Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:18
Je paradoxem, že tuhle minirecenzi píše člověk, který ještě na začátku roku všem radil a rozhlašoval, že tehto SW je mrtvý, slibný ale nevyvíjející se a "běžte od toho". A jsem rád, že po roce mohu prohlásit, mýlil jsem se. Kdenlive přežilo svou smrt. Kdenlive přežilo něco na čem ztroskotá mnoho nadějných open source projektů – odchod původního autora (Jason Wood). To o něčem svědčí, že kód je srozumitelný, existuje dokumentace a design není k zahození. Nový vývojář - Jean-Baptiste Mardelle - právě včera (4.12.) vydal novou verzi. Protože jsem si s touto video střižnou asi před měsícem hrál neodolal jsem se podělit se svými zkušenostmi.
Homepage:
http://kdenlive.sourceforge.net/index.php
Obrázky
aplikace:
http://kdenlive.sourceforge.net/screenshots.php
Kde-Apps link:
http://kde-apps.org/content/show.php?content=40125
Kdenlive se výrazně zlepšilo s verzí 0.3 která vyšla na jaře. Hodně prospěl přechod na MLT backend. MLT samo pak stojí na FFmpegu a ten asi ani není potřeba představovat. Díky němu je to jediná vícestopá video střižna, která mi zatím spolykala všechno, co jsem jí předložil ke strávení: DV, mjpeg, video z internetu, i domácí video ve formátu mpeg4 zabalené do AVI.
http://www.dennedy.org/mlt/twiki/bin/view/MLT/WebHome
http://en.wikipedia.org/wiki/FFmpeg
Pro upřesnění, testoval jsem verzi z SVN z 21.9. a všechny komponenty jsem stahoval z SVN nebo CVS, takže vlastně jde o pre 0.4 verzi.
Hlavním problém, na který vyskoušeníchtivý uživatel narazí, je instalace. V repozitáři své distribuce ho pravděpodobně nenajdete, tedy abych byl přesný, pokud máte Ubuntu/Kubuntu, máte smůlu. Našel jsem verzi u Marillata (Debian), ale ta instalaci na Kubuntu houževnatě vzdorovala.
Fajn, takže se bude kompilovat. Tedy, ještě jedna alternativa pro nedočkavé – Klik. Ale mě nakonec zlákala možnost stáhnout opravdu poslední verzi tohoto programu, slibující mnoho novinek, tak jsem neodolal.
Už na stránkách projektu píšou, že zbuildování není triviální. A nemluví do větru. Jsou potřeba hned 4 projekty a to nejlépe přímo z CVS. To by ještě šlo. Configure vyžadují extra parametry, s jednoduchou "trojkombinací" neuspějete. Ale vrcholnou překážkou bylo – spuštění. Zcela jistě se vám totiž dostane do konfliktu s již nainstalovanou knihovnou FFmpeg. Ta se Vám do systému dostane například s nějakým multimediálním přehrávačem, mplayer & spol, no kdo takového něco nemá.
Upřímě, překompilovával jsem to několikrát a vrcholnou překážku zdolal vítězně pomocí LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/lib:$LD_LIBRARY_PATH kdenlive
Pomocí proměnné jsem donutil linker, aby si pro Kdenlive přednostně všímal právě zkompilovaného FFmpegu a netoho ze systému. Tady je nutné upozornit, že se jedná o nečistý způsob, podrobnosti přehledně tady: http://linuxmafia.com/faq/Admin/ld-lib-path.html
Neškodilo by, kdyby autor sám vydával příležitostně snapshoty, kde by byly zabalené FFmpeg a MTL v takových verzích, které k sobě jdou, tak aby to zkopiloval s pomocí běžné trojkombinace každý zájemce a slinkovat tak, aby nebylo potřeba si zahrávat s LD_LIBRARY_PATH.
Kdenlive je "one man show", což mě u tak komplexního programu, jako je videostřižna, trochu zneklidňuje, ale na druhý pohled to není tak jednoznačné. Kdenlive stojí na frameworku MLT/MLT++, za nimiž stojí další lidé, intenzivně spolupracují a to vše stojí na FFmpegu, za ním stojí celý tým a roky práce. Mimochodem, Cinelerra spadá také do kategorie "one man show", a to si navíc její autor, kromě vlastního editoru vytvořil i celý backend a většinu knihoven!
Komunita kolem Kdenlive roste zatím jen velmi pomalu, stačí se podívat do fór na sourceforce, provoz je tam minimální, a převládají problémy s kompilací. Příčina leží hlavně v malé rozšířenosti Kdenlive v hlavních distribucích linuxu a netriviální instalaci, tady nikoliv v malé kvalitě projektu, nebo uživatelské nepřívětivosti.
