Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:20
Po dvou měsících zase zpět ve studeném Londýnském bytě s nejistou vyhlídkou na práci a jistou vyhlídkou, že pracovat se bude muset. Život tu není levný, cestování není levný koníček a to nepočítám zloděje. Kupodivu ani v Africe život není levný, a to v tam žijí miliony lidí s příjmem jednoho dolaru a méně na den. Je mi záhadou, jak to dokážou.
30té narozeniny jsem stylově oslavil v baru v Zanzibaru a na pláži se sklenkou vína tamtéž. Takhle se to stárnutí snáší nějak lépe. Projeli jsme to přes Tanzánii, Zambii, Namibii až do JARu. Otevírali jsme školku v chudé africké vesnici, postavenou z peněz nadace Bez mámy. Prolétli se v mikroflightu nad Viktoriinými vodopády, zahájil vodáckou sezónu na Zambezi, nechali se trapně vykrást auto ve Swakopmundu, povečeřeli s českým konzulem v Kapském městě, slezli Stolou horu, dvakrát se ocitli zcela bez prostředků, otestovali obětavost rodičů a kamarádů a dokonce i zcela cizích lidí. Nakonec nás Dubajci nás na náhradní pasy do své země nepustili. Nenudili jsme se. Více o cestě na soukromém blogu http://espinosa.bloguje.cz a nějaké ty fotky na http://www.flickr.com/photos/espinosa_cz.
Mimochodem blogovací kvality bloguje.cz, to je jiné kafe než tady na abclinuxu. Páni správci abclinuxu, nechcete se nějak domluvit s kolegy na bloguje.cz?
Tučňáci koušou! Nedaleko Kapského města, v Simons Townu na Boulders Beach, mají jako atrakci hejno tučňáků afrických, žijí tady vedle sebe lidi i tučňáci. Ve městě jsou dopravní značky typu “pozor tučňáci”, “nezajeďte tučňáky”, “podívejte se pod auto než vyjedete, může tam být tučňák” a tak podobně.
Jsou skutečně tak srandovní, jako v dokumentárních filmech, trochu smrdí, provádějí něco na způsob sborového zpěvu, občas slyšíte domácí hádku, se sexem se moc netají a pokud jde o obranu hnízda, jsou nekompromisní.
Zkoušel jsem se s jedním skamarádit, tvářil se velmi přátelsky, jako starý známý pokýval hlavou, zavrtěl hlavou ..a sek mě potvora po prstu. Mají v zobáku sílu. No prst mi zůstal, ani krev netekla, bylo to spíš takové varování, měl jsem si všimnout že hlídá hnízdo.
S tučňáky se dokonce můžete i koupat v moři. Ovšem jen v létě, ne na konci podzimu v květenu, tedy pokud nemáte tělesnou konstituci mrože. http://en.wikipedia.org/wiki/Boulders_Beach
Se toho ve světě zas tak moc nezměnilo, dva měsíce bez televize a novin a stejně jste o nic nepřišli.
Se toho ve světě open source a Linuxu zas tak moc nezměnilo. Nejlepším důkazem budiž upgrade mého systému.
Stáhnul jsem obvyklou porci updatů pro SUSE, doufaje že by třeba už moje wifi karta zase byla na seznamu podporovaných ….a není. Na tomto příkladu je vidět, že otevřený a zdokumentovaný HW a Open Source friendly výrobce ještě neznamená, že je k dispozici i přiměřeně kvalitní driver. Ten musí někdo primárně napsat a pak udržovat v dynamickém světě vývoje kernelu. A to dojely i wifi karty založené na rt2x00. Ještě pod SUSE 10.1 oficiálně podporované ale na 10.2 už ne. Proč? Starou řadu 1.x už se nechce nikomu udržovat a nová 2.x ještě nedosáhla potřebného stupně kvality, aby byla zařazena do SUSE. Takže zbývá stahovat z CVS projektu a kompilovat nebo zaexperimentovat se SUSE Factory, to jsou vždy hrátky na minovém poli. Bez zaváhání jsem šáhnul po druhé variantě. Drivery jsem sice musel trochu nutit ke spolupráci, než se poddaly. No teď to nějak chodí, důkazem budiž fakt že odesílám tuhle zprávu do blogu.
