portu 443 v logu firewallu - to je snad brnkacka, ne?
Není problém to udělat tak, aby se nemuselo udržovat celou dobu jedno spojení. Koneckonců se dají udělat i daleko rafinovanější věci, např. někdo (Martin Mareš?) implementoval IPv4 konektivitu tunelovanou prostřednictvím DNS dotazů (ty sice nepovolujete, ale ilustruje to, kam všude se dají pakety zakódovat).
takze VPN SW pouze bezinstalacni (coz je samo o sobe "ponekud" problem
Když myslíte…
[S]proste a jednoduse vcelku rozumny kompromis mezi zabezpecenim a pouzitelnosti, nicht wahr?
Obávám se že ne. Pokud tedy rozumným kompromisem nerozumíte filosofii "Bude to snadno implementovatelné a když to bude jako navíc i trochu bezpečné, bude to příjemný bonus."
Elementary, dear WatsonIMO by tento typ glos měli používat lidé, kteří na to mají.
Pres port 80 se neprotuneluje nic, protoze proxy.To už se bavíme o jiné situaci než byla výše popsána, tedy zablokování portů kromě několika konkrétních. Ale tvé trvzení typu „Pres port 80 se neprotuneluje nic“ je jako z reklamy na prací prášek i za těchto úplně jiných podmínek.
A najit tech par mnohahodinovych spojeni na portu 443 v logu firewallu - to je snad brnkacka, ne? A pak se staci zajimat, co ze se to ne tom stroji vlastne deje ...Dejme tomu jako donucovací prostředek, aby běžní uživatelé nepouštěli dlouho trvající spojení po 443. Pokud to teda vůbec někdo sleduje nebo je na to někdo upozorněn.
K tomu je potreba pripocist to, ze na firemnich strojich nema admina [skoro] nikdo, takze VPN SW pouze bezinstalacni (coz je samo o sobe "ponekud" problem}To může jako dílčí ochrana posloužit.
[S]proste a jednoduse vcelku rozumny kompromis mezi zabezpecenim a pouzitelnosti, nicht wahr?Kompromis to je určitě. Mezi čím, to si nejsem úplně jistý a jeho rozumnost mi přijde přinejmenším pochybná.
Ale oni muzou vyuzivat to, co si ty zaplatil, a ty samozrejme muzes vyuzivat to, co zaplatili jini, pripadne co nekdo udelal jako sveho konicka ...Dokonce si můžeš často zvolit, jestli oni budou vůbec moci používat, co jsi zaplatil. Ale často bývá výhodnější dostat změny do upsreamu (a tím pomoci ostatním), než si je syslit (a muset je tak nadále udržovat).
Pro běžného uživatele (neprogramátora) je to u OSS naprosto, ale naprosto stejné.Opakováním stejné lži zde na abclinuxu neoslníš.
Kdybych chtěl oslnit, opakoval bych lži o dokonalosti OSS.Já v tom nějak nevidím rozdíl. Blbec zůstává blbcem, ať si zvolí kteroukoli stranu barikády.
ovšem nebyl to Atom, kdo to tady začal prezentovat jako ideologický boj ...Co jiného než ideologický boj je hlásání nepodložených tvrzení na základě toho, že si je vybral jako své oblíbené ideje k šíření? V tomhle případě bohužel musím dát za pravdu reálnému světu, v jehož kontextu jsou obě extrémní tvrzení víceméně stejně hloupá.
Co jiného než ideologický boj je hlásání nepodložených tvrzenípředpokládám, že ta tvrzení jsou podložena reálnými zkušenostmi, neb se obdivuhodně shodují s tím, co pozoruju já každopádně uvození věty "Co jiného ..." je mírně řečeno manipulativní
V tomhle případě bohužel musím dát za pravdu reálnému světu, v jehož kontextu jsou obě extrémní tvrzení víceméně stejně hloupá.njn, už je mi známo, že žiješ v nějaké paralelní "realitě" (ehm ...), nicméně že se tedy dobrovolně budeš pasovat do role blbce, kterou sis sám výše vytvořil oním dělením na strany barikády, to jsem od tebe nečekal
předpokládám, že ta tvrzení jsou podložena reálnými zkušenostmi, neb se obdivuhodně shodují s tím, co pozoruju já„Tato tvrzení jsou pravdivá, protože se shodují s mým pozorováním. A moje pozorování je správné, protože ho podporují tato tvrzení.“ Nicméně přiznat se k tomuhle přístupu tak stručně, jak jste to udělal vy, to je vskutku obdivuhodné.