Teoreticky by Kdenlive by mělo otevřít jakýkoliv formát který zvládá FFmpeg, dokonce i ty, na které jsou potřeba windowsí kodeky. Podobně i na výstupu, ke všemu k čemu má FFmpeg encoder by jste měli zrenderovat, to je sice trochu menší množina než u dekóderů, ale stále obsahuje atraktivní kusy – mpeg2, mpeg4 (aka DivX, Xdiv) a údajně hyperkvalitní h264. Přiznám se, nijak intenzivně jsem netestoval, mě bohatě stačí, když načte mpeg4 a DV, a to ona načte.
U volby výstupních parametrů jsem narazil. Jednak je dialog dost chaotický, položky v nabídce se podivně opakují a když už jsem myslel, že mám co potřebuji, nikdy jsem parametry nechytil tak, aby výsledné video bylo zhruba (od oka) stejné kvality jako na vstupu. Což je problém docela zásadní a obávám se, i tak trochu přesahující samotné Kdenlive.
K dalším vadám na kráse, tentokrát vadám zjevně na straně Kdenlive, je padavost. Nijak tragická, pracovat se s tím dá, zvlášť pokud jste vyznavači hesla ukládat, ukládat, a zase ukládat. No řekněme, je to verze ze SVN, potažmo verze 0.4, nic vysokého, co taky čekáte. Bohužel, v Kdenlive přijdete o veškerou neuloženou práci, Cinelerra ukládá průběžně za vás.
Naprosto si mě získal titulkovač - skvělý a velmi jednoduše použitelný, přesně výběr funkcí co potřebuji, ani o jednu víc, ani o jednu méně. On to není obyčejný titulkovač, ale velmi jednoduchý vektorový editor! Text můžete doplnit podtržením nebo barevným pozadím. Moje úpravy domácího videa spočívají hlavně v otitulkování, takže téhle funkcionality si zvláště cením.
Velmi málo efektů obecně, to zamrzí hlavně přechodů. Tady se to nedá s Cinelerrou srovnat. Mě osobně bohatě stačí zatmívačka, ale pokud jste náročnější, budete si muset počkat.
UI by to chtělo dotáhnout, zpestřit, vylepšit ergonomii. Hlavně ikony nevypadají vábně, občas jsou trochu matoucí. Naopak velkým kladem je flexibilita prostředí díky KDE dokovatelným panelům. Prostředí si můžete zpřeházet, jak je vám libo, nadělat z toho samostatná okna nebo jen zpřeházet v rámci jednoho. Je libo oba monitory vedle sebe? Nebo nebo naopak monitor klipů zrušit raději úplně a dát více místa na časovou osu? Žádný problém.
Úprava audia je možná. Podařilo se mi ztlumit vybrané části videa. Výš jsem ani nemířil. Dle screenshotů jde podmazat video hudbou, načíst mp3 soubor do umístit samostatné audio stopy, ztlumit, zesílit. K dispozici je i takzvaný audio-thumbnail, ted vizuální náhled audia. Jen poznamenám, že audio přímo spojené s videem je neprakticky úzké a pracuje se s ním trochu nepohodlně. U samostatné audio stopy je už vše podle mých představ.
Kdenlive mě velmi mile překvapilo. Na mrtvý projekt je
živé až až. Rozsahem funkcí a komfortem práce
již nyní postačuje mým nárokům
příležitostného střihače domácího
videa. Teď jde o to, aby se slibný kurz a tempo nevytratilo,
pracovalo se na odstranění chyb a hlavně, získalo
větší publicitu, což přinese víc uživatelů a ty
budou plnit bugreporty No a taky to používat. A třeba se
podaří časem i získat další pomocníky
s vývojem. Prvním předpokladem ale je, že se Kdenlive
dostane do repozitářů hlavních distribucí.
Kino - aplikace asi nejčastěji zmiňovaná, když se někdo ptá na "video editor pro linux, nejlépe něco podobného Premiéře" nebo "něco jako Cinerella ale uživatelsky přívětivější". Kino sice je video editor, ale ne tak docela digitální střižna (NLE), což má většina tazatelů na mysli. Pokud čekáte něco jako "light" a "free" Adobe Premiere, bude zklamáni.
Kino je sice šikovný program, sám jej už dva roky používám, ale je to jiná kategorie. Má hodně společného například s VirtualDubem. Video stopa je jen jedna a to velmi zjednodušená, nedají se na ní tvořit prolínání, ani podbarvit video hudbou, jednoduše ztlumit zvuk. Jednoduchý střih a efekty se vytvářet dají, ale relativně pracně a složitější s tím prostě neuděláte. A hlavně - Kino neumí pracovat s jiným formátem než DV. Sice novější verze nabízí možnost importu jiných formátů, ale to jen zavolá shell skript, který pomocí FFmpegu nebo Mencoderu, překonvertuje na DV. Připravte si dost místa na disku a hlavně dost času, ona taková konverze hodinového videa chvíli trvá. Takto si transparentní práci s různými formáty nepředstavuji.
