Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:24
Anti Saarnio oznámil na blogu společnosti Jolla, že se projekt plánovaného tabletu s (na Linuxu postaveném) OS Sailfish ruší. Cca 540 tabletů bude doručeno těm, kteří jako první na projekt přispěli prostřednictvím portálu Indiegogo, ostatní by měli být odškodněni a to ve dvou vlnách. Finská společnost Jolla se dostala do finančních potíží ke konci loňského roku, když se jí zavčas nepodařilo zajistit financování od investorů.
Tiskni
Sdílej:
Pokud tomu zaříznutí projektu tabletu pomůže, je to jenom dobře.Určitě. Za virtuální telefon dostaneš (možná) refund o pár let později.
Jolla sice vypadá na papíře krásně, ale v praxi to zdaleka taková sláva není. Člověk by si mohl myslet, že OS napsaný převážně v C++ a postavený na Qt5 a Waylandu bude okolo Androidu lítat jako Saturn V vedle koňského dostavníku, ve skutečnosti je to ale přesně obráceně. Od doby, co Sailfish zmigroval na Qt 5.2 se zle projevuje ten 1 GB RAM, ve kterém je Sailfishi doopravdy těsno.Co sem byl schopen zjistit tak je to způsobeno vyhozením V8 Javscript enginu (který používá např. Google Chrome, Node.as a další) a jeho nahrazením V4 enginem napsaným přímé pro Qt. V8 byl pro použití s QtQuick 2.0 v Qt 5 celkem dost opatchovaný a tudíž i těžko udržovatelný & upstream ty patche nechtěl přijmout. Byly tam taky nějaké neefektivity ohledně převodu datových typů. No tak vývojáři napsali engine V4, který je napsán Qt na míru - tzn. bez potřeby konverze typů a snáze udržovatelný & obsahuje některé optimalizace specifické pro Qt. Problém pro Sailfish OS ovšem nastal v tom, že V4 mám mnohem horší správu paměti než V8, zvláště z hlediska její fragmentace. Ve výsledku tak aplikace používající Qt 5.2 mají větší spotřebu paměti, než s < Qt 5.1, což je s 1 GB RAM dost velký problém. Další problém je v tom, že Sailfish OS od té doby více méně zůstal na Qt 5.2 (s kupou patchů) a tak se jej případné opravy optimalizace V4 pravděpodobně nedotknou. Situace tedy zůstává +- stejná a řeší se to (jak už bylo zmíněno) šetřením paměti na jiných místech (zas jestli to někdy opraví, budou mít velice efektivní systém co se spotřeby paměti týče :) ). No a pokud jde o upgrade Qt na novější verzi - Qt 5.6 má být LTS verze, tedy i potenciální kandidát pro Sailfish OS. Na druhou stranu po tom fiasku s 5.2 budou asi celkem dost paranoidní & to že po té listopadové/prosincové krizi mají teď půlku lidí tomu asi taky moc nepomůže. Zdroje: https://wiki.qt.io/Qt-contributors-summit-2013-QML-engine http://blog.qt.io/blog/2013/04/15/evolution-of-the-qml-engine-part-1/ http://doc.qt.io/qt-5/whatsnew52.html
Prečo sa vlastne zvolil ECMA Script a nie Lua?
:D
<rejp>
Nic proti, ale ty dokážeš s rodinou zajet za cca 2000kč k moři? Jo promiň tys to myslel na otočku se svou 1,9TDI, že? :o)
Za cca 2000kč nekoupíš lepší jak lowend ;)
Myslím, že píšeš příliš emotivně ;)
</rejp>
Jolla bohužel nabízí otřesný HW za nehorázné peníze. Za to se dá koupit nepoměrně lepší HW a pokud chodíš po světě s alobalovou čepičkou na hlavě, tak si tam nainstaluješ holt nějakou ROM bez Google Services a můžeš být spokojený.Tak pokud de o alobal, tak skoro všechny smartphony (možná až na Neo 900, které má samostatný modem) jsou mimo hru - většina jich stejně jako Jolla má samostatný baseband procesor na kterém běží proprietární RTOS, který je vždy aktivní, vysí nas rádiu a nikdo pořádně neví co dělá, jak je na tom s bezpečností, atd. Baseband procesor často startuje dřív než aplikační procesor, může aplikačnímu procesoru hrabat do paměti a provádět další lahůdky. :)
Zpozdeni je nyni jiz takove ze nektere komponenty se prestaly vyrabet.Sakra to je podobný jako Parallella. Proč používaj komponenty co maj tak krátkou dobu života? :-/
Zase na pripadu Geekphone se ukazalo, ze to az zas tak pravda neni. Chteli se zamerit na tu okrajovou geek komunitu a ti si stejne radsi koupili Android... Ale bez podobnych blaznu, co to zkousi bychom tu nikdy nebyli na Abicku. Pokud po libhybris dotahne Carsten i cuteboot, tak se teprve otevrou dvere k poradnemu open source systemu.Bavil jsem se s ním o tom a je to určitě velmi zajímavý & perspektivní nápad. Jen se mi tam pořád nelíbí jednat ta závislost na Androidu (a směru jeho vývoje který proste nemůže ovlivnit nikdo jiný než Google) a v zásadě zahození linuxového userspace (s tím, že vše co bude aplikace potřebovat a Android neposkytuje bude třeba naportovat nebo přepsat - package management, window management, správu služeb, RPC, různé knihovny, utility, etc.). Určitě to může být skvělá záležitost pro jednoúčelová zařízení (pokladny, kiosky, ovládací konzole, hackovací projekty všeho druhu, etc.) založená na androidím hardware a obecně pro de-Googlizaci & recyklaci androidích zařízení. A kdo ví, pokud se to dostatečně chytne, třeba to nakonec dokonverguje zpět k "normální" linuxové distribuci. :)
Jak to tedy funguje? Já měl z popisů za to že z Androidu si to bere jen kernel a drivery…Podle toho co sem se s Carstenem tehdá bavil & i podle anotace té přednášky vezmeš android, vyhážeš z toho to co nechceš a nepotřebuješ, včetně UI. UI & aplikace pak píšeš v Qt 5, to je +- celé. Je to v zásadě dost podobné tomu co dělá (dělal ? :P) Firefox OS - tam také vzali Android, vyhodili z něj vše nepotřebné a pustili Firefox/Gecko ve fullscreen, s tím, že to mělo na starosti jak systémové UI, tak aplikace. Dost podobně funguje taky proprietární Boot-to-Qt: http://doc.qt.io/QtForDeviceCreation/qtee-about-b2qt.html Takhle to může jít dost rychle, už jen kvůli tomu, že se ti o podporu hardware a základní middleware postaral android a ty to nemusíš řešit. Prostě máš jen tenkou vyřezávací sadu & základní systémovou vrstvičku a můžeš se hned pustit do psaní aplikací. :) Stejně v tom ale vidím pár problémů:
Ja si prave myslim, ze mensi firma, ktera by sla jen na tu komunitu a delala to poradne, by mela sanci se uzivit.
Hm, podívej se, jak dopadlo GTAv5
Presne tak, navic dostupny s HW qwerty.Na co HW klávesnici?
Uživatele dokáží zpracovat velmi dobře, jak je vidět i na vás.Hehe těsně vedle. V téhle diskuzi jsem spíše z pozice výrobce
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.