Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:12
PCLinux z pohledu dlouhodobého uživatele, aneb půjdeme trochu do hloubky, připravte si speleologické náčiní. Nadčasový a objektivní pohled místo rychlokvašených článků končících instalací na harddisk a několika screenshotů Synapticu a radou jak lokalizovat. Zmíním klady i zápory se kterými jsem se setkal.
Nějak vyrojilo článků okolo PCLinux. Také to pozorujete? Móda v souvislosti s novou verzí? Dlouhodobější trend? To bych teď ale nechtěl řešit, zpět k těm článkům.
http://www.linuxos.sk/clanok/258/index.html
http://www.root.cz/clanky/pclinuxos-cerstvy-boxer-v-ringu/
http://www.abclinuxu.cz/blog/PCLINUXOS/2007/3/19/173401
Od dobrého článku o distribuci bych si sliboval trochu časového nadhledu, srovnání s ostatními distribucemi, v čem je tahle distribuce unikátní, postřehy z dlouhodobějšího používání, dostupnost a včasnost aktualizace balíčků, jak je řešen vývojový cyklus, jak fungují backporty v praxi.
Používal jsem aktivně PCLinux zhruba rok, tuším skoro celý 2006, a do jisté míry stále používám, tady je můj pokus o zaplnění této mezery. Tento článek vznikl na základě mých starších komentářů:
http://www.abclinuxu.cz/blog/PCLINUXOS/2007/3/19/173401#36
http://www.root.cz/clanky/pclinuxos-cerstvy-boxer-v-ringu/nazory/143205/
Desktopový domácí uživatel je pro tvůrce PCLinuxu na prvním místě. Je placen z jejich dobrovolných příspěvků, naslouchá jim, reaguje na jejich podněty. Nikdo tu nevrtí hlavou nad myšlenkou linuxu jako levné náhrady MS Windows. Požadavek na minimální poinstalační konfiguraci je brán jako samozřejmost, a pokud je přeci jen něco nutné změnit, je na to GUI nástroj.
To je rozdíl od velkých distribucí SUSE nebo Red Hat/Fedora. Příjmy společností stojících za těmito distry jsou generovány z prodeje serverových a korporativních (entreprise) variant těchto distribucí. To se odráží například v konzervativní konfigurací jádra – žádné low latency patche. V konzervativnosti jádra exceluje hlavně SUSE.
Hodně se opakuje fakt, a obvykle špatně interpretuje fakt, že PCLinux je klonem Mandrivy 9.x. Pravda je - PCLinux kdysi vzešel z Mandrivy, nicméně již dlouho dobu je zcela samostatnou distribucí. Některé balíčky Textar skutečně přebírá a doupravuje z Mandrivy, nejmarkantnější to je u kontrolního centra, pro SUSáky – obdoba Yastu se stejným fukčním rozsahem, snad jen management balíčků odebrali a nahradili spolehlivějším Synapticem.
Mandriva a PCLinux kompatibilní distribuce to nejsou. Za výhodu to nepovažuji. Pro malou distribuci je strategické být od nějaké úrovně kompatibilní s nějakou velkou.
1/ Asi nejlepší optimalizovaný kernel s jakým jsem měl tu čest, obsahuje například CK patchset, optimalizovaný io scheduling. Chodila mi hibernace, okamžitě naskočila rt2500 wireless karta, o DRI ani nemluvě.
2/ Repozitáře mě kvantitou moc kdysi neoslnili, zato výběrem už ano, KDE centrické, ale nabrání se ani Gnome/GTK, pokud nejsou plnohodnotné alternativy - Gimp, Gaim, Ekiga, OOo. Co nebylo, stačilo zažádat a bylo zváženo. Já zažádal o Ekigu, s tím že není alternativa pro videotelefonii a do týdne tam byla.
3/ Jeden repozitář s jednoduchou strukturou – main, extra, kde, drivers, testing. Jeden centrální repozitář má tu výhodu, že nedochází ke konfliktům v závislostech a duplikacím, jako tomu bylo zhusta v případě Fedory, najděte si na Rootu.cz nějaké moje starší články. Nemusíte strávit několik večerů prolézáním hromady podivně strukturovaných repozitářů a externích uživatelských repozitářů s variabilní kvalitou jako je tomu u SUSE.