Kino je primárně určeno na stažení videa z digitální kamery, jeho jednoduchou úpravu a okamžitý export, například na DVD. Všechny ostatní funkce na mě dělají spíše dojem dodatečně přidaného bonusu. Kinu zůstanu věrný, co se týče stahování vide z kamery i nadále, i přesto, že Kdenlive v nejnovější verzi podobnou funkcionalitu také přináší (netestoval jsem, tvrdí to na webu).
http://kino.schirmacher.de/ (v době psaní článku byli stránky nedostupné)
http://www.kinodv.org (tyhle fungují)
Poznámka: autor Kina na svých stránkách tvrdí, že Kino je NLE. Přes všechny nesporné kvality tohoto programu, bych si s tímto výrokem dovolil polemizoval.
Kdenlive obsahuje jen zlomek funkcí, co nabízí Cinerella. Existují dvě verze Cinerelly, oficiální (verze 2.1) a komunitně udržovaný fork nejčastěji nazývaný cinerella-cvs (2.0), příležitostně synchronizovaný s oficiální verzí. Obvykle je doporučována komunitní verze. U zatím všech verzí co jsme zkoušel (a nebylo jich málo) se mi nepodařilo u videa ve formátu AVI načíst zvuk, nerozpoznala formát, ať jsem dělal co jsem dělal. To by ještě šlo vyřešit separováním audia do samostatného souboru, a jeho načtením do projektu zvlášť, ale je to nepříjemná práce navíc. K tomu přičtěte mizerné UI z dob KDE 1.0, titulkovač co si neporadí s češtinou (jen editace, výsledek je OK), zrenderovaný výsledek taky neodpovídal mým představám. Mám verzi z repozitáře Debianu (Marillat) naroubovanou na Ubuntu, možná je to tím, stabilitou to neoplývalo, hlavně během renderingu. Pokus o některé formáty končil okamžitým pádem.
Co se mi nejvíc na Cinelerre líbí je její časová osa, tady směle konkuruje i komerčním produktům, představuje jednu z nejpropracovanějších čístí Cinelerry. Náhledy po celé délce video stopy velmi usnadňují orientaci v delším videu. To je velmi praktické, ale u jiných free NLE vzácné.
http://heroinewarrior.com/cinelerra.php3 (originální Cinelerra)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cinelerra
http://cinelerra.org/ (comunitní verze)
Diva má na stránkách impresivní živé screen captures, ale už z nich vysvítá základní omezení - moc toho neumí. Na stránkách s dokumentací se dočteme hromadu dalších omezení, hlavně omezený počet podorovaných formátů, v podstatě jen DV a výstup do Mpeg2 (DVD) a Theory. UI vypadá pěkně, to se musí nechat. Stavebními prvky jsou Mono a Gstreamer (Mono binding) a celé je to laděné pro Gnome. Nezkoušel jsem.
Je v repozitářích Kubuntu, takže tohle byla moje úplně původní volba NLE. Trochu mě zklamal, musím se přiznat. Především, nenačetl moje cvičné video. Ovšem i v počtu funkcí zaostává za Kdenlive. Autoři ho již jednou celý přepsali – z C do Pythonu (hmm) a poslední dobou se mi zdá, že vývoj stagnuje. Pro doplnění - jako backend je použit Gstreamer (Python binding).
http://wiki.pitivi.org/wiki/Main_Page
Stejně jako u Kina, jedná se o trochu jinou kategorii video editoru. Nabízí velké možnosti v oblasti konverze audio i video formátů, změny kvality videa, obrazových i audio filtrů, synchronizace audia. Má jen jednu základní časovou osu, bez náhledů, možnosti editace jsou omezené na nejjednodušší operace - slepení více částí nebo roztřižení většího videa, vystřižení reklamy z filmu atd. Možná toho neumí mnoho, ale ve svém úzkém oboru je jednička. Z příbuzných programů pro Windows je mu nejbližší asi VirtualDub.
http://avidemux.berlios.de/index.html
Novější verze již podporují více stop a zprvu jednoduchý nástroj se pomalu propracovává do kategorie NLE. Má ovšem hodně nestandardní a neergonomické UI. Stále z něj mám dojem, že autor původně zamýšlel vytvořit něco úplně jiného a video editor se z toho stává spíš jako by mimochodem. Rozloučil jsem se s ním poté, co jsem zjistil, že důvodem, proč načítá hodinové video hodinu, a ještě nezkončil, je, že si mění video na hromadu očíslovaných obrázků, které sype do pomocného adresáře. No to bylo loni, třeba se teď výrazně zlepšil. Na druhou stranu, neprotestoval proti žádnému z předložených formátů.