předpokládám, že ta tvrzení jsou podložena reálnými zkušenostmi, neb se obdivuhodně shodují s tím, co pozoruju jáCo přesně jsi tedy na základě svého pozorování zjistil? Já tě to radši nechám formulovat, aby z toho nevypadlo, že je to úplně něco jiného než co hlásá pan kolega.
každopádně uvození věty "Co jiného ..." je mírně řečeno manipulativníTrošku :).
njn, už je mi známo, že žiješ v nějaké paralelní "realitě" (ehm ...), nicméně že se tedy dobrovolně budeš pasovat do role blbce, kterou sis sám výše vytvořil oním dělením na strany barikády, to jsem od tebe nečekalZaměňuješ to, co jsem udělal s tím, na co jsem reagoval. Kdybych měl rád klišé, doplil bych „to jsem tedy od tebe nečekal“.
Co přesně jsi tedy na základě svého pozorování zjistil? Já tě to radši nechám formulovat, aby z toho nevypadlo, že je to úplně něco jiného než co hlásá pan kolega.buď té dobroty a dočti si zbytek diskuse pod příspěvkem, v reakci na který toto vlákno vzniklo
Zaměňuješ to, co jsem udělal s tím, na co jsem reagoval.chceš říct, že jsi nenapsal "Opakováním stejné lži zde na abclinuxu neoslníš.", a tudíž se nevymezil na barikádě proti Atomovi?
buď té dobroty a dočti si zbytek diskuse pod příspěvkem, v reakci na který toto vlákno vznikloTo mou nedůvěru v tvé pochopení věci asi nijako neposílí.
chceš říct, že jsi nenapsal "Opakováním stejné lži zde na abclinuxu neoslníš.", a tudíž se nevymezil na barikádě proti Atomovi?Napsal, nevymezil.
hm, jo, aha, chápu, ve svém ideologickém zaslepení samozřejmě tu svou stranu barikády považuješ za objektivní, takže nevnímáš, že označit Atomův výrok za lež není o nic podloženější, než ten výrok samotný, a že se takovým tvrzením tedy dostáváš na úroveň kterou sám kritizuješ ...chceš říct, že jsi nenapsal "Opakováním stejné lži zde na abclinuxu neoslníš.", a tudíž se nevymezil na barikádě proti Atomovi?Napsal, nevymezil.
hm, jo, aha, chápu, ve svém ideologickém zaslepeníKlidně popiš, v čem to ideologické zaslepení vidíš. Když už jsi mě takhle vágně obvinil, rád si přečtu detaily. Mimochodem, při osobním setkání ses choval jinak, slušněji.
tu svou stranu barikádyRád se dozvím, co považuješ za moji stranu barikády.
označit Atomův výrok za lež není o nic podloženější, než ten výrok samotnýA ty tedy věříš, že existuje něco, co běžnému člověku brání například najmout si někoho, kdo rozumí kódu?
Opravdu? Já jsem Microsoftu nahlásil chybu v MS Office už před půlrokem. A ta chyba tam pořád je. Adobe jsem hlásil memory leak v Photoshop CS5. Pořád tam je. A teď pozor - dodavateli, který nám vyvíjí software pro správu dotací, jsme hlásili docela závažnou chybu v přepočítávání financí. Stále není opravená, ačkoliv platíme support navíc.mlátit se tady příklady na jednu či na druhou stranu nemá smysl, to ti tady rovnou můžu sjet třebas výpis věcí hnijících léta v bugtrackerech různých projektů
Kdyby šlo o OSS, mohl bych alespoň sledovat, jestli se tím v trackeru někdo zabývá.v jakém trackeru?
