Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Společnost Jolla spustila na Indiegogo kampaň na podporu svého tabletu. Cílová částka 380 tisíc dolarů byla vybrána za něco málo přes 2 hodiny. V době zveřejnění zprávičky bylo vybráno přes 700 tisíc dolarů. Jolla Tablet s operačním systémem Sailfish OS 2.0, displejem o velikosti 7,85 palce a rozlišení 2048x1536, lze aktuálně koupit za 204 dolarů. Předpokládaná cena po kampani je 249 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
(prý to umí i androidí appky, no to bude asi podobný jako wine umí windowsí )A to jako proč? Dalvik je opensource, nikdo nemusí reimplementovat proprietární API reverzním inženýrstvím jako v případě Wine. Pokud je stejná architektura a systém pro to připraven, může Android aplikace spouštět zcela nativně (respektive případně s nějakou jednoduchou compatibility mezivrstvou). Jak to dělá Jolla netuším, rozhodně ale není jediná (Android aplikace slyšel jsem umí spouštět snad i BlackBerry).
Uzatvorené je skoro všetko čo majú vlastné. Zatiaľ. (zákulisné informácie nepodávam)
Ani jedno ani druhé nie je ktovie čo. Teraz mám na stole zariadenie ktoré zvládne hardvérovo Android 5 ... lenže celé je to tak zprasené, že to nevie nikto poriadne portovať. Síce open ale dopadnem s tým rovnako ako u uzatvoreného sailfish. Na druhej strane taký tizen alebo mer sa dajú rozbehnuť celkom v pohode.
na Passportu dokonce i Android aplikaci rychlejsi, nez nativni.To jsem videl jiz nekolikrat na EVM, kdy novejsi Androidy jsou rychlejsi nez veci postavene na Qt. Do embedded Qt jiz od dob Nokie nikdo poradne neinvestuje a chybejici optimalizace napric systemem zacina byt videt.
a to je takova jejich Fedora.Tam mi nikdo nebrani sestavit CentOS.
Ono sa to postupne optimalizuje. Problém je hlavne latencia, ktorá je oproti napr. EFL príšerná.
Digia toho dala dosť, ale väčšina z toho je komerčná. Niekedy v budúcnosti sa chystám vyskúšať ich virtuálnu klábosnicu (nie že by to bolo pre mňa kritické, ja používam vlastnú).
Asi tak. Je to nutné zlo k tomu aby sa aspoň ako-tak vyvíjala tá otvorená časť. Len sa mi zdá, že v poslednej dobe sú tie novinky v Qt dosť oničom. Posledné veci ktoré si pamätám sú prechod na v4 (trochu to spomalilo väčšie skripty, na druhej strane zrýchlilo to jednoduché bindingy, celkový dojem +/- rovnaké) a prechod na blink (alebo ako sa volá to z chromu). Mňa osobne by veľmi potešilo uvoľnenie QML kompilátora nech sa dá poriadne zosekať startup time (alebo skôr load time keďže všade používam loadery, ale aj tak je tam zvyčajne jemný zásek pri prvom zobrazení nejakého dialógu).