V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Dle některých serverů (1, 2) neumožní Firefox 23 vypnutí javascriptu. Důvodem má být údajně ochrana před „hloupými uživateli“. Viz též bug #873709 v Bugzille.
Tiskni
Sdílej:
V čem je tedy problém?Může zmizet které nezanedbatelná část uživatelů denně používá. Obecné UI pro přístup do registrů není všelék. Nicméně já neříkám, že je to špatně. Právě naopak. Tento krok by mohl podpořit vývoj minoritních prohlížečů, protože sebere schopným lidem [relativně] schopný nástroj a jim bude přirozeně chybět.
Rozhodně jsou (v relativním měřítku) chytřejší než místní rozumbradové, co si nedovedou představit, že obyčejní uživatelé JS prostě nevypínají.Obávám se, že o tomhle nebudou rozhodovat programátoři, ale někdo nad nimi.
Rozhodně jsou (v relativním měřítku) chytřejší než místní rozumbradové, co si nedovedou představit, že obyčejní uživatelé JS prostě nevypínají.oceňuji tvoji sebekritiku, nicméně s tím hodnocením inteligence se hluboce mýlíš - mozillí programátoři nad průměr informatické obce nijak nevyčnívají, nejsou o nic chytřejší než ostatní, z nichž někteří patří mezi "místní rozumbrady" (ostatně tuším, že množina "místní rozumbradové" zahrnuje i několik lidí, co se na vývoji FF/TB/souvisejících blbostí podílí, tedy lze je nazvat i "mozillími programátory", tedy je logicky nesmysl, že by někdo byl chytřejší než on sám)
skoro každý mozzilí programátor je chytřejší, než skoro každý uživatel abclinuxu.A na zaklade ceho jste k tomu odvaznemu tvrzeni dosel?
skoro každý mozzilí programátor je chytřejší, než skoro každý uživatel abclinuxu.Tohle by si asi zasloužilo nějak podložit daty, když už ses rozhodl urazit inteligenci místních lidí. Porovnával jsi třeba výsledky IQ testů? Nebo jsi nás ve spánku nahnal do mimozemského bludiště plného neznámých pastí a sledoval, kdo si lépe povede? Nebo to prostě jen tak plácáš na základě tvrzení "X je cool, tedy lidé pracují na X jsou inteligentnější než lidé okolo Y"? Pracuješ v mozzile?
Je pravda, že inteligencí se myslí hlavně abstraktního uvažování,Zdaleka ne. Je to predevsim vlastni sebeuvedomeni se a schopnost si osvojit a uplatnit znalosti.
Ale vnímat realitu je taky forma inteligence, za to se na mne zlobit nemůžete.Dle meho usudku jste vy tady zatim take moc nezaril. Rika vam neco pojem 'socialni inteligence'? Zkuste se s touto oblasti trochu seznamit, predtim nez se opet zacnete navazet do lidi zde na serveru.
Přišel jsem na to tak, že čtu příspěvky diskutujících. Téměř nikdo zde nevidí, že obyčejní lidé prohlížeč (a počítače obecně) používají jinak než zdejší, nestarají se o prohlížeč nebo technologie. Moziláci to ví, pozorují běžné uživatele, sledují jejich chování a uvažování, mají lidi na human-computer-interaction a věří jim.Argumentace pěkná, ale má dvě podstatné chyby. Za prvé, nijak nemáš podloženo, že si zdejší diskutující neuvědomují, jak běžní uživatelé prohlížeč používají (můj odhad je, že to bude spíš naopak). Druhá chyba je předpoklad, že možnost vypnout JavaScript běžné uživatele mate. Ze zkušenosti bych si dovolil tvrdit, že většina běžných uživatelů (bez technického vzdělání), které by toto nastavení mohlo mást do nastavení nikdy nevleze, a pokud ano, jen na radu někoho jiného (samozřejmě někdo může poradit schválně špatně, ale to může s about:config také). Pak jsem se setkal ještě s malou skupinkou zvídavých lidí, kteří rádi lezou do nastavení a zkouší vše možné i když tomu nerozumí, ale ti jsou na rozbíjení věcí zvyklí a leckdy je to donutí se i něco nového naučit. Z mého pohledu odstranění té volby tedy „pomůže“ jen této skupince. Uvozovky jsem použil schválně z toho důvodu, že někdo, kdo by si jinak něco přečetl o JavaScriptu si teď třeba nic nepřečte.
nemám pocit, že bych z toho měl mít nějakou psychickou újmu...Možná že ten kdo o tom rozhodl měl psychickou újmu z toho, že by z toho někdo mohl mít psychickou újmu.
Spíš mi přijde, že někdo naprogramoval „úžasný e-shop“, který nefunguje bez JS a pak narazil na nějakého exota, který si JS vypnul – a autor/provozovatel byl pak rozčarovaný z toho, že nemohl natlačit svoje výrobky tomuto potenciálnímu zákazníkovi a propadl pocitu, že takových je jistě spousta a přichází o obrovské zisky. A místo aby opravil chybu u sebe nebo mávl rukou nad zanedbatelným počtem uživatelů, kteří si „rozbili“1 prohlížeč, tak se snaží omezit uživatele skrze autory prohlížeče.
[1] stejně tak si mohli nastavit špatnou proxy, smazat ikonu na ploše nebo třeba nechat překousat kabel od myši křečkem
Moziláci to ví, pozorují běžné uživatele, sledují jejich chování a uvažování, mají lidi na human-computer-interaction a věří jim.
A je lepší dělat dobré věci, nebo věci, o které lidé momentálně projevují zájem? Co když je tu řada dobrých věcí, ale lidé ani netuší, že by je mohli mít, a tak je explicitně nepožadují? A jak se obecně stavět k pokroku? Je tu sice šance, že si uživatel přečte naučný článek o užitečné technologii a napíše autorům programu, aby ji implementovali a ti to za půl roku nebo za rok udělají… Ale to už je pozdě – daleko lepší je, když uživatel získá nějakou znalost (třeba zjistí, co je to RSS/Atom) a okamžitě ji může použít v praxi, v softwaru, který už má nainstalovaný.
No dobře, tak existují lidé, co jsou FF programátoři a zároveň uživateli abclinuxu. To na mém argumentu nic nemění. Asi to budu muset říct přesněji: skoro každý mozzilí programátor je chytřejší, než skoro každý uživatel abclinuxu.Že se v tobě neprobudila sebereflexe a pitváš se v tom dál, napovídá především to, že máš o vlastní inteligenci tak silné pochybnosti, že se musíš schovávat za mozillí programátory.
Kazdej slusnej web ma osetrenou chybejici podporu javascriptu, tzn. nejaky rozbijeni je hlavne na strane poskytovatelu obsahu, ne uzivatelu. Misto aby se rozsirila moznost volby zapinani javascriptu podle adresy, odstrani se uplne a schova do tech ala registry predvoleb. Kolikrat uz jsem musel v tomhle bordelu nastavovat jazykovou verzi nebo treba chybne detekovany format papiru pro tisk. Systemovej pristup az to boli :-/
To je nejakej novej trend povazovat uzivatele za naprosty idioty a postupne ubirat vsechny moznosti, aby je nahodou nematly ? Nebo je obava, ze se bude hur protlacovat reklama a dalsi "zadouci" obsah, pokud by se vypnutim chranili ? Novy GNOME je taky pekna ukazka tohodle pristupu, kde si pres nejaky extra nastroje a hacky nenastavite ani to, co slo jednoduse uz pred 10 lety. Tomu rikam pokrok..Kolik uzivatelu FF ma treba predstavu co je to FTP ?Zrovna FTP bych klidně z FF odstranil, stejně tam funguje nějak pochybně.
uživatel musel nejprve něco naučit, než mohl zařízení obsluhovatA neni rozdil mezi uzivatelem a obsluhou zarizeni?