Jak jsem kernel moduly nutil ke spolupráci najdete tady: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/181698#3
KDE 3.5.7. Jako obvykle upgrade přemazal některá uživatelská nastavení, takže týdny opět začínají nedělí a ne pondělkem, a pár dalších drobností, co bylo potřeba nastavit zpět.
Naděje, že by Media Manager pracoval přímo s adresářem /media a ne přes URL media:/, protože si s tím většina aplikací nerozumí. Naděje, že by se flash disk automountoval s parametrem „flush“. Hmm, zase nic. Teda vlastně ano, přestal fungovat Media Manger úplně, po vložení DVD žádný automount, jak media:/ tak sysinfo:/ o existenci nafialovělého kotoučku netuší. Pomohla domluva přes kontrolní centrum, zapnout službu, vypnout službu a vida, už to jede. Ještě že jeden po těch letech ví kam šáhnout.
Beryl 0.2 - taky žádná změna. Moje karta Radeon 7500 nikdy hvězda 3D desktopu nebude. Je zastaralá a neperspektivní, takže podporu pBufferu nebo FOBu tam nikdo nedopíše, okna s proměnlivým obsahem (video, některé webové stránky) budou na hranici použitelnosti.
Downgradoval jsem jsem Xka. Z nějaké podivné experimentální SUSí verze xorg73 na standardní aktuální xorg72. S tou experimentální nechodí Google Earth ani Cinelerra a nic z uživatelského hlediska zajímavého nepřináší. Pozitivní na to bylo, že Smart se tentokrát vyznamenal, na rozdíl od dua Apt/Synaptic zvládl downgrade bez větších obtíží. Sice „pro zahřátí“ několikrát spadl, ale to on mi tak občas dělá.
Taky nám zkrachovala firma, kde jsem před cestou pracoval, ale o tom chystám příspěvek zvlášť. Okolnosti za mě rozhodly otázku, zda se vracet na původní místo nebo ne. Usnadnili mi to. Teď už není kam. Odešel jsem akorát včas, byl jsem poslední kontraktor kterého zaplatili, kamarádovi dluží peníze za poslední měsíc a na výplaty zatím není, než se rozprodá, co jde.
Přítelkyni odešel do věčných lovišť laptop. Postupně odcházela integrovaná karta a teď už ani nebootuje. Intenzivně podezíráme Windowsí drivery, že ji mají na svědomí, problémy se začaly objevovat vždy v souvislosti s hibernací nebo suspendem. Já jen že nejen Linux může mít problémy v této oblasti.
Odešel laptop, to je sice smutná věc, ale pozitivní na tom je, že se šel koupit notebook nový. O tom ale také až příště.
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem blogovací kvality bloguje.cz, to je jiné kafe než tady na abclinuxu.Prozraď něco bližšího, prosím.
Mimochodem blogovací kvality bloguje.cz, to je jiné kafe než tady na abclinuxu. Páni správci abclinuxu, nechcete se nějak domluvit s kolegy na bloguje.cz?Nechceme
Co přidat? No hlavně podporu "rich textu". Píšu si poznámky do OOWriteru a na bloguje.cz stačí překopírovat do html text area a zachová se formátování. U delšího příspěvku je to vlastnost k nezaplacení! Hezky se to vypořádá s CSS styly. Stále je zachována možnost editovat přímo HTML.Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani? A jak by to mohl nejak javascript zpracovat, praci s clipboardem zajistuje prece prohlizec?
Perex a Body mají oddělené kolonky atd. drobnosti, ale potěší.Mame trochu jiny styl, snazime se umoznit lidem, aby u kratkych zapisku nemuseli psat perex. IMHO je jedno textove policko o neco pohodlnejsi nez mit dve. Ale to je vec nazoru / vkusu / designu.
Ideální by bylo, když píšu příspěvek na bloguje.cz si jen zašktnout, že tenhle příspěvek je určen pro abclinuxu a tenhle zase do civilního blogu.V bugzille je pozdavek na export / import z nejakeho XML formatu. To by snad byl vhodnejsi zpusob, nez to provazat s jednim konkretnim serverem.
Abclinuxu běží na Jave? Nezkoušeli jste JSF/MyFaces + RcFaces? Tam přímo html text area integrovaná je. V předchozí práci jsem použil, jen se to nemělo tak docela rádo s IE, ale to by čtenářům ablinuxu asi tak hrozně nevadilo ;)JSF nechci. Uz jsme jednou nasazovali rich text area, ale musel jsem ji zrusit kvuli nefuncknosti pod konquerorem. IE je podporovany prohlizec, takze i na nej bereme ohledy. Viz hacky v CSS.
