Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 03:28
Podle mého názoru by podporu ale neměl dostávat třeba ten, kdo zaměstnání opustí z vlastní vůle. Což bych si tipnul podle "leaving party"*, že je tento případ.Hmmm, prestoze praci mam a nerekl bych, ze bych mel nekdy problem, osobne si myslim, ze podporu by mel dostavat kazdej nezamestnanej, pokud splnuje prislusny podminky (pokud vim, alespon 1 cely rok byl zamestnan a nema jiny zpusob obzivy, bude aktivne praci hledat).
Myslel jsem na to chtít za podobných okolností po státu podporu v nezaměstnanosti a ještě se rozčilovat, že mi ji nebudou posílat do Anglie.Myslis okolnosti "hledam si novou praci, minuly roky jsem makal, poctive jsem se nechal statem oskubavat, vcetne poplatku na podporu v nezamestnanosti a ted, kdyz chci zmenit praci a jit do ciziny, tak na prechodnou dobu pozadovat podporu v nezamestnanosti podle stejnych zakonu, podle kterym mi strhavali z myho platu poplatky prave na podporu v nezamestnanosti"? A co ze se ti na tom nezda? Myslis tim, ze by to melo byt spis tak "pracujici obcane, platte poplatky na podporu v nezamestnanosti, abysme meli nejaky prachy na financovani lenochu a podvodniku. Hlavne, cim dyl budete pracovat, tim spis vam pak zadnou podporu nevyplatime, protoze to bude jasne, ze vy si praci dokazete najit a tudiz tu podporu vubec nepotrebujete"?
Predplatil jsis to na zivot v CR, proc by te pak mela CR podporovat, kdyz chces pracovat mimo CR? S tim valenim sunek jsem to myslel obrazne, v blogu nepadlo ani slovo, ze tam chce dotycny pracovat.No, zalezi na tom. Ono to neni "preplatny na zivot" - je to podpora, tzn. zivnotni naklady v CR to rozhodne nenahradi a jak jsem psal, v GB uz tuplem ne. Kdyz max. podpora by stacila sotva na zaplaceni najmu na 1/2 mesice, tak logickou uvahou dojdu k tomu, ze bud ma teda hoodne penez a stejne by mu ta podpora moc nepridala, nebo je pro nej dulezita i ta podpora a tu praci tam rozhodne hledat bude. Jde spis o princip. Pracuju a mesicne platit poplatky statu na ruzny podpory. A kdyz se pak dostanu do situace, ze tu podporu potrebuju i ja, tak bych ji mel dostat. Jinak se taky muzeme dostat k tomu, ze pracujici budou platit zdravotku, socialku a dane, flakaci budou dostavat podporu v nezamestnanosti, v nemoci a socialni podporu. A kdyz pak pujde pracujici k doktorovi, tak mu reknou "vy si hezky zaplatte, mate plat 30tis a vic kc/mes", nebo kdyz budu nemocnej, tak mi reknou, ze prece pracuju a ta podpora v nemoci je pro me pakatel.
Nema to svoji logiku. Kdyz platim 4 roky mesicne na podporu v nezamestnanosti a pak chci odcestovat do ciziny si najit praci tam, tak bych chtel taky rad neco videt z toho, co jsem si "predplatil".
A zkusil jste si spočítat, kolik jste toho za ty 4 roky opravdu zaplatil? Včetně toho, co platí zaměstnavatel, to dělá 1.6 procenta, takže jste si za 4 roky "předplatil" necelý jeden plat…
A zkusil jste si spočítat, kolik jste toho za ty 4 roky opravdu zaplatil? Včetně toho, co platí zaměstnavatel, to dělá 1.6 procenta, takže jste si za 4 roky "předplatil" necelý jeden plat…Coze??! A na co teda vsechny ty odvody jdou? Nejsem expert, ale nedavno jsme se o tom bavili s kamaradkou ucetni - aby clovek dostal kolem 40 tisic mesicne cisteho, tak zamestnavatele to pracovni misto stoji asi tak 100 tisic mesicne. Kdyz si predstavim ze to takhle jde 4 roky, tak to uz jsou miliony korun odvedene statu! Tak mi prosimvas vysvetlete, kam ty prachy teda mizi a jak to jde dohromady s tema 1.6 procenta (z ceho jako?), o kterych pisete?
