Portál AbcLinuxu, 16. května 2025 12:35
Na SourceForge se objevila beta verze ubuntuBSD s kódovým označením "Escape From SystemD". Projekt si klade za cíl vytvořit uživatelsky přívětivý operační systém spojující kernel FreeBSD s userspace Ubuntu. Beta verze je postavena na Ubuntu 15.10 Wily Werewolf a FreeBSD kernelu 10.1. Přináší prostředí Xfce, samozřejmostí je plná podpora ZFS a absence systemd.
Tiskni
Sdílej:
/lib/prdel/sveta
.
Zkusil jsem tam tenkrát nainstalovat linux, ale to byl neskutečný opruz při instalaci, a pak se na tom pořád něco vysíralo. Jednou nejde zvuk, pak zas grafika, k tomu klávesnici pořád hackovat. Nemůžu doporučit.
Oproti tomu thinkpad s linuxem je naprosto pozitivní zkušenost, bez frustrace a zbytečné námahy.
Myslím, že Thinkpady do IBM sa už len spomína. Nepochybujem, že niektoré z nich ešte stále fungujú, ale používať to by bolo asi na samovraždu.
A nové Lenovo ehm ani neviem kto to nakupuje. Ja mám 5-ročnú vykopávku, bolo na ňom vymenené čo sa dalo od biosu (kvôli podpore novšej generácie CPU a vyššej frekvencie RAM), RAM (16GB), SSD disk, baterka (aktuálne vydrží cez 10h, pri vysokokapacitne by to malo byť 15h + 15h slice). Premýšľam ešte nad upgradom LCD.
Nové thinkpady (460) majú jeden slot RAM napevno zasratý (teda ak by som kúpil so 4GB môžem tam max vtrepať 12GB ešte k tomu bez dual channel), ťažko vymeniteľnú baterku so zlomkom kapacity oproti tomu čo mám teraz, posratú klávesnicu (nevadí mi chicklet štýl kláves, ale samotný layout), chýba mi tam HDD LED ...
thinkpad .. soucasny thinkpad nebo je to nejakej takovej ten vzdych po "tech skvelejch thinkpadech od IBM pro profiky, co vydrzi"?x201
v porovnani s tim, ze funguje veskerej hw
Opravdu? Dodnes mám tiskárnu, ke které nebyly k dispozici drivery pro - tehdy nové - Windows 7 (a ne že ještě nebyly: oficiální doporučení výrobce bylo "kupte si novější model") v době, kdy jsem v ní ještě měl původní toner, se kterým jsem ji koupil. A dodnes na ní z Linuxu spokojeně tisknu.
Ano, v okamžiku koupě opravdu nebyly k dispozici drivery pro Windows 7 - což ale bylo celkem pochopitelné, protože té době žádné Windows 7 neexistovaly. Trik je v tom, že když po době tak krátké, že jsem ani nestihl spotřebovat původní toner, byly Windows 7 vydány, výrobce se neobtěžoval drivery pro ně dát k dispozici a zcela vážně na svém webu jako "řešení" doporučoval koupit jinou tiskárnu. Mně by to bylo celkem jedno, Windows stejně nepoužívám (kromě jednoho virtuálu s XP, kterým mám jan na updaty map do navigace), bohužel ale stejnou tiskárnu měli i rodiče.
Oproti tomu v Linuxu na této tiskárně bez problémů tisknu dodnes. Takže tolik k výkřikům typu "Windows jsou lepší, tam funguje veškerý hardware". Nefunguje. Ani zdaleka ne. Jen spousta lidí používá klasický dvojí metr: když je s hardwarem problém v Linuxu, je to chyba Linuxu, když je s hardwarem problém ve Windows, je to chyba výrobce.
ktera distribuce neni srackavětšina
ktera distribuce neni srackaArch, Gentoo... Je LFS distro?
Zlaty Debian Wheezy. Muze mi nekdo prosim vysvetlit v cem je bastl jmenem systemD lepsi nez puvodni init?Init na Debianu Wheezy neumí například deaktivovat službu. To je taková docela základní funkce. systemd to umí přes "mask".
Na co jsou proboha jakesi unity? K cemu to potrebuju?Někteří lidé mají rádi tento styl GUI.
tak tohle ma treba apache v sobe uz davno, umi bezet na vice portech, zbytek konfigurace pres virtualhostsToto neřeší řadu věcí. Například spouštění každé instance pod jiným uživatelem nebo s jinou sadou modulů. Oba jmenované případy už jsem potřeboval, a řešení s klasickým initem je proti systemd dost komplikované.
Init na Debianu Wheezy neumí například deaktivovat službu. To je taková docela základní funkce. systemd to umí přes "mask".myslis # update-rc.d [service] disable?
Někteří lidé mají rádi tento styl GUI.on asi myslel unit skripty pre systemd. dufam, ze kym skonci podpora pre wheezyho, tak bude do vtedy aspon devuan. ale lespie by bolo, keby systemd skapal uplne...
myslis # update-rc.d [service] disable?Nemyslím. Takto jsem zrušil třeba Sambu a dnsmasq, ale při upgradu se zavolal /etc/init.d/foo restart, který službu spustil.
dufam, ze kym skonci podpora pre wheezyho, tak bude do vtedy aspon devuan. ale lespie by bolo, keby systemd skapal uplne...Tohle funguje na Jessie.
[....] Restarting httpd (via systemctl): httpd.serviceFailed to restart httpd.service: Unit httpd.service failed to load: No such file or directory. failed!Proc httpd? Delam si obvykle v /etc/init.d/ symlink httpd -> apache2 .. proste se mi to pise lip, mam na to nachystane nejake scripty, ktere bych musel predelavat a nebyla by to az tak sranda a to cele jen kvuli rozmarum rozbijejichiho systemd. Na wheezy neni problem. Na jessie prijde komplikator jmenem systemd, zazite jednoduche postupy se rozbiji a clovek musi googlit jak kreten. Ztrata casu, kterou nikdo nebude ochoten zaplatit. Ja prichazim o placene clovekohodiny, ktere pred zakaznikem neobhajim. hned potom co si systemd mysli ze start sluzby selhal apache normalne bezi.
ps ax | grep apache2 8011 ? Ss 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 8014 ? S 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 8015 ? S 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 8016 ? S 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 8017 ? S 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 8018 ? S 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start 10466 pts/1 S+ 0:00 grep apache2Proc mi tedy nejaky bastl jmenem systemd doslova lze ze start sluzby selhal (failed na konci hlasky) kdyz selhala nejaka jeho dementni potreba, kterou apache ani ja nepotrebuje? Vylozene mystifikace. Co se do toho vubec systemd s prominutim sere... Komplikator, nic nez komplikator, nic zasadne vylepsujiciho neprinasejici, jen komplikace. Zbytecne a nezadouci a snizujici efektivitu prace, nutnost venovat vice casu studiem rozmaru nejakeho fracka z redhetu nebo odkud. V podstate ted pokud se tedy zlomim a budu systemd pouzivat, musim vsechny sve zazite a normalne bezne fungujici trivialni veci predelat dle libovule nejakeho brylateho blbecka. To znamena prizpusobit se software, misto toho aby se software vice priblizil uzivateli. Tyhle zasadni zmeny byly treba duvod proc jsem zdrhl od jinak docela vyladeneho ubuntu. Nesnasim kdyz se mi system zmeni pod rukama tak ze mnoho veci prestane fungovat. Mam rad stabilni system kde se kazdych par let nemusim komplet predelavat na uplne jine ovladani a mrhat tak drahym casem. Poetteringa by mel nekdo nakopat do prdele. A ty řiťlezce z distribuci, kteri posluslne implementovali ten jeho hnuj taky. Kazda distribuce bez systemd nebo s volbou vychoziho initu a podporou pro oba ma cenu zlata. Ta ktera ma zadratovany systemd je upadek a řiťlezectví. Jaky je treba duvod k systemctl enable openvpn@CONF_NAME.service? To mi pomuze k cemu? Driv stacilo vytvorit konfiguraci pro VPNku, restartnout a jedeme. Nyni pridame jeden krok, ktery nam naprosto nicemu nepomuze. Nebo cemu pomuze? Stare dokumentace na netu prestavaji platit. Uzivatele zacnou mit zmatek. Budou nachazet navody drive psane na neco co jim ted nefunguje. Muze to odradit spoustu novych uzivatelu od pouzivani linuxu, ktery se pro ne stane slozitejsi a sklouznou zpet k widlim. Ja musel hodinu googlit a nadavat (protoze byl tlak od klienta) a hledat proc mi VPNka tise nenabiha bez jakekoliv ocekavane reakce v logu. Treba chyby. Z prikazove radky mi nabehla v "nedaemon" rezimu kdy na ni systemd nesaha a ani jeji start jako daemon neblokuje. Vylozene problem komplikatoru jmenem systemd. K cemu je to boha jeho dobre...
Sledoval jsem tě pozorně: červená znamená stát, zelená jet, oranžová jet velmi rychle.
(Starman, 1984)
Tohle si pamatuju naposledy u počítačů, které na bedně měly vypínač na drátu mezi 220V zásuvkou a zdrojem.
Huh? Já vypínač na zdroji považuju za naprosto zásadní požadavek, takže ten vypínač mám na všech svých počítačích (kromě notebooku).
Tak, že já jsem v tom textu, který dokonce citujete, nemluvil o vypínači na zdroji, ale o vypínači na bedně
Ta plocha, kde ten vypínač, je, je zároveň vnějším povrchem case.
Takovém tom vypínači, který přeruší napájení zdroje a tím se počítač vypne. A když ho vrátíte zpátky, tak to přivede napájení do zdroje a počítač se zapne. Vsadil bych se, že žádný takový vypínač nemáte.
Tak buďte rád, že jste to neudělal, prohrál byste. :-)
A i kdyby, tak určitě nemáte takový zdroj a takový počítač, že když ho dáte vypnout, tak na obrazovce zůstane viset "Power off", nebo známé "Nyní můžete počítač bez obav vypnout", ale že se ten počítač vypne (tj. přepne do standby) sám.
