Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 20:38
Ahoj
Nedávno jsem s chutí pařil STALKERa. Příběh hry mne zaujal natolik, že jsem na webu hry vznesl dotaz, jestli by nebylo možno zaslat autorům příběhu návrhy na změny.
Odpověď mi přišla záhy, prý tudy cesta asi nepovede. Protože se jedná o uzavřený projekt. Mám to zkusit u některé skupiny, která tvoří ke hře různé doplňky.
I když jsem tentokrát neuspěl, chuť zkusit stát se autorem příběhu k počítačové hře mi zůstala. A proto vznikl tenhle post.
Rád bych se pokusil vytvořit příběh, který by byl dostatečně zajímavý, aby stálo za to se do tak složitého úkolu, jakým je napsání počítačové hry vůbec pustit. Ale který by byl zároveň dostatečně jednoduchý, aby se dal realizovat v podmínkách komunitního vývoje postaveného na dobrovolnících.
Abych si mohl sednout nad čistým listem papíru a o něco se pokusit, potřebuju se na celou věc podívat očima programátora.
Jáké nástroje jsou pro splnění takového úkolu k dispozici v Linuxu,jaké možnosti dávají a kde jsou jejich omezení. a kolik to vlastně zabere času.
Předem děkuji za Vaše odpovědi a zůstávám s přáteským pozdravem
Jack Hokus
Tiskni
Sdílej:
Na klasických textovkách mě vždycky iritovalo, že se nedají hrát, pokud nepřijdeš na stejná slova, jaká měl na mysli autor; pokud napíšeš správný příkaz jinými slovy, nefunguje to. Myslím, že díky tomu vymřely.Máme třetí tisíciletí, moderní metody zpracování přirozené řeči a tak, textovka by se dneska nemusela ovládat přes klávesnici, stačil by mikrofon, souznačná slova už snad taky umíme...
Možná by šlo vyrobit nějaký pekelně chytrý algoritmus, který by uměl z relativně mála grafiky (nebo jiných dat, třeba 3D modelů, popisů fraktalů nebo co já vím) odvodit zbytek, čímž by stačilo jen pár obrázků a zbytek by se nějak spočítal. Bohužel na to moje intelektuální fondy nestačí.Připomíná mi to ten 3D engine v už nevím kolika kilobajtech, co na něj jeden čas byly linky snad úplně všude po internetu (a teď to nemůžu najít). Procedurální modelování tomu říkají, ale grafika nikdy nebyla moje hobby.
Máme třetí tisíciletí, moderní metody zpracování přirozené řeči a tak, textovka by se dneska nemusela ovládat přes klávesnici, stačil by mikrofon, souznačná slova už snad taky umíme...Problem neni prevest hlas na text, to uz je docela zvladnute, obzvlas u angliciny. Problem je porozumet tomu textu, to chce uz umelou inteligenci.
Připomíná mi to ten 3D engine v už nevím kolika kilobajtech, co na něj jeden čas byly linky snad úplně všude po internetu (a teď to nemůžu najít). Procedurální modelování tomu říkají, ale grafika nikdy nebyla moje hobby.Pokud pamatujete na hry Elite a Frontier, tak tam se diky proceduralnimu modelovani vesel do programu na jednu disketu "cely Vesmir" (no, ve skutecnosti jenom cast nasi glalxie, ale hoodne velka). Vsechny soustavy mimo tech nekolika znamych ci specialnich byly generovane.
Problem je porozumet tomu textu, to chce uz umelou inteligenci.Ono zpracování přirozeného jazyka se zařazuje do umělé inteligence tak nějak celkově, od rozpoznávání a syntézy až po porozumění
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.