Prosim opravte me nekdo, nez zacnu mit k tomu nasemu statu jeste negativnejsi vztahe nez dosud.... ako keby to inde bolo lepsie
... ako keby to inde bolo lepsieTohle je IMO plane utesovani. Osobne jsem par let zil v UK, a myslim si, ze urady a obecne statni system vcetne spravedlnosti tam funguje vyrazne lepe nez u nas (i kdyz to jiste neni dokonale). Kez by to u nas fungovalo alespon tak jak u nich. Musime se snazit to u nas vylepsit a utesovat se tim, ze zas mame lepsi pocasi nez oni - a to se jim povede vylepsit jen tezko.
Když tak čtu, kde všude už se v Británii šmírují občané, jak se kdekomu odebírají otisky prstů, vzorky DNA apod., a především jak velkou moc mají úřady v tak citlivých oblastech, jako je rodina a školství, tak se moc bojím. Možná to funguje, ale k žití to IMHO moc není...OMG! No to jsem si mohl myslet, ze se to tady objevi. Zkuste si tam par let zit, vratte se zpatky do CR a pak si o tom povykladame, kde to je a kde to neni k ziti.
No, pokud jsem si teda predplatil jenom jeden cely plat, tak mi pak teda rekni, kde se berou penize na ty nemakacenka, ktery sice neberou tu podporu tak velkou, ale za to jich je hodne a berou ji delsi dobu. Ty prachy stat nekde vzit musi a kdyby se to skutecne rozpocitalo, tak to stat vezme z dani, ktery jsem taky zaplatil. Samozrejme, jsou lidi, ktery opravdu maji smulu a praci nemuzou najit, ale je taky hodne tech, ktery toho socialniho systemu zneuzivaji. A kdyz pak clovek, ktery naopak ten socialni system svoji praci udrzuje na zivu a nevyuziva ho, jednou potrebu toho systemu vyuzit, tak zjisti, ze tam je tolik prekazek, ktery mu brani ho taky vyuzit.Nema to svoji logiku. Kdyz platim 4 roky mesicne na podporu v nezamestnanosti a pak chci odcestovat do ciziny si najit praci tam, tak bych chtel taky rad neco videt z toho, co jsem si "predplatil".A zkusil jste si spočítat, kolik jste toho za ty 4 roky opravdu zaplatil? Včetně toho, co platí zaměstnavatel, to dělá 1.6 procenta, takže jste si za 4 roky "předplatil" necelý jeden plat…
No, pokud jsem si teda predplatil jenom jeden cely plat, tak mi pak teda rekni, kde se berou penize na ty nemakacenka, ktery sice neberou tu podporu tak velkou, ale za to jich je hodne a berou ji delsi dobu.
Odkázal jsem vás na zdroj informace o té sazbě, zbytek snadno zvládnete s kalkulačkou. Bylo by tedy vhodné, pokud s mým tvrzením nesouhlasíte, uvést nějaké zdroje informací, na jejichž základě jste dospěl k tomu, že nemám pravdu. Tedy nějaké věrohodné zdroje, ne neurčité (ale o to razantnější) výkřiky z politických diskusních pořadů.
Tak jsem si ty informace našel za vás. V roce 2006 bylo podle ČSÚ na dávkách v nezaměstnanosti vyplaceno 7.275 mld. Kč. Podle celkového objemu sociálního pojištění a poměrů jednotlivých sazeb mi vychází, že i bez započítání pojištění placeného státem byl objem vybraného příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 24.212 mld. Kč, což na zaplacení dávek v nezaměstnanosti (vy říkáte "všech těch nemakačenků") stačí měrou vrchovatou.
A kdyz pak clovek, ktery naopak ten socialni system svoji praci udrzuje na zivu a nevyuziva ho, jednou potrebu toho systemu vyuzit, tak zjisti, ze tam je tolik prekazek, ktery mu brani ho taky vyuzit.
