Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak něco vypadá skutečně zajímavěTa lampa
Jde o to že programátoři mají na světě dostatek opensource soft nastrojů k tomu aby mohli kód efektivně sdílet, redistribuovat a upravovat ve velmi krátkém časovém úseku. To ve světě konstruktérů neexistuje. Aby jsi pochopil ty když něco vymyslíš jako konstruktér a chceš to začít sdílet tak máš veliké omezení. Omezení je dána třebas tím že to nemáš kam umístit, dohadovat se o tom že si to můžeš dát na web je pro konstruktéra lichá. Oni ani třebas neumějí napsat html kod ale vymejšlej špičkový stroje. Chápeš? takže je třebas vytvořit nějaký soft nástroj na efektivní sdílení a správu dat, nějaký obecný PDM systém. Na čemž teoreticky pracuji a prakticky bude implementován do ZIMA-CAD-parts. Další věcí jsou polotovary a jejich způsob redistrubuce. Další je pokud možno abídnout lidem Free konstruktérům nějaký ustálený číselný systém tak aby se v tom člověk vyznal. S tím souvisí vůlbec výkresová dokumentace. Konstruktéři věci co a jak se má dělat ale třebas programátoři si představují kusovník tak že daj soupis dílů do tabulky na web, ocž je pěkné ale nahovno. Nepoznáš z to ho co je díl co je sestava co je podpodsestava, prostě bordel! Další samostatnou kapitolou je získání svobodného CAD což je zatím hluboce v nedohlednu. Ale všechyn ostatní vyjmenované prvky se dal dělat už teď.
Tak to tak zběžně. Pokud víš o čem jsem teďka mluvil tak víš, pokud nevíš tak mě už neotravuj protože mám kupy práce a nemám čas vysvětlovat triviální záležitosti. Promiň, bez urážky.
Co se týká samotného systému tak záleží na tom jak je velká fabrika, či vývojářský celek. Osobně jsme vyvinul číselný systém který pro malé a střední podnikání vyhovuje, tedy pro opensoursové věci bude víc než dostatečný. Co se týká čísleného systému vyvinul jsem ho takový že se pohybuji v matici rozměru 4x100. To ej dostatečné pro vyjádření sestav, podsestav, podpodsestav, podpodpodsestav a jim přiřazeným dílům. Umožnuje i vyjádřit knihovní díly. Z čísla jednoduše vím kam jednotlivý díl patří. Umožnuje také vyjádřit přípravky a různé další potřebné věci.
Co se týká kusovníků, je celkem jedno jaký kdo má ale jsem si jist a mám to ověřeno že bohatě stačí Název/Datum/Norma/Polotovar/Materiál/Množství/Hmotnost/Kreslil/Schvalil/Verze. Tedy myslím že na těhle položkách by se dali lidi sjednotit.
Co se týká řízení a sdílení projektu bude strašná práce to dát dokupy, ale základně mám v hlavě dvě základní činnosti a to synchronizace dílů někam a informace o dané práci co sem á udělat. Tu synchronizaci řeším zatím jednoduše s prográmkem ZIMA-CAD-Sync a to řízení práce budu nadále vyvíjet. Osobně vidím možnost v tom spojit mailu s řízenými právy na serveru. Jako že by jsi ve svém PDM(ZIMA-CAD-PARTS) systému měl jakousi položku TASKS kde by se ti načítali potřebné informace k práci kterou tvoříš nebo máš udělat a řešit to pomocí mailu. atd atd. Sám víš že je toho hodně.
taky přeji hodně štěstí!Jde o to že programátoři mají na světě dostatek opensource soft nastrojů k tomu aby mohli kód efektivně sdílet, redistribuovat a upravovat ve velmi krátkém časovém úseku. To ve světě konstruktérů neexistuje.A ještě doposavaď tě nenapadlo proč tomu tak je i přes to, že jedny z prvních technických nákresů kreslil už Leonardo da Vinci, že?
Tiskni
Sdílej: