Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:05
Řekněme že třebas vymyslím cirkulárku a 3D data(*.step) dám volně k dispozici, ale výkresovou dokumentaci v pdf prodám za 300Kč.A budu si moci ta 3D data otevřít v nějakém svobodném CADu nebo si budu muset koupit proprietární? To už by se mi víc líbilo, kdyby výkresy byly zadarmo ve formě bitmap (tzn. použitelné jako náhled) a pro přístup k použitelným datům by se platilo nebo by člověk musel být členem komunity – tím by se stal po nasbírání určitého počtu bodů resp. tím, že by ho přijali ostatní – na základě modelů/návrhů, které poskytl on. Případně rovnou zavést vlastní virtuální měnu, za kterou by se dalo obchodovat. BTW: taky by se hodil 3D náhled na webu přes WebGL.
Výkresová dokumentace bude vždicky v *.pdf takže to si zobrazíš vždicky. To jeslti to bdue zadarmo a nebo ne je na vývojářích. Nechci jim tohle svobodné rozhodnutí direktivně brát. Výkresy jso utotiž pro použitelnost ty nejduležitější, 3D modely až zase tak duležité nejsou protože ty by jsi si ty výkrey stejně musel udělat a to se ti už vyplatí spíš si zaplatit těch pár stovek...
To s tím načítáním bodu a přijmutím do komunity naprostej souhlas.
Myslím, že prístup k CAD dátam by mal byť až po registrácii zaujemcu. V podmienkách registrácie by bolo uvedené, že ak chce využívať tento archív musí aj niečo prispieť. Iná možnosť je zložiť nejaké strojarské skúšky. Tiež by som zaviedol aj sekciu pre amatérov, ktorý chcú zvereníť svoje výtvory.
Virtuálnu menu už máme.Len problém je v nestabilnom kurze a natvrdo nastavení limit veľkosti transakcie. Pri prekročení je vynutený poplatok za transakciu.
Bez registrace CAD data nikdo neuvidíA co ma byt smyslem (pridanou hodnotou) te registrace? Zneprijemnit zivot lidem, kteri prijdou na ten web poprve?
Když někdo něco chce musí taky dát.To je hodne hloupa uvaha. Takze, kdo by chtel pouzivat Linux, by musel nejdriv neco naprogramovat?
Vývojář musí projekt zbastlit, dát na net, tráví tím spousty času... Osobně volím přístup takový že když někomu něco poskytuji tak chci vědět s kým se bavím.U softwaru je to to same, ... a vidis nekde, ze by se clovek musel nejdriv osobne seznamit s Linusem, aby mohl pouzivat Linux?
1) že někdo zneužije váš nápad a bude na něm komerčně vydělávat.Zneuzije? A nemela by o tomto byt prave ta ,,svobodna strojarina''? Tj., ze clovek neco udela, da to ostatnim k dispozici, at si s tim ostatni delaji, co chcou/potrebuji?
ad FTP - neříkám že by nestačil, ale ať jsem konečně první - SFTP
Co ještě teda nevím je jakým způsobem bude web financovanej protože dobudoucna by mohlo jít o hodně GB dat a ty se musí někde zaplatit.
Ve worst case scenario můžeš udělat přístup přes n2n k stroji co ti poběží ve sklepě a z poštovní schránky udělat kasičku
admini webu to třebas schválí a nebo to muže bejt automatický.
Doufám že automaticky se bude moct schvalovat jen konkrétním členům co podávají dlouhodobě kvalitní výsledky a ne joudům, co tam nahrají cizí práci
ad FTP - neříkám že by nestačil, ale ať jsem konečně první - SFTPSFTP je humus, raději bych použil FTPS
Tak to jsem ani neznal, díky za rozšíření znalostí
git
, anebo rsync
?Zrovna SHTTP by nebylo vůbec od věci, už jsem nad tím párkrát přemýšlel, že by se hodiloPodporu pro IMAP/SMTP over SSH jsem někde viděl...IMAP by mohl být taky…˙Ale je to spíš pro specifické pokročilejší uživatele – pro běžné uživatele tam chybí funkce, které poskytuje PKI resp. x509.
Aby jste pochopil já sám mám doma v šuplíku věci který bych rád publikoval a nenašel jsme na netu přezentační nástroj kde bych mohl mít projekt uložen, zpravovat si ho a sdílet s ostatními. Proto ta má aktivita když není na netu k dispozici adekvátní řešení tak si ho sám vyrobím.Pokud jde o to, tak můžem dát někdy sraz a prodiskutovat možnosti.
Třeba nemá rád teplo a světlo
Znám jen z Jabberu a místních blogů, ale musím souhlasit, je to fajn tvor
Já bych měl taky nápad, ale nemám CAD
Tak to nakresli na papír nebo načrtni v Inkscapu a když to bude dobré, tak to někdo udělá v CADu.
