Portál AbcLinuxu, 26. dubna 2024 14:23

HW novinky: AMD uvedla superúsporné x86 SoC Kabini a nenažraný duální Radeon R9 295 X2

11. 4. 2014 | David Ježek
Články - HW novinky: AMD uvedla superúsporné x86 SoC Kabini a nenažraný duální Radeon R9 295 X2  

Tento týden nepochybně patřil AMD. Uvedla na trh hned dvě třídy zcela odlišných produktů, které nebudou tím, co by kupovala majorita zákazníků, ale jistě ukazují flexibilitu a rozsah vývojových a výrobních možností firmy. Zlí jazykové si to mohou klidně přeložit tak, že tímto krokem AMD dohání jak Intel, tak Nvidii.

Obsah

AMD Radeon R9 295 X2 je tu, TDP potvrzeno

link

Nový duální Radeon s GPU „Hawaii“ jsme si rozebrali již minule, takže dnes si doplníme další informace. Pro AMD představuje tato karta posun v tom, jak konstruuje duální grafiky. Zatímco Nvidia se i u duální GeForce GTX Titan Z drží koncepce velkého vzduchového chladiče, AMD zvolila řešení přeci jen vhodnější pro dlouhodobý provoz. A sice kombinaci vzduchového chladiče pro PCB (napájecí obvody, paměťové čipy atd.) a vodních bloků na obou GPU s jedním radiátorem ofukovaných 120mm ventilátorem. Chladič je z dílen Aseteku, je to upravená osvědčená standardní konstrukce all-in-one chladiče, který v OEM podobě přebrali již mnozí výrobci CPU chladičů.

Karta je díky tomu, že teplo z obou GPU odvádí jinam a jinak, velmi tichá za běhu. Při pohledu na video s touto kartou pod termokamerou snad jen trochu zamrzí, že i tak stejně referenční design trápí napájecí obvody až za 100°C hranici. Ne že by to nezvládaly lépe než GPU čipy, ale kdo ví, uvidíme, jak na tom tyto karty budou po takových 2 letech provozu.

Jelikož se výrobci drží referenčního chlazení (bodejť by ne, nic moc lepšího nemá smysl vymýšlet), budou se snažit odlišit alespoň balením. Za všechny si ukažme kufříkové od Sapphire. A snad ještě dodám, že AMD sama tuto grafiku cílí zejména na hraní ve 4k, pro běžné jednomonitorové konfigurace bohatě postačují jednočipové grafiky.

Hardwarové novinky

Kam dál? AMD prý představí 20nm generaci ještě letos

link

Hardwarové novinky

Již vícekrát jsem tu psal o tom, že z 28nm výrobního procesu oba výrobci GPU již vytěžili maximum. Více nemá ekonomicky smysl zkoušet, i přes stále klesající nárůst výhodnosti lepšího výrobního procesu bude nezbytné posunout se ke 20 nanometrům. Nejnovější drb hovoří o tom, že již v létě by měla AMD představit mainstreamové GPU „Treasure“ vyráběné 20nm procesem u TSMC. Disponovat má 1536 stream procesory. Na podzim prý přijde hi-end v podobě čipu „Bermuda“ s 4224 stream procesory a podporou 7GHz GDDR5 pamětí a mezeru vyplní po Novém roce čip „Fiji“ s 3072 stream procesory. Tak trochu to ale zní jako fantasmagorie nějakého vtipálka. Ani ne tak ten mainstream, tam si to i dokáži překvapit, ale v případě čipu s 4224 stream procesory, tedy hrubým odhadem více než 10 miliardami tranzistorů, by to znamenalo že buď TSMC hodně, hodně moc poskočila ve vývoji této výrobní technologie (momentálně prý pro Apple peče první jednoduchá ARM SoC pro mobilní „iPřístroje“), nebo je AMD připravena krvavě platit za hi-risc produkci. A to se spíše podobá Nvidii, která ty první várky obvykle dává na karty Tesla a prodává draho svým partnerům přímo. Uvidíme.

AMD „Kabini“ přichází do desktopů

link

Hardwarové novinky

Desktopová platforma na socketu AM1, tedy „Kabini“, je zde. Přináší na úvod čtyři procesory a na výběr z více než desítky základních desek různých výrobců od ITX po mATX.

