Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Společnost Jolla spustila na Indiegogo kampaň na podporu svého tabletu. Cílová částka 380 tisíc dolarů byla vybrána za něco málo přes 2 hodiny. V době zveřejnění zprávičky bylo vybráno přes 700 tisíc dolarů. Jolla Tablet s operačním systémem Sailfish OS 2.0, displejem o velikosti 7,85 palce a rozlišení 2048x1536, lze aktuálně koupit za 204 dolarů. Předpokládaná cena po kampani je 249 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
(prý to umí i androidí appky, no to bude asi podobný jako wine umí windowsí )A to jako proč? Dalvik je opensource, nikdo nemusí reimplementovat proprietární API reverzním inženýrstvím jako v případě Wine. Pokud je stejná architektura a systém pro to připraven, může Android aplikace spouštět zcela nativně (respektive případně s nějakou jednoduchou compatibility mezivrstvou). Jak to dělá Jolla netuším, rozhodně ale není jediná (Android aplikace slyšel jsem umí spouštět snad i BlackBerry).
Uzatvorené je skoro všetko čo majú vlastné. Zatiaľ. (zákulisné informácie nepodávam)
Ani jedno ani druhé nie je ktovie čo. Teraz mám na stole zariadenie ktoré zvládne hardvérovo Android 5 ... lenže celé je to tak zprasené, že to nevie nikto poriadne portovať. Síce open ale dopadnem s tým rovnako ako u uzatvoreného sailfish. Na druhej strane taký tizen alebo mer sa dajú rozbehnuť celkom v pohode.
na Passportu dokonce i Android aplikaci rychlejsi, nez nativni.To jsem videl jiz nekolikrat na EVM, kdy novejsi Androidy jsou rychlejsi nez veci postavene na Qt. Do embedded Qt jiz od dob Nokie nikdo poradne neinvestuje a chybejici optimalizace napric systemem zacina byt videt.
a to je takova jejich Fedora.Tam mi nikdo nebrani sestavit CentOS.
Ono sa to postupne optimalizuje. Problém je hlavne latencia, ktorá je oproti napr. EFL príšerná.
Digia toho dala dosť, ale väčšina z toho je komerčná. Niekedy v budúcnosti sa chystám vyskúšať ich virtuálnu klábosnicu (nie že by to bolo pre mňa kritické, ja používam vlastnú).
Asi tak. Je to nutné zlo k tomu aby sa aspoň ako-tak vyvíjala tá otvorená časť. Len sa mi zdá, že v poslednej dobe sú tie novinky v Qt dosť oničom. Posledné veci ktoré si pamätám sú prechod na v4 (trochu to spomalilo väčšie skripty, na druhej strane zrýchlilo to jednoduché bindingy, celkový dojem +/- rovnaké) a prechod na blink (alebo ako sa volá to z chromu). Mňa osobne by veľmi potešilo uvoľnenie QML kompilátora nech sa dá poriadne zosekať startup time (alebo skôr load time keďže všade používam loadery, ale aj tak je tam zvyčajne jemný zásek pri prvom zobrazení nejakého dialógu).