Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:41
Dnes poprvé v mém blogu na jiné téma než linux. S pobavením jsem si přečetl blogový zápisek v-cem-jsou-cesi-na-svetove-spici. Vida on je dokonce mezi nejčtenějšími a nejdiskutovanějšími. A vesměs pozitivní příspěvky, až podezřele, včetně nějakého Espinosy, co se snaží důvěřivým čtenářům nakukat, že v Čechách mají původ slova dollar a pistole. To už je trochu přitažené za vlasy :) Je na čase přijmout roli “advocatus diaboli” a trochu krotit tu vzdouvající se vlnu patriotismu.
Rakousko, to je dobrý příklad pro srovnání, zhruba stejně velký a lidnatý stát. A hned nám to nandali. Kde jinde poměřit vědecké úspěchy než u Nobelových cen. Poměr Nobelových cen z vědeckých oborů Česko/Rakousko:
Chemie: 1/1
Fyzika: 0/3
Medicína: 0/5
Ekonomie: 0/0.5
Tedy skoro 1:10 pro Rakousko.
Za Friedricha Hayeka (ekonomie) počítám Rakušákům jen půl bodu, půl života prožil v Británii, kam prchnul před nacisty. Čechy tedy reprezentuje jen chemik Jaroslav Heyrovský (nobelova cena z roku 1959). Zpolitikařené ceny za mír nepočítám vůbec (Arafat, Obama, ..) a preventivně ani ceny za literaturu, taky je to víc o politice, navíc porovnávat národní literatury je neporovnatelné. Jinak stejně je to poměr 1:1 (básník Jaroslav Seifert versus Elfriede Jelinek, tu asi neznáte co :) s čechy má společné leda jméno a předky)
Nechci rozhodně tvrdit, že nobelovy ceny jsou jediný
Ostatní srovnatelné evropské země nám také nechávají daleko za jejich zády. Dokonce i Maďaři!
Jen tak v rychlosti jsem spočítal jako (bez literatury):
Maďaři: 1 liter, 0 ekon, 0 fyz, 2 + 0.5 + 0.5 za chemii, 1 medicína = 4
Dánsko: 3 literatura, 0 ekon, 3 fyzika, 1 chemie, 5 medicína = 9
Nizozemsko: 0 literatura, 1 ekon, 8 nobelovek za fyziku!, 3 chemie, 2 medicína = 14!
Pravda, Nizozemci jsou trochu početnější než my.
Zajímavé je, že údaje na wiki stránce List_of_Nobel_laureates_by_country jsou nekonzistentní s daty o národnosti u jednotlivých Nobelových cen. Čechům tak přibyli exoti jako Carl Ferdinand Cori a Gerty Cori za medicínu a Bertha von Suttner za mír. Pokud vám ta jména znějí nějak nečesky, pak tušíte správně. To by jsme si mohli za chvíli i počítat Sigmunda Freuda, narodil se na Moravě ale odstěhovali se když mu nebyla ani rok, a nebo Alberta Einsteina, ten působil chvíli i v Praze. Poměr je i tak 21:5 pro Rakušáky.
A co software?
Dobře věda, hlavně ta teoretická, tedy není nejsilnější česká stránka. Co takhle software? Češi se honosí dobrým technickým vzděláním, vysokou IT gramotností a velkým počtem šikovných programátorů. Ovšem kolik z nich v Čechách zůstalo Je tu řada vývojových center velkých zahraničních firem – Sun, Oracle, SAP. Řada distribucí tu má vývojáře – Suse, Fedora. To ano. To beru, ale mě zajímá originální česká tvorba. Napadají mě jen NetBeans. PSPad, no ten zase tak známý a významný není. Software602 – hodně lokální věc, mimo ČR neznámé. Zapomněl jsem na někoho, na něco? Na nějaký pěkný FOSS projekt, internetový projekt, komerční SW, hra?
Napadá mě snad jen – AbcLinuxu a Root. Jejich koncept je unikátní. Já z anglicky mluvícího světa neznám podobný projekt, který by sdružoval články, prostor pro blogy, diskuse a svéráznou komunitu. Už na to tady padla řeč v jiném blogu, kde se někdo dotazoval na anglický ekvivalent AbcLinuxu, závěr byl negativní. Nechtějí si to autoři nechat třeba patentovat?