4/ Excelentní komunikace s vývojáři. Chtěl jsem patch v Xorg pro radeon driver opravující rendering fontů a do druhého dne! tam bylo překompilované Xorg s tím patchem. Tomu říkám servis. Výhoda malého distra.
5/ GUI s nastavením systému, sice pomalý, ono je to napsané v Perlu či co, nicméně funkční, zatím to bylo první a poslední GUI kde jsem úspěšně nastavil wifi síť + WEP + ethernet bez jediného zádrhelu. Je to kompletně portované z Mandrivy a sychronizují docela často. (Principiálně se mi více líbí Kubuntu settings, mají to dělané přes KControl plugin moduly, to je perspektivní cesta, ale zatím to nemají tak odladěné)
6/ Ke pohodlné instalaci je řada alternativních sad ikon a témat vzhledů. Nechybí ani alternativy ke Kickeru (KBFX), applety a desklety (Superkaramba) a samozřejmě podpora 3D desktopu.
A nevýhody? No samozřejmě, taky, koneckonců, odešel jsem od tohoto distra
1/ u verze 2004 zastaraly některé základní komponenty systému: linker, gcc, glibc. Kvůli tomu nešlo upgradovat některé další věci, jako UDEV. Vývojáři (Textar) se zoufale a dlouho bránili upgradu.
2/ Vyvojáři se velmi dlouho bránili věcem jako je Beryl, Xorg>7, Beagle (KDE a ne-mono alternativy jsou bohužel stále v plenkách). Všechny vyjmenované komponenty už v nové verzi jsou, ale muselo se dost dlouho čekat. Nebude se situace zase za rok či dva opakovat?
3/ Optimalizovaný preemptivní opatchovaný kernel nemusí vyhovovat každému, nemusí být stabilní všude. To že je jádro opatchované většinou také znamená, že se jeho vývoj opožďuje za hlavním vývojem, obvykle o jednu až dve verze. Pokud máte cutting edge HW jehož podpora byla přidána do kernelu nedávno může vám to vadit.
4/ Verze OOo neobsahuje go-ooo patchset. Jedná se jen o přebalenou oficiální verzi, postrádá některé pokročilé vlastnosti, resp. musíte si na ně počkat min. o půl roku déle. Nicméně někteří uživatelé tuto variantu OOo upřednostňují.
5/ Budoucnost PCLinuxu je vzdor jeho popularitě nejistá: má jen málo aktivních vývojářů (1-3) žádná komerční firma na pozadí. Co by se stalo kdyby to Texe přestalo bavit je nejisté až temné. Komunita je živá, ale kontribuční aktivita je minimální – nevýhoda orientace na no-unix-guru uživatele. Pokud neradi měníte distribuce, je tohle zásadní argument.
6/ během vývoje "nové generace" PCLOS 2007 se téměř úplně zastavil vývoj předešlé, žádné backporty, více jak půl roku, jen nestabilní nová verze určená pro developery. Stručně - nebyli lidi. V této fázi opustilo PCLOS asi hodně uživatelů, včetně mě ;) Mimochodem Kubuntu na tom není (nebyl) s backporty o moc lépe.
7/ PCLOS negeneruje žádný zisk, příspěvky stačí tak na udržbu serverů a něco málo pro Texe, nemůže tedy platit skutečné vývojáře software, jako to dělá SUN, Novel nebo RedHat (a v mnooooohem menší míře Ubuntu). Jeho přínos zpět komutině linuxu je tedy poněkud diskutabilní.
8/ Nové balíčky jsou vždy dostupné nejdříve platícím uživatelů, po týden (?) jsou dostupné jen na zaheslovaném serveru, individuální přístup získáte za malý příspěvek, výše dobrovolná, minimálně 10 USD (?) a členství není časově limitované (?).
Novou verzi jsem zatím zkoušel jen na Live CD. S největší pravděpodobností půjde na nový laptop jen co bude trochu času, reinstalace systémů není můj koníček, je to spolehlivý způsob jak zabýt celé odpoledne. Ani ne tak systém samotný, spíš záloha a zrestaurování dat, to je žrout času :)
Udělala na mě dobrý dojem. Díval jsem se do repozitářů, na množství a aktualitu balíčků, tady už musím nějaké body strhnout. X Org stále verze 7.1, Kde 3.5.7 zatím jen v testingu, stejně tak novější kernely 2.6.20, kdenlive hodně historická verze 0.3. Zbytek se letmým pohledem zdá OK. Potěší promptně aktualizované verze driverů.