Hardwarové novinky

Nejnižším modelem je dvoujádrový procesor Sempron 2650 s poměrně nízkým taktem a nízko taktovaným GPU. U něj bude použití na moderním desktopu řekl bych dost na hraně, pro běžného uživatele to bude odvislé kupříkladu od (ne)schopnosti akcelerace YouTube, tedy H.264/VP8 videa ve Flashi. Na Windows to poběží bezchybně, v Linuxu si tak jistý nejsem, ale pozitivem bylo, že součástí testovací sady byly vedle windowsových také linuxové Catalysty. Nejvyšší model Athlon 5350 (který opět oživuje použití tohoto pojmenování v jeho řekl bych původní klasické či Thunderbird podobě). Jde o 2,05GHz čtyřjádrový CPU doprovázený 128shaderovým Radeonem generace GCN.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky

Velkou výhodou platformy AMD AM1 proti Intelovým integrovaným Celeronům na desce (byť všechna čest motherboardům se čtyřjádrovým Celeronem a v Linuxu spolehlivou Intel grafikou), je možnost výměny CPU, tedy upgrade. Sama platforma nabízí sběrnici PCI Express 2.0, DDR3/DDR3 až do DDR3-1600, USB 3.0, SATA a další běžnou výbavu. Vynikající je cena, desky koupíte od 800 Kč, procesory mezi 800 a 1 400 Kč a pak už stačí jen doplnit paměť a ideálně SSD – touto kombinací totiž získáte PC se spotřebou kolem 20 až 30 wattů (nezávisle na použitém APU, jak se shodují české i světové recenze všech verzí). V případě zájmu o bližší informace si přihřeji vlastní polívčičku s recenzí „Kabini“ Athlonu 5350 na DIIT. Phoronix totéž otestoval pod Ubuntu 14.04 LTS s kernelem 3.13, bohužel zatím jen bez binárních Catalystů.

Hardwarové novinky

„Kabini“ by měla v desktopech vydržet i po celý příští rok. Jeho BGA mobilní verzi ale bude již doslova za pár týdnů nahrazovat nástupce v podobě platformy „Beema“ s novými CPU jádry „Puma“ a „next-gen Radeonem“. Celé tak trochu budí dojem, že do desktopů jde „Kabini“ zejména proto, že AMD má přebytek čipů, možná i méně povedených co do proudových charakteristik, a toto je způsob jak je uplatnit, tedy neodepsat jako úplnou ztrátu. Kdy případně nastoupí „Beema“ po „Kabini“ v desktopech, není v tuto chvíli vůbec jisté, ale pokud ano, tak opět s velkým odstupem, patrně až v roce 2016.

Noctua uvedla chladič NH-D15, většího následníka NH-D14

link

Po několika letech vývoje představila rakouská Noctua nový model NH-D15, který nahrazuje dosavadní vlajkovou loď. Noctua NH-D15 s rozměry pasivní části: 165 × 150 × 135 mm zabere ve skříní o 5 milimetrů na výšku více než NH-D14. Používá ale upravenou a zvětšenou konstrukci pasivní části a dva nové 140mm ventilátory NF-A15 PWM s regulací mezi 300 a 1500 ot/min, které dávají průtok až 140 metrů krychlových za hodinu.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky

Nový chladič váží s ventilátory 1,23 kg a uchladí v podstatě libovolný procesor na trhu včetně 220W osmijader AMD. Jeho cena se pohybuje kolem 2 500 Kč (je tedy na úrovni mnoha all-in-one vodních chladičů), záruka je šestiletá a pasuje na všechny sockety Intel (1150,1155, 1156, 2011, nejsou uvedeny 775 a 1366, ale s ohledem na uchycení SecuFirm2 by to mělo být řešitelné) a AMD (AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+).

Seriál Hardwarové novinky (dílů: 440)

První díl: Hardwarové novinky 36/2008 (procesory), poslední díl: HW novinky: podzimní přehled #2.
Předchozí díl: HW novinky: AMD Radeon R9 295 X2 žere půl kilowattu
Následující díl: HW novinky: Optické USB 3.0 kabely Corning

Další články z této rubriky

HW novinky: podzimní přehled #2
HW novinky: podzimní přehled #1
HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.