Řekl bych, že ty překážky jsou tam právě kvůli lidem, kteří systém chtějí zneužívat. Jak moc jsou účinné, to je jiná otázka.
Cestovni pojisteni v zadnem pripade nezaklada pravo odhlasit se z lokalniho pojisteni.Podle mě to není pravda, jelikož já osobně jsem si před těmi cca třemi roky kdysi zřídil cestovní pojištění a na zdravotní pojišťovně mě bez jakýchkoliv problému odhlásili. Okopírovali si moje cestovní pojištění a bylo mi sděleno, že toť vše. Princip je takový, že pokud jste odhlášen ze zdravotní pojišťovny v ČR, tak musíte platit pojištění nějakým jiným způsobem (např. cestovní poj, zaměstnavatel v UK, atd.). Kdyby jste nebyli schopni po opětovném příjezdu do ČR prokázat, že jste byli pojištěni, muselo by být pojištění v ČR zpětně doplaceno.
Casto se vyplati prijet s chripkou, natoz s cimkoliv vaznejsim (rozbory krve, zlomeniny...)Opět nesouhlas. Po příjezdu do Anglie se mi as po měsící pobytu udělal "abces" (nejsem si jistý spellingem - jedná se ale o infekční nádor) na zadku
3. Co se týče podpory nezaměstnanosti v UK, tak na to rovnou zapomeňte. Musíte mít odporacováno minimálně jeden rok v UK, abyste nějakou podporu vůbec dostal. Na závěr bych ještě rád dodal, že pokud má někdo v plánu odcestovat do UK a tam pobírat podporu, tak to tu raději rovnou zůstaňte doma a nedělejte v cizině ostudu. Už takhle je hnus, když narazíte na individua, kteří jen přemýšlí, jak by koho co nejjednoduššeji obrali a vůbec se tak neštítí činit na vlastních spoluobčanech.Ale jo, ona jde prevest podpora v nezamestnanosti. Taky jsem se o to zajimal, ale je tam fakt ta podminka 4 tydnu v CR byt registrovany. Sice uz si presne nevzpominam, ale ta podpora se pak i v tej cizine dava ve vysi, v jakej byla v CR, takze ani takhle na tom zbohatnout nejde.
Na závěr bych ještě rád dodal, že pokud má někdo v plánu odcestovat do UK a tam pobírat podporu, tak to tu raději rovnou zůstaňte doma a nedělejte v cizině ostudu.jak sam pises oono to dost dobre ani nejde ... ceskou podporu v UK muzes pobirat jen 3 mesice (a navic je to v pomeru k anglickym cenam v podstate pakatel) a na anglickou musis mit odpracovanej ten rok ...
Tak jsem se na to ptal nejpovolanejsich na MZCR.Prosim neberte si to osobne, ale tohle me pobavilo. Jestli se chcete take pobavit, pockejte nejakou dobu a bezte se na totez zeptat jeste jednou. Mozna budete mit stesti, ale moje zkusenost s "nejpovolanejsimi" v CR je vesmes takova, ze dostanete na stejnou otazku ruzne vzajemne si odporujici odpovedi... obcas dokonce od tehoz urednika.
Vyplati se prijet nejen na zuby, vetsina lidi si vubec neuvedomuje kolik cini spoluucast v Evrope a z jakych castek se pocita. Casto se vyplati prijet s chripkou, natoz s cimkoliv vaznejsim (rozbory krve, zlomeniny...). Cestovni pojisteni v zadnem pripade nezaklada pravo odhlasit se z lokalniho pojisteni. Cestovni pojisteni kryje jen drobnosti, s cimkoliv vaznejsim je pacient vracen do statu puvodu a v nem musi mit pojisteni nebo si platit vsechno sam. Jedina moznost kdy se lze odhlasit z lokalniho pojisteni je uzavreni pojistky u cizi pojistovny, ale musi to byt skutecne zdravotni pojisteni a placene castky jsou zpravidla vyssi nez u nas (snad mimo rumunska). Pokud se ralizuje leceni v jinem state, tak ho stejne plati kmenova ceska pojistovna a cestovni pojisteni jen dorovna rozdil mezi nakladem v CR a v zahranici.Tohle muzu potvrdit. Mam ted zdr.pojisteni v cizim state (ne-EU), mam nejnizsi variantu. Platim mesicne tusim asi 3000kc (prepocet) a mam spoluucast, ted si nejsem jistej kolik, ale vyplati se mi nechat si udelat vysetreni a rozbor krve v CR a zaplatit to hotove, nez davat spoluucast.