Exceletní low latency kernel, vhodný pro desktop. Ne nadarmo je považován za jeden z nejsvižnějších dister, určitě co se týče binárních distribucí. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit. Už jen tento kernel je sám o sobě dobrým argumentem proč přejít k tomuto distru.
Všechny ovladače se instalují technologií DKMS, zajišťuje snadný upgrade. Celkově výborná podpora HW okamžitě s instalací.
Pro instalační management bylo vybráno to nejstandardnější a nejspolehlivější co je po ruce- APT + Synaptic a v záloze Smart.
Omezený ale vhodný výběr balíčků, jeden centrální repozitář, srozumitelné sekce.
Plynulý systém upgradů balíčků, tedy pokud odmyslíme zásek mezi v2004 a v2007. Když se balíček osvědčí v testingu, jde do hlavních sekcí. Existuje i verzování celé distribuce, ale to má význam jen pro vydávání Live CD.
Byl jsem převážně spokojeným. Já byl ovšem převážně spokojeným uživatelem všech distribucí co jsme poznal – Fedora, Kubuntu i SUSE, ze které toto zrovna píšu. Všechny mě svým způsobem nějak okouzlili a svým způsobem nějak zklamaly a já od nich odešel.
Za dobrý linux považuji takový, který budu používat sám, o který se nebudu muset moc starat když nebudu chtít, který mohu bez obav doporučit všem kamarádům i těm méně zdatným v IT a hlavně, který mohu nechat na starším laptopu připravuji pro svoji mámu. Zatím jsem takový nenašel, našel jsem hodně pokusů co se blížili k finální čáře, ale s každém jsem nakonec našel závažnější nedostatky a přešel jsem ke k jiné distribuci. PCLinux se nicméně k mojí představě dostal nejdále.
Tiskni
Sdílej:
nicméně myslím že balit do obecného distra jako default nějaký low-latency kernel je blbost. Určitě to má smysl například pro práci s audiem (např. Ubuntu Studio).Tak mě zas berou mory, když čtu, že vznikl derivát distribuce X, primárně orientovaný na činnost Y. Nemám zájem mít doma tři partišny s distrama, jedno "obecné", jedno na skládání muziky a další třeba na zpracování videa. Tohle všechno by podle mého názoru mělo zvládnout distro jediné.
Tak mě zas berou mory, když čtu, že vznikl derivát distribuce X, primárně orientovaný na činnost Y. Nemám zájem mít doma tři partišny s distrama, jedno "obecné", jedno na skládání muziky a další třeba na zpracování videa. Tohle všechno by podle mého názoru mělo zvládnout distro jediné.Klídek, Ubuntu Studio je sice zvláštní instalační medium, ale všechno v Ubuntu studio je v repozitáři Ubuntu, takže se jedná o jednu distribuci. Stejně tak Kubuntu není jiné distro, jenom jiná verze instalačního CD.
A to je chyba! Zkušený uživatel jako vy by neměl být pasivní, já bych v tom naopak vrtal, ptal se, nechal si zdůvoďnovat, hledal patche, hledal a reportoval jak to dělají v jiných distribucích. A nebát se i odejít od distribuce. Vaše volba distribuce je i něco jako váš "hlas" pro tu či onu politiku správců. Využívejte ho! Distribuce není náboženství.Tady se pletete. Já nejsem pasivní. Mám vedle Ubuntu, které je produkčním systémem, ještě Arch (na hraní a rozbíjení) a Debian (64bit, prostě protože mám rád Debian). Rozhodně se nebojím odejít od žádné distribuce. Jenom se mi příčí jít k distru jako je PCLOS. Podle mě není dost vyzrálé, užitečné a konkurenceschopné. Nevím, co sem pletete náboženství. Navíc, uživatel není od toho aby patchoval, ale od toho a by užíval. Patchování mě sice baví, ale jiné věcy než je počítač mě baví ještě mnohem víc.
AD náboženství: Někteří si to tady na abclinuxu pletou.Vážně? Kdo konkrétně?