Kdysi na zive.cz se lidé předváděli, jak mohou vkládat obrázky do komentářů. Z diskuze vyplynulo, že to funguje v IE přetažením obrázku z kreslícího programu do textarea ve webovém prohlížeči. Nicméně žádné technické podrobnosti nikdo neposkytnul (třeba HTTP log). Moje hypotéza: Přes schránku vkládaný text je ve skutečnosti objekt, z kterého prohlížeč interpretuje v textarea jen text, ale při POSTU jej expanduje do sobě srozumitelného jazyku (buďto HTML nebo něco z MS jmenného prostoru, protože zive.cz jede na ASP). Server pak rozpozná toto značkování a převede jej na HTML. (Správci to neuměli vypnout, asi se jednalo o moc chytrý polymorfismus.) Mimochodem ve směru FF → OOo lze přenášet některé vlastnosti (jako je formátování bloku nebo hypertext).Co přidat? No hlavně podporu "rich textu". Píšu si poznámky do OOWriteru a na bloguje.cz stačí překopírovat do html text area a zachová se formátování. U delšího příspěvku je to vlastnost k nezaplacení! Hezky se to vypořádá s CSS styly. Stále je zachována možnost editovat přímo HTML.Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani? A jak by to mohl nejak javascript zpracovat, praci s clipboardem zajistuje prece prohlizec?
Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani?Ano. Co je na tom divného? Formátovaný text lze přenést z Firefoxu do OOo a dokonce i obráceně. Jen mám trochu nejasno ve formátech toho text-clipu, ale zřejmě se jedná v obou směrech o HTML. U Firefoxu tato volba nepřekvapí, u OOo už ano. Nebo je to nějaký multiformát a fFirefox si prostě vybere HTML variantu? Nevím, takhle dopodrobna jsem se v tom nevrtal, ani nevím kolik typografických prvků lze přenést, jestli tabulky? určitě přenáší i pojmenované styly z OOo, které mohou být na cílovém html (tj. v blog u) redefinovány, čehož lze vtipně použít. Jednoduchá rada - vyzkoušejte to! Není nic snažšího. Udělejte si zdarma uživate a hrajte si s tím :) Ad html text area. Existuje několik implementací. Mrkněnte na autora bloguje.cz nebo fórum tamtéž. Hodně si s stím užil, kvůli Opeře a IE ho dokonce i měnil, Teď to funguje snad údajně úplně všude. Má tam volbu mezi dvěma html text area enginy nebo holý text s manuálním html markupem. Ano blogy jsou na abclinuxu okrajovou záležitostí. Taky jsme si všimnul
Normální tučný Odkaz H_2SO_4.který jsem zkopíroval přes schránku z OOo udělá toto (na jeden řádek):
<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> <p style="margin-bottom: 0cm">Normální <strong>tučný</strong><span> <a href="http://test/">Odkaz</a></span> H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>.</p>Ani se nedivím, že uživatelého toho systému píší texty raději v textovém procesoru.
To je zajímavé, mnou přenesené texty jsou jen čisté html, čisté tagy <p> a <h3>, čistší HTML už si snad ani nelze přát, a to jsem používal na cestě OOo pro Windows (různé verze), MS Word a Wordpad.
Přesvěčte se na vlastní oči
http://espinosa.bloguje.cz
V Mozille se to dělá Menu - View - Page Source nebo Ctrl-U kdyby náhodou někdo nevěděl
Na straně abclinuxu by se texty navíc mohly vstupy "čistit". Doporučuji java knihovnu NekoHTML, Kromě toho, že dokáže parsovat i hodně poničené HTML jak XML DOM, je to čistič, specialista na odstraňování prázdných tagů typu <span></span> a uzavírání otevřených tagů. Mohu doporučit z vlastní zkušenosti.
P.S.
Příjemně mě překvapilo rozšíření OOo v internetových kavárnách v Jižní Africe a Namibii. Dokonce bych si troufl tvrdit, že byla k dispozici častěji než Mozilla! Pravda, někde to byla historická 1.x někde zase starší Star Office, ale většinou se jednalo o min. dvojkovou řadu OOo, to je potěšující.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.