Jinak cely napad s uradem prace jsem nepochopil. Kdyz prijde IT pracovnik na urad prace, tak dostane 100 nabidek, kdyz je odmitne tak ho vykopnou a nic nedostane. Jestli fakt nas system podporuje to, ze ITak zustane 3 mesice na urade prace, odmitne kazdou praci a bude pobirat nejvyssi podporu, tak je to s nim jeste horsi nez jsem si myslel. Ale myslim ze to tak neni.Samozrejme, ze dobrej ITak si praci najde hned. Ale napriklad ja jsem mel jednou preklenovaci obdobi asi 3 tydny, kdy jsem praci nemel. Proste jsem v jedne praci skoncil (bylo to "nahla smrt"
Podpora nezamestnanosti je tady primarne pro ty, kdo nemohou novou praci najit, protoze jsou starsi, umi jen veci o ktere neni v regionu zajem apod. Bohuzel na ni parazituji i ruzni nemakacenkove u kterych je tezke nastavit system tak, aby byl spravedivy a soucasne nezneuzitelny.No, ja bych rekl, ze podpora v nezamestnanosti je obecne pro kazdeho, kdo pracoval a o praci prisel a aktivne hleda novou praci.
A nemyslim ze je to v Britanii jinak. Tam zase urad prace hodi X nabidek, uchazec rekne, sorac, ale ja je nechci, chci jen ty prachy a smula. Myslim ze jeste uslysi neco o vyzircich z vychodu.Urcite to bude stejny. Mozna to chce lepsi kontroly a podminky, aby se nevyplacelo na tej podpore zustavat. Jak jsem psal, pro ITaka je podpora min. Ale pro nejakyho kopace nebo zednika muze byt min.podpora v nezamestnanosti + nejaka dalsi soc.podpora + podpora na deti/bydleni (nevim, na co vsechno se podpora dava) o hodne vyssi nez plat, ktery by dostal, kdyby sel makat. A pritom maji treba tihle lidi na podporach super vybaveni bytu, auto, chatu atd. Kdyby dostavali opravdu jenom minimum, nebo spis treba zakladni potraviny misto penez, tak by se jim to nevyplacelo a sli by radsi makat. Misto 8 tisic mesicne by jim "stat" mohl platit nejake levne bydleni se zakladnim zarizenim, a zarizovat nakup zakladnich potravin. Kdyz dostavaji penize, tak si je setri na nakup veci, a makaji "nacerno" a z toho maji dalsi penize.
Jinak cely napad s uradem prace jsem nepochopil. Kdyz prijde IT pracovnik na urad prace, tak dostane 100 nabidek, kdyz je odmitne tak ho vykopnou a nic nedostane.Prosim nezapominejte, ze ne kazdy kdo cte abicko je IT pracovnik. Nevim jak autor blogpostu na ktery tu reagujeme, ale ja napriklad nejsem. Ze na svem pocitaci uzivam a spravuju si Linux neznamena, ze me nejaky silenec zamestna jako linuxoveho admina. A kdyz jsem byl jednou nucen zaregistrovat se na uradu prace, tak mi zadnou praci nenasli... nemusel jsem nic odmitat. Vlastne neznam nikoho komu urad prace neco vhodneho nasel. A to se nejedna o nejake kopace, ale o lidi minimalne s maturitou, nekdo i s vysokou. Ne vsechny obory jsou tak zadane jako IT a ne vsude je to jako v Praze. I kdyz pravda, uplne posledni dobou je to mozna uz jine, furt slysim jak nejsou lidi, mozna uz i na tom ostravsku vas urad prace zavali nabidkami, nevim... jestli mam zastarale info tak me prosim omluvte.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.