Nějaká fakta na závěr
Rakousko - 8mil lidí, 84km2 rozloha
Čechy - 10.5mil lidí, 79km2 rozloha
Maďarsko - 10mil lidí, 93km2
Nizozemí - 16.5mil lidí, 41.5km2 rozloha
Dánsko - jenom 5.5mil lidí, 43km2 rozloha
Těm Dánům by jsme mohli ty nobelovky rovnou znásobit dvěma pokud přihlédneme k poměru populace.
Nevíte o stránkách, kde se srovnává počet Nobelovek podle národů? To ruční počítání je otravné a náchylné na chyby.
--- Update (9.2.2010) -------------------------------------
Tak z toho SW se něco našlo. Děkuji za odezvu.
NetBeans - bylo zmiňováno v blogu, originální autor Roman Staněk.
Altap Salamander - originální autor Petr Šolín.
WinSCP - originální autor Martin Přikryl.
AVG Technologies (Grisoft) - i ve světě známý antivir, zakladatelé Jan Gritzbach and Tomas Hofer.
ALWIL Software - Avast! Antivirus.
2K Czech (Illusion Softworks) - počítačové hry, založil Petr Vochozka, Brno. Některé tituly lze označit jako světově úspěšné - série Mafia a Vietcong
ALSA - autor Vladisla Kysela, vyniklo jako samostatný projekt.
Sporné - JetBrains a jejich IntelliJ Java IDE - je to něco jako s tím kostkovým cukrem. Na mě dělá dojem spíše ruského SW. Viz diskuse. Nevíte někdo podrobnosti?
Sporné - Systinet - dnes součást HP, také původně dílo Romana Staňka, ale nemám dojem, že jde o známou, světově významnou firmu či produkt.
Sporné - linuxové distribuce - nemá z a to, že by nějaká z českých šla označit jako světově významná, známá, přelomová.
Čili, něco se našlo, lepší než nic, ale impozantní seznam to tedy není.
Jde mi o originální české produkty, založené nejlépe Čechy v Čechách. Vím, že u nás působí vývojářů v barvách nadnárodních firem. Ale to by pak dala většina světového SW považovat za indický :)
Byl tu vysloven názor, že Nobelovky nereprezentují všechny vědní obory, například matematiky, filology, geology, filozofy, historiky, sociology a aplikované vědy vůbec, a že byt tak mohli Češi být nespravedlivě poškozeni, tak to nebyl záměr, jen moje časové omezení. Rád se seznámím s komparativní analýzou významných ocenění v jiných oborech a rád zveřejním národně povzbudivější závěry.
Český původ slov Dollar a Pistole jsem dával do původní diskuse já, osobně. Jen jsem sledoval kdo je jak pozorný a všímá si, či blog zrovna čtě :) Jinak děkuji za zpřesňující odkazy.
Tiskni
Sdílej:
K blogísku bych ještě dodal, že je pěkné opomíjet literaturu a mír, ale přitom cenu za ekonomii...A ta ekonomie určitě na rozdíl od literatury určitě zpolitizovaná nebude... Tato nahodilost kritérií mě také udeřila v zrak a pobavila.
WIKI - hry vyvinuté v ČR. Mezi jinými Mafia a Operace Flashpoint.
Jinak souhlasím s pointou článku - dokázali jsme toho málo, musíme se snažit více.
To beru, ale mě zajímá originální česká tvorba. Napadají mě jen NetBeans. PSPad, no ten zase tak známý a významný není. Software602 – hodně lokální věc, mimo ČR neznámé. Zapomněl jsem na někoho, na něco?AVG a Avast jsou ve světě docela dost známé.
Hanbiť sa za históriu? A to už prečo? Jednak sa na tom nič nedá zmeniť a hocijaké pocity sú irelevantné, jednak nechápem, prečo by som mal na seba brať vinu za niekoho iného (a obzvlášť za nejaké hovado, ktoré bolo zrovna pri moci). Nemci tiež určite nie sú radi, že mali Hitlera, ale mal by si kvôli tomu každý Nemec sypať celý život popol na hlavu a ísť konať dobročinné akcie na záchranu Židov? Hell, no! Čo tak prestať rozdeľovať ľudí podľa národov a všímať si radšej konkrétne osoby?
Nesledujem ťa. Kto neslávi čo a ako to súvisí s tým, čo som povedal?