Stejně nechápu, proč bych měl kvůli pitomému jádru uvažovat o zkoušení něčeho tak pochybného jako je KDE-centrický derivát Mandrivy používající RPM a Synaptic (ten je na tom možná nejlepší), vyvíjený čtyřmi nebo kolika amíky, podporující jenom jeden jazyk, obsahující nedostatek balíčků, a lícoměrně zahrnující proprietární balast do základní instalace. Ne díky.Hmm, docela zvláštní, že mi to "pochybné" distro šlape podstatně líp něž dříve používané Kubuntu. Asi z pekla štěstí nebo co. PCLOS je podle mě aktuálně jednoznačná "best of" distribuce pro BFU klikače, kteří naopak licoměrně zahrnutý proprietární balast uvítají s otevřenou náručí. Radically Simple je heslo PCLOSu a docela to sedí.
Osobně se mi příčí jakákoliv forma napadání, fyzické nebo verbální, provozování nebo vybízení k ní, lhostejno zda k jednotlivci či skupině.Možná, ale toho jsem se nedopustil.
Na to že hodnotéte něco co jste skoro ani neviděl, trochu silné tvrzení, ne?Ne.
Stále čekám až budete konkrétnější, poukážete kterou část mého článku máte na mysli. Ale to se ve vašem případě asi stěží dočkám. Těžko asi můžete když jste to viděl "z rychlíku" To jako screenshot u nějakého článku? Nelíbí se defaultní barvičky?Nemám důvod být konkrétnější. Vše jsem řekl. K odmítavému postoji mi postačuje, co jsem tu a tam přečetl.
Lituji, kromě jednoho věcného příspěvku v úvodu, nemají vaše další komentáře informační hodnotu. Možná pro jiné vědní obory (literatura, drama, psychologie, a jiné *ogie) nikoliv pro IT.No a co?
Jsem si myslel, že k přijetí či odmítnutí něčeho je dobré to prvně znát, ale asi jsem se spletlSpletl. Vistu taky neznám, a odmítám ji. Stejně tak SUSE atd..
Jediný důvod který mě napadá pro takovou animozitu je skutečnost, že PCLOS brzo vystřídá Ubuntu na 1. místě v Distrowatchi. Pokud lidi jako ty, tohle skutečně tak dráždí, překonám svou lenost a ten PCLOS si nainstalujiKdyž tě napadá jenom toto, máš dost silný deficit nápadů.![]()
Víš co, přijď se podívat, jak se dokážu jinak realizovat, a pak kdyžtak pokračuj v pokusech o ponižování.nejak se realizovat musi
kdyz mu to jinak nejde.jinak ubuntu narocne na pamet a ma hrozny vzhled me to ale jde taky
a to jsem uz ubuntu 2 roky nevidel.
..., nicméně myslím že balit do obecného distra jako default nějaký low-latency kernel je blbost. Určitě to má smysl například pro práci s audiem (např. Ubuntu Studio). Při normální výpočtově nenáročné práci člověk, myslím, nepozná na rychlosti nic, jenom na spotřebě a teplotě procáku. Toto ještě platí, ne? Navíc, myslím, low-latency kernel nemusí být všude stabilní.S tymto mierne nesuhlasim. Na PCLOS som presiel z Ubuntu hlavne kvoli rychlejsim odozvam v systeme, rychlost bootu pritom opominam ako nepodstatnu (ta je mimochodom u PCLOS radovo vyssia). Pouzivam opatchovany kernel a ziadnu nestabilitu som si doposial nevsimol. Vyhodou u tejto distribucie je, ze uzivatwel si moze vybrat, ktory kernel chce pouzivat, k dispozicii je myslim aj vanilla. Samozrejme drobne musky sa najdu aj v tejto distribucii, ale nie je to nic, co by sa nedalo zvladnut beznym logickym postupom. Prekvapuje ma fakt, pri zrovnavani s Archom, ktory mam na druhej particii, ze rozdiel v rychlosti odoziev v oboch systemoch je takmer nepostrehnutelny, Arch mi dokonca bootuje o nieco dlhsie a pritom mam v nom zapnutych menej sluzieb.
Takze asi tak co se tyce PCLinuxOS, te distribuce ktera neumi mezery.Asi pomaleji chápu .. jaké mezery ?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.