Mohl bych zkusit některého z vývojářů požádat o rychlou opravu a nabídnout, že za ní zaplatím, pokud bude fix k dispozici třeba druhý den.ano, možnost hezká a zkoušel jsi to někdy v praxi? - kdysi se tu někteří pokoušeli rozjet burzu projektů, ta ovšem zašla na oubytě, pokud se nemýlím zkoušel jsem to použít v pozici nabízejícího peníz, a to si myslím, že na "junior job" ne úplně špatný (zvlášť s přihlédnutím, že to samý lidi dělaj zadara), a bylo mi to k hovnu
Nebo bych si to opravil sám.jak již bylo řečeno, ne každý je programátor - a i když zrovna je, smysluplný zásah do kódu může být nad jeho síly (studovat měsíc nějakou problematiku kvůli třířádkovému patchi?)
U komerčního software člověk nemá absolutně žádnou kontrolu nad tím, jestli se nahlášenou chybou někdo zabývá. A ani placený support nezaručuje, že se kdy dočkáte opravy.pak je na čase změnit firmu ... slušné společnosti systém sledování požadavků zákazníkovi poskytují a různé záruky dávají ostatně, jak se to v tomto případě liší od supportu nad opensource projektem? - tedy co do těch možností sledování a garance opravy; jiná věc je, že u OSS bývá snazší změnit firmu
Hlavně tam, kde si je výrobce jistý svou pozicí, se na patchování moc nespěchá, protože lidi stejně nemají kam jinam jít. Viz ten Microsoft nebo Adobe...opět, a jak se to liší od OSS?
To že jeden člověk odmítá používat bugzillu opravdu neznamená, že jí nepoužívá nikdo. To bych mohl říct, že nikdo nepoužívá Windows, protože spousta lidí tady je odmítá používat.a obdobně to, že některé projekty bugzillu (či jiný tracker) používají, neznamená, že jí používají všechny takže ... "Kdyby šlo o OSS, mohl bych alespoň sledovat, jestli se tím v trackeru někdo zabývá." ... vážně?
Ano, zkoušel jsem žádat vývojáře. Několikrát. A světe div se, pokaždé úspěšně.no, někdo má holt štěstí ... já neříkám, že mi nikdo nic nikdy nespravil - ale v případech, kdy to nechtěli udělat sami od sebe, jsem s žádnou motivací neměl úspěch
Nechci urazit nikoho z lidí tady ale zrovna češi jsou liní a chtít něco od nich je to poslední co by mě napadlo.všichni kromě tebe, viď?
Ano, ne každý je programátor. Ale zkusit požádat o cizí pomoc nic nestojí. A když si někdo za opravu něco řekne, je to pořád možnost, kterou uživatel může a nemusí využít. U komerčního software nezbývá než čekat jestli se výrobce rozhodne problém řešit.tohle jsem asi nějak nepobral ... takže, když s ohledem na výše uvedené máme štěstí a najdeme někoho, kdo je ochoten za příslušný bakšiš něco udělat, proč bychom s tím svým štěstím neměli najít někoho i na ten komerční software? popřípadě, proč by se nám nemělo podařit namotivovat i přímo toho výrobce?
Jak se to liší? Velice. Neznám OSS produkt, který by si byl jistý svou pozicí na trhu. Lidi vždycky mají kam jít.nevím, v jakém světě žiješ ty, ale v tom mojem například to, že lidi utíkaj od KDE k projektům jako XFCE apod., nemá na směřování KDE anebo na to, nakolik vývojáři na bugy kašlou, žádný mnou pozorovatelný vliv
v jakém trackeru?Různém podle projektu, například mailinglistu. V tebou uvedeném případě je oficiálním kanálem mailing list. Jeho obsah je pokud vím veřejný. Jestli je vhodnější používat mailinglist, Trac či bugzillu už je odlišné téma. Pravda je, že u některých projektů neexistuje žádný veřejný kanál, nebo vývojáři žádný pokrok u daného bugu nezveřejňují, ačkoli třeba k dílčím změnám došlo. Takže bugtracking se dá považovat za obecnou výhodu toho, jak OSS běžně funguje, ačkoliv to nepokrývá 100% projektů (ale pokrývá to třeba i ten kernel za pomoci mailing listu).