Yup, to mám z angličtiny. V slovenčine to asi tiež moc nefunguje, ale už som silne deformovaný
Dělají ty firmy u nás něco jiného než lokální technickou podporu a produkci lokalizovaných marketingových kampaní a lobbing u politiků?Ano mají v ČR inženýring a R&D centra. Na konkrétní produkty byste se musel ptát někoho, kdo u nich dělá... pokud to není tajné. ;) U IBM si snad od kamaráda pamatuji se mj. pracovalo na rozpoznávání řeči. Sun zapadl ve smyslu za horizont, protože konec Sunu a již na nás svítit nebude. Nyní nově bude Oracle. Ale měl (tedy vlastně ještě chvíli má) v Praze inženýring a R&D, které se snad přenese i do Oraclu.
Jo, vim o tom. Podle toho, jak měly naše země být motorem Rakousko-Uherska, to fakt vypadá blbě.
Úvaha ... že by v tom hrálo roli naše místo v Evropě? Nejdřív zapomínání na vše rakouské a pak zase zapomínání na vše nekomunistické? Nic lepšího mne nenapadá ... snad absence center pro zájemce o techniku, Einstein a další se pohybovali např. okolo Göttingenu ... nebylo v Čechách takové místo, kde by se scházely kapacity.
Tak zrovna Norové měli dost kvalitní "atomovej" výzkum ... továrna na těžkou vodu byla u nich taky. Zase ... u nich to bylo i díky vlivu emancipace jako nového národa 20. století.
Nějakou roli tam Královská univerzita v Oslo měla ... Norů bylo okolo CERNu výrazně dost ... onu továrnu jsem zmiňoval spíš jako doplněk, ne jako hlavní argument.
Jen přes google, programově nee. Fakt času spíš málo než hodně.
existuje jeste jedno, rekl bych zasadni kriterium, podle ktereho je mozno nejakou skupinu lidi hodnotit: podle toho, jak prislusnici te ktere narodnostni skupiny udavali v koncentracnich taborech: Cesi jsou v teto statistice bohuzel za Polaky hned na druhem miste.
Kde si můžu stáhnout tu statistiku? Odpovím si rovnou sám - nikde, protože nic takového neexistuje.
Čo furt máte všetci proti ekonómii? Poznáte meno Nash (aby som spomenul niekoho populárneho)? V histórii ekonómie je plno vynikajúcich matematikov a inak nadaných ľudí (nie náhodou sa už od 17. storočia najlepší matematici venovali okrem iného aj finančnej analýze a pod.). Sám si robím z VŠE a ekonómov občas srandu, ale isté zásluhy im treba nechať
Ok, s tým súhlasím. Ekonómii by rozhodne prospelo, keby bola vedená vedeckejšie.
Podľa wikipédie bol (aj) ekonóm. To, že jeho práca má dopad aj inde, ešte neznamená, že nebol ekonóm :-P
Dostala ji i řada matematiků, protože jinak cena z matematiku není.
Ceny za matematiku existují. Jen matematici na rozdíl od ekonomů necítili potřebu parazitovat na názvu "Nobelova cena".
Na ekonomii lze nahlížet jako na aplikovanou matematiku.
Pche, rakusaci by vas za takove nehoraznosti hnali svinskym krokem.
Na ekonomii lze nahlížet jako na aplikovanou matematiku.To by ekonomové jistě rádi. ;)
Jo, pulka ekonomu uznava jedny kapacity, druha pulka zase jiny. Mozna, ze kdyby si me vzali k vyslechum Americti mirotvurci, tak bych po delsim obdobi poslechu hudby za obcasneho omyvani obliceje podepsal, ze ekonomie je socialni veda. Vic by ze me nedostali.
Ale je treba objektivne uznat, ze to, jak se ekonomum podarilo vecpat do Nobelovek a jeste ke vsemu do tech "tvrdejch", takze spousta veci neznalych lidi stavi ekonomii na roven fyziky nebo chemie, to byl fakt majstrstyk.
Tuším, že i o Čapkovi se uvažovalo v NC za literaturu?
Mimochodem, jak by se posuzoval SW který bych řekněme vytvořil já. Čech žijící trvale v Londýně.Zrovna Británie je mírně sporná ;), ale označil bych to jako produkt Evropský a je vymalováno. Řešit (ne)český, (ne)rakouský, (ne)polský... byla stejná blbost za C. K. mocnářství, jako je to blbost v dnešním (globalizovaném) světe. To jako proto, abychom si pak mohli měřit, kdo má...?
3 literatura, 0 ekon, 3 fyzika, 1 chemie, 5 medicína = 8
tak i díky tomuhle asi za matiku žádnou Nobelovku nedostaneme :)
Jinak jakmile budou ceny i v tak významných oborech jako je historie české literatury či cokoliv z AV, tak to máme jisté.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.