http://lives.sourceforge.net/index.php?do=screenshots
Zkoušel někdo tohle? Mělo by jít o fork Blenderu ohnutého pro editaci videa. Soudě podle TODO toho ještě moc neumí a vývoj také nějak zaostává.
http://positron.sourceforge.net/
Nejnovější přírůstek do rodiny. Intensivně se na něm pracuje, vypadá slibně, ale formátů zatím moc nezvládá (pouze mjpeg?). Dle screenshotů umí skoro všechno co od jednoduchého NLE čekám já. Uvidíme. Trochu netradičně postavený na FLTK a jako backend používá mě naprosto neznámý gavl.
http://openmovieeditor.sourceforge.net/
http://gmerlin.sourceforge.net/ (gavl homepage)
http://propirate.net/oracle/archives/category/my-projects/open-movie-editor/ (autorův blog)
Nejsem ani video profesionál, dokonce se ani digitálním videem nijak intenzivně nezabývám, leda snad tak jak divák :) a velmi příležitostný experimentátor s úpravou domáciho videa z mé digitální kamery. Ano, momentálně pracuju pro firmu, co se prodejem digitálního videa živí, ale já jako programátor ním nijak nepřidu do styku. Jinými slovy, na poli pojmů z oblasti videoeditace se pohybuji na velmi tenkém ledě.
Ne úplně ideální článek o NLE:
http://en.wikipedia.org/wiki/NLE
Seznam NLE na Freshmeatu. Zde je nutné uvést, že zdaleka ne všechny uvedené aplikace skutečně jsou NLE, někdy jde jen o zbožné přání autora, nebo přílišný entuziasmus recenzenta:
http://freshmeat.net/browse/256/
Zmiňovaný Marillatův repozitář pro Debian. Skoro vše, co zde bylo zmiňováno a je to kus software, najdete zde. Pokud máte Ubuntu, připravte se na potíže:
http://www.debian-multimedia.org/
Tiskni
Sdílej:
-ovc copy
a zvuk prevedte do mp3. Rikal jsem si: "Co je to za blba odpoved, vzdyt prave tak to delam". Jenomze zvuk byl do mp3 pres lavc
konvertovany bez nejakych extra parametru, jak to delam ja a vysledkem je AVI, ktere Cinelerra nacte i se zvukem. Mam pocit, ze zvuk je VBR, ale nerucim za to. Pilny ctenar dohleda v mailing listu Cinelerra CVS.
Dalsi vec, kterou najdeme nove na strankach Cinelerry CVS je manual, ktery je kopii dostupnych veci. Je to takovy MIX, hlavne screenshoty jsou asi z 5 ruznych distribuci a vyvojovych verzi Cinelerry, takze manual pusobi slepenym dojmem, ale - Diky za nej. Skoda ze neumim lepe anglicky, pustil bych se do prekladu. Cinelerre hodne fandim.
fourcc
(nebo jak se ta zkratka pise) na DX50
, jak to dela Avidemux, udelam to rucne pres mplayer. Kamaradi na Windows vetsinou maji "ten Diviks", ja predpokladam ze ve verzi 5.0 a vyssi. No a win Divx spolkne MPEG4 vytvorenoy ffmpegem, protoze ma v hlavicce mnou podstrceny inicializacni retezec "DX50". Mam pocit, ze to same funguje, kdyz tam podstrcime "XVID" - pak to vezne Xvid win kodek.
Kdyz menime fourcc mencoderem, nezbyva, nez prejet cele video -oac copy -ovc copy. Transcode to pry umi elegantne i bez prekopirovavani celeho streamu.
Jak ven z MOV? Bud spolehat ze maji kamaradi Quicktime, nebo by teoreticky mohlo fungovat toto: MOV je koneckoncu jen kontejner. V pripade, ze ukryva MPEG4 video a MP3 zvuk, mozna by stacilo jen zmenit kontejner na AVI. To by umel mplayer - zase -oac copy - ovc copy + vnuceni AVI kontejneru. Jinak sem kdysi z Cinelerry dostal AVI kontejner, MPEG4 video a MP3 zvuk, ale pamatuju, ze s tim byly nejake problemy.
Cinelerra je pry extremne narocna na verze nainstaovnaych knihoven. Oficialni vetev si to myslim taha sebou ve zdrojaku, CVS je od toho ocesana a spoleha na oddelene kompilace.
Pěkná "minirecenze", možná Kdenlive i vyzkouším, poměrně jsi mně navnadil...
Mimochodem oprav si Cinerella na Cinelerra.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.