Různém podle projektu, například mailinglistu.snažíš se hezky, ale tu cenu za vtip roku asi nedostaneš mailinglist fakt není bugtracker
Takže bugtracking se dá považovat za obecnou výhodu toho, jak OSS běžně funguje, ačkoliv to nepokrývá 100% projektů (ale pokrývá to třeba i ten kernel za pomoci mailing listu)."běžně"? - no, možná ... že si tu ale někteří berou za ten opačný vzor Wokna, kde se běžný uživatel opravy od MS nedočká, jak je rok^W release cyklus dlouhej, neznamená, že by to byla obecná výhoda jedno vs druhé jsou i firmy, co na to neserou ...
snažíš se hezky, ale tu cenu za vtip roku asi nedostaneš mailinglist fakt není bugtrackerObojí jsou systémy, které jdou použít k účelu trasování chyb. Na ticketech založený bugtracker osobně považuju za podstatně lepší možnost než mailing list, ale tento svůj názor nestavím na roveň s názorem správce daného projektu.
"běžně"? - no, možná ...Zkus se tomu chvíli reálně věnovat a pak si povíme. Teoretiky mám rád, ale tohle je spíš typicky praktická oblast.
že si tu ale někteří berou za ten opačný vzor Wokna, kde se běžný uživatel opravy od MS nedočká, jak je rok^W release cyklus dlouhej, neznamená, že by to byla obecná výhoda jedno vs druhéJá taky netvrdím, že to vyplývá z čehokoli ohledně oken. Jen tvrdím, že to tak běžně funguje :), naopak zcela nezávisle na oknech, tedy že OSS má typicky veřejný prostor pro hlášení a diskutování chyb (obvykle bugtracker, výjimečně mailinglist), zatímco proprietární projekt typicky používá neveřejné komunikační kanály. Výjimky existují. Jejich existenci ani význačnost nijak nepopírám. Ale obecný trend je trochu jiný. Mimochodem je potřeba rozlišit opensource a open development. To první garantuje uživateli určité možnosti (svobody), to druhé teprve znamená, že chyby se řeší na veřejné úrovni. Ale korelace mezi opensource a tržištěm jako způsobem vývoje je relativně vysoká.
Taky jsem včera koukl zběžně a nic, ale bude to 4GiB minus blbosti jako PCIe minus grafika takže 3.5GiB je tak od oka to, co to dáVe skutečnosti to na Linuxu podle verze dává něco mezi 3090000 kB a 3105000 kB. Žádných 3,5GiB se nekoná, spíš necelé 3GiB.
The (G)MCH provides a maximum DRAM address decode space of 4 GB. The (G)MCH does not remap APIC or PCI Express memory space. This means that as the amount of physical memory populated in the system reaches 4 GB, there will be physical memory that exists yet is non-addressable and therefore unusable by the system.
Ano, zatímco u některých OpenSource projektů je podstatné mít spoustu featur a na chyby se sere úplně.Pochopitelne nema cenu hazet do jednoho pytle nahodny projekt stazeny ze SF se serioznim OSS jako je treba Linux (kernel) ci JBoss.
Máte to zadara, tak držte zobák a opravte si to sami.Kdy se vam to nelibi, zaplatte si support. Hlavne si uvedomte, ze OSS neznamena "zadarmo", to je zakladni omyl.
Opravu nám (božskému upstreamu) musíte okamžitě poslat, my jí pak zrevidujeme, vynadáme vám, donutíme vás to napsat jinak a na třetí pokus ty tři řádky kódu možná zařadíme.A jak jinak by to melo fungovat? Vy nechate kazdeho upravovat vase zdrojaky? Mimochodem projekty jako GitHub to posilani patchu usnadnuji tak, ze lepsi uz to snad nemuze byt.
nevím, jak JBoss (resp. radši nepovím co vím, než mě někdo začne přesvědčovat, že nic nevímAno, zatímco u některých OpenSource projektů je podstatné mít spoustu featur a na chyby se sere úplně.Pochopitelne nema cenu hazet do jednoho pytle nahodny projekt stazeny ze SF se serioznim OSS jako je treba Linux (kernel) ci JBoss.
