Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak něco vypadá skutečně zajímavěTa lampa
Jde o to že programátoři mají na světě dostatek opensource soft nastrojů k tomu aby mohli kód efektivně sdílet, redistribuovat a upravovat ve velmi krátkém časovém úseku. To ve světě konstruktérů neexistuje. Aby jsi pochopil ty když něco vymyslíš jako konstruktér a chceš to začít sdílet tak máš veliké omezení. Omezení je dána třebas tím že to nemáš kam umístit, dohadovat se o tom že si to můžeš dát na web je pro konstruktéra lichá. Oni ani třebas neumějí napsat html kod ale vymejšlej špičkový stroje. Chápeš? takže je třebas vytvořit nějaký soft nástroj na efektivní sdílení a správu dat, nějaký obecný PDM systém. Na čemž teoreticky pracuji a prakticky bude implementován do ZIMA-CAD-parts. Další věcí jsou polotovary a jejich způsob redistrubuce. Další je pokud možno abídnout lidem Free konstruktérům nějaký ustálený číselný systém tak aby se v tom člověk vyznal. S tím souvisí vůlbec výkresová dokumentace. Konstruktéři věci co a jak se má dělat ale třebas programátoři si představují kusovník tak že daj soupis dílů do tabulky na web, ocž je pěkné ale nahovno. Nepoznáš z to ho co je díl co je sestava co je podpodsestava, prostě bordel! Další samostatnou kapitolou je získání svobodného CAD což je zatím hluboce v nedohlednu. Ale všechyn ostatní vyjmenované prvky se dal dělat už teď.
Tak to tak zběžně. Pokud víš o čem jsem teďka mluvil tak víš, pokud nevíš tak mě už neotravuj protože mám kupy práce a nemám čas vysvětlovat triviální záležitosti. Promiň, bez urážky.
Co se týká samotného systému tak záleží na tom jak je velká fabrika, či vývojářský celek. Osobně jsme vyvinul číselný systém který pro malé a střední podnikání vyhovuje, tedy pro opensoursové věci bude víc než dostatečný. Co se týká čísleného systému vyvinul jsem ho takový že se pohybuji v matici rozměru 4x100. To ej dostatečné pro vyjádření sestav, podsestav, podpodsestav, podpodpodsestav a jim přiřazeným dílům. Umožnuje i vyjádřit knihovní díly. Z čísla jednoduše vím kam jednotlivý díl patří. Umožnuje také vyjádřit přípravky a různé další potřebné věci.
Co se týká kusovníků, je celkem jedno jaký kdo má ale jsem si jist a mám to ověřeno že bohatě stačí Název/Datum/Norma/Polotovar/Materiál/Množství/Hmotnost/Kreslil/Schvalil/Verze. Tedy myslím že na těhle položkách by se dali lidi sjednotit.
Co se týká řízení a sdílení projektu bude strašná práce to dát dokupy, ale základně mám v hlavě dvě základní činnosti a to synchronizace dílů někam a informace o dané práci co sem á udělat. Tu synchronizaci řeším zatím jednoduše s prográmkem ZIMA-CAD-Sync a to řízení práce budu nadále vyvíjet. Osobně vidím možnost v tom spojit mailu s řízenými právy na serveru. Jako že by jsi ve svém PDM(ZIMA-CAD-PARTS) systému měl jakousi položku TASKS kde by se ti načítali potřebné informace k práci kterou tvoříš nebo máš udělat a řešit to pomocí mailu. atd atd. Sám víš že je toho hodně.
taky přeji hodně štěstí!Jde o to že programátoři mají na světě dostatek opensource soft nastrojů k tomu aby mohli kód efektivně sdílet, redistribuovat a upravovat ve velmi krátkém časovém úseku. To ve světě konstruktérů neexistuje.A ještě doposavaď tě nenapadlo proč tomu tak je i přes to, že jedny z prvních technických nákresů kreslil už Leonardo da Vinci, že?
Tiskni
Sdílej: