Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 18:33
Účetní program ÚČTO Tichý lze nyní provozovat pod Linuxem. Za tímto účelem firma Spirit System vytvořila all-in-one balíček pro snadnější instalaci. Balíček podporuje všechny funkce včetně EET.
Tiskni
Sdílej:
Je tu někdo, kdo by mi toto vysvětlil?Jednoduše: extrémně konzervativní uživatelé. Znám dvě učetní a jedna z nich mi kdysi promlouvala do duše, že když budu ten programátor, tak ať nedělám sračky, že lidi ten software potom budou používat každý den a že zrovna moderní učetnictví je příšerná sračka a že když to bylo v dosu, tak to všechno fungovalo rychle a efektivně i na úplných šunkách a ty dnešní programy v HTML a grafice jsou prostě jen nedotažené, nedomyšlené a neefektivní sračky. Vcelku chápu, jak to myslela. To textové rozhraní a systém klávesových zkratek je tak nějak na vrcholu efektivity - už se nedá udělat lepší. Je to trochu podobné emacsu - nováčci to moc nechápou, ale jak se to jednou naučí, tak na to nedaj dopustit. K tomu si připočítej, že ty lidi s tím často dělají od začátku, třeba 20 nebo 25 let. Pro ně by byla jakákoliv „modernizace“ krokem zpět a bodnutí kudly do zad. Často to jsou ženské 60+ let, které „počítačům nerozumí“ a zcela určitě se nechtějí učit nic nového.
Síť se tady nejspíš neřeší. PDF s fakturou se někam uloží a otevřeš si ho vedle.
Přes soubory se to dá integrovat prakticky s jakoukoli moderní technologií – v dosboxu uložíš běžný soubor a v GNU/Linuxu poběží démon, který sleduje změny adresáře, a daný soubor třeba otevře v Okularu, předá e-mailovému klientovi, pošle po síti nebo cokoli dalšího.
Jestliže spousta pokročilých uživatelů používá emacs, vim, mc, htop atd. i když mají GUI alternativy, tak nevidím důvod, proč by účetním nemohl vyhovovat účetní program s TUI.
Chapu ze na ciste uctovani je to v pohode, ale dneska uz ucetni system neni jen program pro zauctovani dokladu, je to CRM, sklad, kniha jizd, rozhrani pro obsluhu ecommerce, apod.No znám celkem dost malých firem, které pořád pracují s účetníctvím tak, že jednou týdně vezmou krabici s přijatýma a vydanýma fakturama a dají ji účetní. Moc jiných rysů nepotřebují.
Je to trochu podobné emacsu - nováčci to moc nechápou
To teda skutečně nechápu, jak může být emacs chválen pro efektivitu. To víš, my nováčci raději používáme VI(M), ten se nám zdá být efektivnější...
To teda skutečně nechápu, jak může být emacs chválen pro efektivitu. To víš, my nováčci raději používáme VI(M), ten se nám zdá být efektivnější...Já taky používám raději vim, protože pokaždé když jsem se vydal do emacsu, tak jsem tvrdě narazil na systém ovládání. Jenže co jsem viděl u lidí, kteří emacs extenzivně používají, tak je to prostě něco úplně jiného. Na každodenní práci používám Sublime text, ale i když ho mám oscriptovaný a odoplňkovaný, tak nejsem ani na 10% toho, kam se dostávají lidi s emacsem.
Takže jestli dos + dosbox nebo javascript + prohlížeč, v tom nevidím velký rozdíl.
Já ano – řešení s dosboxem bude jednodušší, bezpečnější a spolehlivější :-)
To nemusi byt TUI ako sa tu vsetci snazia hovorit. Staci, aby to bolo GUI s ovladatelnostou na urovni TUI.
Vyvijal som aplikaciu, ktora musela byt kvoli starsej obsluhe funkcne ekvivalentna. Okrem ineho sa testuje aj to, co sa stane pri stlaceni alt+s, s, F2, ako skace Tab a testy vykonu. Stare pani si hned zvykli a pochvaluju si novu funkcnost.
Ak niekto zanedba takuto pouzitelnost alebo uci obsluhu pouzivat mys bez spominania alternativy, tak vykon obsluhy nebude stat za vela.
Kolik uživatelů ÚČTA jede na linuxu?
Ti lidé potřebují účtovat – ne mít na počítači konkrétní operační systém (MS Windows/DOS). Zbavit se zastaralého OS jim může ušetřit různé starosti.
I když Access je mi silně proti srsti, tak při závažné chybě účetní jednotky otevřít databázi v accessu a opravit ji není nikterak složité.
A jinde to snad nejde? To by to účetnictví muselo používat nějaký svůj proprietární nezdokumentovaný formát souborů, ale to nikdo svéprávný nedělá, ne? Data jsou buď v nějaké SQL databázi (PostgreSQL atd.) nebo spravované nějakou knihovnou typu sqlite. Tak jako tak se někam připojíš nebo otevřeš soubor a zadáš pár SQL příkazů.
Nicméně dělat v účetnictví takové ruční zásahy a přepisovat historii je prasárna – buď by se měl vydat opravný doklad, storno nebo by opravu chyby měl podporovat účetní program (třeba s kontrolou čtyř očí).
Psal jsem snad o účetní chybě? Účetní jednotka firmy je jedna databáze mdb, nikoliv účetní úkon. To ať si účetní dělají, jak nejlépe umí.