Když jsi chtěl jezdit na autem, dostal's manuál, kde bylo napsáno, jak se tam doplňuje olej a jak vyměnit kolo, když píchneš.Fajn a ted dostane telefonni cislo kam zavolat, kdyz se to stane, naklady jako bonus muze hradit pojistovna a vymenu oleje zajistuje servis, pripadne povinna technicka kontrola (MOT).
Teprve v posledních cca 20-30 letech z uživatele dělají totálního debila...Nikoliv, ale zacaly fungovat sluzby, kdy nemusite byt domaci kutil a mistr X remesel abyste mohl rozume existovat.
Ja jsem uzivatel atomove elektrarny, ale narozdil od jeji obsluhy nemusim o tom jak funguje nic vedet.
Ne, ty jsi uživatelem domácí elektrické přípojky a to ještě nepřímo – neinstaluješ si jističe, netaháš dráty po domě, pouze zapojuješ spotřebiče do zásuvky a ovládáš světla. Kde se ta elektřina vyrábí je z tvého pohledu úplně irelevantní. A i tak potřebuješ mít nějaké základní znalosti – např. že se nestrká šroubovák do zásuvky nebo že nemáš házet fén do vany.
Je to jako kdybys říkal, že jsi uživatelem prohlížeče, když sis jen nechal od někoho jiného vyhledat nějaké informace a on při tom ten prohlížeč použil. Ty ale používáš/obsluhuješ prohlížeč přímo.
U prohlizece je to podobne - uzivatel nemusi mit vubec zadnou znalost javascriptu, nemusi ani tusit, ze vubec existuje, a ostatne vetsina lidi to skutecne nevi.
To sice nemusí1, ale to není důvod k odebírání možností ze softwaru. Jedna věc jsou zhovadilosti typu MS Word/Excel, kde je milion tlačítek a nedá se v tom vyznat, ale tohle není ten případ – schovaná volba kdesi v nastavení neodvádí při používání pozornost, nepřekáží. A obecná zásada je, že když něčemu nerozumím, tak to nechám, jak to bylo – a když si to přeci jen uživatel rozbije, tak se aspoň přiučí, k čemu je JavaScript potřeba resp. k čemu se používá.
Když už, tak to mají řešit systémově – některé programy to tak mají – v nastavení si můžeš vybrat úroveň a podle toho vidíš množství voleb. Sebrat uživatelům nějakou volbu bez náhrady2 považuji za blbost a degradaci produktu.
Dialog pro nastavení Firefoxu by zasloužil překopat a součástí toho by mohl být posuvník „BFU – … – Expert“, který by skrýval a zobrazoval různé možnosti.
[1] i když ho tato neznalost znevýhodňuje, dá se s tím žít
[2] možnost hrabat se v about:config
nepočítám
Dialog pro nastavení Firefoxu by zasloužil překopat a součástí toho by mohl být posuvník „BFU – … – Expert“, který by skrýval a zobrazoval různé možnosti.Ale designeři už přece dávno zjistili, že tlačítka či jiné ovládací prvky typu Advanced nebo Expert jsou špatně, protože do toho lidi automaticky lezou. Takže je zřejmé, že takový prvek tam prostě být nesmí.
Každý kdo rozumí obsahu předešlých dvou vět ví, že může vlézt do about:config nebo nainstalovat nějaký plugin.
To sice může, ale nejdřív to bude 2 hodiny hledat v nastavení, než ho napadne hledat na netu, proč že to nejde nastavit, i když to vždycky šlo...
Možná by stálo za to Firefox vůbec rozsekat do víc doplňků a pak vydávat různé edice
to nadseni ovsem opadlo nekde mezi verzi 3.x a 5Jo. Je toho víc, co se tenkrát nepěkně změnilo.