kerneloops
mizí z distribucí, protože dead upstream, viz bugy jako tento
to by sis měl uvědomit především ty spousta z nás přispívá do různých projektů různými způsoby, snaží se pomáhat ostatním uživatelům, a když sami potřebujeme s něčím pomoci, tak se dozvíme "Kdy se vam to nelibi, zaplatte si support."? - s tím jdi laskavě někamMáte to zadara, tak držte zobák a opravte si to sami.Kdy se vam to nelibi, zaplatte si support. Hlavne si uvedomte, ze OSS neznamena "zadarmo", to je zakladni omyl.
nejspíše tak, že si to spraví sám ten, kdo to má rozbité, a ne že bude nutit nějaké externí přispěvatele, kteří o kódu nicmoc neví, takže je vcelku logické, že jim ten patch jen tak neprojde, aby ty patche psali a zbytečným nastudováváním kódu, co chtějí opatchovat, ztráceli čas, který by mohli využít efektivněji jinde, ku prospěchu ostatních?Opravu nám (božskému upstreamu) musíte okamžitě poslat, my jí pak zrevidujeme, vynadáme vám, donutíme vás to napsat jinak a na třetí pokus ty tři řádky kódu možná zařadíme.A jak jinak by to melo fungovat? Vy nechate kazdeho upravovat vase zdrojaky?
Takze k forme: Kritizujete-li argumentaci ad hominem, nemel byste byt tim, kdo ji prvni pouzil. Pokud nevite kde, tak se vratte k "to by sis měl uvědomit především ty".Hlavne si uvedomte, ze OSS neznamena "zadarmo", to je zakladni omyl. EPIC FAIL!
Jo tohle znám. Konsole z KDE4 neumožňuje přes DBUS přejmenovat kartu. Respektive to umí, ale po nějaké době se jméno vrátí na původní. Protože mi to vadilo, prozkoumal jsem kód a poslal patch, který přidal metodu RenameSession. Dle očekávání byly nějaké připomínky. Bohužel požadavek na kompletní přepsání a přidání x dalších věcí mně dokonale znechutil. Na implementaci všech požadavků jsem neměl potřebné znalosti, čas ani motivaci. Samozřejmě jsem si nepředstavoval, že bude patch přejat beze změny, ale bral jsem to jako první krok, který můžou vývojáři dle potřeb upravit/rozšířit. Že si to oni představují jinak je bohužel škoda pro všechny uživatelenejspíše tak, že si to spraví sám ten, kdo to má rozbité, a ne že bude nutit nějaké externí přispěvatele, kteří o kódu nicmoc neví, takže je vcelku logické, že jim ten patch jen tak neprojde, aby ty patche psali a zbytečným nastudováváním kódu, co chtějí opatchovat, ztráceli čas, který by mohli využít efektivněji jinde, ku prospěchu ostatních?Opravu nám (božskému upstreamu) musíte okamžitě poslat, my jí pak zrevidujeme, vynadáme vám, donutíme vás to napsat jinak a na třetí pokus ty tři řádky kódu možná zařadíme.A jak jinak by to melo fungovat? Vy nechate kazdeho upravovat vase zdrojaky?
Která distribuce má podporu od r.2003 do 2014?RHEL 3?
Nechci rejpat, ale zrovna o víkendu mně jemně temně vyhučel linux do černé smrti.Bezi na komercnim hardware.. a ten je vetsinou zbastleny podobne jako komercni SW.
Nechci rejpat, ale takováto masturbace vede či povede k PR erozi systému jako celku.Jako ze vyvojari OSS si na zaklade toho vyzkumu reknou, ze se nemusi tak snazit? Asi o jejich motivacich moc nevite..
OSS většinou má veřejný issue tracker. Proprietární software nic takového nemáCo třeba MS Connect?
Chyby, ktoré som ja podľa Coverity opravoval mali prevažne teoretický prínos.+1 taky jsem tuhle konečně úspěšně rozjel cppcheck nad jednou věcí, a blbosti, co tam našel, nikdy nikomu nevadily
Ve společnosti jedeme velký logistický systém pro reálně stále připojených cca 3000 uživatelů na Open Source distro Novell SUSE Linux Enterprise Server a je velmi spolehlivý, stabilní.
Je fakt, že outsourcingem je placeně udržován.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.