OK
Ale typyckou chybou je, když při převodu databáze na novější účetní program naruší tabulku a místo písmene s diakritikou dá jiný znak, resp. z jiné znakové sady. Tabulku opravím, uložím, spustím kontrolu z účetního programu a jede se dál.
Takže ta technologie umožňuje opravit chyby, které sama způsobila? :-)
Vzhledem k tomu, že v DOSu fungovaly i scannery nebo čtečky čárových kódů, tak by to asi problém nebyl. Implementace QR dekodéru v céčku bude, tak ji stačí zkompilovat pro DOS.
Ale je otázka, do jaké míry dává smysl ten software rozvíjet. Spíš bych to přepsal a udělal to vícevrstvé – aby nad jedním jádrem šlo vytvořit více UI (TUI/SSH, GTK, Qt, web…) a aby to mělo API a možnost psaní rozšíření a skriptů. Nebo nevynalézat kolo, vzít GnuCash a dodělat si jen to, co chybí.
To by bylo jednodušší použít normálně V4L2 a do DOSBoxu to protlačit už dekódované třeba přes emulaci sériového portu :-)
Nějaký prototyp by se dal udělat za odpoledne a pak bys mohl říct: „máme DOSové účetnictví s podporou QR kódů“ :-D
Akorát budeš muset udělat jednak komunikaci s himem, protože 16bpp 640x480 má přes 600kB (realmode umí jen 1MB)
Dekódoval bych to právě v GNU/Linuxu v nějakém vyšším/modernějším jazyce a do DOSu poslal jen výsledek (text z QR kódu).
a jednak nevím zda DOS umí vyšší UART rychlosti než 115200baudů
Je to čuňárna, ale mohl by sis udělat FUSE souborový systém se dvěma soubory, jeden pro vstup, jeden pro výstup a používat to jako rouru, IPC – ten FUSE FS na druhém konci by zápisy dekódoval jako zprávy z DOSu a do čtecí fronty by sypal zase zprávy pro DOS. Nebo použít IPX :-)
Pokud to běží v DOSBoxu a nějakém moderním systému, tak bych tyhle věci řešil tam v nějakém vyšším programovacím jazyce a do DOSového programu posílal jen výsledek (v tomto případě dekódovaný text z QR kódu) přes sériový port případně primitivněji vložením souboru do nějaké složky (v tmpfs nebo FUSE, ať to pořád nehobluje disk). Pak si dovedu představit, že skloubíš ty tři věci: a) uživatelé budou mít rozhraní, na které jsou zvyklí b) dostaneš do programu některé moderní funkce c) nestrávíš implementací nesmyslně moc času.
To tedy nemění nic na tom, že je to dožívající produkt a návrhově/architektonicky žádná krása – ale takto může dožívat ještě celkem dlouho a když se dá do programu dostat zajímavá nová funkce s rozumnou pracností, tak proč ne? :-) Lidi dělají různé hobby projekty jen proto, že to jde – a tohle může dokonce vydělat i nějakou tu korunu.
Nějaká spolupráce v síti nebo databázový stroj a "moderní" operační systém tady celkem nemají význam, účetní je jedna (jeden), ten PC FAND funguje pořád stejně, není potřeba spravovat věci, co nejsou rozbité.
Potřeba je jen nějaký PDF výstup pro daňové přiznání, což už mají nějaký čas vyřešeno, xml pro souhrnné hlášení a případné další věci, které si vymyslí finační správa.Proč si komplikovat situaci?
což jsou většinou lidé jako zedníci, topenáři, pak nějaký člověk, který chodí dělat třeba revize hromosvodů,Nebudou muset tihle lidi časem používat taky EET?
Ja mam asi lepsi predstavivost. Ptze kominik ma vetsinou jednu sazbu za komin, tak mu staci neco, co ma cervene tlacitko a po stisku z toho vyjede uctenka, kterou si zakaznik sam vezme. Nemusi krome toho tlacitka na nic sahat. I to tlacitko si muze stisknout zakaznik pri placeni. EET terminal nemusi byt jen mobil, tablet, nebo pokladna.Jenže to by pak musel na jedné zakázce na čištění pěti komínů dávat pět účtenek, což je kapku nepraktické. Takže už to musí mít číselník. Pak taky třeba dojde baterka, nebo nebude mobilní signál, takže to nebude moct vystavit a bude to chtít vystavovat zpětně a už to musí mít číselník na výběr datumů. Pak se ukáže, že komín bude vyžadovat nadstandardní péči a potřebuje ..
A takovy remeslnik ani dnes ucetni nepotrebuje, protoze tech 50 uctenek si na kalkulacce secte sam.Nepotřebuje, ale musí strávit dva večery vyplňováním zmíněných papírů. Zatímco díky EET stačí jednou kliknout!
Zatímco díky EET stačí jednou kliknout!Ale jen hypoteticky, že?
tak by to stejně zase musel ručně zadávat do toho tvého vysněného EET rozhraníTak sesbírat data z faktur a třeba z Fio Banky a poslat je dál, je triviální.
prace na 5 minutŘíkám si, že je něco špatně. Už jsem si přečetl, že rozchodit EET je prý na 10 minut, a teď zase že vyplnění daňového přiznání a přehledu pro pojišťovnu je na 5 minut. Přitom třeba když programuju, tak mi srovnatelné úkoly netrvají o řád dýl než kolegům.
To je jedno z nejlepších účetnictví na trhu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.