Tohle je perfektní nápad Uvidím jak dlouho se mi bude dařit překonávat lenost a pokud se nápad dočká funkční realizace, tak určitě zveřejním alespoň náčrtek.
Chceš pomoci s vývojem? Je toho mraky co by se dalo dělat...Diky za nabidku, ale mam spoustu svych veci, ktere musim odsouvat na pristi petiletku, protoze na to proste neni cas...
Navazuji na komunkaci, protože mi přijde, že lepší místo je zde.
Nemůžu po tobě chtít spolupráci, sám mám práce nad hlavu a chápu ty důvody.Můžeš, ale spolupracovat maximálně jen v rovině „konzultace“, mám své aktivity, na které se mi nedostává času.
Osobně jsme vyvinul číselný systém který pro malé a střední podnikání vyhovuje, tedy pro opensoursové věci bude víc než dostatečný. Co se týká čísleného systému vyvinul jsem ho takový že se pohybuji v matici rozměru 4x100. To ej dostatečné pro vyjádření sestav, podsestav, podpodsestav, podpodpodsestav a jim přiřazeným dílům. Umožnuje i vyjádřit knihovní díly. Z čísla jednoduše vím kam jednotlivý díl patří. Umožnuje také vyjádřit přípravky a různé další potřebné věci.Můj pohled:
Vysvětlení k výše uvedeným „názorům“ (faktům, můžes nesouhlasit, můžeš protestovat, ale to je tak jediné, co s tím můžeš dělat. ):
Položka je něco jako obálka, protože díl může mít spoustu reprezentací, kde ani nemusí být přesně jasné, která je primární.
Rozdělení sestava/dílec, je vždy jen podle toho „kde a kdo“ jsi, jednoduchý (trochu infantilní) příklad:
Každá z těch položek může být dílem a může být sestavou, a každá položka může být prezentována jinými daty, i CAD často dělají obálku kterou vážou do sestavy a pod ní je až ta reprezentace a ta reprezentace může být vícerá dle aktuálního typu operace.
Díl se může změnit na sestavu (a obráceně) - díl je jen jednopoložková sestava…
Kusovník může být inverzní, strukturovaný atd. a tyto kusovníky mohou obsahovat obrovské množství dat a úrovní (,které by neměli být systémově omezeny, ale jen uživatelsky) a takový kusovník může být účelově jednorázově generovaný a uložený.
Co se týká kusovníků, je celkem jedno jaký kdo má ale jsem si jist a mám to ověřeno že bohatě stačí Název/Datum/Norma/Polotovar/Materiál/Množství/Hmotnost/Kreslil/Schvalil/Verze. Tedy myslím že na těhle položkách by se dali lidi sjednotit.
To jsou atributy položky a/nebo dokumentu smíchané s atributem vazby (počet kusů), který může být vypočítán (existují všechny vazby podsestav), nebo ručně vyplněn (šroubky, nýty nebude nikdo vazbit do sestav i když to má někdy své odůvodnění).
Hmotnost super údaj, ale dle typu práce, vypočtená, navážená, maximální, minimální, početní apod…, (zde asi vypočtená V × ρ) - bacha na jednotky a datový typ (hmotností analýzy mohou pracovat s velkými čísly a jednotková hmotnost s přesností na gramy může být hodně hrubá, float(4byte) to nepobere ani náhodou a například int 2^31 už si neporadí s kubíkem žuly /ok, hliníku - jsou stejně „těžcí“ / na 3 desetinná místa).
Polotovar velmi ošemetná věc a musí být minimálně 2, konstrukční minimální a k dané technologii použitý.
Verze, existuje, minimálně položky jako takové a daného dokumentu a pak ještě verze (třeba u tebe) od „divokého fracka“ ti s tím může zacvičit.
„Kreslil“ mě pobavil, toho se asi už nezbavíme, co? - „Autor“ by byl lepší, ale musí to být seznam dle verzí…
Doufám, že to "Název/Datum/…" neznamenalo „lokomotivní identifikátor“ (skládané číslo typu: „Vrtak_20130303_ISO9056…“)
Sorry, mám moc informací (zkušeností), než abych mohl dělat takovou věc a vidět ji optimisticky - nechci aktivitu nijak shazovat, fandím, ale jakékoliv zjednodušení, či špatný návrh to prostě zabije…
A taky jsem skeptický proto, že když dělám něco pro sebe, vždy jdu bokem, přesně podle potřeby dané technologie/výrobny s nejprostší formou kusovníḱů, protože se jedná obvykle o jednorázovku a paradoxně výroba je ta, která tyto informace nepotřebuje a de-facto nechce(sloužily by jí jen na zmatení), potřebuje je (v předvýrobní fázi) řízení výroby(plánování), což jsem já, a ti to předhodí výrobě v čisté ploché podobě.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.