To není otázka zdroje nebo počítače, ale toho, jak přesně ukončení systému provádíte. Shodou okolností v mé distribuci jeden z otravných vedlejších efektů přechodu na systemd je právě to, že příkaz halt
(který jsem dřív byl zvyklý používat) se defaultně bez dalších parametrů nechová jako poweroff
, ale provede přesně to, co jste popsal (jen ten text vypadá trochu jinak (IIRC "system halted" nebo tak nějak).
Takže abychom si to ujasnili: změna při přechodu z AT zdrojů na ATX nespočívá v tom, že nyní se počítač musí vypínat softwarově, ale že se softwarově vypínat může. Ano, některé zdroje už dnes vypínač nemají vůbec, ale takovým se důsledně vyhýbám.
Ta plocha, kde ten vypínač, je, je zároveň vnějším povrchem case.Ne, není - ta plocha, kde ten vypínač je, je dírou v case, kterou ten zdroj zaplňuje. Nebo jinak - přestaňte slovíčkařit a přiznejte, že jste se přehlédl...
změna při přechodu z AT zdrojů na ATX nespočívá v tom, že nyní se počítač musí vypínat softwarově, ale že se softwarově vypínat můžeTo jo, ale odhaduju, že 99% z nich se softwarově vypíná a u 100% z těch 99 se to očekává. Takže když s přechodem na systemd najednou přestane, tak to jako uživatel můžu právem považovat za chybu. (A aby mě někdo nepopotahoval - ne nutně chybu systemd, ale hlavně chybu toho, kdo tu distribuci připravoval)
Nebo jinak - přestaňte slovíčkařit a přiznejte, že jste se přehlédl...
Nepřehlédl. Vy jste ten komentář psal, jako by doba, kdy na počítačích byly skutečné vypínače, byla dávnou historií. Já vás upozornil, že to zdaleka není pravda.
mne to funguje spravne:myslis # update-rc.d [service] disable?Nemyslím. Takto jsem zrušil třeba Sambu a dnsmasq, ale při upgradu se zavolal /etc/init.d/foo restart, který službu spustil.
# ps ax | grep [n]amed # ls -l /etc/rc*.d/*bind9* lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc0.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc1.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc2.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc3.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc4.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc5.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc6.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 # apt-show-versions -u -b | grep bind9 bind9/wheezy bind9-host/wheezy bind9utils/wheezy libbind9-80/wheezy # aptitude safe-upgrade ... # ps ax | grep [n]amed # ls -l /etc/rc*.d/*bind9* lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc0.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc1.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc2.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc3.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc4.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc5.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9 lrwxrwxrwx 1 root root 15 Mar 12 2011 /etc/rc6.d/K02bind9 -> ../init.d/bind9
bojim sa, ze takyto upgrade by asi wheezy neprezil...dufam, ze kym skonci podpora pre wheezyho, tak bude do vtedy aspon devuan. ale lespie by bolo, keby systemd skapal uplne...Tohle funguje na Jessie.
Tohle funguje na Jessie.Nefunguje. Mozna to uz vyresili a je lepsi podpora pro sysvinit misto systemd. Nezkousel jsem. Ale budu muset. Zakaznik po me chce HW ktery nefunguje na jadrech, ktere jsou ve Wheezy. Musel jsem pouzit jessie, ale systemd je porod, takze budu muset znovu zkusit odpreparovat systemd a zkusit sysvinit, ktery ma v jessie udajne podporu.
Musel jsem pouzit jessie, ale systemd je porodTak já narazil spíš na občasné rozbíjení věcí než nějakou dlouhou agónii. To máš nějaký nestandardní use-case?
mne to funguje spravneNěkteré služby to respektovaly, některé ne.
bojim sa, ze takyto upgrade by asi wheezy neprezilJá jsem takhle v létě upgradoval Squeeze → Wheezy → Jessie na počítači, o kterém Lennart prohlásil, že ho prostě podporovat nebudou (nemá cgroups), nainstaloval jsem balíčky sysvinit-core a sysvinit-utils a v pohodě to funguje.
Takto jsem zrušil třeba Sambu a dnsmasq, ale při upgradu se zavolal /etc/init.d/foo restart, který službu spustil.Jak dlouho ještě budeš tvrdit, že problém v postinst skriptu je chyba init systému? Když v tom postinst skriptu bude místo /etc/init.d/foo restart (nebo service foo restart) manuální spuštění té služby (tj. v rámci upgrade to tu binárku spustí na pozadí), tak ta služba taky poběží, i když jsi ji v systemd zamaskoval. To je taky chyba systemd?
systemd na Debianu Jessie neumí korektně vypnout KVM? Já tvrdím
Init na Debianu Wheezy neumí například deaktivovat službu.což mi přijde stejné. (mimochodem - konstruktivně - bavíme se o vypnutí guesta? používáš pro vypnutí příkaz
halt
, který prý má systém zastavit, nikoli vypnout, na což je poweroff
?)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.